نکته جالبی که جستجوهای گوگل در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا میگوید

نتایج رفراندوم روز جمعه برای خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بسیاری را متعجب و شگفت زده کرد. ۴۸٫۱ درصد از رای دهندگان به نفع باقی ماندن بریتانیا در اتحادیه اروپا رای دادندو ۵۱٫۹ درصد رای به خروج از این اتحادیه. یک برتری بسیار حاشیه ای منجر به خروج بریتانیا شد تا بسیاری در جستجوهای گوگل به دنبال معنی این ماجرا باشند!

به گزارش «تابناک» این نتیجه در اولین ساعات و در اولین روز بعد از رفراندوم نتایج خود را به شکل یک آشفتگی سریع نشان داد: دیوید کامرون سخن از استعفا گفت، احتمال رفراندوم برای جدایی اسکاتلند از بریتانیا تقویت شد و بازارهای مالی به سرعت واکنش نشان داده و سقوط کردند.

نکته جالبی که جستجوهای گوگل در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا میگوید

اما یکی از جالب ترین نکات را در مورد این اتفاق جستجوهای گوگلی نشان میدهد. داده های بدست آمده از جستجوی این ماجرا در گوگل نشان میدهد که بسیاری از رای دهندگان به درستی نمیدانند که واقعا خروج بریتانیا چه معنایی دارد و تبعات آن در خصوص چندشاخگی در اتحادیه اروپا چیست.

در واقع معمولا بعد از هر انتخابات یا رفراندوم مهمی در سراسر دنیا یم چنین سوالاتی در مورد اثرات و تبعات بعدی در جریان است اما آنگونه که به نظر میرسد رای به خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بسیاری از شهورندان بریتانیا را مضطرب کرده است. داده های بدست آمد از گوگل نشان میدهد که افراد نومیدانه در فضای آنلاین به دنبال این هستند که واقعا معنی خروج بریتانیا چیست؟ معنی واژه Brexit – مخففی برای Britain Exit – چیست و به شکلی جالب توجه: چگونه یک پاسپورت ایرلندی بگیریم؟!

تیم ترند گوگل این موضوع را در یک توییت به خوبی نشان داده است که بیان میکند جستجو در مورد تبعات خروج بریتانیا بر این کشور قبل از رفراندوم به بیش از ۲۵۰ درصد افزایش یافته است:

نکته جالبی که جستجوهای گوگل در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا میگوید

بدون هیچ تعجبی این تنها شهروندان بریتانیا نیستند که دست به یک چنین جستجوهایی زده اند. رفراندوم روز جمعه در ایالات متحده نیز بیشترین موضوع مورد جستجو در گوگل بوده است و سایر کشورهای دنیا نیز بیش از همه در مورد معنی واژه Brexit به جستجو پرداخته اند.

آنچه تا کنون اما مشخص نشده این است که چه افرادی و از چه قشرهایی در مورد تبعات این خروج و رفراندوم به شکل جزئی به جستجو پرداخته اند. صرف نظر از این موضوع با نگاهی به داده های گوگل و با توجه به این که بسیاری قبل از رفراندوم پیش بینی میکردند که نتایج به نفع ماندن در اتحادیه اروپا باشد، میتوان به خوبی درک کرد که جستجو در مورد تبعات این خروج کاملا طبیعی و همچنین بیانگر یک سردرگمی بزرگ و یک اضطراب همگانی است.

نگرانی های جامعه علمی بریتانیا در مورد این خروج

از سوی دیگر آنگونه که مشخص شده نتایج رفراندوم برای دانشمندان و منجمان برتانیایی نیز شگفت آور و شوکه کننده بوده است.

روز جمعه انجمن سلطنتی نجوم بریتانیا –RAS– که بر روی تحقیقات فوق پیشرفته متمرکز است، برای بررسی نتایج رفراندوم و تاثیرات آن بر حوزه دانش، تحقیقات جدید در حوزه ستاره شناسی و ژئوفیزیک را متوقف کرد.

این نهاد در یک بیانیه که به همین منظور منتشر کرده است نوشته: اکنون که نتیجه رفراندوم مشخص شده است، هرچند با برتری اندک آراء به نفع خروج از اتحادیه اروپا، امی جامعه علمی از جملهRASباید تاثیرات این موضوع را بر حوزه تحقیقات علمی در بریتانیا مورد بررسی و ارزیابی قرار دهند.

نکته جالبی که جستجوهای گوگل در مورد خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا میگوید

این در حالی است که سردبیرانNature Physicsچندی پیش و در ابتدای ماه ژوئن در یک نسخه ویژه از این مجله نگرانی های خود را در رابطه با خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا بیان کرده بودند و تاکید داشتند که هیچ نکته مثبتی در رفراندوم پیش رو در خروج بریتانیا از اتحادیه اروپا، برای جامعه علمی وجود ندارد.

هنوز هیچ کس به شکل دقیق نمیداند که تبعات خروج بریتانیا برای جامعه علمی این کشور چه خواهد بود. «جان زارنکی» دبیرRASدر همین رابطه به روزنامه لس آنجلس تایمز گفته است: ما در یک وضعیت کاملا مبهم و نامشخص به سر میبریم. پیش از این هیچ اتفاقی نظیر این رخ نداده بود.

البته زارنکی اشاره کرده است که نتیجه رفراندوم تاثیر مستقیم بر همکاری های دانشمندان بریتانیا با آژانس فضایی اروپا و رصدخانه جنوبی اروپا نخواهد داشت. اما نگرانی او از بابت واکنش ها و تبعات بعدی این ماجرا است از جمله آن که دانشمندان بریتانیایی دیگر مانند سابق برای انجام تحقیقات پیشرفته مورد استقبال قرار نگیرند.

همچنینRASدر بیانیه خود تاکید کرده است که آزادی مهاجرت و سفر از مرزهای کشورها برای پیشرفت علوم و استخدام دانشمندان خبره بسیار حیاتی است. این نهاد همچنین شدیدا نگران برنامه های مشترکی اعضای خود در حوزه علم و مهندسی با اتحادیه اروپا است. از جمله تلاش های صورت گرفته در قالب شورای تحقیقات و علوم اروپا و برنامهHorizon 2020که بالغ بر ۸۰ میلیون یورو هزینه برای تحقیقات و اختراعات در بر داشته است.

نهادRASدر بیانیه خود آورده: این انجمن از دولت درخواست دارد تا به همکاری بریتانیا در این برنامه ها ادامه داده و بودجه های لازم برای شرکت گروه ها و انجمن های بریتانیایی در این برنامه ها را تامین کند.

هرچندRASهیچ گاه به اعضای خود به شکل مستقیم توصیه ای برای رای دادن به خروج یا ماندن در اتحادیه نداشته، اما اعلام کرده است که گستره وسیعی از جامعه علمی و تحقیقاتی بریتانیا معتقد به رجحان ماندن این کشور در اتحادیه اروپا هستند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *