امروز : دوشنبه ۱۳۹۶/۰۵/۲ می باشد.
تبلیغ چترومیک پارس درتلگرام

دیدنیها

تبلیغات متنی

طرز تهیه نان سه رنگ گوجه فرنگی و اسفناج

مجله خبری علمی تفریحی یک پارس

پودر مایه خمیر، یك‌سوم پیمانه از آب ولرم و شكر را در كاسه‌ كوچكی بریزید، رویش را بپوشانید و ۱۰ دقیقه كنار بگذارید تا مایه خمیر فعال شود.

نان سه رنگ گوجه فرنگی و اسفناج
مواد لازم:
پودر مایه خمیر ۱۲ گرم (حدود ۳ قاشق چایخوری)
آب ولرم ۳۳۰ میلی‌لیتر (یك و یك‌سوم پیمانه)
شكر یك و یك‌دوم قاشق چایخوری
آرد نان حدود ۷۵۰ گرم
نمك یك و یك‌دوم قاشق چایخوری
كره‌ی آبكرده ۶ قاشق چایخوری
اسفناج خرد كرده و یخ زده ۱۵۰ گرم
آب سرد ۲ قاشق سوپخوری
رب گوجه فرنگی خانگی ۹۰ گرم

طرز تهیه:
پودر مایه خمیر، یك‌سوم پیمانه از آب ولرم و شكر را در كاسه‌ كوچكی بریزید، رویش را بپوشانید و ۱۰ دقیقه كنار بگذارید تا مایه خمیر فعال شود. آن‌گاه دو پیمانه از آرد، نمك‌، مایه خمیر ورآمده و كره را در ظرف مناسبی بریزید و مخلوط كنید.

سپس باقیمانده‌ی آرد و آب را كم كم بیفزائید تا خمیر مناسبی بدست آید. حالا خمیر را روی سطح آرد پاشیده،  ۶-۸ دقیقه ورز دهید تا صاف و یكدست شود و بعد آن را در كاسه‌ی چربكرده قرار دهید، رویش را با سلیفون چربكرده بپوشانید و یك شب در یخچال نگه دارید. اكنون خمیر را سه قسمت كنید، به یك قسمت پوره‌ اسفناج و به قسمت دیگر رب گوجه‌فرنگی بیفزائید و تكه‌ آخر خمیر را ساده نگه دارید. اینك هر سه خمیر فراهم كرده را جدا جدا روی سطح آرد پاشیده، به اندازه‌ی تقریبی ۲۰×۲۵ سانتیمتر باز كنید و به ترتیب، خمیر دارای اسفناج را روی خمیر گوجه‌فرنگی و خمیر ساده را روی خمیر دارای اسفناج قرار دهید. اكنون دوباره روی خمیرها وردنه بكشید تا به اندازه‌ی تقریبی ۲۵×۳۰ سانتیمتر درآید. حالا خمیر را از طول رول كنید و در سینی چرب كرده بگذارید.

روی خمیر را بپوشانید و نیم ساعت كنار بگذارید تا حجمش دو برابر شود. سپس با چاقوی تیز، ۳برش سطحی اریب روی خمیر ایجاد كنید و مخلوط یك عدد سفیده‌ تخم‌مرغ و یك قاشق چایخوری آب، رویش بمالید. آن‌گاه سینی را در فر گرم كرده با دمای ۱۸۰درجه‌ سانتیگراد قرار دهید و نان را به مدت تقریبی ۳۵-۴۰ دقیقه بپزید.
نکته۱: اسفناج و آب سرد را در كاسه‌ی دستگاه غذاساز بریزید و دستگاه را روشن كنید تا پوره‌ی یكدستی حاصل شود.

نکته۲: پس از اضافه كردن پوره‌ی اسفناج یا رب گوجه‌فرنگی به هر یك از خمیرها اگر لازم بود مقداری آرد اضافی به آن‌ها بیفزائید تا خمیر، صاف و یكدست شود.

مجله آشپزی مثبت

مطالب زیر را حتما بخوانید

  • مطلب مرتبطی پیدا نشد.

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

*

code

آخرین مطالب

امار سایت

  • 0
  • 17,705
  • مرداد ۱, ۱۳۹۶