چگونه گوگل بانی ساخت این رایانه ۵ دلاری شد؟

دیدن رایانه ای ۵ دلاری تقریبا برای هر کدام از ما عجیب و شگفت انگیز است. خبری که روز گذشته به سرعت در سطح رسانه ها و فضای مجازی منتشر شد، نشان از تحولی عجیب در دنیای رایانه داشت و Raspberry Pi 5 دلاری اکنون به سرخط خبرها رفته است. اما آنچه در این میان مورد غفلت واقع شده، نقش پررنگ گوگل و اریک اشمیت در ساخت این رایانه ۵ دلاری است.

به گزارش «تابناک» واقعیت آن است که ملاقات «ابن آپتون» به عنوان مدیر بنیادغیر انتفاعی انگلیسی، در سال ۲۰۱۳ منجر به تولید این نسخه از رایانه Raspberry Pi شده است. زمانی که این بنیاد واقع در کمبریج، از سوی گوگل رقمی برابر با ۱ میلیون دلار به عنوان کمک بلاعوض دریافت کرد تا ۱۵ هزار رایانه خود ساز قابل برنامه ریزی Raspberry Pi 35 دلاری را در اختیار دانش آموزان قرار دهد.

در مراسمی که به همین مناسب و برای اعلام این موضوع گرفته شده و به شکل اتفاقی اشمیت نیز در آن حضور یافته بود، مدیر عامل سابق گوگل خواست که بداند قدم بعدی این بنیاد چیست. ابن آپتون در این مورد به وال استریت ژورنال گفته است: به اشمیت گفتم که در فکر آن هستیم که Raspberry Piآینده را کمی قدرتمند تر و گرانتر بسازیم. چیزی بین ۵۰ تا ۶۰ دلار.

وی ادامه میدهد: اشمیت با این موضوع مخالف بود و بر این باور بود که باید بنیاد به دنبال رایانه ای تا حد ممکن ارزان قیمت باشد. آپتون میگوید: وی گفت که رقابت با یک محصول ارزان بسیار دشوار است. و این گفتگو یک مکالمه تاریخ ساز شد:

چگونه گوگل بانی ساخت این رایانه 5 دلاری شد؟

آپتون به آزمایشگاه بر میگردد و همه مهندسانی که خود را آماده ساخت رایانه ای گرانتر گرده بودند را جمع میکند. قبلا ایده ساخت رایانه ای گرانتر با قدرت بیشتر بود، اما بعد از آن ایده، معطوف به ساخت رایانه ای ارزان تر با همان قدرت قبلی بود. این امر منجر به آن شدکه در سال ۲۰۱۵ رایانه قدرتمند ترRaspberry Pi 2 با همان قیمت ۳۵ دلار عرضه شود و روز پنج شنبه گذشته ارزان ترین رایانه این بنیاد با نام Pi Zero با بهای ۵ دلار عرضه شد.

البته Pi Zero یک رایانه کامل و قدرتمند نیست. یک میکرو پردازشگر Broadcom با قدرت ۱ گیگاهرتز، ۵۱۲ مگابایت رم دقیقا به اندازه رم آیفون ۴ اس، سوکت هایی برای اتصال ماوس و صفحه کلید، پورت USB و دانگل ویدئو و WiFi. این رایانه مجهز به نسخه از سیستم عامل لینوکس به نام Raspbian است که واسط کاربری آن شبیه ویندوز با یک دسکتاپ ساده است.

اکنون بیش از ۱۰ هزار نمونه از این رایانه که به اندازه یک رم معمولی است، در انگلستان به شکل رایگان به همراه مجله MagPie که مجله اختصاصی Raspberry Pi است به مشترکان داده شده، ۲۰ هزار نمونه توسط سونی تولید شده و به فروش رفته است و در ایالات متحده سفارش برای آن به اوج خود رسیده. آپتون هیچ اشاره به ای به میزان هزینه های ساخت این رایانه نکرده است و تنها گفته: به نظر میرسد روی این رایانه ضرر نمیکنم!

چگونه گوگل بانی ساخت این رایانه 5 دلاری شد؟

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *