بررسی مسمومیت جاسوس سابق روس در شورای امنیت

 اخبارسیاسی ,خبرهای سیاسی ,شورای امنیت
شورای امنیت سازمان ملل متحد جلسه‌ای فوری برای بررسی مسمومیت جاسوس سابق روس و دخترش در شهر سالزبری انگلیس برگزار کرد.

به گزارش ایسنا، به نقل از شبکه خبری بی‌بی‌سی، ساعاتی پیش انگلیس خواهان تشکیل این جلسه فوری شورای امنیت شده بود.

طبق اعلام وزارت خارجه انگلیس، درخواست این جلسه با هدف اطلاع‌رسانی درباره تحقیقات مربوط به مسمومیت سرگئی اسکریپال، جاسوس سابق روس ارائه شده است.

نماینده انگلیس در سخنانی در شورای امنیت سازمان ملل متحد گفت که مسکو در یک شهر انگلیس از سلاحی چنان وحشتناک استفاده کرده که کاربرد آن در جنگ ممنوع است.

جاناتان الن، معاون سفیر انگلیس در سازمان ملل، روسیه را به نقض تعهداتش براساس کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی متهم کرد.

در مقابل واسیلی نبنزیا، نماینده روسیه در سازمان ملل نقش مسکو در این حمله را رد کرد و خواستار ارائه شواهد عینی از سوی انگلیس در حمایت از این ادعا شد.

نیکی هیلی، سفیر آمریکا هم گفت که واشنگتن در همبستگی کامل در کنار انگلیس می‌ایستد. او گفت، آمریکا همیشه در مواقع نیاز در کنار انگلیس خواهد بود.

ترزا می، نخست‌وزیر انگلیس که روز چهارشنبه گزارشی از سوی مدیران سازمان‌های اطلاعاتی دریافت کرد، گفت: هیچ نتیجه‌گیری محتمل دیگری غیر از نقش داشتن دولت روسیه وجود ندارد.

او افزود، فاجعه‌بار است که ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهور روسیه تصمیم گرفته این گونه عمل کند.

انگلیس پیشتر اعضای ناتو را هم در جریان تحقیقات خود در این زمینه قرار داده بود. در این جلسه، اعضای ناتو نگرانی عمیق خود را درباره استفاده از سم اعصاب ابراز کرده و آن را نقض آشکار عرف و توافق‌های بین‌المللی خوانده‌اند.

پیش از این نخست‌وزیر انگلیس در سخنان خود در مجلس عوام گفته بود: پس از تحقیقات به طور قطع به این نتیجه رسیدیم که روسیه با استفاده از ماده سمی مسئول سوءقصد به جان جاسوس سابق روس بوده است.

به گزارش ایسنا به نقل از اسکای نیوز، او اعلام کرد، ظرف هفته آینده ۲۳ دیپلمات روس را اخراج کرده و تمامی روابط خود در سطوح عالی را با مسکو به حالت تعلیق درمی‌آورد.

در واکنش، وزارت امور خارجه روسیه اعلام کرد، اقدامات خصمانه انگلیس علیه مسکو به بهانه مسمومیت جاسوس سابق روس به طرز بی‌سابقه‌ای تحرک‌آمیز است که بدون واکنش باقی نخواهد ماند.

سفارت مسکو در لندن هم با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد که الکساندر یاکونکو، سفیر روسیه احضار و به او اطلاع داده شده که ۲۳ دیپلمات روس از سوی انگلیس «عنصر نامطلوب» قلمداد شده‌اند. در این بیانیه آمده است: ما این اقدام خصمانه را کاملا غیرقابل قبول، بدون توجیه و کوته‌بینانه تلقی می‌کنیم. تمامی مسئولیت‌های آسیب دیدن روابط میان لندن و مسکو متوجه رهبری سیاسی کنونی انگلیس است.

در پی بالا گرفتن تنش‌ها میان لندن و مسکو، وزارت امور خارجه انگلیس به اتباع این کشور که به روسیه سفر ‌می‌کنند، هشدار داد که مراقب خود باشند.

گردآوری:مجله یک پارس

محققان: سیگاری ها بیش از دیگران در معرض کاهش شنوایی هستند

 اخبارپزشکی,خبرهای پزشکی ,سیگار
نتایج مطالعه جدید محققان ژاپنی نشان می دهد که سیگار کشیدن با افزایش خطر کاهش شنوایی ارتباط دارد.

به گزارش ایرنا از پایگاه اینترنتی یورک الرت، محققان مرکز ملی سلامت و پزشکی ژاپن در این مطالعه داده های مرتبط با معاینات سالانه ۵۰ هزار نفر را انالیز کردند، این معاینات از جمله شامل شنوایی سنجی و یک پرسشنامه تکمیل شده در مورد شیوه زندگی مرتبط با سلامت هر فرد می شد.

آنها تاثیرات وضعیت های مختلف سیگار کشیدن (سیگاری فعلی، سابق، و هرگز سیگاری نبودن)، تعداد سیگارهایی که در روز کشیده می شد و طول توقف سیگار کشیدن را بر میزان کاهش شنوایی افراد بررسی کردند.

محققان حتی پس از در نظر گرفتن عواملی مانند سر و صدای شغلی متوجه شدند که خطر کاهش شنوایی در میان افراد سیگاری در مقایسه به افرادی که هرگز سیگاری نبودند، ۱٫۲ تا ۱٫۶ بیشتر بود.

در این بررسی، گرچه ارتباط میان سیگار کشیدن و کاهش شنوایی در فرکانس بالا قویتر از کاهش شنوایی در فرکانس کم بود، اما خطر کاهش شنوایی هم در فرکانس بالا و هم در فرکانس پایین با مصرف سیگار افزایش می یافت. با این وجود، این افزایش خطر در طول پنج سال پس از ترک سیگار کاهش می یافت.

محققان خاطرنشان کردند که مطالعه آنها مدرک محکمی ارائه می دهد که سیگار کشیدن یک عامل خطرساز مستقل برای کاهش شنوایی است.

آنها اظهار داشتند که این نتایج مدرک محکمی برای حمایت از این موضوع ارائه می دهد که سیگار کشیدن یک عامل سببی برای کاهش شنوایی است و بر لزوم کنترل مصرف تنباکو برای پیشگیری و یا کند کردن روند کاهش شنوایی تاکید می کند.

یافته های این مطالعه در مجله Nicotine and Tobacco Research منتشر شده است.

گردآوری:مجله یک پارس

دعای استخاره با قرآن

دعا استخاره,دعای استخاره,دعای استخاره از قرآن

دعای استخاره برای استخاره با قرآن است

دعای استخاره از قرآن:

كسي كه با پروردگار استخاره كند و با بندگان مؤمن مشورت كند، به شرطي كه بر كارش استوار و ثابت قدم باشد، پشيمان نمي شود. دعای استخاره به منظور کمک گرفتن از خدا در مواردی که بین دو موضوع شرعی و حلال مانده ایم خوانده می شود. دعای استخاره برای استخاره با قرآن است.

انواع دعاها برای استخاره:

اولین دعای استخاره:
علامه مجلسى از برخى نوشته‏ هاى اصحاب از خط شيخ يوسف قطيفى نقل كرده، و او از خط آيت اللّه علامه، كه‏ از حضرت صادق عليه السّلام روايت شده: هرگاه اراده كردى از كتاب عزيز استخاره كنى بعد از بسم اللّه بگو و بعد این دعای استخاره را مى خوانى:

دعای استخاره:

«اَللّهُمَّ إِنْ كانَ فِی قَضائِكَ وَ قَدَرِكَ، أَنْ تَمُنَّ عَلى اُمَّةِ نَبِیِّكَ، بِظُهُورِ وَلیِّكَ وَ ابْنِ بِنْتِ نَبِیِّكَ، فَعَجِّلْ ذلِكَ وَ سَهِّلْهُ وَ یَسِّرْهُ وَ كَمِّلْهُ، و اَخْرِجْ لِی آیَةً، اَسْتَدِلُّ بِها عَلى أَمر فَأَئْتَمِرَ، أوْ نَهْـى فَأَنْتَهی فِی عافِیَـة»

ترجمه‏ ى دعای استخاره:

اگر در قضا و قدرت اين است كه بر شيعه خاندان محمد (درود بر ايشان) به فرج ولی‏ات، و حجّتت بر بندگانت منّت بگذارى، از كتاب خود آيه‏ هاى براى ما بيرون آور،كه به آن بر اين كار راه يابيم.

سپس حاجت و مشكل خود را عنوان مى كنى و آن گاه قرآن را مى گشایى، پس از آن هفت ورق مى زنى، در ورق هفتم، صفحه سمت چپ، هفت سطر را بشمار و در سطر هفتم مطلب خویش را از آن آیه، دریاب.

دومین دعای استخاره:

قرآن را برمی دارید و این دعای استخاره را می خوانید: «اَللّهُمَّ اِنّى تَفَأَّلْتُ بِكِتابِكَ، وَ تَوَكَّلْتُ عَلَیْكَ، فَاَرِنى مِنْ كِتابِكَ ما هُوَ مَكْتُومٌ مِنْ سِرِّكَ الْمَكْنُونِ فـى غَیْبِـكَ»؛

 

دعای استخاره از قرآن,استخاره,دعای استخاره

دعای استخاره به منظور کمک گرفتن از خدا خوانده می شود

دعای استخاره حضرت محمد(ص) – روش اول:

ای محمد هر کس می خواهد کاری انجام دهد و مردد بین دو امر است و قصد دارد بهترین آن را نزد من انتخاب کرده باشد و به آن عمل نماید هنگامیکه اراده می کند بگوید:

(اللَّهُمَّ اخْتَرْ لِي بِعِلْمِكَ وَ وَفِّقْنِي بِعِلْمِكَ لِرِضَاكَ وَ مَحَبَّتِكَ اللَّهُمَّ اخْتَرْ لِي بِقُدْرَتِكَ وَ جَنِّبْنِي بِقُدْرَتِكَ مَقْتَكَ وَ سَخَطَكَ اللَّهُمَّ اخْتَرْ لِي فِيمَا أُرِيدُ مِنْ هَذَيْنِ الْأَمْرَيْنِ وَ تُسَمِّيهِمَا أَسَرَّهُمَا إِلَيَّ وَ أَحَبَّهُمَا إِلَيْكَ وَ أَقْرَبَهُمَا مِنْكَ وَ أَرْضَاهُمَا لَكَ اللَّهُمَّ إِنِّي أَسْأَلُكَ بِالْقُدْرَةِ الَّتِي زَوَيْتَ بِهَا عِلْمَ الْأَشْيَاءِ كُلِّهَا عَنْ جَمِيعِ خَلْقِكَ فَإِنَّكَ عَالِمٌ بِهَوَايَ وَ سَرِيرَتِي وَ عَلَانِيَتِي فَصَلِّ عَلَى مُحَمَّدٍ وَ آلِهِ وَ اسْفَعْ بِنَاصِيَتِي إِلَى مَا تَرَاهُ لَكَ رِضًا فِيمَا اسْتَخَرْتُكَ  فِيهِ حَتَّى تُلْزِمَنِي‏ مِنْ‏ ذَلِكَ‏ أَمْراً أَرْضَى فِيهِ بِحُكْمِكَ وَ أَتَّكِلُ فِيهِ عَلَى قَضَائِكَ وَ أَكْتَفِي فِيهِ بِقُدْرَتِكَ وَ لَا تَقْلِبْنِي وَ هَوَايَ لِهَوَاكَ مُخَالِفاً وَ لَا بِمَا أُرِيدُ لِمَا تُرِيدُ مُجَانِباً اغْلِبْ بِقُدْرَتِكَ الَّتِي تَقْضِي بِهَا مَا أَحْبَبْتَ عَلَى مَنْ أَحْبَبْتُ بِهَوَاكَ هَوَايَ وَ يَسِّرْنِي لِلْيُسْرَى الَّتِي تَرْضَى بِهَا عَنْ صَاحِبِهَا وَ لَا تَخْذُلْنِي بَعْدَ تَفْوِيضِي إِلَيْكَ أَمْرِي بِرَحْمَتِكَ الَّتِي وَسِعَتْ كُلَّ شَيْ‏ءٍ اللَّهُمَّ أَوْقِعْ خِيَرَتَكَ فِي قَلْبِي وَ افْتَحْ قَلْبِي لِلُزُومِهَا يَا كَرِيمُ آمِين‏).

هنگامی که چنین کرد ( و دعای استخاره را خواند ) من نیز برای او منافع نزدیک و دور آن را بر می گزینم.

دعای استخاره حضرت محمد(ص) – روش دوم:

از رسول خدا (ص) نقل شده است كه فرمود: «هنگام استخاره با قرآن، ابتدا سه بار سوره توحید را بخوان. سپس سه بار صلوات بر محمد و آلش بفرست، سپس بگو:

«اللَّهُمَّ إِنِّی تَفَأَّلْتُ بِكِتَابِكَ وَ تَوَكَّلْتُ عَلَیكَ فَأَرِنِی مِنْ كِتَابِكَ مَا هُوَ الْمَكْتُومُ مِنْ سِرِّكَ الْمَكْنُونِ فِی غَیبِك»

پس از این دعای استخاره، قرآن را بگشا و از سطر اول، صفحه سمت راست، مقصود خود را به دست آور.

دعای استخاره امام سجاد (ع):
از جمله دعاهای امام سجاد (ع) در صحیفه سجادیه دعای شماره ۳۳ معروف به دعای استخاره است:

«اللهم انی استخیرک بعلمک فصل علی محمد و آله و اقض لی بالخیرة و الهمنا معرفة الاختیار و اجعل ذلک ذریعة الی الرضا بما قضیت لنا و التسلیم لما حکمت فأزح عنا ریب الارتیاب و ایدنا بیقین المخلصین و لا تسمنا عجز المعرفة عما تخیرت فنغمط قدرک و نکره موضع رضاک و نجنح الی التی هی ابعد من حسن العاقبة و اقرب الی ضد العافیة و حبب الینا ما نکره من قضآئک و سهل علینا ما نستصعب من حکمک و الهمنا الانقیاد لما اوردت علینا من مشیتک حتی لا نحب تاخیر ما عجلت و لا تعجیل ما اخرت و لا نکره ما احببت و لا نتخیر ما کرهت و اختم لنا بالتی هی احمد عاقبة و اکرم مصیرا انک تفید الکریمة و تعطی الجسیمة و تفعل ما ترید و انت علی کل شی‏ء قدیر.»

چند نکته در مورد استخاره:

از خواص استخاره که در حقیقت مشورت با خداوند متعال است این است که اولا خداوند قادر متعال هرچه که به خیر و مصلحت بنده است بر دل او می اندازد و ثانیا هر چه که به خیر و صلاح دین و دنیا و آخرت اوست از طرف باری تعالی به طرف او سوق داده می شود و ثالثا چنان که از روایات دیگر معصومین علیهم السلام برمی آید این است که اگر بعد از مشورت با خدای متعال انسان با بندگان خدا هم مشورت بکند خداوند جل و علا آنچه که خیر و صلاح اوست را بر زبان بندگانش جاری می فرماید و برای او گشایش ایجاد می فرماید.

 

گردآوری:مجله یک پارس

مدیریت زمان برای والدین پرمشغله

اولین گام مدیریت زمان

سلسله مراتب اهمیت کارهایتان را بدانید ‎

چطور والدین شاغل کارهایشان را با موفقیت مدیریت می‌کنند؟ در این مقاله توصیه‌هایی مطرح می شود تا والدین پرمشغله بتوانند با استفاده از آنها استفاده بهینه‌تری از زمان خود داشته باشند و متعاقب آن، وقت بیشتری را با خانواده خود بگذرانند.

سلسله مراتب اهمیت کارهایتان را بدانید 

چه چیزی در زندگی‌ برایتان مهم‌تر است؟ اولویت‌تان چیست؟ باید تصمیم بگیرید مهم‌ترین چیز در زندگی‌تان چیست؟ تعیین کنید چه چیزی در زندگی برایتان ارزش زیادی دارد تا بتوانید تعهدات خود را در زندگی در قبال خود و خانواده‌تان درجه‌بندی کنید. وقتی فرصتی برای ثبت‌نام در فلان فعالیت والدین در مدرسه بچه‌ها، فعالیتی گروهی یا دیگر کارهای داوطلبانه ایجاد می‌شود، ابتدا باید ببینید آیا این فعالیت با اولویت‌های شما مطابقت دارد یا خیر؟ همین‌طور باید ارزیابی کنید آیا این فعالیت، شما را از فعالیت‌های دیگری که با ارزش‌ها، تعهدات و اولویت‌هایتان منطبق هستند، دور خواهد کرد یا خیر؟وقتی به فعالیتی جواب «بله» می‌دهید، درواقع به فعالیت دیگری «نه» می‌گویید، چون نمی‌توانید همه کارها را باهم انجام دهید.

ابتدا باید ببینید چه چیزی در زندگی‌تان اولویت و ارزش بالاتری دارد؛ سپس وقتی با فرصت‌هایی مواجه می‌شوید که زمان‌گیر هستند که غالبا این‌طور هستند، بهتر می‌توانید تصمیم بگیرید که چه فعالیتی را می‌خواهید انجام دهید و کدام یک را نمی‌پذیرید.وقتی در زندگی‌تان ارزش‌های تعریف‌شده دارید، نه گفتن به فعالیت‌هایی که ارزش خاصی ندارند، راحت‌تر می‌شود. تعهد شما در زندگی حفظ این ارزش‌هاست و انجام این کار باعث می‌شود پدر و مادر بهتر و شادتری در بلندمدت باشید. اگر به هر فرصتی که در زندگی پیش می‌آید جواب بله بدهید، بیش‌ازحد پرمشغله می‌شوید و به همه کارهای خود نمی‌رسید و نتیجه آن می‌شود که شما تبدیل به پدر یا مادری می‌شوید که بیش‌ از اندازه گرفتار است و به همین خاطر به‌راحتی آشفته می‌شود، چون کارهای زیادی باید انجام دهد.

برای بچه‌ها بیش از اندازه کار نتراشید 

بسیاری از بچه‌ها درگیر حجم انبوهی از فعالیت‌های فوق‌برنامه هستند. اگر برای خانواده ارزش قائل هستید و می‌خواهید فرزندان‌تان پیوند خانوادگی قوی با یکدیگر داشته باشند، دیگر نمی‌توانید چنین برنامه‌هایی را پیش بگیرید؛ چون وقتی هر کدام از اعضای خانواده هر روز هفته برنامه جداگانه‌ای دارند، درکنارهم‌ بودن، چالش‌برانگیز خواهد شد. هر روز هفته برای خودتان برنامه نگذارید. حداقل چند روزِ هفته را بدون فعالیت از پیش تعیین‌شده بگذارید. در خانه دور هم جمع شوید و وقت‌تان را با هم بگذرانید. نه در اتاق‌های جداگانه، بلکه با همدیگر کارهایی انجام دهید؛ مثل آماده‌کردن یک وعده غذایی، برنامه‌ریزی برای تعطیلات آخر هفته، بازی‌های فکری، شام‌خوردن دور یک میز یا فقط گپ‌وگفت درباره زندگی. با برنامه‌های بیش از حد، حضورداشتن در کنار خانواده را از دست ندهید.اگر این دوره زندگی را هر روز برای بردن بچه‌ها از کلاسی به کلاسی دیگر در ماشین می‌گذارنید، پس احتمالا ابتدا باید ببینید کدام کلاس‌ها ضروری و کدام یک غیرضروری هستند. نیازی نیست هم‌زمان به کلاس‌های ورزشی، موسیقی، کاراته یا … برود.

این مسئله فشار زیادی به بچه‌ها و همین‌طور به ما به‌عنوان والدین وارد می‌کند. ما نیاز به زمانی برای خودمان داریم و آنها هم همین‌طور. اینکه فعالیت‌های مختلفی برای بچه‌ها در نظر بگیریم، خیلی خوب است، اما لازم نیست همه آنها در طول یک فصل یا یک برهه از زندگی انجام شوند. فعالیت‌ها را پراکنده کنید تا فرزندتان از فعالیت زیاد از پا در نیاید. هر فعالیتی که آنها را درگیر می‌کند، برای شما هم تعهد است، زیرا شما پدر و مادر هستید. برای سلامتی خودتان هم که شده، در فعالیت‌های فوق‌برنامه زیاده‌روی نکنید.بله، همه ما می‌خواهیم بچه‌هایمان موفق شوند، اما ایجاد رابطه بین اعضای درجه یک خانواده که برای یک عمر است چطور؟ هر قدر زمان بیشتری را صرف با هم‌بودن در خانه کنید، به دور از آن کلاس‌های فوق‌برنامه، زمان بیشتری را برای همراه خانواده‌بودن اختصاص داده‌اید. اگر می‌خواهید بچه‌هایتان در بزرگسالی تعطیلات را کنار شما بگذرانند، باید بدانید که این روابط اهمیت زیادی دارند. مشغول نگه‌داشتن آنها در بیرون از خانه، مانع ایجاد این پیوند خانوادگی می‌شود.

من وقتم را با فرزندانم می‌گذرانم تا به آنها آموزش دهم که انسان‌های شایسته‌ای باشند. این موضوع در فهرست من در اولویت قرار دارد که به مراتب بالاتر از تبدیل‌شدن به بازیکن بزرگ فوتبال است. آیا آرزوهای دیگری برای آنها ندارم؟ البته که دارم، اما ما فرصت اندکی در زندگی برای گذراندن با فرزندان‌مان داریم. آنها بزرگ می‌شوند و زندگی مستقلی را شروع می‌کنند. من می‌خواهم فرزندانم بتوانند وارد جامعه شوند، افراد خوب، شایسته و مهربانی باشند، افرادی که بتوانند تأثیر مثبتی بر جهان پیرامون‌شان بگذارند.من برنامه‌ریزی بیش‌ازحدی برای بچه‌هایم نمی‌کنم تا فرصت درکنارهم بودن را داشته باشیم؛ تا بتوانم درست را از غلط، خوب را از بد، راه را از بی‌راه و درس‌هایی از زندگی را به آنها آموزش بدهم. اگر می‌خواهید ارزش‌های خودتان را به فرزندان‌تان هم منتقل کنید، بهتر است با آنها وقت بگذرانید تا این موضوع اتفاق بیفتد. برای اینکه تأثیر مثبتی بر شکل‌گیری شخصیت بچه‌ها داشته باشید، باید تمرین و تکرار کنید و از همه مهم‌تر، وقت بگذارید.

استفاده مطلوب از وقت های زائد

برای کارها اولویت قائل شوید ‎

خانه را منظم نگه دارید 

لازم نیست خانه‌تان خیلی خیلی تمیز و مرتب باشد. هیچکس برای این کارها وقت ندارد. اما اگر خانه را منظم نگه دارید، می‌بینید که کارها سریع‌تر و روان‌تر پیش می‌روند. اگر همیشه روزی ۱۰ دقیقه دنبال چیزی در خانه می‌گردید، پس حتما به اندازه کافی منظم نیستید.شما و خانواده‌تان باید سیستم‌هایی را به کار بگیرید که به همه کمک کنند تا جای وسایل‌شان را بدانند. در این صورت، موقع بیرون‌رفتن از خانه می‌توانند به راحتی آنها را بردارند. کاپشن‌ها و کوله‌پشتی‌ها باید همیشه در یک مکان آویزان شوند. به فرزندان‌تان یاد بدهید از زمانی که وارد خانه می‌شوند، مسئولیت قراردادن وسایلشان درجای خود بر عهده آنهاست. اگر از قوانین سرپیچی کردند، باید عواقبی وجود داشته باشد. یکی از تنبیه‌های آسان و مؤثر، گرفتن زمان استفاده از فناوری مورد علاقه‌شان است. برای بچه‌های من، این یعنی آنها حق استفاده از تبلت در آن روز را نخواهند داشت.کیف‌های پول، کیف‌های دستی و کلیدها باید جای مشخصی در خانه داشته باشند. اگر وسایل‌تان یک روز روی مبل، روز دیگر روی پیشخوان آشپزخانه پخش باشند، خیلی راحت گم می‌شوند. این‌طوری هر روز دقایق مدیدی به دنبال وسایل مورد نیازتان می‌گردید. اگر وسایل را همیشه یک جا قرار دهید، به جای اینکه وقت خود را صرف پیداکردن آنها کنید، فرصتی هم به دست آورده‌اید. اعصاب‌تان هم خرد نخواهد شد. وقتی مدام به دنبال یافتن وسیله‌ای هستید و وقت‌تان هم تنگ است، خسته و ناراحت می‌شوید. پدر و مادر بی‌اعصابی نباشید!

برنامه‌ای برای قراردادن هر وسیله در جای مناسب هنگام ورود هر یک از افراد خانواده در نظر بگیرید. هر کسی که وارد خانه می‌شود، وسیله‌ای در دست دارد، این وسایل چه هستند؟ کوله‌پشتی، ، کیف، کت، دسته‌کلید، کیف‌دستی و کفش یا غیره. به همه چیزهایی فکر کنید که هر روز به خانه آورده شده و یا از آن خارج می‌شوند. سپس مکانی برای گذاشتن آنها انتخاب کنید. ممکن است لازم باشد فضای سازمان‌یافته‌ای در داخل خانه ایجاد کنید اگر در خانه نظم برقرار باشد، زندگی بسیار راحت‌تر خواهد شد.باقی جاهای خانه هم باید منظم بمانند. هر وسیله‌ای در منزل باید در جای خودش قرار بگیرد. برای مثال، جای چراغ قوه، شمع یا کبریت کجاست؟ آیا وقتی برق می‌رود، می‌توانید آنها را به‌راحتی پیدا کنید، یا باید کشوها را بگردید؟ اگر جای مشخصی برای این وسایل دارید، برای مثال، در صندوقی در انباری که برچسب هم خورده است، در صورت نیاز می‌توانید سریع و راحت آن را پیدا کنید. وقتی از وسیله‌ای استفاده کردید، آن را سر جای خودش برگردانید.مرتب نگه‌داشتن خانه مهارتی عالی برای آموزش به فرزندان است. این موضوع تمرین می‌خواهد، اما تسلیم نشوید و جا نزنید چون از نظر روحی سالم‌تر خواهید بود و چیزی را که لازم دارید هم به راحتی پیدا می‌کنید. به‌خاطر گم‌شدن وسایل‌تان در کشو یا کابینت خانه مجبور نمی‌شوید دوباره همان وسیله را بخرید. این‌طوری در بلندمدت می‌توانید پس‌انداز هم بکنید.

به‌دنبال فوق‌العاده‌بودن نباشید 

خیلی از والدین فشار زیادی روی خودشان و فرزندان‌شان می‌آورند تا طبق استاندارد مشخصی زندگی کنند. استاندارد داشتن عالی است، اما اگر هدف‌تان فوق‌العاده‌بودن است، به نظر من باید رهایش کنید. تلاش برای فوق‌العاده‌بودن، زمان و انرژی بیش از حدی می‌طلبد. گاهی اوقات خوب انجام‌دادن کاری، همه آن چیزی است که نیاز دارید. اصلا بیشتر اوقات شما تنها کسی هستید که متوجه اختلاف بین خوب و فوق‌العاده می‌شوید.

بعضی مسئولیت‌ها را محول کنید 

یکی از بزرگترین اتلاف وقت‌ها در خانه، این است که شما به عنوان پدر یا مادر، سعی دارید همه کارها را به تنهایی انجام دهید. اما باید کارها را به سایرین هم محول کنید. می‌توان کارها را از سنین کودکی به بچه‌ها محول کرد. جمع‌وجورکردن اسباب‌بازی‌ها، تمیزکردن ظرف‌ها، جاروکردن اتاق و گردگیری، بعضی از وظایفی هستند که کودکان هم می‌توانند به خوبی از پس‌شان برآیند. به فرزندان خود بها بدهید. مشخص کنید که از هر عضو خانواده چه انتظاراتی دارید. برای فرزندتان‌تان یک نمودار وظایف تهیه کنید. وقتی بدون آنکه مدام بالای سر بچه‌ها باشید و تک‌تک چیزها را به آنها گوشزد کنید، خودشان کارهای روزمره را انجام دهند، زندگی برای شما هم آسان‌تر می‌شود. شاید در ابتدا اینکه شروع به انجام کارهای خودشان کنند و به آنها یاد بدهید که چگونه هر کاری را درست انجام دهند، زمان‌بر باشد، اما با تمرین کافی، به‌زودی می‌توانند به تنهایی از پس کارهای روزمره برآیند.

پول تو جیبی یا یک سیستم پاداش هم می‌تواند به شکل‌گرفتن این روند کمک کند. وقتی بچه‌ها بدانند چه انتظاری از آنها می‌رود و پاداش یا تنبیهی برای انجام‌دادن یا ندادن کارها هم وجود دارد، برنامه را به درستی پیش خواهند گرفت.به ازای هر کاری که قبلا شما انجام می‌دادید، ولی اکنون شخص دیگری در خانواده به‌عهده گرفته، زمان بیشتری برای کارهای دیگر پیدا می‌کنید. به‌دست‌آوردن زمان هدیه‌ای است که شما به خودتان می‌دهید. وقتی نقش و مسئولیت‌هایی در خانه به فرزندتان‌تان می‌دهید، درواقع کاری می‌کنید که آنها هم انسان‌های بهتر و خودکفاتری شوند. کارهای روزمره را به آنها محول کنید و کمی انعطاف به برنامه خودتان بدهید تا بتوانید به کارهای دیگرتان برسید. کمک‌گرفتن نشانه ضعف نیست، بلکه باعث می‌شود توازنی ایجاد کنید تا کارهای خانه را بهتر و هماهنگ‌تر پیش ببرید.

برای کارها اولویت قائل شوید 

کارهای روزمره نیروی حیاتیِ خانه‌داری هستند. اگر برنامه روزمره‌ای داشته باشید که همیشگی و ثابت باشد، متوجه خواهید شد که کارهای خانه راحت‌تر و سریع‌تر پیش می‌روند. وقتی برنامه مشخصی برای کارهای خانه در نظر می‌گیرید، سعی کنید به آن وفادار بمانید. این کار به شما کمک می‌کند کارهای خانه را با مدیریت زمان پیش ببرید.بچه‌ها ساعت درونی دارند. وقتی شما در اجرای برنامه روزمره ثابت‌قدم می‌مانید، آنها هم می‌توانند با آن سازگاری کنند و راحت‌تر کنار بیایند. زمان خواب شبانه باید مشخص باشد. روزهای مدرسه هم باید برنامه صبحگاهی ثابتی داشته باشند، از زمان بیدارشدن تا بیرون‌رفتن از درب خانه.

فهرست کارهایی که باید انجام شود 

همیشه فهرستی از کارهایی که باید انجام شوند در کیف یا جیب خود داشته باشید. در اندازه‌ای باشد که وقتی چیزی یادتان افتاد که باید انجام دهید، بتوانید به آن فهرست اضافه کنید. معمولا کارهایی در زندگی هستند که انجام نمی‌شوند، صرفا به خاطر آنکه فراموش می‌شوند، زندگی را پر از سراسیمگیِ فعالیت‌های روزمره می‌کنند. ما فقط می‌توانیم روی آنچه پیش‌رو داریم تمرکز کنیم. اگر یک فهرست داشته باشید، می‌توانید تمرکز خود را روی انجام کار در وقت مناسب دیگری تغییر دهید و هیچ کاری را فراموش نکنید.اما سریع هم آن را ننویسید. اگر کاری است که به زمان قابل توجهی نیاز دارد (حتی یک یا دو ساعت)، برنامه‌ریزی کنید که چه وقت می‌توانید آن را انجام دهید و در تقویم‌تان آن زمان را به انجام آن کار اختصاص دهید.

آن را در فهرست کارهایی که باید انجام دهید بنویسید و بعد زمان مناسب برای انجام‌آن را در تقویم‌تان مشخص کنید.همیشه یک تقویم همراه داشته باشید. خیلی‌ها برای پیگیری برنامه‌ها از موبایل‌شان استفاده می‌کنند. من شخصا یک تقویم کاغذی را ترجیح می‌دهم. این‌طوری می‌توانم کل ماه را در یک نگاه ببینم. وقتی برای پیگیری فعالیت‌هایتان از ذهن خود استفاده می‌کنید، زمان و انرژی زیادی می‌طلبد. مدام باید به خاطر داشته باشید چه برنامه‌ای برای امروز یا هفته آینده دارید. باید مدام به خودتان یادآوری کنید فلان کار را دارید تا مبادا کارهای مهم فراموش شوند. پیشنهاد می‌کنم با استفاده از یک تقویم، ذهن خود را برای چیزهای دیگر خالی کنید.

منبع: روزنامه آرمان امروز

گردآوری:مجله یک پارس

چرا مجردها منزوی می‌شوند؟

دوران تجرد

منزوی شدن مجردها

«در جمع‌های فامیلی اصلاً آدم حسابم نمی‌کنند. به خاطر همین هم هست که سعی می‌کنم تا می‌توانم در میهمانی‌ها شرکت نکنم. اینجوری راحت‌ترم. کسی هم کاری به کارم ندارد. از برخوردها و نگاه‌های تحقیرآمیز واقعاً خسته شده‌ام.»

این را مرجان می‌گوید. ۳۷ ساله است. دکترای باستان‌شناسی دارد و به‌عنوان مدیر در سازمانی مشغول به کار است. هنوز ازدواج نکرده و دلیل انزوای اجباری‌اش را هم همین می‌داند. انزوای اجباری، همان چیزی است که خیلی‌ها را مثل مرجان گوشه‌نشین می‌کند؛ آنهایی که هنوز به قول خودشان موقعیت این را پیدا نکرده‌اند که ازدواج مناسبی داشته باشند. طبعاً مرجان هم خواستگارهایی داشته اما ترجیح داده صبر کند تا آدم خودش را پیدا کند. همین چند جمله مرجان کافی بود تا سوژه را در توئیتر به اشتراک بگذارم. از کاربران خواستم اگر تجربه‌هایی در این رابطه دارند آن را به اشتراک بگذارند. باید اعتراف کنم از حجم نظرات شگفت‌زده شدم. سوژه این گزارش دختران و پسران مجردی هستند که از تجربه‌های‌شان و رابطه تجرد و انزوا می‌گویند.

«۳۶ سالمه، خونه و ماشین و زندگی خودمو دارم، کار می‌کنم و خیلی اوقاتم به سفر و گشت و‌گذار می‌گذرونم. آدم خیلی موفقی هستم تو کارم، ولی تو بیشتر جمع‌ها تنها چیزی که بهم میگن اینه که ازدواج کن دیگه، یه مرد باید باشه بهش تکیه کنی.»

«من شغلم پروژه‌ایه، ثابت نیست اما درآمدم خوبه. دوتا لیسانس و یه فوق لیسانس دارم، نه تنها تو فامیل داخل آدم حسابم نمی‌کنند، بلکه روزی نیست که پسرای بیکار و معتادشون رو نزنن تو سرمن و مامان و بابام و بابت مجرد بودنم تحقیر نکنند.»

«هروقت توی دفتر اومدم قاطی بقیه معلم‌ها غر بزنم، گفتن تو که خونه باباتی، خرجی نداری. یعنی تا خرج زندگی مشترک ندی آدم محسوب نمی‌شی و حق حیات نداری.»

«مشکل برخوردها فقط مختص دخترها نیست. من شغلم وکالته. وقتی با موکلم جلسه دارم، یه حلقه توی انگشت چپم می‌ندازم تا فکر کنه متأهل هستم و بتونه روم حساب کنه. اینو تجربه بهم ثابت کرده. قبلاً موکل‌هایی داشتم که وقتی می‌فهمیدند مجردم، یه جورایی دودل می‌شدن که وکالتشون رو بهم بسپارن یا نه؛ خصوصاً توی پرونده‌های خانواده.»

«سرکار وقت پول دادن که می‌شه، می‌گن تو که مجردی، پول می‌خوای چیکار؟ برو شوهر کن از اون پول بگیر. همین سه روز پیش سرکارخانم دکتر عضو هیأت علمی بهم گفت شما مجردا خرج هم دارین مگه؟ صاحبخونه می‌خواد پول بگیره، مگه میگه تو مجردی کمتر اجاره بده؟! خونه مجردا مهمون نمیره؟! پول آب و برق و گاز نمیدن؟!»

«توی فک و فامیل به من به چشم دختر خونه نگاه می‌شه اما به فلانی که ۲۰ سالشه و عروس شده به چشم خانم محترم. حتی تو خوشامدگویی و خوش و بش‌ها و دعوت کردن‌ رسمی برای مهمونی‌ها و هدیه دادن‌ها و غیره. خیر سرمون هم کلی درس خوندیم و مستقل زندگی می‌کنیم.»

«کارشناسی ارشد مهندسی دارم با شغل عالی دولتی، سمت نظارت، بعد توی فامیل دختر متأهل سن پایین احترام بیشتری داره. تفکر لایه‌های درونی اجتماع با ظاهر مدرنش هزار سال فاصله داره. حتی در خانواده‌های تحصیلکرده هم همینطوره و رقابت سر ازدواج کردنه.»

«خیلی از دوستام که استاد دانشگاه، کارمند عالیرتبه، دبیر، مدیر نهاد دولتی و… هستند به خاطر مجرد موندن دچار انزوای تحمیلی از سمت اجتماع شدن. اونقدر که کنایه شنیدن و مخاطب شوخی‌های زننده و ناراحت‌کننده در این مورد قرار گرفتن. حتی خیلی وقتها شوخی هم نیست، واقعاً نیش زبونه و خشونت رفتاری و زبانی. حتی ممکنه این‌ها هم نباشه اما رفتار زیرپوستی، محترم‌تر انگاشتن متأهل‌هاست.»

«من و پسرخاله‌م همسنیم. اون چند سال پیش ازدواج کرد. توی مراسم عروسیش، شوهرخاله‌ام به من گفت ببین اینم همسن توئه. تو چرا ازدواج نمی‌کنی؟ پسر خاله‌ا‌م خندید و گفت ‌ای بابا. این هنوز بچه‌اس، بزرگ نشده و بعد دوتایی باهم خندیدن.»

«هیچ کس به انتخاب ما احترام نمی‌ذاره. کسایی که ازدواج کردن فکر می‌کنن همه چی رو بهتر از ما می‌دونن. در مورد هر مسأله‌ای که باهاشون بحث کنی، خودشون رو صاحب نظر می‌دونن. خصوصاً اگر در مورد ازدواج و مسائل مربوط به اون باشه. خیلی راحت می‌گن تو که تجربه ازدواج رو نداری، نمی‌دونی من چی می‌گم.»

«وقتی می‌خوان کسی رو برای شغلی انتخاب کنن، همیشه اولویت با متأهل‌هاست. حالا ممکنه اون فرد مجرد، سرپرست خانواده باشه، اما در نهایت طوری به نظر میاد انگار که داره برای اینکه خرج تفریح کردنشو دربیاره، کار می‌کنه.»

«نزدیک عید که می‌شه، عزا می‌گیرم. دید و بازدید عید طاقت‌فرساترین کاریه که باید انجامش داد چون همه می‌خوان بپرسن چرا ازدواج نمی‌کنی و کلی سرکوفت به آدم بزنن. بعضیا هم دلسوزی می‌کنن و این هم آدم رو آزار می‌ده. شاید اصلاً کسی خواستگار نداشته باشه، باید هی بزنن توی سرش و به روش بیارن؟! این چه کاریه آخه؟ من که ترجیح می‌دم جایی نرم و وقتی مهمون میاد هم خونه نباشم.»

بیشتر نظرهایی که دریافت کردم مشابه همین‌ها بود که در نهایت به همان انزوای اجباری اشاره می‌کرد. کاری با آمار ازدواج و تعداد افراد ازدواج نکرده نداریم. این آمار بارها و بارها اعلام شده. عددها سرجای خودشان، این را هم می‌دانیم که روال طبیعی زندگی این است که افراد در سن مناسب ازدواج کنند و تشکیل خانواده دهند. انتخاب یا اجبار، هرکس دلیلی برای ازدواج نکردنش دارد. کاری با ایده‌آل‌ها هم نداریم. واقعیتی که وجود دارد این است که دختران و پسران مجرد بالای ۳۰ سال غالباً با فشارهایی از سوی جامعه مواجه هستند و هرچه سن‌شان بالاتر می‌رود، طبعاً فشار هم بیشتر می‌شود تا جایی که بعضی‌ها به طور کامل منزوی می‌شوند و بعضی هم به ازدواج‌هایی تن می‌دهند که هیچ موفقیتی در آنها نیست و گاهی خیلی زود به شکست منجر می‌شود. با توجه به نظرات دریافتی و همچنین با توجه به آنچه در خانواده‌ها دیده می‌شود، فشار و بار روانی این قضیه روی زنان بیشتر است.

دکتر توکلی، جامعه شناس در این باره می‌گوید:«اگر بخواهیم به لحاظ جامعه‌شناسی در مسأله‌ای ورود کنیم، باید موضوعات جنسیتی، طبقاتی، قومیتی، فرهنگی و… را در نظر داشته باشیم. در جامعه ما به لحاظ اینکه در شرایط مساوی، به مردها احترام بیشتری گذاشته می‌شود، فشار تنهایی روی زنان بیشتر است. در سطوح پایین‌تر و غیررسمی مثل خانواده هم به هرحال فرهنگ رسمی تأثیر دارد و اینکه شما خارج از چارچوب خانواده باشید، حالا یا ازدواج نکرده یا از ازدواج خارج شده باشید، مشکلات بیشتری برای زنان ایجاد می‌شود.

بحث برچسب‌های اجتماعی هم هست که این برچسب‌ها در قضاوت و پیشداوری آدم‌ها خیلی مؤثر است. ۵۰سال پیش می‌گفتند زن یا دانشجو است یا خوشگل. الان هم تا حدی این تفکر وجود دارد. خیلی‌ها این نظر را دارند که زنانی که دنبال کسب دانش در مدارج بالا می‌روند، حتماً شوهر پیدا نکرده‌اند. به زنان روشنفکر انگ زده می‌شود که آنها چارچوب ندارند و هیچ چیز برایشان مهم نیست. باید با این برچسب‌ها مبارزه کرد چون این قضیه باعث منزوی شدن این افراد می‌شود و آنها تنهایی را به در جمع بودن ترجیح می‌دهند.»

خودم هم خوب می‌دانم این بحث را نمی‌شود در ۱۲۰۰ کلمه جمع کرد. حرف‌ها زیاد است و می‌دانم بعد از چاپ این گزارش هم نظرات زیادی دریافت خواهم کرد که شاید مقدمه نوشتن گزارش بعدی باشد. این، تنها طرح مسأله است.

منبع: روزنامه ایران

گردآوری:مجله یک پارس

تزیین ظروف هفت سین جواهر نما

نمونه هایی زیبا از تزیینات ظروف سفره هفت سین با هنر جواهر نما

 

تزیین ظروف هفت سین,ظروف هفت سین جواهر نما
ظروف هفت سین,مدل ظروف هفت سین

تزیین تنگ و جام هفت سین

 

ایده هایی برای تزیین جام هفت سین, ساخت ظروف هفت سین
تزیین تنگ و جام هفت سین, تزیینات شیک سفره هفت سین

ایده هایی زیبا برای تزیین ظروف هفت سین

 

ظروف هفت سین جواهر نما, تزیین ظروف هفت سین با هنر جواهرنما
مدل ظروف هفت سین, تزیین ظروف هفت سین

تزیین جام سفره هفت سین

 

ظروف هفت سین سفالی, ایده هایی برای تزیین جام هفت سین
ساخت ظروف هفت سین, تزیین تنگ و جام هفت سین

ظروف هفت سین جواهر نما

 

تزیین تنگ و جام هفت سین,مدل ظروف هفت سین
تزیینات شیک سفره هفت سین,ظروف هفت سین

تزیین ظروف هفت سین

 

تزیین ظروف هفت سین,ظروف هفت سین جواهر نما
ظروف هفت سین,مدل ظروف هفت سین

تزیین تنگ و جام هفت سین با هنر جواهرنما

 

 

گردآوری:مجله یک پارس

چه مقدار از درآمد ماهانه را باید پس انداز کرد؟

راهنمای پس انداز کردن,توصیه هایی برای پس انداز کردن

دومین فاکتور در تعیین درصد پس انداز ماهانه سن و سال فرد است

چند درصد از درآمد ماهانه را باید پس انداز کرد؟

درباره اهمیت پس‌انداز بسیار شنیده اید و ما نیز در معیشت بارها و بارها پس انداز کردن را توصیه کرده ایم. اما سؤال مهم درباره پس انداز کردن این است که چه میزان از درآمد ماهانه باید به این کار اختصاص یابد. ممکن است در اینترنت و یا از مشاوران نکاتی را در این باره شنیده باشید. این نکات در کنار اینکه ارزشمند هستند، …

درباره اهمیت پس انداز بسیار شنیده اید و ما نیز در معیشت بارها و بارها پس انداز کردن را توصیه کرده‌ایم. اما سؤال مهم درباره پس انداز کردن این است که چه میزان از درآمد ماهانه باید به این کار اختصاص یابد. ممکن است در اینترنت و یا از مشاوران نکاتی را در این باره شنیده باشید. این نکات در کنار این‌که ارزشمند هستند، اما اگر به صورت کلی بیان شده باشند، چندان کارایی ندارند. به این معنا که نمی توان بدون آگاهی داشتن از شرایط خاص نسبت به میزان پس انداز ماهانه ابراز نظر کرد. هر توصیه کلی در خصوص درصد پس‌انداز ممکن است با شرایط زندگی یک فرد هماهنگ بوده و با وضعیت فرد دیگر سازگار نباشد. به همین جهت، تعیین سطح پس انداز ماهانه در نهایت بر عهده خود فرد خواهد بود.

البته برای تعیین میزان پس انداز معیارهای مشخصی وجود دارد. در ادامه برخی از این معیارها را به اختصار مورد اشاره قرار داده‌ایم. با مطالعه آن ها می توانید ارزیابی خوبی از وضعیت خود داشته باشید و درصد پس انداز ماهانه را تعیین کنید.

۱- درآمد ماهانه شما چقدر است؟

به طور طبیعی، مهم‌ترین عامل در تعیین میزان پس انداز این است که شما هر ماه چقدر درآمد دارید. البته کم بودن درآمد به معنای نبود امکان پس انداز نیست. اما اگر سطح درآمد شما پایین باشد، برای پوشش دادن به هزینه ها ناچارید مقدار بیشتری از درآمد خود را صرف کنید. در مقابل، اگر درآمد ماهانه شما برای تأمین هزینه ها کافی باشد، می توانید درصد بیشتری از درآمد ماهانه را به پس انداز اختصاص دهید.

۲- سن شما چقدر است؟

دومین فاکتور در تعیین درصد پس انداز ماهانه سن و سال فرد است. اگر جوان هستید، احتمالا هزینه های مرتبط با سلامت برای شما کمتر است. به علاوه نیازهای مرتبط با اداره خانواده نیز کمتر به شما فشار می آورد. در مقابل، افراد میانسال و کهنسال به صرف هزینه بیشتری در این امور نیاز دارند. به ویژه اگر در دوران جوانی نسبت به تهیه بیمه مناسب سستی کرده باشند. به‌همین دلیل، سن و سال فرد نیز در تعیین میزان هزینه ها و در نتیجه درصد پس انداز ماهانه تأثیرگذار است.

۳- اهداف و برنامه‌های شما چیست؟

عامل بعدی در این زمینه مسیری است که می خواهید در زندگی خود طی کنید. اهداف گوناگون هر یک به میزان خاصی از تلاش و البته سطح خاصی از تأمین مالی نیاز دارند. به‌همین دلیل، باید پس انداز ماهانه خود را در نسبت با اهداف‌ تعیین نمایید. اگر به دنبال کارآفرینی باشید، سرمایه قابل توجهی نیاز خواهید داشت و باید سال­ ها پس انداز کرده و درصد زیادی از درآمد خود را کنار بگذارید.

۴- شرایط زندگی شما چگونه است؟

ممکن است در حال نگهداری از والدین خود باشید، بیماری خاص داشته باشید، کودک شما در سن پرهزینه‌ای باشد و یا موارد دیگری در زندگی شما مستلزم هزینه باشد. از این رو نمی توان بدون آگاهی از این موارد خاص توصیه ای عمومی برای درصد پس انداز ماهانه ارائه کرد. این کار تنها از عهده خود شما برمی‌آید و می توانید با آگاهی دقیق از شرایط موجود، مبلغ پس انداز ماهانه را تعیین کنید.

۵- در حال حاضر چقدر پس انداز کرده اید؟

پس انداز ماهانه به هدف تأمین میزان خاصی از پول برای تأمین مالی اهداف زندگی است. از این جهت، مقدار پس انداز فعلی شما نیز تأثیر زیادی بر مبلغ پس انداز ماهانه خواهد داشت. به طور مثال، اگر در طول سال­ های گذشته نیمی از پس انداز مدنظر خود را کنار گذاشته باشید، در حال حاضر نیاز کمتری به پول داشته و درصد کمتری از درآمد شما باید پس‌انداز شود. در مقابل، اگر به تازگی فرآیند پس انداز را آغاز کرده اید، درصد پس انداز ماهانه مورد نیاز برای شما بیشتر است.

منبع : ماهنامه معیشت – livings.ir

گردآوری:مجله یک پارس

درمان خانگی قارچ پوستی

بیماریهای قارچی پوست

درمان های خانگی و گیاهی برای رفع قارچ های پوستی کاملا اثر گذار هستند

درمان های خانگی و گیاهی برای رفع قارچ های پوستی کاملا اثر گذار هستند و می توانید از روش های مفید این مقاله برای آن استفاده نمایید.

قارچ پوستی نوعی عفونت‌ قارچی و از عارضه‌های بسیار واگیردار است که برخی افراد از جمله کودکان و مبتلایان به مشکلات ایمنی بیشتر دچار آن می‌شوند.

 علائم این عفونت قارچی شامل بروز لکه‌های قرمز، پوسته پوسته و دایره‌ای شکل روی پوست یا ناخن است. معمولا این عارضه پوست سر و آرنج‌ها را درگیر می‌کند اما می‌تواند در دیگر قسمت‌های بدن هم ظاهر شود.

در حالیکه داروهای بسیاری برای درمان عفونت قارچی در دسترس هستند اما درمان‌های طبیعی هم می‌تواند کارساز باشد.

راهکارهای طبیعی برای مقابله با قارچ پوستی عبارتند از: 

درمان خانگی قارچ پوستی با سیر

سیر اغلب برای درمان عفونت استفاده می‌شود. برای این منظور می‌توان سیر را به همراه روغن نارگیل یا زیتون به شکل خمیر درآورده و آن را روی پوست قرار داد.

درمان خانگی قارچ پوستی با آب و صابون

برای جلوگیری از گسترش عفونت پوستی به دیگر بخش‌های بدن باید در حد امکان پوست را تمیز نگهداشت و به همین دلیل باید محل عفونت را یک یا دو بار در روز با آب گرم و صابون شست و شو داد. همچنین لازم است محل را به سرعت خشک کرد چرا قارچ‌ها در محیط‌های مرطوب به سرعت رشد می‌کنند.

درمان خانگی قارچ پوستی با سرکه سیب

سرکه سیب خاصیت ضد قارچی دارد. برای بهره بردن از این خاصیت سرکه سیب باید پنبه را با محلول رقیق‌نشده آغشته کرد و آن را روی محل مورد نظر قرار داد و سه بار در روز این کار را تکرار کرد.

درمان خانگی قارچ پوستی با آلوئه ورا 

آلوئه ورا حاوی شش فاکتور ضد عفونی کننده است که خاصیت ضد ویروسی، ضد قارچی و ضد باکتری دارند. برای بهره بردن از خاصیت آلوئه ورا باید ژل موجود در آن را سه یا چهار بار در روز روی محل عفونت قارچی قرار داد.

درمان خانگی قارچ پوستی با روغن نارگیل 

وجود برخی اسیدهای چرب در روغن نارگیل از طریق آسیب رساندن به غشای سلولی، سلول‌های قارچی را از بین می‌برد. برخی مطالعات نشان می‌دهد روغن نارگیل درمانی موثر برای افراد مبتلا به عفونت‌های خفیف پوستی است.

درمان خانگی قارچ پوستی با عصاره دانه گریپ فروت

نتایج برخی شواهد حاکی از آن است که عصاره دانه گریپ فروت عفونت‌های قارچی را درمان می‌کند. برخی معتقدند برای درمان عفونت قارچی می‌توان یک قطره عصاره دانه گریپ فروت را با یک قاشق آب مخلوط کرد و دوبار در روز روی پوست قرار داد.

درمان خانگی قارچ پوستی با زردچوبه

زردچوبه ادویه‌ای شناخته شده با خاصیت ضد التهابی است. مصرف زردچوبه به عنوان دم نوش یا افزودن به مواد غذایی موجب بهره بردن از خواص آن می‌شود. همچنین برای استفاده موضعی می‌توان آن را با آب یا روغن نارگیل مخلوط کرده و خمیر بدست آمده را روی محل مورد نظر قرار داد.

درمان خانگی قارچ پوستی با پودر شیرین بیان

پودر شیرین بیان را می‌توان به شکل خمیر درآورده و از ویژگی‌های ضد ویروسی و ضد میکروبی آن بهره برد. همچنین این ترکیب به عنوان درمانی خانگی برای عفونت قارچی استفاده می‌شود.

درمان خانگی قارچ پوستی با روغن گیاه چای

برخی از مردم استرالیا از روغن گیاه چای در درمان بسیاری از بیماری‌های قارچی و باکتریایی پوست استفاده می‌کردند. اکنون نیز این ترکیب در درمان عفونت قارچی کاربرد دارد.

منبع: isna.ir

گردآوری:مجله یک پارس

قصه باغچه مادربزرگ

قصه باغچه مادر بزرگ, قصه کودکانه,داستان کودکانه قصه کودکانه ی باغچه ی مادربزرگ

 

یکی بود یکی نبود.
مادر بزرگ یه باغچه قشنگ داشت که پراز گلهای رنگارنگ بود.
ازهمه ی گل ها زیباتر گل رز بود.

البته اون به خاطر زیباییش مغرور شده بود و با بقیه گل ها بدرفتاری می کرد.
یک روز دوتا دختر کوچولو و شیطون که نوه های مادربزرگ بودند به سمت باغچه آمدند.
یکی از آن ها دستش را به سمت گل رز برد تا آن رابچیند، اما خارهای گل در دستش فرو رفت.

دستش را کشید وباعصبانیت گفت:
اون گل به دردنمی خوره!
آخه پرازخاره.
مادربزرگ نوه ها را صدازد آن ها رفتند.

اما گل رز شروع به گریه کرد.
بقیه ی گل ها با تعجب به او نگاه کردند.
گل رزگفت:
فکرمی کردم خیلی قشگم اما من پراز خارم!

بنفشه بامهربانی گفت:
تو نباید به زیباییت مغرور می شدی.
الان هم ناراحت نباش  چون خداوند برای هرکاری حکمتی دارد.
فایده این خارها اینست که از زیبایی تو مراقبت میکنند وگرنه الان چیده شده وپرپرشده بودی!
گل رز که پی به اشتباهاتش برده بود باشنیدن این حرف خوشحال شد و فهمید که نباید خودش رو با دیگران مقایسه کنه  و هر مخلوقی در دنیا یک خوبی هایی داره.

بعد هم گل رز قصه ما خندید و با خنده او بقیه گلها هم خندیدند و باغچه پر شد از خنده گلها

امیدواریم این داستان قشنگ را برای بچه ها بخوانید و به آن ها یاد بدهید داشته های خودشان را با دیگران مقایسه نکنند.

منبع:koodakcity.com

گردآوری:مجله یک پارس

تنبیه های مناسب کودکان

تنبیه های مناسب کودکان,تنبیه کودک,تنبیه کردن کودکاننگاه خشم آلود و توبیخ از تنبیه های مناسب کودکان می باشند

آشنایی با تنبیه های مناسب کودکان

تهدید از روش هایی است که می توان از آن به جای تنبیه استفاده کرد. اساس تهدید،‌ بر ترساندن کودک از وقوع امری است که از آن بیم دارد. البته باید توجه داشت که امکان عملی کردن تهدید ها در مواقع ضروری وجود داشته باشد و باید از تهدید های ظاهری جدا پرهیز کرد.

خانواده بیشترین تاثیر را بر شکل گیری رفتار و شخصیت کودک می گذارد. به طوری که اگر از همان ابتدای کودکی تربیت درست کودک انجام نپذیرد، کودک در نوجوانی دچار ناهنجاری هایی خواهد شد. یکی از مهم ترین اصول تربیتی تنبیه کردن کودک است وقتی که او کار نادرستی انجام می دهد. اما اینکه چگونه کودک را تنبیه کنیم بسیار مهم است.

تعریف تنبیه

تنبیه یک شوک جسمی یا روانی است که کودک را متوجه می کند و در مورد عواقب کارش به او هشدار می دهد. این هشدار به صورت های گوناگونی، همچون نگاه خشم آلود، بی اعتنایی، توبیخ، محروم کردن از گردش، بازی، مهمانی رفتن و تماشای تلویزیون و بالاخره کتک زدن و … قابل اجرا ست.

روشهای مناسب برای تنبیه کردن کودکان

۱٫ بی اعتنایی به کودک

از تنبیه های مناسب کودکان که می تواند جایگزین تنبیه بدنی شود، بی اعتنایی به کودک است. اگر کودک شما رفتاری انجام می دهد که موجب ناراحتی شما می شود، درچنین مواقعی، بی اعتنایی به او در روحیه اش تاثیر بسزایی دارد و این احساس را به او منتقل می کند که گویی، تمام درها به رویش بسته شده و هیچ راهی جز دست کشیدن از کار خلافش ندارد، پس می کوشد، از کار زشت خود دست بردارد و از والدین یا مربی اش، عذر خواهی کند. بی اعتنایی، نباید خیلی طولانی شود و زمینه آشتی را باید فراهم کرد. وگرنه بازتاب های منفی دیگری در پی خواهد داشت.

در این روش تنبیه کودکان، باید علت بی اعتنایی والدین برای کودک مشخص باشد و اگر کودک، متوجه عمل اشتباه خود شد و عذر خواست، باید عذر او راپذیرفت و در صورت امکان، به علت درک درستش، هدیه ای به او داد. البته والدین، باید توجه داشته باشند که برای هر امر جزئی، نباید از این روش استفاده کرد، زیرا این عمل، برای او عادی شده و اثرش را از می دهد.

۲٫ محروم کردن موقتی

تنبیه های مناسب کودکان,تنبیه بچه ها,تنبیه کردن کودکاننگذارید تنبیه کودک راهی باشد برای فرار از مسئولیت او

محروم کردن موقتی نیز از تنبیه های مناسب کودکان می باشد و یکی از جایگزین های مناسب برای تنبیه بدنی کودک است و به این صورت است که شما کودکتان را برای مدتی از فعالیتی محروم می کنید البته این محرومیت باید به گونه ای باشد که کودک شما احساس کند چیز با ارزشی را از دست داده است.

لطفا در استفاده از این روش به این نکات توجه کنید:

الف) دلایل محرومیت را برای کودک توضیح دهید: قبل از انجام هر اقدامی به کودکتان بگویید علت محروم شدن او، انجام فلان رفتار اشتباه بوده است و این محرومیت برای ترک رفتار نادرستش لازم است. البته دقت کنید که در ابتدا از این روش فقط برای یک رفتار اشتباه استفاده کنید و بعد از اصلاح آن رفتار، به سراغ رفتارهای نادرست دیگرش بروید و به یاد داشته باشید در صورت استفاده زیاد، این روش نیز مانند دیگر شیوه ها اثرش را از دست می دهد و بی نتیجه می  شود.

ب ) محل اخراج: در انتخاب محل تنبیه دقت کنید زیرا محل اخراج کودک باید جایی باشد که کودک احساس کند از چیزی محروم شده؛ مثلا برای کودکی که از هر موقعیتی استفاده می کند و به کوچه می رود، بستن در حیاط به عنوان تنبیه کار درستی نیست؛ زیرا شما همان چیزی را به او می دهید که دنبالش است. نکته بعدی این است که محل اخراج نباید تاریک و ترسناک باشد، مثلا حمام تاریک برای تنبیه کودک مناسب نیست.

ج ) مدت تنبیه: بعضی والدین برای تنبیه یک کودک دوساله مدت زمان یک ربع یا نیم ساعت را در نظر می گیرند! در حالی که باید برای هر سال، یک دقیقه تنبیه در نظر بگیرید، مثلا برای یک کودک دو ساله دو دقیقه تنبیه کافی است و برای یک کودک پنج ساله پنج دقیقه زمان مناسبی است.

د ) مقاومت: اما اگر کودک شما در مقابل تنبیه مقاومت کرد، مثلا از محل اخراج فرار کرد، به او بگویید که یک دقیقه دیگر به تنبیه‌اش افزوده می شود و مثلا به جای چهار دقیقه پنج دقیقه حق بازی ندارد. البته به یاد داشته باشید دقایق اضافی نباید بیش از سه دقیقه شود زیرا در این صورت اثرش را از دست می دهد.

۳٫ عصبانی شوید 

عصبانیت نیز از تنبیه های مناسب کودکان می باشد، در واقع بعضی از کودکان خیلی لجباز هستند به گونه ای که انجام روش های ذکر شده، تاثیری بر آن ها ندارد، در این صورت اگر شما مقداری عصبانی شوید اشکالی ندارد و همین که شما به کودکتان با قاطعیت بگویید: «دیگه دارم از دستت عصبانی می شم!» مقاومتش را در هم می شکنید.

۴٫ استفاده از پیامد های مناسب

برای کاستن از رفتار نامطلوب، ‌می توان کودک را با پیامدهای رفتارش مواجه کرد ‌برای مثال،‌ اگر کودک، سرمیز شام دیر حاضرشود،‌ شام او سرد خواهد شد. و یا اگر کودک، به اجاق گاز دست بزند،‌ پیامد آ‌ن،‌ سوختن دستش می باشد.

در برخی موارد،‌ پیامدها ممکن است که به کودک آسیبی جدی وارد آورد و یا اینکه آن عمل،‌ پیامدی به دنبال نداشته باشد؛ مثلا اگر کودک بخواهد شیئی فلزی را داخل پریز برق کند پیامد طبیعی این کار،‌بسیار خطرناک است.

۵٫ از کودک رفع مسئولیت نکنید

نگذارید تنبیه کودک راهی باشد برای فرار از مسئولیت. مثلا اگر او در حین جمع کردن اسباب بازی هایش، کار بدی انجام داد، او را تنبیه کنید و دوباره بعد از تنبیه او را مجبور کنید کارش را ادامه دهد؛ زیرا ممکن است او یاد بگیرد برای فرار از مسئولیت کار بدی انجام دهد تا تنبیه شود و در حین تنبیه استراحت کند.

۶٫ تصحیح رفتار اشتباه

تنبیه های مناسب کودکان,تنبیه کردن کودکان,تنبیه های مناسب بچه ها,تنبیه کردن کودکانفرستادن کودک به اتاق تنهایی،‌ روش موثری است که می تواند جایگزین تنبیه بدنی شود

از دیگر تنبیه های مناسب کودکان تصحیح رفتار اشتباه است. انجام این روش به این صورت است که شما از پیامدهای طبیعی برای از بین بردن رفتار اشتباه کودکان استفاده می کنید.

مثلا برای کودکی که روی دیوار نقاشی می کند، این روش می تواند مفید باشد به این صورت که شما از کودک می خواهید قسمت نقاشی شده را با دستمال تمیز کند و اگر او انجام این کار را بلد نیست به او آموزش دهید و در صورت مقاومت دستانش را بگیرید و او را مجبور به تمیز کردن دیوار کنید.

۷٫ تمرین رفتار مثبت

حتما شما هم به خاطر دارید هنگامی که در مدرسه کلمه ای را غلط می نوشتیم، معلم مجبورمان می کرد مثلا املای درست آن کلمه را ده بار بنویسیم، انجام این روش هم به همین صورت است مثل تمیز کردن دیوار که کودک مجبور می شود قسمت دیگری از آن را نیز تمیز کند یا مثلا اگرتمام اتاقش را نامرتب کرد از او بخواهید علاوه بر اتاقش قسمت دیگری از خانه را هم مرتب کند.

۸٫ فرستادن کودک به اتاق تنهایی

فرستادن کودک به اتاق تنهایی،‌ روش موثری است که می تواند جایگزین داد کشیدن، ‌بد و بیراه گفتن،‌ تهدید کردن و کتک زدن او باشد. این روش،‌ همچنین ازعصبانیت شما جلوگیری می کند. با این اقدام،‌ کودک رادقایقی به اتاقی آرام می فرستید تا در آنجا تنها باشد. دراین مدت او از جمع دیگران خارج شده و برای مدتی نمی تواند بازی و تفریح کند. محروم شدن از فعالیت،‌ نوعی مجازات است.

این اقدام از آن جهت موثر است که بچه ها آن را دوست ندارند. همچنین بیشترین اثربخشی را بر کودکان دو تا دوازده ساله دارد. اجرای این روش در آغاز ممکن است که با دشواری هایی همراه باشد.بعضی از بچه ها شما را در آغاز با فریادها یا گریه های بلند ناراحت می کنند، ‌بنابر این باید آمادگی کامل داشته باشید. (به هیچ وجه کودک را داخل اتاق تاریک نفرستید)

۹٫ عتاب و تهدید

تنبیه های مناسب کودکان,آثار تنبیه بدنی,تنبیه کردن کودکانتهدید نباید به گونه ای باشد که باعث ایجاد اضطراب شدید در کودک شود

تهدید از روش هایی است که می توان از آن به جای تنبیه استفاده کرد. اساس تهدید،‌ بر ترساندن کودک از وقوع امری است که از آن بیم دارد. البته باید توجه داشت که امکان عملی کردن تهدید ها در مواقع ضروری وجود داشته باشد و باید از تهدید های ظاهری جدا پرهیز کرد.برای مثال،‌ مادر وحید برای شلوغ کردن و حرف گوش نکردن او راتهدید کرد که اگر به این کارهایت ادامه دهی به پدرت خواهم گفت.

تذکر :

تهدید نباید به گونه ای باشد که باعث ایجاد اضطراب شدید در کودک شود؛‌ برای همین، به هیچ وجه نباید از تهدید هایی همچون: تهدید به تنبیه بدنی، ‌بیرون کردن از منزل و… استفاده کرد.

به این نکته نیز توجه داشته باشیم که هر چند تهدید ممکن است به عنوان عامل بازدارنده،‌ کودک را از ارتکاب کارهای زشت باز دارد،‌ اما معمولا انگیزه های درونی او را تغییر نمی دهد و به اصلاح درونی رفتار نمی انجامد؛ برای همین بقیه روش های ذکر شده، براین روش تقدم دارد.

شرایطی که باید در تنبیه رعایت شود:

• به مراتب تنبیه توجه داشته باشید

تنبیه باید از مرحله ضعیف آغاز شود و اگر مؤثر نیفتاد، می توان از مرحله بعد استفاده کرد؛ برای مثال، جایی که با تنبیه غیر بدنی مشکل حل می شود، استفاده از تنبیه بدنی، هم خطرناک و هم لغو است و یا اگر با یک نگاه خشم آلود، کودک آگاه می شود،‌نباید از کنایه و پرخاش استفاده کرد.

تنبیه را با شرایط سنی کودک تطبیق دهید

تنبیه باید با توجه به سن کودک اعمال شود. درهرمقطع سنی برخی رفتارهای کودک طبیعی است که والدین باید از کنار آنها گذشته و با به کار گیری روش های درست، آن مرحله را پشت سربگذارند، و تنبیه در این موارد نه تنها سازنده نمی باشد بلکه نقشی خراب کننده نیز دارد.

کودکان یک تا سه ساله خوشحال از آزادی تازه به دست آمده،‌می خواهند هر کاری را خودشان انجام دهند،‌ و جان کلام آنها این است که «خودم انجام می دهم». بنابراین باید به آنها اجازه دهیم تا کاری را که می توانند، انجام دهند. درباره این کودکان به جای گفتن «نه»، «نمی توانی»،‌«دست نزن» و… می توان از روش های پیشگیرانه ای همچون پرت کردن حواس ،‌جایگزینی و امکان انتخاب دادن بهره گرفت.

در این مرحله والدین باید با درک درست از موقعیت کودک، ضمن تشویق او اجازه دهند تا خودش کارهایش را انجام داده و احساس استقلال در او شکل گیرد. اما اگر همواره با خواسته های او مخالفت شود و او خود را درفعالیت هایش ناموفق ببیند،‌احساس بی کفایتی و شرم خواهد کرد. اگر کودک این مرحله را به درستی بگذراند در آینده فردی خوش بین همراه با حسن نیت و اراده قوی خواهد شد.

یکی از ویژگی های کودکان سه تا شش سال، کنجکاوی درباره دنیایی است که در آن زندگی می کنند. مخلوط کردن شکر با نمک، برای کودک چهارساله ای که می خواهد بر دامنه اطلاعاتش بیفزاید هرگز کار عجیبی نیست. نقاشی کردن روی دیوارها برای یک کودک پنج ساله، اقدامی بی نظیر برای تزیین اتاق به شمار می آید. بازکردن اشیا و لوازم برای اطلاع از چگونگی کار آنها، یکی از فعالیت های مورد علاقه کودکان پیش دبستانی است.

کار مورد علاقه بچه های این سن و سال،‌ کند و کاو است. اگر به این کودکان بر چسب «خود خواه» و «بی ملاحظه»‌بزنیم، بعید نیست که در آینده همین گونه شوند. کودکان در این سن به بازی علاقه فراوان دارند. شیطنت و بازی گوشی کودکان را در این سن نباید دلیل بی ادبی آنان دانست و در صدد تنبیه آنها برآمد،‌ بلکه تنها باید کوشید این رفتارها به آنها صدمه ای نزند و آن را هدایت کرد.

رسول خدا فرموده است:«بازی گوشی و شیطنت بچه در دوران کودکی،نشان دهنده فزونی عقل او در بزرگسالی است. »

از تنبیه در کنار تشویق استفاده کنید

تنبیه های مناسب کودکان,روشهای مناسب تنبیه کودکان,تنبیه کردن کودکاندر صورتی که تنبیه موثر بود و کودک رفتارش را اصلاح کرد، برای او هدیه بخرید

مربیان می گویند: رشد انسان در گرو بیم وامید است. تنبیه بدون تشویق و تشویق بدون تنبیه، خطرآفرین است. از هردو، باید به طور متعادل،‌استفاده شود.

در تنبیه زیاده روی نکنید

تنبیه،‌ عامل رشد نیست و به کودک رفتار درست را نمی آموزد، بلکه فقط بازدارنده از خلاف است و از روی ناچاری و به عنوان آخرین عامل تربیتی، از آن استفاده می شود؛ برای همین تا حد امکان باید بکوشیم ازتنبیه استفاده نکنیم علاوه بر آثار مخرب آن، از اثرش نیز می کاهد.

هر اقدامی اگر هم مؤثر باشد،‌ با استفاده بیش از حد، اثرش را از دست می دهد. مادر برای هر کار اشتباه وحید، او رابه داخل اتاقش می فرستاد. بعد ازمدتی متوجه شدکه وحید به راحتی کار بدش را انجام می دهد و قبل از آنکه حتی به او بگویند، به اتاقش می رود.

تنبیه را به تعویق نیندازید

اگر قصد تنبیه کودکتان را دارید،‌ درست پس از رفتارناپسندش، این کار را انجام دهید،‌ زیرا رفتار انسان را پیامد های بدون وقفه، کنترل می کند (که این پیامدها می توانند مثبت یا منفی باشند)،‌ پس صبر کنید تا «بابا بیاد خونه»! هر تنبیهی اثرش را باگذشت زمان از دست می دهد و ممکن است کودک نتواند ارتباط تنبیه با عمل ناپسندش رادرک کند.

ثابت قدم باشید و هماهنگی خود را حفظ کنید

تنبیه مؤثر، نه تنها یک تنبیه بدون وقفه است،‌ بلکه تنبیهی است که برای کودک قابل پیش بینی باشد. تنبیه باید در تمام مواردی که آن رفتار ناپسند سرمی زند انجام شود. اگر به کودکتان گفته اید که در صورت پرت کردن عروسکش،‌ آن را از او خواهید گرفت، پس از هربار پرت کردن به وعده خود عمل کنید تا همیشه منتظر پیامدهای رفتار ناپسند خود باشد.

علاوه بر ثبات، والدین باید درامر تربیت با یکدیگر هماهنگ باشند. مثلا مادر با دیدن چهره ماژیکی وحید شروع کرد به دعوا کردنش، اما پدرتا وحید رادید، صدای خنده اش بلند شد! اختلاف والدین درامر تربیت، کودک را دچار تعارض می کند.

برای اصلاح رفتار به کودک فرصت دهید

هدف از تنبیه،‌ اصلاح رفتار کودک است،‌ پس باید به او فرصت دهید تا آموخته هایش رانشان دهد. اگر تنبیه طول بکشد ممکن است کودک فرصت پیدا نکند که رفتار خود را اصلاح کند.

وقتی کودک برای چندمین بار دیر به خانه می آید، ممکن است عصبانی شوید و برای یک ماه اجازه بیرون رفتن از خانه را به او ندهید. در این یک ماه او نمی تواند نشان دهد،‌ که زود برگشتن به خانه را آموخته است و آنقدر از این تنبیه می رنجد که پنهانی ازخانه خارج می شود. اما اگر تنبیه او چنین بود که می بایست برای دو روز، بلافاصله پس از تعطیل شدن از مدرسه به خانه می آمد، روز سوم فرصت می داشت تا اصلاح رفتار خود رانشان دهد و ظرف یک ماه اعتماد شما راجلب کند.

تنبیهی را انتخاب کنید که رفتار نامناسب کودک را کاهش دهد

تنبیه، هنگامی مؤثر است که بروز رفتار نامناسب را کاهش دهد؛ برای مثال،‌مادر علی، او را به خاطر کتک زدن خواهرش به اتاقش فرستاد. او در آنجا با اسباب بازی هایش مشغول بازی شد. وقتی مادر گفت که می توانی از اتاق خارج شوی درحال تماشای کارتون مورد علاقه اش بود. او حتی فراموش کرده بود که تنبیه شده است.

• در هنگام عصبانیت کودک را تنبیه نکنید

تنبیه فقط در صورتی کارساز است که به منظور آگاه کردن کودک و خاموش سازی رفتار نامناسب او انجام شود؛ نه با هدف خالی کردن عقده قلبی، زیرا در این صورت کودک، خود را قربانی خشم والدین می داند و تنبیه،‌ اثر تربیتی خود را از دست خواهد داد. پس تنبیه باید زمانی انجام شود که خشم والدین فروکش کرده است.

به شخصیت کودک توهین نکنید

هدف تنبیه، آن است که کودک از بدی دور شود. بنابراین، شخصیت انسانی او نباید مورد اهانت قرار گرفته و خرد شود. پدر و مادر هنگام تنبیه کودک متخلف، نباید او را سرزنش کنند، بلکه باید کار زشت و ناپسند او را مورد سرزنش قرار دهند.

آثار مخرب تنبیه بدنی

تنبیه های مناسب کودکان,روشهای مناسب تنبیه کودکان,تنبیه کردن کودکانکودکی که زیاد کتک می خورد در بزرگسالی احساس حقارت می کند

کارشناسان تعلیم و تربیت برای تنبیه بدنی آثار مخرب فراوانی ذکر کرده اند که هر یک از آنها به تنهایی می تواند تأثیر بسزایی در روحیه و شخصیت آینده کودک ما داشته باشد و انگیزه ای باشد که والدین به هیچ عنوان از تنبیه بدنی برای کودک خود استفاده نکنند.

اضطراب: تنبیه بدنی باعث می شود کودک دائم مضطرب باشد زیرا همواره احساس می کند بر اثر عمل مشابهی دوباره و به ویژه در حضور دیگران تنبیه خواهد شد، این اضطراب مانع از پیشرفت شده و زمینه ایجاد اختلالات روانی را ایجاد می کند.

از بین رفتن اعتماد به نفس: کودکی که به طور دائم تنبیه بدنی می شود به خاطر ضعف عملکرد و ناتوانی در انجام کارهایش به تدریج اعتماد به نفس خود را از دست می دهد و احساس بی کفایتی کرده و شهامت انجام کارهای بزرگ را ندارد.

احساس حقارت: کودک یا نوجوانی که کتک می خورد، شخصیتش تحقیر شده و به مرور زمان، عزت نفس خود را از دست می دهد و به این باور می رسد که ارزشی ندارد و در این صورت است که هرکار خلافی را به راحتی انجام می دهد.

روحیه زورگویی: تنبیه بدنی به کودک یاد می دهد که می تواند دیگران را کتک زده و از این طریق به خواسته هایش برسد. از این پس او هم به ضعیف تر از خود زور می گوید و آنان را کتک می زند.

دروغ گویی: یکی از علت های دروغ گویی کودکان، ترس از مجازات است. تنبیه بدنی باعث می شود کودک برای فرار از مجازات، به دروغ گویی متوسل شده، به مرور زمان این رفتار در او تثبیت شود.

به دل گرفتن کینه تنبیه کننده: تنبیه مداوم کودک باعث می شود کینه تنبیه کننده را به دل گرفته و در آینده به شکل های گوناگون از تنبیه کننده، انتقام بگیرد. همچنین باید توجه داشت، کودکان زیر ۵ سال، معنای تنبیه را به درستی نفهمیده و از آن دشمنی، عدم امنیت و خطر برداشت می کنند.

منابع:
khorasannews.com

گردآوری:مجله یک پارس

چگونه استوری اینستاگرام دیگران را به صورت ناشناس ببینیم؟

اشتراک گذاری استوری در اینستاگرام, بازدید استوری اینستاگرام

به صورت ناشناس استوری دوست تان را مشاهده کنید

در این مطلب می خواهیم به شما آموزش بدهیم که چگونه به طور ناشناس بتوانید استوری اینستاگرام دیگران را مشاهده کنید و آنها متوجه این مساله نشوند.

همان طور که می دانید، محبوب ترین پلت فرم شبکه های اجتماعی در میان جوانان و نوجوانان در حال حاضر اینستاگرام است. این روزها استفاده از ویژگی به اشتراک گذاری استوری ها در این شبکه اجتماعی رو به افزایش است و هر روز به تعداد افرادی که استوری های خودشان را در اینستاگرام می گذارند اضافه می شود.

وقتی دوست شما استوری خود را در اینستاگرام به اشتراک می گذارد و شما برای مشاهده آن کلیک می کنید، نام شما در فهرست بازدید کنندگان آن استوری برای دوست تان درج می شود و او متوجه می شود که شما استوری وی را دیده اید. حالا تصور کنید، تحت شرایطی شما علاقمند هستید استوری دوست تان را ببینید ولی دوست ندارید در فهرست اسامی بازدید کنندگان نام شما درج شود و دوست تان متوجه شود، شما صفحه وی را مشاهده کرده اید.

در این مطلب می خواهیم به شما آموزش دهیم که چگونه به صورت ناشناس استوری دوست تان را مشاهده کنید و ردپایی از خودتان به جای نگذارید. حتی می توانید آن استوری را که به مدت ۲۴ ساعت قابلیت مشاهده کردن دارد ذخیره نمایید و دوست شما اصلا متوجه این مساله نخواهد شد.

اشتراک گذاری استوری در اینستاگرام, بازدید استوری اینستاگرام

 دیدن استوری اینستاگرام

مراحل ذیل را به صورت گام به گام طی کنید. با طی کردن این مراحل می توانید استوری را در گوشی یا هر سیستم دیگری مشاهده کنید. در نظر داشته باشید که این کار تنها و تنها برای پروفایل های عمومی قابل استفاده است و اگر دوست شما پرفایل خصوصی دارد می توانید این روش را اجرا کنید.

۱) نام کاربری حساب اینستاگرام را کپی کنید.

برای دانلود استوری اینستاگرام باید نام کاربری حساب آن شخص را کپی کنید. شما می توانید این کار را به روش های مختلفی انجام دهید. ساده ترین راه برای انجام این کار آن است که به پروفایل اینستاگرام بروید و نام کاربری را انتخاب کرده و سپس آن را کپی کنید. مجددا تاکید می کنیم که تنها می توانید این کار را برای حساب های کاربری عمومی انجام دهید.

۲) در نوار آدرس  Weinstag.com/instastory  را تایپ کنید.

گام بعدی این است که به وب سایت Weinstag.com/instastory بروید. خیلی ساده مرورگر صفحه اینترنت را باز کنید و آدرس مربوطه را باز کنید. وارد سایت شوید و به مرحله بعدی بروید.

۳) نام کاربری که کپی کرده اید را وارد کنید.

گام سوم در واقع بسیار آسان است. برای دانلود استوری، باید نام کاربری کپی شده را در قسمت جستجوی وب سایت Weinstag.com/instastory وارد کنید. قسمت جستجو در وسط صفحه نمایش گوشی دیده می شود و لازم نیست دنبال آن بگردید.

۴) بر روی دکمه Download Instagram Stories به معنی دانلود کردن استوری اینستاگرام کلیک کنید.

بعد از اینکه نام کاربری را در کادر جستجو با موفقیت کپی کردید، اکنون زمان کلیک بر روی دکمه کنارجستجو است. این دکمه به نام «Download Instagram Stories» را خواهید دید ، روی آن کلیک کنید و به آخرین مرحله بروید.

۵) بر روی دکمه دانلود در زیر هر استوری یا دکمه دانلود در گوشه سمت راست هر ویدیو کلیک کنید

گام نهایی را می توان به دو روش مختلف به انجام رساند تا استوری مربوطه دانلود شود. در صورتی که میخواهید عکس استوری را دانلود کنید، باید روی دکمه «دانلود» در زیر تصویر کلیک کنید. اگر احتمالا می خواهید ویدیو استوری را دانلود کنید، باید دکمه «دانلود»  که در گوشه پایین سمت راست ویدیو قرار دارد ضربه بزنید.

به همین راحتی کار تمام شد. خیلی ساده بود.فقط باز هم تاکید می کنیم این روش تنها برای مشاهده استوری هایی است که عمومی هستند. اگر استوری شما خصوصی باشد، هیچ کس نمی تواند بدون اطلاع شما استوری تان را مشاهده کند.

منبع:mag.plaza.ir

گردآوری:مجله یک پارس

 تغییر شکل وینـدوز ۱۰ به ویندوز ۷

تغییر ظاهر ویندوز, تغییر ظاهر ویندوز 7

تغییر رابط کاربری ویندوز ۱۰ به ویندوز ۷

در بررسی تاریخچه نسخه‌های مختلف ویندوز، ویندوز ۷ از محبوبیت زیادی میان کاربران برخوردار است و باوجود انتشار نسخه‌های جدیدتر همچون ویندوز ۸، ۸٫۱ و حتی ویندوز ۱۰ همچنان کاربران بسیاری علاقمند به استفاده از این نسخه از ویندوز هستند.

همان‌طور که می‌دانید ظاهر کلاسیک ویندوز در نسخه‌های ۸ و بالاتر دچار تغییرات بسیاری شد و این تغییرات برای بسیاری از کاربران خوشایند نبود. با پایان یافتن پشتیبانی از ویندوز ۷ نیز بسیاری از کاربران مجبور شدند ویندوز رایانه را به نسخه ۱۰ ارتقا دهند، اما همچنان به دنبال راه و روشی برای تغییر رابط کاربری ویندوز به ویندوز ۷ بوده و هستند!

همین تمایل کاربران به ویندوز ۷ موجب شده تا توسعه‌دهندگان ابزارهای مختلفی را برای تغییر ظاهر مدرن ویندوز به ظاهر کلاسیک آن در ویندوز ۷ طراحی کنند که یکی از معروف‌ترین این ابزارها Classic Shell نام دارد. به کمک این ابزار و اجرای چند ترفند می‌توانید ویندوز ۱۰ را بدون هیچ مشکلی همچون ویندوز ۷ تغییر شکل دهید.

به لینک زیر مراجعه کرده و آخرین نسخه Classic Shell را دانلود و نصب کنید:

 http://www.classicshell.net/downloads/

نکته: اگر خیلی به ویندوز ۷ علاقه دارید می‌توانید در طول فرایند نصب گزینه‌های classic explorer و classic IE را نیز فعال کنید تا ویندوز اکسپلورر و مرورگر اینترنت اکسپلورر نیز برای شما نصب شوند. (استفاده از این ابزارها توصیه نمی‌شود)

پس از نصب برنامه روی گوی ویندوز، کلیک راست ماوس را فشار داده و گزینه settings را انتخاب کنید.

در پنجره به‌نمایش درآمده علامت چک‌مارک گزینه Show all settings را فعال کرده و از فهرست حالت‌های نمایش منوی استارت، گزینه Windows 7 style را انتخاب کنید. در پایان نیز علامت چک‌مارک گزینه Replace Start button را فعال کنید.

از تب‌های بالای صفحه، گزینه Skin را فعال کرده و در ادامه از منوی بازشدنی در این بخش، گزینه Windows Aero را فعال کنید.

اکنون می‌توانید گزینه‌های مختلفی را فعال یا غیرفعال کنید. در این بخش کافیست گزینه Show user picture را فعال کنید.

به تب Start Button مراجعه کرده و روی Custom button کلیک کنید. سپس با کلیک روی Button image تصویر دلخواهتان را برای گوی استارت انتخاب کنید.

تغییر ظاهر ویندوز, تغییر ظاهر ویندوز 7

 ویندوز ۷ از محبوبیت زیادی میان کاربران برخوردار است

نکته: مجموعه‌ای از این تصاویر از لینک زیر قابل دانلود است:

 https://goo.gl/MuJkzT

روی نوار وظیفه (Taskbar) ویندوز کلیک راست کرده و از منوی Cortana گزینه Hidden را انتخاب کنید تا کورتانا از نوار وظیفه ویندوز حذف شود.

دوباره روی نوار وظیفه ویندوز کلیک راست کرده و گزینه Taskbar Settings را انتخاب کنید. سپس روی Turn system icons on or off کلیک کرده و کلید مقابل گزینه Action center را غیرفعال کنید.

در بخشی خالی از دسکتاپ کلیک راست کرده و Personalize را انتخاب کنید. سپس از منوی سمت چپ به بخش Colors مراجعه کنید و گزینه زیر را غیرفعال کنید:

Automatically pick an accent color from my background

رنگی در طیف آبی را مطابق سلیقه خود انتخاب کرده و مطمئن شوید Transparency effects فعال است. در نهایت نیز علامت چک‌مارک Start, taskbar and action center و Title Bars را فعال کنید.

از سمت چپ به بخش Themes وارد شده و از سمت راست روی گزینه Desktop icon settings کلیک کنید.

آیکون‌های موردنظر برای نمایش در دسکتاپ را انتخاب کرده و با کلیک روی Apply, OK تغییرات را ذخیره کنید.

اکنون می‌توانید از ویندوز ۱۰ با ظاهری شبیه به ویندوز ۷ لذت ببرید و هرگاه نیازمند بازنشانی تغییرات به حالت اولیه بودید کافیست نرم‌افزار Classic Shell را حذف کنید.

منبع:jamejamonline.ir

گردآوری:مجله یک پارس

برجی که آلودگی هوا را می مکد و هوای پاک تولید می کند

ساخت برجی برای از بین بردن آلودگی هوا, برجی برای تولید هوای پاک

در چین؛ برج ۶۰ متری آلودگی را می مکد و هوای پاک تولید می کند

چین که با مشکل آلودگی هوا در بسیاری از شهرهای بزرگ خود به طور جدی دست و پنجه نرم می کند، روشی منحصر به فرد برای مقابله با این مشکل ابداع کرده است.

شدت آلودگی هوا در چین تا بدان حد است که سالانه موجب مرگ ۳۵۰ تا ۴۰۰ هزار نفر می‌شود. اما اجرای یک طرح جدید و منحصر به فرد در منطقه به شدت آلوده شیان قرار است مقداری از مشکل مذکور را بکاهد.

چینی ها در این منطقه یک برج مکنده ۶۰ متری احداث کرده‌اند که به جای تشدید آلودگی، مجهز به یک سیستم مکش هوای آلوده و تصفیه آن است. این برج بعد از مکیدن هوا با استفاده از فیلترهای تعبیه شده ذرات معلق موجود در آن را حذف می‌کند و هوای تمیز را به سمت آسمان پراکنده می‌کند.

هدف اصلی از ساخت این برج حذف ذرات معلق به شدت مسموم و خطرناک است که به خصوص موجب ابتلای افراد مسن به انواع بیماری‌های قلبی و عروقی می‌شوند. سیستم نصب شده در این برج با استفاده از انرژی خورشیدی کار می‌کند و متشکل از فیلترهای متنوع و مشبک است.

فیلترهای نصب شده در این برج از نانوذرات خاصی پوشانده شده اند که امکان پاکسازی و حذف اکسید نیتروژن را به وجود می‌آورد. اجرای این طرح ۲ میلیون دلار هزینه در برداشته و استفاده آزمایشی از این برج در یک مدت کوتاه به کاهش ۱۹ درصدی میزان ذرات معلق خطرناک در محوطه ای به وسعت ۱۰ کیلومتر مربع منجر شده است.

منبع : mehrnews.com

گردآوری:مجله یک پارس

طرز تهیه مرغ و سیب زمینی تنوری

طرز پخت مرغ و سیب زمینی تنوری,مواد لازم برای مرغ و سیب زمینی تنوری

طرز تهیه مرغ و سیب زمینی تنوری

مرغ و سیب زمینی تنوری تجربه یک خوراک هزارمزه را به شما می دهد.

مواد لازم برای مرغ و سیب زمینی تنوری :

 فلفل قرمز خردشده  ۵ عدد
 ران مرغ  ۴ عدد
 سیب زمینی کوچک  ۲۵۰ گرم
زیره پودر شده  یک قاشق چایخوری 
سیر ریز خردشده ۲ حبه
روغن زیتون ۲ قاشق سوپخوری
فلفل قرمز پودرشده یک قاشق چایخوری
برگ رزماری ۴ الی ۵ عدد
سیر درسته ۲ بته
فلفل سیاه پودر شده یک دوم قاشق چایخوری
نمک یک قاشق چایخوری

طرز تهیه مرغ و سیب زمینی تنوری :

ران های مرغ را به دو قسمت کرده و به خوبی بشویید و خشک کنید.

آنها را با سیب زمینی، نمک، فلفل سیاه، یک دوم قاشق چای خوری پودر فلفل قرمز و یک قاشق سوپ خوری روغن زیتون در ظرف مناسبی مخلوط کنید.

روی ظرف را با سلفون بپوشانید و حدود یک ساعت در یخچال قرار دهید تا مزه دار شوند.

زیره را در تابه (بدون روغن) روی حرارت کمی تفت دهید تا برشته شود. سیر ریز خردشده، یک قاشق سوپخوری روغن زیتون، نمک، فلفل سیاه، زیره تفت داده شده و یک دوم قاشق چایخوری پودر فلفل قرمز باقیمانده را در ظرف مناسبی با هم مخلوط کنید تا سس یکدستی حاصل شود.

برگ رزماری، بته های سیر پوست کنده حبه حبه شده و یک دوم قاشق سوپخوری از سس را در ظرف مناسبی با هم مخلوط کنید.

مخلوط سیب زمینی و ران های مرغ مزه دار شده را به سینی فر انتقال داده و روی سینی را با کاغذ روغنی بپوشانید و به مدت ۲۵ دقیقه در فر از قبل گرم شده با دمای ۲۰۰ درجه سانتیگراد (۴۰۰ درجه فارنهایت) قرار دهید تا بپزند.

آب ناشی از پخت مرغ و سیب زمینی درون سینی را با برس روی مواد بمالید.

مخلوط رزماری و حبه های سیر و فلفل قرمز خردشده را میان مواد بچینید و به مدت ۳۵ دقیقه در فر از قبل گرم شده با دمای ۱۸۰ درجه سانتیگراد (۳۵۰ درجه فارنهایت) قرار دهید.

سپس سرو کنید.

منبع : ماهنامه سفره ایرانی – bartarinha.ir

گردآوری:مجله یک پارس

روشهایی برای شروع یک تغییر سالم

بهتر زندگی کردن

شروع یک تغییر سالم‎

تو می‌توانی، مثل آب خوردن، شروع کن، وزنه سبک ،کافیه تمرین کنی

پیامی که ما قبل از انجام یک کار مشکل دریافت می‌کنیم، ممکن است گیج کننده باشد. پیش‌فرض ما اینست که ادعای اینکه همه چیز خوب پیش خواهد رفت (درحالیکه شکست یک گزینه احتمالی است)، به ما احساس بهتری می‌دهد؛ و یا این ادعا که کار آسانیست ( در حالیکه در حقیقت یک کار چالش‌برانگیزاست)، به ما شانس موفقیت بیشتری می‌دهد. روی هم رفته، متقاعد کردن خودمان که کاری آسانتر و سبکتر از آن چیزیست که فکر می‌کنیم، درواقع به ما حس اطمینان بیشتری برای مواجه با آن کار می‌دهد، درست است؟

ضرورتاً اینگونه نیست. بر اساس نتایج تحقیق صورت گرفته، به تصویر کشیدن واقع‌بینانه‌تر چالش‌های پیش رو، در دراز مدت می تواند به نتایج بهتری منتهی شود. در این تحقیق، محققان ۲۶۲ فرد چاق و دارای اضافه وزن را به یکی از سه برنامه کاهش وزن گماردند :

رفتار درمانی، رفتار درمانی بعلاوه جایگزین‌های غذایی، و برنامه‌ای که سعی داشت در انباشتن آشپزخانه با غذاهای سالم به آنها کمک کند. تنها در گروه سوم، محققان با گفتن این جمله که  ” بسیار تاثیرگذار و تحسین‌برانگیز است که شما برای بهبود سلامتی و وزن خود قدم پیش گذاشته‌اید، اما، ما می‌خواهیم در درک چالش‌های دلهره‌آوری که پیش روی شماست، به شما کمک کنیم”، سختی برنامه کاهش وزن را به آنها گوشزد کردند.

وقتی پای هیچ یک از مداخلات در برنامه کاهش وزن در یک دوره سه ساله در میان نبود، گروهی که خود را برای چالش آماده کرده بود، بهترین توانایی را در انتخاب های سالم در طولانی مدت به نمایش گذاشتند. به عبارت دیگر، وقتی به آنها گفته شد که تقویت خود کنترلی بسیار سخت خواهد بود، توان خود کنترلی در آنها به بهترین شکل تقویت شد.

این دیدگاه می‌تواند به تلاشهایی خارج از کلاسهای کاهش وزن نیز تعمیم داده شود. البته، وقتی در مورد تجارب گذشته خود فکر می کنید، این دیدگاه چندان تعجب‌برانگیز نخواهد بود. برای مثال، در مطالعه برای امتحان، این سخن پدرومادرتان که می‌گویند ” نگران نباش، نمره خوبی می‌گیری”، به اندازه شنیدن این جمله که  “از اینکه داری سخت درس میخوانی واقعاً متأثر شدم. مهم اینست که تلاشت را می‌کنی؛ می‌دانی که امتحان سختی در پیش داری”، رضایتبخش  و امیدوار کننده نیست. و یا سخنان مربی در حال آماده‌سازی تیمش برای مواجه با یکی از بهترین‌ تیم‌ها که می‌گوید، “ما به آسانی آنها را شکست خواهیم داد. دلیلی برای باخت ما وجود ندارد”، به اندازه این جمله روحیه بخش نخواهد بود که “این یکی از بهترین تیم‌هاییست که امسال با آنها روبرو شده‌ایم؛ رقابت با این تیم یک چالش است، اما می‌دانم که توانایی مواجه با این چالش را داریم”.

با فراهم کردن بازخوردهای واقع‌بینانه “این کار ساده‌ای نیست” و عادی کردن حالتهای روانی “می‌توانم تصور کنم که در این باره کمی مضطرب باشید، اشکالی ندارد” احساس آرامش بیشتری خواهیم داشت و خواهیم دانست که حالت روانی ما، و همینطور احساسی که بسیاری دیگر از افراد دارند، اشتباه یا بد نیست. گفتن این جملات به خود نیز می تواند کارساز باشد؛ اگرچه اینکار آسان نیست. اما اگر به خاطر داشته باشیم که انجام همان کار برای دیگران نیز سخت است، می‌تواند اراده ما را تقویت کند.

تنها عادی کردن سختی مشکل کافی نیست. دریافت توصیه‌های صحیح نیز به ما انگیزه کوتاه مدت قوی می‌دهد. اما این انگیزه به مرور زمان و بدون تکرار پیام، ضعیف می‌شود. بنابراین، افرادی که کارهای دلهره‌آور انجام می‌دهند، می بایست تغییراتی واقعی در محیط زندگی فیزیکی خود ایجاد کنند. در اینجا به ذکر چند نمونه در این باره می پردازیم:

برای کاهش وزن : 

۱ ) واقع بین باشید

۲ ) محیط را تغییر دهید

با یک مشاور تغذیه مشورت کنید تا فهرستی از غذاهای سالم برای شما تهیه کند. توصیه‌های لازم در مورد میان وعده‌ها را به شما بگوید و شما را در برابر انتخابهای غذایی سالم مسئول گرداند. غذاهایی را پیدا کنید که راضی کننده، اما کالری کمتری داشته باشند. از یکی از دوستان یا اعضای خانواده که مایل است به شما کمک کند، کمک بگیرید و با هم مرتباً برنامه را چک کنید و برای عدم پایبندی به آن، به اتفاق هم عواقبی را در نظر بگیرید.

برای خواب بهتر :

۱ ) واقع بین باشید

” می دانم که حداقل هفت ساعت در روز به خواب بدون وقفه نیاز دارم تا بتوانم روز بعد کار کنم. اما دست کشیدن از کار و خالی کردن ذهن قبل از خواب برایم سخت است.”

۲ ) محیط را تغییر دهید

یک روتین منظم قبل از خواب برای خود بسازید. روتینی که حداقل به مدت یک یا دو ماه مرتباً و ثابت آن را دنبال کنید (ناشکیبایی ما اغلب ما را وادار به امتحان کارهای جدید می‌کند و در صورتی که برنامه‌ای مؤثر واقع نشود، بلافاصله آن را ترک می کنیم). گوشی موبایل را در یک اتاق دیگر قرار دهید. اتاق را تاریک کنید. زمان خواب و بیداری خود را ثابت کنید. استرس‌های روزانه را کاهش دهید. تکنیک های آرامش و مدیتیشن را تمرین کنید. در مورد مصرف برخی از داروها در دوزهای کم، مانند ملاتونین با پزشک مشورت کنید.

برای اعتیاد به گوشی موبایل :

۱ ) واقع بین باشید

” بارها گفته‌ام که گوشی موبایلم را کنار می گذارم. اما واقعیت اینست که هرگز کاری در این باره نکرده‌ام. برای راحتتر کردن کار، تنها وقتی خسته، عصبانی، کج خلق، و کنجکاو  هستم از آن استفاده می‌کنم. در غیر این لحظات، آن را کنار می‌گذارم.”

۲ ) محیط را تغییر دهید

برای شروع یکی از اپلیکیشن‌های شبکه‌های اجتماعی را حذف کنید. موبایلتان را با خود به جلسات نبرید (سعی کنید گوش کنید). هنگام خوردن غذا، آن را در حالت سایلنت قرار دهید.

برای پایبندی به تمرینات :

۱ ) واقع‌بین باشید

“می دانم که پایبند بودن به یک روتین ورزشی آسان است، اما این را نیز می‌دانم که متقاعد کردن خودم برای دنبال کردن برنامه در زمستان، بعد از یک روز کاری طولانی و یا وقتی تنبلی به من روی می‌آورد، چقدر سخت است”.

۲ ) محیط را تغییر دهید

پایبند بودن به یک برنامه ورزشی، توسط دو عامل تقویت می‌شود: مسئولیت‌پذیری و حمایت اجتماعی. کار را با یکی ازدوستان شروع کنید. اگر توان مالی شما اجازه می‌دهد، یک مربی خصوصی برای اینکار بگیرید. پیشرفتهای خود را در یک دفترچه یادداشت کنید. به خود پاداش بدهید. از تمریناتی شروع کنید که به راحتی از عهده آنها برمی‌آیید. سپس، حرکات چالش‌برانگیزتر را امتحان کنید. هر چند ماه یکبار روتین خود را تغییر دهید تا تمرینات برای شما تازگی داشته باشند و علاقه شما به ادامه کار از بین نرود.

منبع: بانوی شهر

گردآوری:مجله یک پارس

آداب و رسوم نوروز در شوشتر ازدیر باز تا کنون

عید نوروز, مراسم عید نوروز

رسوم نوروز در شوشتر

نوروز همواره برای ایرانیان از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده است و عید نوروز مراسمی باستانی است که در هر دو مقطع تاریخی،قبل و بعد از اسلام با رسم و آئین های خاص و باشکوهی برگزار، و در گذر تاریخ، این رسم کهن، با شکل و شمایل مذهبی نیز به حیات پر رمز و راز خود ادامه داده است ،سنتی که هر ایرانی و پارسی زبانی با آن آشناست و از گرامی داشت آن ، نه تنها به وجد می آید، بلکه آن را با شور و شوقی غیر قابل توصیف همه ساله در آغاز سال نو با آداب و سنن خاص که ریشه در فرهنگ اصیل اقوام ایرانی دارد بر گزار می نماید، و همواره تلاش دارند تا این فرهنگ ملی و کهن که یادگار نیاکان ما ایرانیان هستند سینه به سینه و نسل به نسل با حفظ امانت انتقال یابند،و به موجب همین تلاش هاست که ما ایرانیان و پارسی زبانان امروز، میراث دار این فرهنگ اصیل و کهن هستیم و به آن افتخار می کنیم.

مردم شوشتر که به لحاظ قدمت تاریخی شهرشان به حق، فشرده ای از تاریخ ایران بزرگ هستند، برای نیکو داشت این ایام با آداب و رسوم نیکو و خاصی به استقبال عید باستانی نوروز می روند، و آنچه در پی خواهد آمد حاصل این کنکاش است که از نظر گرامی تان خواهدگذشت.

خانه تکانی

در شوشتر بنا به یک سنت دیرینه و متمدنانه در آستانه ی سال نو،تنظیف خانه و کاشانه و به عبارتی خانه تکانی است که معمولاً خانم های خانه دار و در پاره ای از مواقع به کمک آقایان دو هفته پیش از پایان سال با جابجایی کلیه اسباب و اثاثیه زندگی و آب و جارو نمودن و غبار زدایی و گردگیری، مجدداً آنها را مرتب می کنند و با این عمل پسندیده خانه را برای پذیرایی از میهمانان نوروزی آماده و مهیا می کنند، در این میان شستشوی فرشها(قالی ها) از اولویت خاص برخوردار است و پهن کردن قالی و پتوهای شستشو شده بر درو دیوار خانه های شهر حکایت از فرا رسیدن سال نو را دارد و این عمل مردم را به جنب و جوش بیشتری وا می دارد.

سبز کردن گندم و تهیه سمنو

سبز کردن گندم نیز همزمان با خانه تکانی صورت می گیرد،معمولا خانم خانه دار مقداری گندم با استفاده از ظروف زیبای مسی یا روی و اخیراً ملامین کشت می کنند تا ضمن تهیه سبزه و سمنو برای سفره هفت سین نمادی از برکت و سرسبزی را در آستانه سال نو در خانه و کاشانه خود پرورش داده باشد، برای اینکار مقداری دانه گندم به سلامتی امام زمان(عج) و سپس با ذکر صلوات نام اعضای خانواده،بستگان نزدیک، و گاه دوستان نیز به لیست اسامی اضافه می گردد.

خرید لباس نو

خرید پارچه و تهیه لباس نو از دیگر رسوم شهروندان شوشتر است که فقیر و غنی برای انجام آن تلاش می کنند و به این باورند که در هنگام تحویل سال نو باید افراد خانواده با سر و وضعی آراسته به استقبال نوروز بروند و معمولا یکی دو هفته مانده به پایان سال،پدرهمراه با سایر افراد خانواده برای خرید لباس عیدشان به بازار و فروشگاه ها می روند و اقدام به خرید لباس نو و پارچه های رنگین می نمایند.

عید نوروز, مراسم عید نوروز

آئین های نوروزی در شوشتر، دارای پیشنه و فلسفه خاص، قبل و بعد از اسلام هستند

البته ذکر این نکته خالی از فایده نیست که بدانیم،پارچه های خریداری شده معمولا به رنگ های روشن و شاد مانند قرمز،سبز،زرد،نارنجی ،بنفش،سفید و… انتخاب می گردند و علی رغم انبوه لباس های دوخته شده آماده،هنوزعده ای از شهروندان شوشتر معتقدند که لباس عید را خودشان به کمک دوزنده هایخانگی(خیاط ها) بدوزند که در این میان رعایت بعضی از نکات جالب است ،به عنوان مثال روزهای پنجشنبه را برای برش لباس روز عید مناسب نمی دانند و به این باورند که ساعات این روز سنگین است و نباید پارچه نو را برای نوروز قیچی کنند.

پخت نان شیرین (کلوچه)

در شوشتر علاوه بر تهیه سمنو و سبزه که این روزها علاوه بر دانه های گندم از ماش،عدس و دیگر حبوبات با استفاده هنرمندانه از ظروف سفالی و دیگر ظرفها تهیه می شود،پخت نان شیرین یا کلوچه است که حتماً باید قبل از عید توسط خانم های خانه دار آماده و مهیا گردد تا ضمن استفاده اعضای خانواده در ایام نوروز به عنوان سوغات به میهمانان نوروزی پیشکش گردد.

پنجشنبه آخر سال(زیارت اهل قبور)

از دیگر آداب نیکو و پسندیده ساکنان شوشتر در آستانه ی سال نو،حضور پر رنگ آنان بر بالین قبور اموات است که معمولا پنجشنبه آخر سال انجام می شود،شهروندان شوشتر در عصرآخرین پنجشنبه سال حتماً به زیارت اهل قبور می روند و با دادن خیرات و تلاوت قرآن و ذکر سوره مبارکه فاتحه یاد عزیزانشان را گرامی می دارند و برای آنان طلب آمرزش و زندگی جاوید بهشتی می نمایند ،در این میان حضور آحاد مردم شهر بر قبور شهداء در اولویت این مراسم است که بطور خود جوش انجام می شود.

سفره هفت سین

تهیه سفره هفت «سین» از دیگر آداب و رسوم عید نوروز است که در شوشتر مانند سایر نقاط کشور انجام می گردد،البته مردمان شوشتر از دیر باز تاکنون،عدد هفت را عددی ویژه و خاص می دانند و در چیدمان سفره هفت سین نوروز و گاه در سایر امور زندگی روز مره خود آن را نیکو می دانند، به نظر می رسد این اعتقاد برگرفته از ایرانیان باستان است،چرا که آنان نیز به گواه تاریخ عدد هفت را به هفت جاودانه مقدس ارتباط می دادند«امشاسپند» و در ریاضیات نجومی این عدد جادویی را خانه ی آرزوها و رسیدن به امیدها در خانه ی هفتم نسبت داده اند،ضمن اینکه علمای اسلامی نیز تفسیر دیگری از این عدد دارند،علامه مجلسی در این خصوص می گوید:«آسمان هفت طبقه،و زمین نیز هفت طبقه است و هفت ملک یا فرشته موکل بر آنند و اگر موقع تحویل سال نو ،هفت آیه از قرآن مجید را که با حرف «سین» شروع می شوند تلاوت کنید؛از آفات زمینی و آسمانی در امان خواهید ماند»،

در سفره هفت سین شوشتری ها علاوه بر سماق،سیر،سنجد،سمنو،سکه،سیب،سبزه گندم؛ برای تزئین بیشتر و بهتر سفره و توجه خاص و ویژه به کتب آسمانی،از قرآن کریم،آینه،شمع،تخم مرغ رنگ شده و در بعضی از خانواده ها دیوان خواجه شیراز(حافظ) نیز در گوشه سفره ی با شکوه هفت سین، خود نمایی می کند، مضاف براینها برنج،آینه،آب و ماهی قرمز به نشانه هایی از قبیل «برنج» برای خیر و برکت،آینه برای رفع کدورت و نمادی از یکرنگی و صداقت،آب به عنوان مایه ی حیات و صافی و پاکی و روشنایی و نیز گره گشای مشکلات است و ورود ماهی کوچولو قرمز بر سفره پر زرق و برق هفت سین شوشتری ها تفسیر های متفاوت شفاهی دارد و پیشنه ی آن در فرهنگ کهن این دیار باستانی یافت نشده است.

لحظه تحویل سال نو از دیگر آداب و رسوم مردم شوشتر لحظه تحویل سال است که معمولاً با جمع شدن تمام اعضای خانواده بر گردا گرد سفره هفت سین تکمیل می گردد.در این لحظه افراد خانواده با رعایت ادب و احترام به بزرگترها در پائین سفره و در حالیکه لباس های نو همراه با سرو وضعی آراسته و معطر دارند به رسم نیاکان ایرانی چهارزانو در کف اتاق نشیمن که از قبل آراسته و مرتب شده است می نشینند و معمولا مادر خانواده با روشن کردن اسپند و بچه با روشن کردن شمع و اصولاً پدر یا پدر بزرگ یا مادر بزرگ با تلاوت قرآن و ذکر صلوات و شادی کودکانه بچه ها به استقبال نوروز و لحظه تحویل سال نو می روند که لحظه های مفرح و به یاد ماندنی بویژه برای جوانان و نوجوانان که پرچم داران آینده این آئین باستانی هستند می باشد.

ضمن اینکه آئین های نوروزی در شوشتر، دارای پیشنه و فلسفه خاص، قبل و بعد از اسلام هستند که هرکدام در جای خود و به موقع و بر اساس اعتقادات مردم خونگرم و فرهنگ ساز این دیارسال های متوالی است که نسل به نسل به همین گونه و اشکال برگزار می شود، به عنوان مثال : مادر خانواده برای دوری چشم حسود از اهل خانواده و دین و کیان سرزمین آبا اجدادیش اسپند دود می کند،بچه ها با روشن کردن شمع یاد می گیرند که نور روشنی بخش زندگی پرپیچ و خم آینده است و پدر و مادر شمع واقعی زندگی حال و آینده آنان هستند که با نور خود آنان را از تاریکی و جهل به روشنایی و امید هدایت می کنند،تلاوت قرآن توسط بزرگ خانواده در آغاز سال نو دلها را به سوی خالق بی همتای مهربان سوق می دهد و…

عید نوروز, مراسم عید نوروز

آداب و رسوم نوروز در شوشتر

آداب و رسوم بعد ازحلول سال نو

افراد خانواده بعد از لحظه تحویل سال با چهره های خندان با هم روبوسی می کنند و معمولا کوچکتر ها همچنان بر دستان بزرگترها(پدر بزرگ و مادر بزرگ،پدر و مادر)بوسه می زنند و سال نو را با این عبارت«عیدت مبارک» با صفا و صمیمیتی دیدنی به هم تبریک و شاد باش می گویند و برای هم آرزوی سالی خوب و پر از موفقیت می کنند و البته در هنگام تحویل سال«ذکر یا مقلب القوب و الابصار یا…»نیز توسط بزرگ خانواده با صدای بلند قرائت می شود و کوچکتر ها به تقلید از آن ، زیر لب تکرار و زمزمه می کنند.

نهار یا شام بعد از تحویل سال

از دیگر آداب و رسوم مردمان شوشتر در آغاز سال نو تهیه وعده غذای خانواده بعد از تحویل سال است که پلو باقلا در میان لیست غذا جایگاه ثابتی دارد و از قدیم الایام سفره عید شوشتری ها حتماً مزین به مرغ و پلو باقلا بوده است و این سنت دیرینه تا به امروز همچنان حفظ شده است؛امروزه علاوه بر مرغ و پلو باقلا خوشمزه کدبانو های شوشتری،انواع پلو و خورشت ها و نوشیدنی ها بر سفره مردمی که توان خرید را دارند یافت می شود.

عیدی دادن و دید و بازدید

از دیگر آداب نیکو و پسندیده شوشتری ها فراموش نمودن کدورت ها و بجا آوردن صله رحم و در بیشتر مواقع رسیدن به وضع خویشان،بستگان و همسایگان کم بضاعت است ، در همه ی خانواده های شوشتری رسم بر آن است که افراد خانواده به دیدن بزرگ تر های فامیل بروند و این ایام را به آنان تبریک بگویند و البته این دید و بازدید ها دوسویه است و بزرگ تر ها نیز مجدداً به دیدن کوچکترها می روند ، برنامه دید و بازدید دوستان،آشنایان و همسایگان در شوشتر همچنان مرسوم است و این مراسم تا ایام سیزده بدر با شور و هیجانی خاص پا برجاست، و در این میان علاوه بر رد و بدل کادو و هدایا برای بزرگ تر ها؛ بچه ها نیز با گرفتن عیدانه یا عیدی از بزرگترها که معمولاً اسکناس نو و تا نخورده است روزگار خوشی را سپری می کنند.

در شوشتر آداب و رسوم فراوانی قبل و بعد از تحویل سال در بین مردم رایج بوده است که متأسفانه خیلی از این آداب ارزشمند و تاریخی به دلیل بی توجهی مردم و مسئولین به ویژه متولیان فرهنگی یا به کل از بین رفته است و یا در بعضی از خانواده با رنگ و لعابی دیگر اجرا و برگزار می شود و می طلبد تا آنانی که اطلاعاتی از این آداب کهن دارند برای زنده نگه داشتن و احیاء این رسوم از خود اهتمام بیشتری نشان دهند

منبع:dana.ir

گردآوری:مجله یک پارس

با بکرترین مناطق شمال ایران آشنا شوید!

مکانهای تفریحی شمال,دیدنی های شمال

یکی از بکرترین مناطق شمال ایران دهکده جهان‌نماست

 می‌خواهیم برویم جایی که خبری از دود و ماشین و آدمیزاد نباشد.” این جمله بسیاری از عاشقان مناطق بکر است، آنهایی که از شلوغی و سرو صدا به تنگ آمده اندو و دنبال جاهایی هستند که خبری از سروصدا در آنها نیست و کمتر گردشگری را میتوان در اطرافشان دید. اما دلیل دیگری هم باعث علاقه به مناطق بکر می‌شود: کشف جاهایی جدید و دست نخورده که پای کمتر کسی به آنها باز شده و چهره‌شان به وسیله انسان‌ها دگرگون و امروزی نشده است.

در ایران مناطق بکر زیادی وجود دارد اما ما در اینجا میخواهیم تعدادی از مناطق بکر شمال ایران را معرفی کنیم، باشد که این مناطق را همانطور که هستند بکر نگه داریم و با ریختن زباله چهره‌شان را زشت نکنیم.

جهان نما
یکی از بکرترین مناطق شمال ایران دهکده جهان‌نماست. جهان نما در استان گلستان و ۷۰ کیلومتری کردکوی قرارگفته و جایی‌ست که همه چیز را باهم دارد. پوشش گیاهی و جانوری متنوع، اقیانوسی از ابر در دل جنگل‌های گلستان، درختان سربه فلک کشیده، رودخانه، خانه‌های ییلاقی، آبشار و سقف‌های شیروانی و بهترین هوا، تصویر ماندگار این منطقه است. به طوری که دلت نمی‌خواهد همه اینها تمام شود و برگردی. فرودین تا آبان بهترین زمان سفر به جهان‌نماست.

 مکانهای تفریحی شمال,دیدنی های شمال

جهان نما در استان گلستان و ۷۰ کیلومتری کردکوی قرارگفته

مسیر دسترسی: بعد از رسیدن به استان گلستان باید به سمت کردکوی بروید. از آنجا راه درازنو و بعد روستای رادکان را در پیش بگیرید. بعد به سمت روستاهای چمن ساور و حاجی آباد بروید و بعد از رسیدن به یک دوراهی، وارد جاده سمت چپ شده و از آنجا به دشت باطراوت جهان نما خواهید رسید.

توتکابن
حدود ۱۶ کیلومتری شمال شرقی رودبار، ۲ کیلومتری مشرق رستم‌آباد و ۱۲ کیلومتری مغرب کوه درفک، توتکابن قرار دارد. یک زمان در اینجا درختان توت زیادی وجود داشت، به همین دلیل هم حالا به آن توتکابن می‌گویند. توتکابن مناسب آنهایی‌ست که به گشت و گذار در محله‌های روستایی علاقه‌مندند. اینجا پر از صدای طبیعت، مرغ و خروس و گاو و گوسفندهایی‌ست که برای چرا در دشت و دمن می‌پلکند و صدایشان، صدای غالب روستاست. می‌توانی در بالای تپه‌ها بنشینی و از تماشای آن همه سبزی که زیرپایت است به وجد بیایی.

مسیر دسترسی: از رودبار به سمت رستم آباد حرکت کنید و تابلوی رستم‌آباد را که در سمت راست جاده دیدید داخل بروید تا به میدان برسید . با رفتن به راه سمت راست میدان به توتکابن می‌رسید.

 مکانهای تفریحی شمال,دیدنی های شمال

یکی دیگر از بکرترین مناطق شمال ایران، توتکابن می باشد

ییلاق گرسماسر
در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی رامسر یکی از خوش آب و هواترین روستاها واقع شده. گرزمان سر یا گرسماسر به معنی مکانی‌ست در بالای بهشت. این منطقه پر از دشت‌های پرگل و چشمه‌های پرآب کوچک و بزرگ است، کوه سماموس در شرق آن و ارتفاعات جواهرده در غربش قرار گرفته‌اند و انگار آن همه دشت‌های سرسبز قصد تمامی ندارند. گرسماسر بر طبق منابع، روستایی هزارساله است، گل گاوزبان یکی از منابع درآمد مردم اینجاست و در روستا که راه بروید عسل، چادرشب، نمد، زنبیل و جاجیم هم پیدا می‌شود.

مسیر دسترسی: از میدان اصلی رامسر، میدان سیمرغ یا شهید خلعتبری که به سمت هریس حرکت کنید، بعد از هفت کیلومتر به یک دو راهی می‌رسید که با نصب تابلویی مسیر رسیدن به گرسماسر را مشخص کرده است. از آنجا تا گرسماسر ۵۵ کیلومتر راه است و مسیر از جنگل زیبا و بکر دال خانی می‌گذرد.

 مکانهای تفریحی شمال,دیدنی های شمال

 در ۴۰ کیلومتری جنوب غربی رامسر یکی از خوش آب و هواترین روستاها واقع شده است

  رحیم آباد
رحیم‌آباد هم یکی از مناطق سرسبز شمال است ولی این که چیز جدیدی نیست، چون تقریبا همه شمال سبز است. نکته رحیم آباد در جاده باصفایی‌ست که از کلاچای می‌گذرد تا به آن برسد، هوا خنک است و تا چشم کار می‌کند مزارع چای و پرتقال و نارنج است که می‌بینید و پرورش ماهی قزل آلا که یکی از منابع درآمد مردم محلی‌ست. رحیم آباد برخلاف جاهایی که در بالا پیشنهاد شد برای گذران نیم روز مناسب است.

مسیر دسترسی: اگر از رودسر حرکت می‌کنید نرسیده به کلاچای باید به سمت تابلوی روستای رحیم آباد بروید و اگر به عکس از کلاچای می‌خواهید به سمت رحیم آباد بروید در سمت چپتان تابلوی رحیم آباد را خواهید دید.

  مکانهای تفریحی شمال,دیدنی های شمال

 رحیم‌آباد هم یکی از مناطق سرسبز شمال است

دریاچه لفور(سد البرز)
یکی از زیباترین دریاچه های ایران دریاچه لفور یا سد البرز است. آنطور که وقتی عکس‌هایش را نگاه می‌کنید شاید باورتان نشود “اینجا ایران ” است. دریاچه لفور در بین جنگل‌های سوادکوه واقع شده و یکی از قشنگترین جاهایی است که هرکس قبل از مرگ می‌تواند ببیند. یکی از بکرترین ها که وجود هفت آبشار بر قشنگی‌هایش افزوده و گاهی همانطور که در کنارش نشسته اید اسب ها از کنارتان رد می‌شوند و عیشان را تکمیل می‌کنند. جاده کنار این دریاچه را که بالا بروید به آلاشت میرسید، منطقه ای پر از ابر و دشتهای سبز که خودتان باید بروید و زیبایی اش را از نزدیک ببینید.

آدرس: بعد از فیروزکوه و پل سفید، باید خود را به شیرگاه برسانید. مسیر جنگل از جاده سد البرز می‌گذرد. از سد البرز تا جنگل و دریاچه لفور دو ساعت راه است.

 مکانهای تفریحی شمال,دیدنی های شمال

یکی از زیباترین دریاچه های ایران دریاچه لفور یا سد البرز است

جنگل نیرنگ
در ۵ کیلومتری نوشهر و در نزدیکی جاده نیرنگ روستای کشکسرا واقع شده. به این منطقه پارک جنگلی خانیکان می‌گویند، هرچند که بر طبق گفته برخی از مردم محلی به خاطر وجود درختانی از همه رنگ و چهارفصل بودن درختان آن، به نیرنگ معروف شده. اینجا منطقه‌ای آرام و بکر است که آب تنی در رودخانه کُرکُرود میتوان لذت سفر به آن را دوچندان کند.

  مکانهای تفریحی شمال,دیدنی های شمال

در ۵ کیلومتری نوشهر و در نزدیکی جاده نیرنگ روستای کشکسرا واقع شده

منبع: snapptrip.com

گردآوری:مجله یک پارس

آشنایی با مدهای بهاری امسال

نحوه لباس پوشیدن تاثیر زیادی در اعتماد به نفس ما دارد و بیشتر از اون طبق مد لباس پوشیدن. اینجا با مدهای بهار امسال بر اساس نظر کارشناسان مد آشنا بشید و با ظاهر جذابی که برای خودتون میسازید اعتماد به نفس بیشتری داشته باشید.

پلیسه

از برند تام فورد گرفته تا پیتر پیلوتو مدل پلیسه جایگاه خوبی برای خود پیدا کرده است. مدهای زیادی امسال روی کار آمده اند اما هیچ کدام به اندازه مدل پلیسه محبوبیت پیدا نکرده است.

مدهای بهاری,آشنایی با مدهای بهاری

امسال مدل پلیسه محبوبیت خاصی پیدا کرده است

کیف کمری

درست است که به کار بردن این مد زیاد هم آسان نیست اما هنوز هم جذابیت خود را از دست نداده است. به تنهایی استفاده کردن از آن ها زیاد جالب به نظر نمی رسد. کیف های کمری را روی دوش نیندازید و همراه با ژاکت استفاده کنید و دکمه های ژاکت را باز بگذارید.

مدهای بهاره,آشنایی با مدهای بهاره

کیف های کمری را روی دوش نیندازید و همراه با ژاکت استفاده کنید

یاسی

رنگ های یاسی و اسطوخودوسی رنگ های جذابی هستند اما برای هر رنگ پوستی مناسب نیستند. به جای سرتاپا یاسی فقط کت یا کیف رنگ یاس استفاده کنید.

آشنایی با رنگ های مد بهاری, بهترین رنگ های فصل بهار

رنگ یاسی برای هر رنگ پوستی مناسب نیستند

سفید

شاید استفاده از رنگ یاسی کمی سخت باشد اما رنگ های روشن تری هم هستند که نیاز نیست زیاد وقت برای ست کردنشان بگذارید. مثل رنگ سفید. با پوشیدن کت سفید روی پیراهن گل گلی همراه با کیف سفید ظاهر خوبی برای خود بسازید.

پوشش مدهای بهاری,جدیدترین پوشش مدهای فصل بهار

برای رنگ سفید نیاز نیست وقت زیادی برای ست کردنشان بگذارید

منبع : bedunim.ir

گردآوری:مجله یک پارس

کاریکاتورهای مفهومی و جالب (۶۱)

کاریکاتور گرانی, کاریکاتور ازدواج

طبق آمارهای رسمی گمرک در ۱۰ ماهه اول امسال بیش از ۴۴ هزار دلار سنگ پا

به کشورهای مختلف صادر شده است

کاریکاتور گرانی, کاریکاتور ازدواج

کاریکاتور ‌چطور بیت‌المال در فوتبال از بین می‌رود!

کاریکاتور گرانی, کاریکاتور ازدواج

کاریکاتور روسیاه و روسفید ،سقوط هواپیما!

کاریکاتور گرانی, کاریکاتور ازدواج

کاریکاتور معضلی به نام “شاخ‌های مجازی”!

کاریکاتور گرانی, کاریکاتور ازدواج

کاریکاتور دولت عامل اصلی‌گرانی بلیط مترو!

کاریکاتور گرانی, کاریکاتور ازدواج

کاریکاتور/ همه چی بهتر میشه!

کاریکاتور گرانی, کاریکاتور ازدواج

بچه‌های ایرانی هم رکورد زدند!

کاریکاتور گرانی, کاریکاتور ازدواج

خوزستانی‌ها ببینند!

کاریکاتور گرانی, کاریکاتور ازدواج

هفت‌سین ویژه ۹۷ رسید!

کاریکاتور گرانی, کاریکاتور ازدواج

لطفا عید مریض نشوید وگرنه…

کاریکاتور گرانی, کاریکاتور ازدواج

مشکل عجیب زنان معتاد!

کاریکاتور گرانی, کاریکاتور ازدواج

تنها گلی که زندگی شما را نابود می‌کند!

گردآوری:مجله یک پارس

دیالوگ های زیبا و ماندگار فیلم ها (۲۴)

 دیالوگ های ماندگار سینمای ایران, دیالوگ فیلم

دیالوگ های ماندگار فیلم ها

+تو پیشونی من چی می بینی؟

_آخه من چی بگم…

+ بگو چی می بینی؟

_ وقتی بهشت زیر پاته دیگه وای به حال پیشونیت…

 تولدی دیگر

دیالوگ های ماندگار فیلم ها, دیالوگ های جالب

دیالوگ های زیبا و ماندگار فیلم ها

یه رییس واسه شهر رو میشه تحمل کرد اما دوتا رییس فاجعـۀست ,فقط تابوت سازه که از این قضیه سود میبره..!

Yojimbo

دیالوگ های ماندگار فیلم ها, دیالوگ های جالب

دیالوگ های جالب

وقتي ننم مرد از اين که يه روز آقامم مي ميره مي ترسيدم، بيشتر از اين که فکر کنم کي مي ميره به اين فکر مي کردم که چه جوري مي ميره.

مي دوني!

خوب مردن خيلي بهتر از بد زندگي کردنه.

 کما

آرش معیریان

دیالوگ های ماندگار فیلم ها, دیالوگ های جالب

دیالوگ های ماندگار

ما همه بعد از مدتى

به همان نظرى كه ديگران نسبت به ما دارند

معتقد مى شويم…

 هزارتوهاى بورخس

دیالوگ های ماندگار فیلم ها, دیالوگ های جالب

دیالوگ های ماندگار سینمای ایران

نشانه ی یک انسان رشد نیافته این است که می خواهد شرافتمندانه برای هدفی بمیرد، ولی نشانه ی یک انسان رشد یافته این است که می خواهد برای یک هدف، متواضعانه زندگی کند.

 ناطور دشت

جی_دی_سالینجر

دیالوگ های ماندگار فیلم ها, دیالوگ های جالب

دیالوگ فیلم

باید به کودکان آموخت که جهان بی باتوم و گلوله زیباتر است!

باید به فکر ساختن یک بادبادک بود!

هنوز هم با مُشتی نخ و کمی کاغذ می‌شود به گیسِ طلای خورشید رسید!

کودکی که با مسلسل بازی کند، جهان را نجات نخواهد داد …

 اوریانا فالاچی

 یک مرد

دیالوگ های ماندگار فیلم ها, دیالوگ های جالب

دیالوگ های ماندگار سینمای جهان

من معتقدم که وقایعی هستند که فقط چون ما از آنها می ترسیم اتفاق می افتند.

اگر ترس ما آنها را احضار نمی کرد، تو هم قبول داری دیگر که برای همیشه نهفته می ماندند.

یقینا تخیل ماست که اتم های احتمال را فعال و آنها را گویی از عالم رویا بیدار می کند…!

خویشاوندان دور

کارلوس فوئنتس

دیالوگ های ماندگار فیلم ها, دیالوگ های جالب

دیالوگ های ماندگار فیلم ها

همه‌ی ما گاهی اوقات دلمون می‌شکنه…

من هر وقت دلم می‌شکنه، میرم میدوم…

وقتی میدوی بدنت آب شو از دست میده… و دیگه به راحتی گریه‌ات نمی‌گیره…

Chungking Express

دیالوگ های ماندگار فیلم ها, دیالوگ های جالب

دیالوگ های زیبا و ماندگار فیلم ها

می دونی مکزیکی ها درباره اقیانوس آرام چی می گن؟ اونا می گن که اقیانوس آرام خاطره نداره.این همون جائیه که من می خوام بقیه عمرم رو اونجا زندگی کنم.

یک جای گرم، بی هیچ خاطره ای.

رهایی از شائوشنک

دیالوگ های ماندگار فیلم ها, دیالوگ های جالب

 دیالوگ های جالب

فرانک(رابرت دنیرو): مردم عوض شدن،زمونه عوض شده،میدونی،این روزها وقتی با یه نفر دست میدی بعدش باید انگشتات رو هم بشماری

و ببینی که هر ۵ تا رو پس گرفتی یا نه!

Everybody’s Fine

دیالوگ های ماندگار فیلم ها, دیالوگ های جالب

دیالوگ های ماندگار سینمای ایران

بعضی وقتا یه نگاه آشنا از بین هزار تا نگاه میتونه تک تک سلول های بدنت رو بلرزونه

  شهرزاد ۲

دیالوگ های ماندگار فیلم ها, دیالوگ های جالب

دیالوگ های زیبا و ماندگار فیلم ها

وقتی کسی را دور انداختیم دیگر نباید سعی کنیم اشتباهاتش را تشریح کنیم و وقتی دنبال چراهای اشتباهات او می رویم که هنوز او را کاملا دور نینداخته باشیم…!

زندگی , جنگ و دیگر هیچ

اوریانا فالاچی

دیالوگ های ماندگار فیلم ها, دیالوگ های جالب

دیالوگ های زیبا و ماندگار 

بزرگترین بدی این زندگی اینه که هیچ وقت اون چیزی رو که میخوای همون لحظه نداریش،

یه زمانی بهش میرسی که دیگه برات مهم نیست…

دختری که می شناختم

 دیوید سالینجر

دیالوگ های ماندگار فیلم ها, دیالوگ های جالب

دیالوگ های زیبای فیلم ها

چرا یه بارم که میخوام توو زندگیم

یه تصمیم درست بگیرم،

همه تون وایسادین جلوم؟!!..

 سد معبر

گردآوری:مجله یک پارس