احتمال آب‌گرفتگی در شهر قم/ سد کبار پر شد

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

فرماندار قم با اشاره به احتمال آب‌گرفتگی در شهر قم گفت: مدیریت بحران هر بخش، پیش‌بینی‌های لازم را انجام خواهند داد.

مرتضی حیدری در گفت‌وگو با تسنیم، از آماده‌باش مدیریت بحران شهرستان قم در بخش‌ها خبر داد و اظهار داشت: مدیریت بحران هر بخش، پیش‌بینی‌های لازم را برای تخلیه روستاها در مورد لزوم خواهد کرد و اگر چنین کاری لازم باشد، حداقل ۲۴ ساعت قبل، توسط هواشناسی در جریان قرار خواهیم گرفت.

 

وی با اشاره به بازدید میدانی که صبح امروز از سد کبار صورت داده است تصریح کرد: با توجه به پر شدن این سد، از دیروز به بخشداری‌ها آماده‌باش دادیم و جلسه مدیریت بحران بخش‌های قم برگزارشده است که البته جای نگرانی برای مردم نیست اما درعین‌حال باید هوشیار بود تا از این مسئله عبور کنیم.

 

حیدری  بابیان اینکه فعلاً بحرانی رخ نداده و در حوزه پیشگیری و آماده‌سازی خودمان هستیم، افزود: برای جاده‌ها هم بحران خاصی اتفاق نیفتاده و استاندار امروز در جلسه شورای هماهنگی بحران استان به تمام دستگاه‌ها دستور آماده‌باش کامل دادند تا علاوه بر ظرفیت متعارفی که دارند، پیش‌بینی شرایط بحرانی هم داشته باشند.

 

فرماندار قم نسبت به وضعیت آب‌گرفتگی در شهر قم نیز خاطرنشان کرد: شیوه شیت بندی شوارع سطح شهر مشکل دارد که این موضوع منجر به مزاحمت برای مردم و زائران می‌شود و این وضعیت حتماً باید طی یک برنامه‌ریزی اصلاح شود.

 

وی تأکید کرد: این کار وظیفه ذاتی شهرداری است و این وضعیت برازنده شهر قم که زائرانی از تمام دنیا دارد نیست و باید به این موضوعات دقت کافی کرد تا در مراحل بعد شاهد چنین شرایطی نباشیم.

 

درد و سوزش بين دو كتف

ورزش ایزومتریک گردن, درد گردن و سوزش بين دو كتف

فیزیوتراپی درمان دردهای سوزشی پشت است

 

درد گردن و سوزش بين دو كتف از علائم ديسك گردن است كاربران رايانه با ورزش‌های ايزومتريك از ديسك گردن پيشگيری كنند. دیسک گردن یک غضروف بین مفصلی دو مهره مجاور گردن را شامل میشود. در اثر فشارهای مکانیکی و حرکات ایجاد شده به تدریج دیسک های گردن دچار تغییراتی شده که از حالت نرمال خود خارج و در نهایت سبب بیرون زدگی دیسک میشود.

 

یک دسته از علائم شامل علائم ناشی از فشار بر روی ریشه‌های عصبی و دوم فشار بر روی نخاع می‌باشد. علائم فشار بر روی ریشه‌های عصبی گردن انتشار یابنده بوده و از گردن و شانه به سمت اندامهای فوقانی منتشر می‌شود.

 

بیمار غیر از درد احساس بی حسی یا خواب رفتگی در دست دارد و برخی بیماران دچار احساس کاهش قدرت دستها می‌شوند و از سوی دیگر، بعضی از بیماران در اولین بار متوجه اختلال در حرکات ظریف دستها هنگام نوشتن می‌شوند.

 

درد ناحیه گردن، سپس سر، شانه‌ها و بین دو کتف از دیگر علائم دیسک گردن می باشند. برای برخی بیماران حرکات گردن بخصوص خم شدن گردن و حرکت سر به عقب بسیار دردناک است و همچنین بعضی بیماران هنگام خم کردن سر به جلو احساس برق گرفتگی در تمام ستون فقرات می کنند.

 

ورزش ایزومتریک گردن, درد گردن و سوزش بين دو كتف

درد گردن و سوزش بين دو كتف از علائم ديسك گردن است

 

كاربران كامپيوتر و افرادی كه در موقعيت شغلی خود ناچار به نگاه داشت سر در يك وضعيت ثابت هستند، با انجام ورزش‌های ايزومتريك گردن از بروز ديسك گردن جلوگيری كنند.

در بيماراني كه دچار علائم ناشی از فشار بر روی ريشه عصبی می شوند در مرحله اول درمانهای طبی شامل استفاده از گردن بند داروهاي ضد التهابی و سرانجام ورزش‌های گردن توصيه می شود.

 

فیزیوتراپی درمان دردهای سوزشی پشت است. وجود این دردها در اثر درهم تنیدگی فیبرهای عضلات پشت کتف بنام عضلات رومبوئید ایجاد میشود و تنها راه درمان این درهم تنیدگی ها فیزیوتراپی است.

 

اكثر بيمارانی كه دردهای ناشی از فشار عصبی دارند با اين درمانها بهبود می يابند، ولی بيماران مقاوم به اين درمانها نيازمند اعمال جراحی هستند و در مقابل بيماران دارای علائم فشار بر روی نخاع بدون قيد و شرط نيازمند عمل جراحی هستند كه عمل جراحی سبب تخليه و كاهش فشار بر روی عصب می شود.

درمان ديسك گردن به دو تكنيك عمل جراحي از جلو پشت گردن صورت مي گيرد كه معمولا براساس وضعيت ديسك و تجربه و راحتي دست پزشك جراح انجام مي‌شود.

 

ورزش ایزومتریک گردن, درد گردن و سوزش بين دو كتف

دیسک گردن یک غضروف بین مفصلی دو مهره مجاور گردن را شامل میشود

 

كاربران كامپیوتر، حسابداران، خیاطان و آرایشگران و افرادی كه امور دفتری دارند از افراد مستعد به دیسك های گردن هستند و از آنجا كه دیسكهای گردن در این افراد شایع‌تر است لذا این افراد باید ورزشهای گردن بویژه ورزشهای ایزومتریك به طور مرتب و روزانه انجام دهند تا عضلات گردن و شانه آنها تقویت شوند و از دیسك گردن جلوگیری شود.

افراد شاغل كه معمولا در اكثر مواقع سرشان در یك وضعیت قرار دارد، این افراد در مراحل اولیه قبل از ایجاد علائم و درد در ناحیه گردن و سوزش ناحیه بین دو كتف باید ورزش كنند.

 

ورزش های ایزومتریک گردن : 

انجام ورزش مخصوص دیسک گردن و ورزش های تقویتی ایزومتریک (استاتیک) نیازمند استفاده از فیبرهای عضلانی است، اما در این حالت فیبرها بلند یا کوتاه نمی شوند (برای مثال فشار دادن یک جسم ثابت). حرکتهای ورزش دیسک گردن به این دلیل مهم هستند که امکان انجام آنها به سادگی برای همه افراد وجود دارد و در این حالت نیازی به استفاده از ابزار ها و تجهیزات خاص نیست.

 

تمرینات ایزومتریک به تمریناتی گفته می‌شود که موجب انقباض استاتیک عضله می‌شود اما در ظاهر مفصل مربوطه هیچ حرکتی ندارد. به زبان ساده‌تر در این تمرینات، طول عضله هیچ تغییری نمی‌کند. با انجام تمرینات ایزومتریک گردن می‌توانید عضلات گردن خود را تقویت کنید. به مرور زمان شما می‌توانید میزان فشار وارده در این تمرینات و مدت زمان انجام آن را افزایش دهید.

 

ورزش ایزومتریک گردن, درد گردن و سوزش بين دو كتف

با انجام ورزش‌های ايزومتريك گردن از بروز ديسك گردن جلوگيری كنند

 

– کف دستان خود را روی پیشانی خود بگذارید و سر و دستان خود را به سمت یکدیگر فشار دهید. این حالت را ۵ ثانیه نگه دارید و سپس عضلات خود را شل کنید. این تمرین را ۳ بار تکرار کنید.

 

– برای ورزش گردن کف دست خود را در یک سمت سر بر روی شقیقه قرار دهید. سر خود را فشار دهید و از سطح فشار مساوی بین دست و سر استفاده کنید. اجازه ندهید که سر شما حرکت کند و بطور منظم نفس بکشید. این وضعیت را برای ۱۰ ثانیه حفظ کنید، استراحت کنید، و برای ۳ تا ۵ بار در هر طرف تکرار نمایید

 

– دستان خود را در پشت سرتان قلاب کنید. سعی کنید سرتان را به سمت عقب خم کنید و به طور همزمان با دستان خود در برابر این حرکت مقاومت کنید و در جهت مخالف نیرو وارد کنید. این حالت را برای ۵ ثانیه نگه دارید و هنگامی‌که ۵ ثانیه تمام شد، عضلات خود را به آرامی‌ شل کنید.

 

– در آخرین حرکت تقویت عضلات گردن، شما باید دست راست خود را روی گیجگاه سمت راست سر قرار دهید. سعی کنید گردن خود را به سمت راست بچرخانید (چانه به سمت شانه‌ی سمت راست بچرخد) و با دست خود در برابر این حرکت مقاومت کنید. این حرکت را بر سمت دیگر نیز انجام دهید. هر حالت را برای ۵ ثانیه نگه دارید و هنگامی‌که ۵ ثانیه تمام شد، عضلات خود را به آرامی ‌شل کنید.

 

ارتش پاکستان: ۴ مرزبان ربوده شده ایرانی تحویل این کشور شدند

اخبار,اخبار امروز,اخبار جدید

ارتش پاکستان بامداد روز پنجشنبه اعلام کردکه چهار مرزبان ربوده شده ایرانی در نزدیکی مرز پاکستان با افغانستان از چنگ تروریست ها آزاد و تحویل مسئولان ایرانی شدند.

به گزارش ایرنا، روابط عمومی ارتش پاکستان در بیانیه ای اعلام کرد که نیروهای این کشور با انجام عملیات ویژه اطلاعاتی، حضور عناصر تروریستی که از افغانستان وارد منطقه بلوچستان پاکستان شده بودند، را شناسایی کردند.

 

در این بیانیه آمده است: نیروهای امنیتی پاکستان در منطقه ‘اموری’ واقع در شهرستان مرزی ‘چاغی’ در ایالت بلوچستان (در نزدیکی مرز افغانستان) با تروریست های وابسته به یک سازمان ممنوعه که سربازان ربوده شده ایرانی را در اختیار داشتند، تبادل آتش کردند که در نتیجه آن ۴ مرزبان ربوده شده ایرانی از چنگ تروریست ها آزاد و پس از آن تحویل مقامات این کشور شدند.

 

بهرام قاسمی سخنگوی وزارت امور خارجه از آزادی ۴ تن دیگر از مرزبانان کشورمان خبر داد.

وی با اعلام آزادی ۴ تن دیگر از مرزبانان ایران که در ۲۳ مهرماه سال ۹۷ توسط تروریست ها در نقطه صفر مرزی میرجاوه در استان سیستان و بلوچستان به گروگان گرفته شده بودند، از دولت و ارتش پاکستان برای عملیات موفق آزادسازی این عزیزان تشکر و قدردانی و اظهار امیدواری کرد که مرزبانان باقیمانده نیز هرچه سریعتر رهایی یافته و به سلامت به کشور بازگردند.

 

سخنگوی وزارت امور خارجه همچنین بار دیگر بر عزم و اراده جمهوری اسلامی ایران و پاکستان برای مقابله با پدیده شوم تروریسم و ادامه همکاری های اطلاعاتی و امنیتی دو کشور تاکید کرد.

 

اردوغان خطاب به عامل حمله تروریستی نیوزلند: بی شرف، استانبول نیوزیلند نیست

 

اخبار,اخبار بین الملل,اردوغان

رئیس جمهوری ترکیه به مانیفست عامل حمله تروریستی نیوزیلند درباره حملات به استانبول و ویرانی گلدسته های مساجد، واکنش شدید اللحنی نشان داد.

به گزارش مهر به نقل از آناتولی، رجب طیب اردوغان رئیس جمهوری ترکیه امروز شنبه در اظهاراتی اعلام کرد: پیامی که در حمله تروریستی در نیوزیلند به کشورمان داده شده است، نخستین پیامی نیست که دریافت می‌کنیم.

 

رئیس جمهوری ترکیه در این خصوص گفت: این تروریست سلاح مورد استفاده در این قتل عام را با تاریخ محاصره دوم وین و اسامی ظالمان جنگ‌های صلیبی و دشمنان مسلمانان و تُرک‌ها تزئین کرده است.

 

رجب طیب اردوغان در ادامه افزود: هر روز اخباری مبنی بر حمله به شهروندان خود در اروپا یا انجمن و مساجد آنها را دریافت می‌کنیم.

 

وی افزود: از نیوزیلند می‌خواهیم که این جنایتکاری که مرتکب جنایتی شد که جان ۴۹ انسان را گرفت را به اشد مجازات محکوم کند. نباید این جنایتکار مدتی در زندان بماند و سپس آزاد شود.

 

اما در واکنش به مانیفست برنتون تارانت عامل اصلی این عملیات تروریستی -که پیش از این اقدام به انتشار آن کرده و در بخشی از این مانیفست با خطاب قرار دادن مردم ترکیه اعلام کرده بود: «می‌توانید در خاک خود با آرامش زندگی کنید، به شما آسیبی نخواهد رسید. در سمت شرق. اما در سمت غرب (بخش اروپایی استانبول) جایی را برای زندگی امتحان نکنید و نه در اروپا، زیرا شما را خواهیم کشت. ما به کنستانتینو پولیس (قسطنطنیه سابق و استانبول فعلی) آمده و همه مساجد و مناره‌های شما را ویران می‌کنیم. ایاصوفیه از مناره‌ها پاکسازی خواهد شد و کنستانتینوپولیس (استانبول) مجدداً مسیحی خواهد شد»؛ اردوغان خطاب به وی گفت: این تروریست گزافه گویی کرده است مبنی بر اینکه به استانبول خواهند آمد تا مساجد و گلدسته‌ها را ویران کنند؛ بی شرف استانبول نیوزیلند نیست.

 

این در حالیست که در حمله دیروز به ۲ مسجد در شهر «کرایست‌چرچ» نیوزیلند، دست‌کم ۴۹ نفر جان باختند. این ۲ حمله همزمان با اقامه نماز جمعه، در دو مسجد نور و لینوود اتفاق افتاده بود.

 

تیپ و استایل چهره‌های ایرانی؛ لاکچری، سنتی و اسپرت موجود است!

 

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

تیپ و استایل و توجه به پوشش همواره یکی از اصلی ترین نکات شخصیتی و از ویژگی های بارز سلبریتی ها و چهره های شناخته شده در هر جامعه ای به شمار می‌رود و در طول تاریخ هم همیشه سلبریتی ها سعی می‌کردند تمایز اجتماعی و گاهاً اقتصادی خود نسبت به دیگران را با پوشش و لباس خود به منصه ظهور برسانند که همین مدگرایی تا به امروز ادامه داشته و یکی از پرطرفدار ترین موضوعات حوزه سبک زندگی شده است.

 

چهره های ایرانی هم از این قضیه مستثنی نیستند و تمام تلاش خود را می‌کنند تا در اماکن عمومی و مراسم مختلف و یا حتی در قاب اینستاگرامشان، بهترین تیپ و استایل را از خود به نمایش بگذارند تا محبوب دل هوادارانشان بمانند. البته گاهی در این مورد کج سلیقگی هایی هم دیده می شود که بخشی جدا نشدنی از این ماجراست.

 

در این سری مطلب سعی داریم پکیجی از تیپ های برجسته چهره های ایرانی را با “لحنی صمیمانه” خدمتتان تقدیم کنیم که امیدواریم همانند معادل هالیوودی اش، مورد استقبال قرار بگیرد.

***

استایل ساده و ملیح، ولی کمی بی روح سوگل طهماسبی در تولدش. اگه میخواهید به این استایل روح ببخشید بهتره شالتون رو سرخابی انتخاب کنید که با رنگ طوسی ترکیب فوق العاده‌ای میشه.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

روسری خانم معصومه کریمی خیلی با طرح مانتوشون هماهنگ نیست شاید اگه طرحی مشابه رو انتخاب می‌کرد بهتر بود. البته اگه طرح زیر مانتو بالاتر بود باید روسری ساده انتخاب میشد.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

بچه مهندس هم با تیپ دومادی در تولد مربیش شرکت کرده بود.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

به نظر میاد خودِ خانم سعادت هم خیلی از تیپی که زدن راضی نیستن!

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

آقایون فوتبالیست‌ها با این مدل تیپ‌های مثلا لاکچری طور. مدل بستن دکمه‌ها و شلوار کوتاه و کالج رو هم با هم ست کردن.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

بلههه با این عکس خواستن ست کمربند هاشون رو هم نشون بدن. مرسی از این همه هماهنگی واقعا.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

یه تیپ سنتی طور از هدی زین العابدین. شال مشکی با گلدوزی‌های سبز و قرمز هم پیشنهاد خوبی واسه این استایله. فرق وسط برای مدل مو سبک سنتی رو کامل‌تر میکنه.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

مثل این تیپ متین ستوده که تقریبا یه چیزی برعکس استایل قبلیه با مدل مو‌های فرق وسط. گل سینه زرشکی هم به خوبی با رنگ دامن ست شده و روی کت مشکی خیلی جلوه داره.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

شقایق فراهانی هم همین سبک رو انتخاب کرده با همون مدل مو.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

تیپ رنگی و شاد الیکا عبدالرزاقی که البته ایراداتی هم داره. مثلا بهتر بود کیف و کفش از یه جنس و رنگ انتخاب میشد. رنگ سبز برای لباسی که زیر مانتو پوشیدن انتخاب خوبیه. امین زندگانی هم سعی کرده همرنگ بودن لباس زیر پیراهنش با کتش رو نشون بده. اینم ایده خوبیه اگه لباس هماهنگ با رنگ کت ندارید از زیر پوش کمک بگیرید. اینجاست که میگن هر چیز که خوار آید یک روز به کار آید!

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

خوبی استایل مشکی اینه که میشه هر رنگ شال و روسری که دوست دارید باهاش سر کنید. در این استایل میشه از رنگ سرخابی هم برای کیف استفاده کرد.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

به تیپ عجیب ماهور الوند دقت کنید. شلوار برمودا با جوراب طرحدار ساق بلند. اگر علاقه زیادی به شلوار‌های برمودا دارید پیشنهاد ماهور الوند پوشیدن این شلوار‌ها با جوراب‌های ساق بلند و فانتزی است. تازه میتونید از جوراب‌های رنگی هم استفاده کنید و به استایلتون روح ببخشید. همچنین میتونید پلیور‌های آزاد جلو بسته رو هم همونطور که میبینید، روی مانتوی کوتاه بپوشید!

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

نگین معتضدی و استایل شخصیتش! این مدل کیف‌ها دستتون رو برای ست کردن باز میذاره از همه رنگ‌های موجود در کیف میتونید برای شال و شلوار و مانتو استفاده کنید.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

او یک فرشته بود!

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

هر چی میگذره گلوریا هاردی بیشتر شبیه ایرانی‌ها میشه. قبول دارید؟!

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

ترکیب طوسی کمرنگ و صورتی ملیح همیشه جزء بهترین ترکیب‌ها برای خانم‌ها بوده و هست. مثل این استایل مینا وحید که حس آرامش رو القا میکنه. گلدوزی‌های صورتی رنگ یقه پالتو و گردنبندی به همون رنگ زیبایی تیپش رو چند برابر کرده.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

پیراهن مردونه سفید از رنگ هایی هست که با همه رنگ کت میشه بپوشید.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

پیراهن جین امید حاجیلی یه کم بی ربط به بقیه لباس هاشه. اگه اونو کنار بذاریم همه چی به خوبی با هم هماهنگ شده.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

برای این سارافون بهنوش بختیاری پوتین‌های پوست ماری به همون رنگ گزینه مناسب تری بود.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

ترکیبی عالی و بدون نقص مجلسی طور از ماهچهره خلیلی. اگه میخواید کفش مجلسیتون زیر شلوار بلند مخفی نشه میتونید از این مدل شلوار‌های چاک دار استفاده کنید.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

ترکیبی اشتباه در استایل شهرزاد عبدالمجید کفش و شلوار اسپورت با مانتو و شالی که اصلا بهش نمیاد!

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

دیگه نگران ست کردن شلوار با پلیور خودتون نباشید. کافیه کمی از پارچه اضافه شلوار رو داته باشید تا باهاش یه جیب بزرگ برای پلیور بدوزید و بچسبونید!

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

این سبک مانتو‌های جنس لمه هم به تازگی ترند شده و انتخاب مناسبی برای پوشیدن با شلوار و کیف و کفش مشکیه.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

اینم مدلی دیگه از این نوع مانتو.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

یکی از اشتباهات جدی در استایل انتخاب نوع شلوار نامناسبه. مثلا در این استایل مهتاب کرامتی رنگ شال به خوبی با نوار آستین مانتو ست شده، ولی شلوار بلند و آزاد گزینه مناسبی برای مانتو‌های بلند نیست.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

در استایل نگار فروزنده هم میشد از شلوار مناسب تری استفاده کرد. این گلدوزی‌های روی مانتو یا پالتو هم ایده خوبی برای انتخاب رنگ کیف و یا روسری هستن.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

چرم قهوه‌ای هم از رنگ‌هایی هست که با جین ترکیب جالبی رو میسازه. پوشیدن پوتین‌هایی که هم قهوه‌ای و هم آبی داره انتخاب هومندانه ایه. حامد کمیلی همچنین برای این که رنگ مشکی پیراهنش خیلی تک نمونه از کلاه همرنگش استفاده کرده.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

همون ترکیب قهوه‌ای و جین رو در این استایل خاطره حاتمی هم میبینیم.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

درسته که پیراهن چهارخونه سفید و مشکی برای زیر پالتوی سفید گزینه مناسبی هست، ولی فقط وقتی که پالتو سفید ساده باشه. آستین‌های چهار خونه بیرون زده از زیر آستین طرح پوست ماری کمی شلوغ به نظر میاد.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

این مدل مانتو‌های مخمل بلند با دامن میدی و جوراب شلواری هم خوب میشه. این نوع عینک‌های رنگی در مراسم مارو یاد آناهیتا درگاهی میندازه.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

بلهههه. آناهیتا درگاهی این بار بدون عینک و با ساق دست بافتنی.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

نورا هاشمی و یه تیپ کلاسیک و دوست داشتنی.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

میتونید همین تیپ لیندا کیانی رو با شال سفید هم ترکیب کنید که کمی از یکنواختی دربیاد.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

جمعی از خانم‌های بازیگر در اکران فیلم قرارمون پارک شهر. مانتوی فلورا سام، کارگردان این فیلم به خاطر خط‌های عمودی که داره مناسب خانم‌های چاق مناسبه، اما به این بلندی و یکسره‌ای کمی شبیه پیژامه هم شده!

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

ترکیب همیشگی طوسی و مشکی به دوطریق مختلف. مشکل این ترکیب رنگ بی روح بودن و تکراری بودن اونه که میشه با یه رنگ جیغ شال یا کیف حلش کرد.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی
اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

لباسی با آستین‌های طوسی به رنگ شال برای زیر مانتو مناسب‌تر به نظر می‌رسید.

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

با مانتو‌های کتی و کوتاه کفش‌های پاشنه دار و شلوار‌های دمپا گشاد ترکیب جالب تریه.

 

اخبار,اخبار بازیگران,اخبار فرهنگی

 

منبع : برترین ها – رعنا شریعتی

 

تست خواب یا پلی سومنوگرافی چیست؟

 

تست خواب در کلینیک, پلی سومنوگرافی چیست

کاربرد پلی سومنوگرافی برای تشخیص طیف گسترده ای از اختلالات خواب است

 

اختلالات شایع خواب شامل بی خوابی، خواب‌آلودگی زیاد روزانه و خستگی، اختلالات تنفسی هنگام خواب، اختلالات حرکتی هنگام خواب و اشکالات رفتاری هنگام خواب، در درصدی از افراد جامعه به شکلی مهم و آزاردهنده، دیده می شود.

 

توجه نکردن به اختلالات خواب و درمان نکردن آنها نه تنها به کارآیی پایین افراد، بلکه به تبعات قابل توجه جسمی و عصب روانشناختی منجر می شود، چنانچه هر یک از ما درجاتی از اختلالات خواب را تجربه می کنیم، ممکن است ارزیابی از سوی متخصص اختلالات خواب و اقدامات تشخیصی و درمانی در مورد ما ضرورت بالینی جدی داشته باشد.

 

تست خواب یا پلی سومنوگرافی یک روش تشخیصی برای درمان اختلالات تنفسی خواب است که در مراکز درمانی و توسط نیروی متخصص انجام می شود. برای انجام تست خواب بیمار یک شب را در آزمایشگاه خواب سپری می کند و علایم پزشکی و تنفسی فرد توسط دستگاه ثبت می شود. آزمایشگاه خواب مکانی مجهز است که برای خواب طبیعی بیمار طراحی شده و دارای تخت، تلویزیون و سرویس بهداشتی است. انجام تست خواب برای تجویز فشار مناسب در دستگاه سی پپ ضروری است.

 

اين آزمون يك روش تشخيصی جهت بررسی قطعی تنفس در حين خواب و تشخيص انواع قطعی تنفس از هم می باشد. بررسی خرخر، وضعيت خوابيدن بيمار و عمده علل بروز اختلالات خواب با اين روش قابل تشخيص می باشد.

 

تست خواب در کلینیک, پلی سومنوگرافی چیست

تست خواب یک روش تشخیصی برای درمان اختلالات تنفسی خواب است

 

مواردی که توسط پلی سومنوگرافی تشخیص داده می شود 

کاربرد پلی سومنوگرافی برای تشخیص طیف گسترده ای از اختلالات خواب مانند:

آپنه مرکزی خواب، آپنه انسدادی خواب، اختلالات قطع تنفسی مرتبط با خواب و سایر اختلالات تنفسی منسوب به خواب است.

 

اختلال رفتاری خواب REM یا سایر پاراسومنیاها (اقدامات و حرکات غیر طبیعی در هنگام خواب).

 

هایپرسومنیا ایدیوپاتیک، نارکولپسی، و سایر اختلالات بیش فعالی.

 

سندرم چرخه خواب و بیداری غیر ۲۴ ساعته، سندرم فاز خواب تاخیری (DSPS)، یا سندرم فاز پیشرفته و دیگر اختلالات ریتم شبانه روزی خواب و بیداری است.

 

دندان قروچه کردن( براکسیسم)،اختلال دوره ایی حرکتی اندام ها (PLMD)، سندرم پاهای بیقرار (RLS) و سایر اختلالات حرکتی مرتبط با خواب است.

 

تست خواب در کلینیک, پلی سومنوگرافی چیست

تست خواب روش تشخيصی جهت بررسی قطعی تنفس در حين خواب است

 

موارد مورد نیاز برای تست خواب در کلینیک:

کارت شناسایی

پیژامه ،لباس خواب یا هر گونه لباس راحتی، ترجیحا با یک دکمه پایین جلو.

لوازم بهداشتی مانند مسواک، خمیر دندان، نخ دندان ، شانه یا برس

لباس برای روز بعد

داروهای مورد نیاز

کتاب ، مجله و یا هر چیزی برای مطالعه

 

اقدامات پیش از تست خواب

فرد لیست داروهای مصرفی خود را باید به متخصص خواب ارائه دهد تا در صورت نیاز بعضی از داروها را قطع کند. برخی از داروها را که می تواند به خواب فرد کمک کند ،میتواند مصرف کند.

 

تست خواب در کلینیک, پلی سومنوگرافی چیست

تست خواب چگونه انجام می شود

 

انجام تست خواب

تست خواب بسیار ساده است و برای بیمار مشکلی را ایجاد نمی کند. تکنیسین خواب با نصب الکترودهایی بر روی سر فرد می تواند میزان اکسیژن و دی اکسید کربن خون را ثبت کرده و میزان فشار هوای بینی را به طور دقیق اندازه گیری کند. سنسورهای حساسی نیز بر روی چانه جهت سنجش قدرت عضلات چانه در خواب قرار می گیرد.

 

برای ضبط صدای خرخر نیز از یک میکروفون بسیار کوچک استفاده می شود. برخی از دستگاه های سنجش اختلالات خواب مجهز به کمربند روی شکم و سینه هستند که ریتم تنفسی فرد را ثبت می کنند.

 

اینگونه دستگاهها به گونه ای طراحی شده است که بیمار را اذیت نمی کند تا خواب طبیعی داشته باشد . تکنسین تا صبح، خواب و فعالیت های مغزی را با استفاده از نوار مغزی ثبت می کند

 

پس از تشخیص اختلالات تنفسی در خواب، تست خواب با استفاده از دستگاه سی پپ تکرار می شود. دستگاه CPAP می تواند فشار هوا را به مجاری تنفسی بیمار وارد کند، میزان فشار هوای مناسب در هر بیمار متفاوت است. برای تعیین فشار هوای مناسب هر بیمار یک دستگاه سی پپ به فرد متصل شده و فشار هوای وارده به مجاری تنفسی بیمار به تدریج افزایش پیدا می کند. افزایش فشار هوا به مجاری تنفسی تا زمان برطرف شدن وقفه های تنفسی ادامه یافته و مناسب ترین فشار هوا برای بیمار مشخص می شود.

 

تست خواب در کلینیک, پلی سومنوگرافی چیست

انجام تست خواب

 

چهار نوع تست خواب داریم:

پلی‌ سومنوگرافی تشخیص در طول خواب ، یک مانیتورینگ اصلی برای خواب است که فعالیت های مختلفی مانند الگوی تنفس ، سطح اکسیژن خون ، ریتم قلب  و حرکات اندام را در زمان خواب ثبت می کند.

 

تست تشخیص تاخیری چند گانه خواب در طول روز (MSLT) برای تشخیص حمله خواب ( نارکولپسی ) و اندازه گیری میزان خواب آلودگی در طول روز استفاده می شود . این تست سرعت به خواب رفتن شما را در یک محیط ساکت در روز را بررسی می کند. هم چنین این تست سرعت و تعداد دفعاتی که شما وارد فاز REM  در خواب می شوید را اندازه می گیرد . برای اطمینان از دقت یافته ها ، این تست در صبح روز بعد از انجام تست پلی‌ سومنوگرافی شبانه انجام می شود.

 

ارزیابی پلی‌ سومنوگرافی و تیتراسیون CPAP در طول دو شب . در شب اول شما تحت ارزیابی کامل و بررسی های تشخیصی قرار می گیرید. اگر آپنه در خواب وجود داشته باشد ، شب دوم هم برای تعیین نیاز به درمان با  CPAP ( فشار مثبت دائمی هوا ) به مرکز مراجعه می کنید. CPAP دستگاهی است که از طریق ماسک های خاصی که برای بینی طراحی شده اند ، هوا را به درون راه های هوایی شما می فرستد.

 

ارزیابی پلی‌ سومنوگرافی و تیتراسیون CPAP در یک شب . این تست زمانی انجام می شود که آپنه در خواب متوسط تا شدیدی وجود دارد و یا شک قوی به آپنه در خواب در ساعات اولیه تست وجود داشته باشد . در این صورت نیمه ی دوم شب برای تیتراسیون CPAP و درمان آپنه استفاده خواهد شد .

 

پس از انجام یک تست خواب چه اتفاقی می افتد؟

تست خواب، صدها صفحه اطلاعات درباره خواب شما تولید می کند. این اطلاعات حاوی مقدار بسیار زیادی از جزئیات مهم خواب شماست.

معمولا حدود دو هفته طول می کشد تا متخصصین خواب تست شما را بررسی و تفسیر کنند. نتایج به شما کمک خواهد کرد که دکتر متخصص خواب، بهترین درمان را انتخاب کند تا شما بتوانید یک خواب خوب راحت داشته باشید.

 

 

وزارت خارجه روسیه: ما هیچ تماسی با گوایدو نداریم

اخبار,اخبار بین الملل,گوایدو

وزارت امور خارجه روسیه در بیانیه‌ای تأیید کرد که روسیه هیچ تماسی با رهبر مخالفان ونزوئلا ندارد.

به گزارش ایسنا به نقل از النشره، وزارت خارجه روسیه تاکید کرد، در صورتی که خوان گوایدو، رهبر مخالفان برای گفتگو آماده نباشد، پس هیچ مبنایی برای برقراری تماس با او وجود ندارد.

 

وزارت خارجه روسیه اعلام کرد که گوایدو یک سیاستمدار غیرمستقل است.

 

وزارت امور خارجه روسیه گفت: ما در حال بررسی مساله ارسال بخش جدیدی از کمک‌های بشردوستانه به ونزوئلا از طریق سازمان ملل هستیم.

 

در بیانیه وزارت خارجه روسیه تاکید شده است: دولت ونزوئلا از تحریکات به صورت عاقلانه اجتناب کرده و خوان گوایدو را دستگیر نکرد که این امر نشانگر  رویکرد صلح آمیز نیکلاس مادورو، رئیس جمهور ونزوئلا است.

 

 

وزیر ارتباطات ایران تقلب در نظرسنجی صداوسیما را تایید کرد

محمدجواد آذری جهرمی، وزیر ارتباطات و فناوری اطلاعات ایران، در توییتر خود تایید کرد که در نظرسنجی صداوسیمای جمهوری اسلامی برای انتخاب محبوب‌ترین برنامه سال این سازمان “دستکاری در نظر مردم” صورت پذیرفته و این مسئله “صرفا برای یک روز نبوده و در سه روز متوالی” انجام شده است.

ماجرا از این قرار است که تلویزیون حکومتی ایران، برای انتخاب برترین برنامه‌هایش در جشنواره جام جم، نظرسنجی‌ای برگزار کرده تا برترین مجری، برنامه‌ساز و غیره را براساس آرای مردم مشخص کند.

در ابتدای برگزاری این نظرسنجی برنامه “نود” با مجری‌گری عادل فردوسی‌پور در رتبه اول قرار داشت اما به صورت ناگهانی در نهم اسفند برنامه “برنده‌باش” با مجری‌گری محمدرضا گلزار به جایگاه اول رفت.

تصویر منتشر شده در توییتر وزیر ارتباطات ایران

این اتفاق اعتراضاتی را در شبکه‌های اجتماعی بدنبال داشت و حتی برخی کاربران خبر از دریافت پیامک‌هایی خبر دادند که به آنان اعلام کرده بود به برنامه برنده‌باش رای داده‌اند و یا رای‌شان به این برنامه تغییر کرده است.

در پی اعتراض کاربران، مسعود احمدی افزادی، دبیر جشنواره جام جم گفت: “مورد حمله سایبری قرار گرفتیم”.

آقای افزادی همچنین اعلام کرد که یکی از شرکت‌های مجوزدار از وزارت ارتباطات و فناوری اطلاعات نقش اصلی را در جابجایی آرای مردمی داشته و “امیدواریم با حساسیتی که وزیر ارتباطات در خصوص حفاظت از حق‌الناس دارد، شاهد پیگیری قاطع این وزارتخانه هم باشیم”.

تصویر منتشر شده در توییتر وزیر ارتباطات ایران

امروز وزیر ارتباطات با تایید تقلب صورت گرفته در این نظرسنجی در توییترش با هشتگ حق‌الناس و گزارش به مردم نوشت: “بررسیهای بیشتر نشان می‌دهد، دستکاری در نظر مردم برای انتخاب محبوبترین برنامه سال صداوسیما صرفا برای یک روز نبوده و در سه روز متوالی صورت پذیرفته است”.

آقای جهرمی در توییت دیگری هم اقدام به انتشار نمودارهایی کرد که به گفته او نشان می‌دهد “بیش از یک میلیون رای، از ساعت ۱ تا ۴ بامداد” در این نظرسنجی‌ها وارد شده است.

علل علائم و درمان کیست بیکر (کیست پشت زانو)

 فیزیوتراپی در کیست بیکر, درمان کیست بیکر زانو

ممکن است کیست بیکر به خودی خود برطرف شود

 

کیست بیکر (Baker cyst) یک برآمدگی است که بر اثر برجسته شدن و تجمع مایع مفصلی در پشت زانو ایجاد میشود. به ناحیه پشت زانو ناحیه پوپلیتئال هم میگویند و به همین خاطر نام دیگر این کیست، کیست پوپلیته یا پوپلیتئال است. ویلیام بیکر اولین کسی بود که این بیماری را توضیح داد. این عارضه معمولاً براثر آسیب‌دیدگی و بیماری‌های زمینه‌ای در مفصل زانو ایجاد می‌شود.

 

علل بروز کیست بیکر

مایع درون مفصل، به زانو کمک می‌کند تا زانو به نرمی حرکت کند. کیست بیکر زمانی ایجاد می‌شود که میزان این مایع زیاد شود. مایع اضافی مفصل، به پشت زانو هل داده می‌شود. دلایلی که این مایع اضافی ممکن است بر اثر آنها به وجود آید عبارتند از:

آرتروز یا استئوآرتریت شایع‌ترین نوع بیماری است که به همراه کیست بیکر دیده می‌شود.

پارگی غضروف نظیر پارگی مینیسک زانو

آسیب‌دیدگی یا تصادف

وجود عفونت در مفصل

 

بروز کیست پشت زانو در کودکان ممکن است به علت بیماری بورس باشد. بورس کیسه‌ کوچک حاوی مایع است که در میان استخوان و بافت نرم ایجاد می‌شود.

 

 فیزیوتراپی در کیست بیکر, درمان کیست بیکر زانو

کیست بیکر یک برآمدگی است که بر اثر برجسته شدن در پشت زانو ایجاد میشود

 

علائم کیست بیکر چیست؟

علائم کیست بیکر در بعضی از موارد فقط ورم پشت زانو و یک درد مختصر در ناحیه زانو است. البته ممکن است درد ناشی از آسیب‌دیدگی اوليه هم از زمان وقوع مصدومیتی که باعث کیست بیکر شده است، هنوز در ناحیه زانو وجود داشته باشد. ممکن است شما یک برآمدگی نرم را مشاهده کنید که از پشت زانوی شما بیرون زده است. هر گونه فشار بر این برآمدگی یا هر تنشی که بر زانو وارد شود، باعث متورم شدن و بزرگ شدن اندازه آن می‌شود.

 

ممکن است کیست بیکر به خودی خود برطرف شود. در این حالت اندازه کیست بیکر به خودی خود کاهش پیدا کرده و یا در زیر پوست پاره می‌شود. وقتی که کیست در زیر پوست پاره می‌شود، مایع داخل آن توسط بدن جذب خواهد شد. البته در اغلب موارد، کیست بیکر بعد از پاره شدن خیلی زود دوباره تشکیل می‌شود. بنابراین بهتر است که برای درمان اصولی این عارضه، علت اصلی به وجود آمدن آن شناخته شود و تحت درمان قرار گیرد.

 

چگونه از ایجاد ورم در پشت زانو جلوگیری کنیم؟

– مفاصل زانو و بافت نرم را به آرامی قبل از انجام حرکات ورزشی یا شروع فعالیت گرم کنید و ماهیچه های خود را بکشید.

– پوشیدن کفش طبی مناسب برای فعالیت.

– پس از ورزش با انجام حرکات ملایم و پایدار بدن را سرد کنید.

– اگر زانو آسیب دید بلافاصله فعالیت خود را متوقف کنید یخ را برای درمان تورم استفاده کنید و از پزشک راهنمایی بخواهید.

 

 فیزیوتراپی در کیست بیکر, درمان کیست بیکر زانو

علائم کیست بیکر در بعضی از موارد فقط ورم پشت زانو و یک درد مختصر در ناحیه زانو است

 

تشخیص کیست بیکر : 

پیش از شروع درمان باید تشخیص صحیح انجام شود. بیمار باید به محض مواجهه با برجستگی و ورم پشت زانو و درد و سفتی این مفصل به پزشک مراجعه کند. پزشک برای این که مطمئن شود که این برجستگی به کیست بیکر مربوط می‌شود، دستور انجام چند آزمایش را می‌دهد. تزریق مایع حاجب پس از آرتروگرام زانو، اولتراسوند یا ام آر آی به منظور تایید تشخیص کیست بیکر انجام می‌شود.

 

چه کسانی به کیست بیکر مبتلا می‌شوند؟

کیست بیکر عارضه‌ای است که در بین کودکان در سنین ۴ تا ۷ سال و بزرگسالان در سنین ۳۵ تا ۷۰ سال، بیشترین میزان شیوع را دارد. اما به طور کلی این عارضه در بزرگسالان شایع‌تر از کودکان است. اگر شما از قبل دچار مشکل یا بیماری خاصی در ناحیه زانو باشید، خطر بروز کیست بیکر در مورد شما بیشتر خواهد بود.

 

 فیزیوتراپی در کیست بیکر, درمان کیست بیکر زانو

بروز کیست پشت زانو در کودکان ممکن است به علت بیماری بورس باشد

 

درمان کیست بیکر :

استراحت دادن به زانو یکی از گزینه‌های مهم درمان کیست بیکر است. برای این کار می‌توانید از عصا و چوب زیر بغل استفاده کنید.

برای کاهش درد و ورم از دارو‌های مسکن استفاده کنید.

در صورت بانداژ کردن اطراف زانو، باند را به حدی محکم کنید که ساق پا بی حس نشده و قسمت زیر باند ورم نکند.

در میزان وزن خود تعادل ایجاد کنید، زیرا اضافه وزن باعث وارد آمدن فشار به زانو می‌شود.

در محل احساس درد یخ قرار دهید.

به آرامی تمرینات ورزشی که باعث تقویت عضلات زانو شود را انجام دهید که از بروز علائم بکاهید.

به خصوص در شب، پا‌های خود را در سطحی بالاتر از بدن، قرار دهید.

 

در کودکان نیز به صورت خودبه خودی درمان می‌گردد.

 

جراحی:

برخی از متخصصین تخلیه مایع داخل کیست را به همراه تزریق استات هیدروکورتیزون پیشنهاد می‌کنند.

ممکن است جراحی انجام شود که بیشتر در موارد زیر مطرح است:

۱-کیست خیلی دردناک باشد

۲-کیست خیلی بزرگ باشد

 

 فیزیوتراپی در کیست بیکر, درمان کیست بیکر زانو

کیست بیکر زمانی ایجاد می‌شود که میزان این مایع زیاد شود

 

دارو درمانی کیست بیکر : 

متخصص طب فیزیکی و توانبخشی ممکن است جهت کاهش التهاب، یک داروی کورتیکواستروئید نظیر کورتیزون را به درون زانو تزریق کند. این کار می تواند درد را کاهش دهد اما همیشه از عود مجدد کیست پیشگیری نمی کند. در درمان ورم پشت زانو ( کیست بیکر) همچنین از روش های تزریق prp (پی ار پی) و اوزون تراپی برای کاهش درد والتهاب ناشی از آن استفاده می شود.

 

تمرین‌های کیست بیکر

حرکت‌های اصلاحی و تمرین‌های زیر معمولاً به بیماران مبتلا به کیست بیکر آموزش داده می‌شود. دقت داشته باشید که پیش از شروع این تمرین‌ها باید در مورد مناسب بودن آنها با متخصص فیزیوتراپی مشورت شود. این تمرین‌ها معمولاً ۳ بار در روز و تنها به شرطی انجام می‌شود که باعث بروز علائم یا تشدید آنها نشود.

 

خم و راست کردن زانو

زانو را تا جایی که می‌توانید و درد تشدید نمی‌شود، خم و راست کنید. این حرکت برای بهبود حرکت زانو مفید است. این تمرین را ۲۰ بار تکرار کنید.

 

انقباض استاتیک عضله‌های چهار سر

عضله جلوی ران (عضله‌های چهارسر) را با فشار دادن زانو رو به پایین و روی حوله قرار داده شده زیر زانو منقبض کنید. انگشتان را روی عضله‌های چهار سر داخلی بگذارید تا سفت شدن عضله در طول انقباض را حس کنید. ۵ ثانیه در این حالت بمانید و ۱۰ بار حرکت را با حداکثر شرکت ممکن و البته به شرط تشدید نشدن علائم تکرار کنید.

 

 

داعش دستیار بغدادی را آتش زد

 

اخبار,اخبار بین الملل,داعش

یکی از دستیاران نزدیک ابوبکر البغدادی، سرکرده داعش به دست این گروه به شکل فجیعی کشته شد.

به گزارش اعتمادآنلاین، پایگاه اطلاع‌رسانی بغداد الیوم در خبری در این رابطه اعلام کرد گروه داعش مفتی ولایت دیاله را که از جمله نزدیک‌ترین افراد به بغدادی محسوب می‌شود در استان صلاح‌الدین عراق اعدام کرد.

 

یک منبع آگاه به این پایگاه عراقی خبر داد: اطلاعاتی در اختیار دارد که نشان می‌دهد گروه داعش دیروز شنبه «ابو کریم» مفتی ولایت دیاله عراق را به شکل فجیعی و با ریختن بنزین و آتش‌زدن کشته است.

 

این منبع که خواست نامش فاش نشود تاکید کرد ابو کریم یکی از نزدیک‌ترین افراد به ابوبکر البغدادی در زمان حضور و اعلام خلافتش در موصل بود.

 

او از علت اعدام این فرد اظهار بی‌اطلاعی کرد اما خبر داد داعش مدت‌هاست که دستخوش جنگ داخلی بین بقایای نجات‌یافته خود است.

 

همه چیز درباره سندرم ترنر

سندرم ترنر مخصوص چه جنسیتی است, علت بوجود آمدن سندرم ترنر

سندرم ترنر شایعترین اختلال کروموزومی در انسان است

 

سندرم ترنر (Turner Syndrome) یک ناهنجاری کروموزومی است که در سال ۱۹۳۸ توسط هنری ترنر (Henry Turner) کشف شد. سندرم ترنر فقط نوزادن دختر که به جای داشتن دو کروموزوم جنسی X تنها یک کروموزوم X یا دو کروموزومی که یکی از آنها ناقص است متولد می‌شوند. تقریباً ۱ طفل از ۲۵۰۰ طفل همراه با این بیماری تولد می‌شود.

 

سندرم ترنر شایعترین اختلال کروموزومی در انسان است. نوزادان دچار سندرم ترنر در معرض خطر بالایی برای مرگ در دوران نوزادی قرار دارند، بطوریکه ۹۸٪ از تمام جنین‌های مبتلا به این سندرم بطور خودبخود سقط می‌شوند. در صورت زنده ماندن زنان مبتلا اغلب کوتاه قد و نازا بوده، آمنوره اولیه دارند.

 

علائم سندرم ترنر : 

علائم در نوزادان شامل موارد زیر است:

• ورم دست ها و پاها

• پهن شدن گردن

 

ترکیبی از علائمی که ممکن است در زنان دیده شود، عبارتند از:

• رشد ناقص و یا عدم رشد در دوران بلوغ، شامل کم پشتی موها و کوچک ماندن سینه ها.

• قفسه سینه مسطح و صاف، همانند یک سپر

• افتادگی پلک چشم

• خشکی چشم ها

• ناباروری

• فقدان قاعدگی (آمنوره)

• کوتاهی قد

 

علت سندرم ترنر: 

علت بروز سندرم ترنر، رخداد “عدم انفصال” است. در طی تقسیم میتوز در هر والد رویداد عدم انفصال كروموزوم رخ داده كه طی آن گامت یا اووسیت یا اسپرماتوسیت نه كروموزوم ایکس و نه كروموزوم y دارند. حال اگر این گامت ها با گامت والد دیگر لقاح یابد (كروموزوم نرمال دارد). رویان تشكیل شده دارای ۴۵ كروموزوم بوده و مونوزومی رخ می دهد.

 

 

سندرم ترنر مخصوص چه جنسیتی است, علت بوجود آمدن سندرم ترنر

زنان مبتلا به سندرم ترنر می توانند بواسطه تخمك اهدایی بچه دار شوند

 

چه عواملي باعث مي شوند تا شخص مبتلا به “سندروم ترنر” شود؟

بيماري ترنر نوعي ناهنجاري ژنتيكي است كه از هر ۲۵۰۰ نوزاد دختری كه متولد می شوند يكی مبتلا به اين سندروم است. در واقع “ترنر” نوعي اختلال رشد است كه با نارسايي “گوناد” و خوب كار نكردن تخمدان همراه است و در نهايت مي تواند منجر به تأخير بلوغ و نازايي و مشكلات ثانوي در بيمار شود.

 

بيماريهاي تيروئيد، بيماريهاي قلبي عروقي، بيماريهاي كليوي و ساير بيماريهاي مرتبط با خود ايمني در اين بيماران شيوع بيشتري دارد.

 

تابلو اصلي بيماري ترنر “كوتاهي قد” است كه در مقايسه با قد خانمهاي معمولي فرد مبتلا ۲۰ سانتي متر كوتاهتر است.

 

عوارض سندرم ترنر

ο  آرتروز
ο آب مروارید
ο دیابت
ο بیماری تیروئیدی هاشیموتو
ο نقصان قلب
ο افزایش فشار خون
ο مشکلات کلیوی
ο عفونت های گوش میانی
ο چاقی
ο اسکولیوز (در نوجوانان)

 

تشخیص سندرم ترنر

سندرم ترنر در هر سنی می تواند تشخیص داده شود.اگر در آزمایشات پیش از زایمان، تجزیه کروموزوم ها انجام شود، ممکن است این بیماری را قبل از تولد تشخیص بدهیم. نوزادان دارای این سندرم، دارای دست ها و پاهای متورم می باشند.

 

آزمایشات زیر نیز ممکن است خواسته شود:

– آزمایش هورمون های خون (هورمون لوتئین LH و هورمون محرک فولیکول FSH )

– اکوکاردیوگرافی (برای بررسی ساختمان و عملکرد قلب)

– ام آر آی از قفسه سینه

– سونوگرافی از اندام های تناسلی و کلیه ها

– معاینه لگن

 

سندرم ترنر ممکن است، میزان استروژن موجود در خون و ادرار را تغییر دهد.

 

 

سندرم ترنر مخصوص چه جنسیتی است, علت بوجود آمدن سندرم ترنر

ترنر نوعي اختلال رشد است كه با نارسايي “گوناد” و خوب كار نكردن تخمدان همراه است

 

درمان سندرم ترنر: 

اگر چه سندرم ترنر یك ناهنجاری كروموزومی محسوب می گردد و درمان خاصی برای آن وجود ندارد اما چند روش درمانی خاص در اصلاح برخی از علائم مرتبط با این سندرم كمك خواهد كرد.

 

جایگزینی هورمون رشد ممكن است لازم باشد این عمل ممكن است به كودك كمك كند تا به قامت نرمال دست یابد. استروژن تراپی نیز در سن ۱۲ یا ۱۳ سالگی برای تحریك خصوصیات ثانویه جنسی آغاز می گردد تا دختران مبتلا به این سندرم همانند بالغین ظاهر نرمالی را داشته باشند. استروژن تراپی در درمان نازایی مفید نخواهد بود و استفاده از پمادهای واژینال برای پیشگیری از خشكی، خارش و درد در طی نزدیکی مفید خواهد بود.

 

گاهی اوقات جراحی قلبی برای اصلاح برخی از نقائص لازم است.  زنان مبتلا به سندرم ترنر می توانند بچه دار شوند بواسطه تخمك اهدایی و با روش لقاح خارج رحمی، تخم اهدایی برای ایجاد یك جنین مورد استفاده قرار می گیرد و در رحم افراد مبتلا جایگزین می گردد و در طول دوران بارداری مراقبتهای حمایتی انجام می گیرد و زنان ممكن است بارداری را تا موعد مقرر سپری كرده و حتی سیر زایمان را بطور طبیعی طی كنند.

سندرم ترنر مخصوص چه جنسیتی است, علت بوجود آمدن سندرم ترنر

سندرم ترنر یك ناهنجاری كروموزومی محسوب می گردد و درمان خاصی برای آن وجود ندارد

پیشگیری از سندرم ترنر: 

این ناهنجاری كروموزومی با مشكلات و عوارض بسیاری همراه است علاوه بر فقدان بلوغ جنسی اگر نقص قلبی شدیدی برای نوزاد مبتلا به سندرم ترنر حادث نشده باشد بسیاری از دختران مبتلا تا دوران بزرگسالی زنده می مانند.

 

در حدود ۲ تا ۵ درصد زنان مبتلا به این سندرم ، دارای مشكلات تخمدانی هستند. مبتلایان به این سندرم ممكن است در آینده از عوارضی مانند ناهنجاری های كلیه، فشار خون بالا، چاقی، دیابت، كاتاراكت، آرتریت و اسكلیوزیس رنج ببرند.

 

 

مدعی بارداری دختر ۱۲ ساله با ۲ گیگ اینترنت رایگان، پشت پرده ۲۰۰۰ امضا علیه وزیر جوان؟!

اخبار,اخبار سیاسی,روح الله مومن نسب

اخیرا در خبرها آمده بود که دو هزار نفر از مردم اهواز از وزیر ارتباطات شکایت کرده اند.

بررسی های جماران نشان داد که حدود ۳ ماه قبل، تیمی سه نفره، شامل آقایان روح الله مومن نسب، کهوند و فروهر، از تهران عازم اهواز شده اند. با همراهی برخی علمای محلی، به بیش از ۳۰۰ مسجد و پایگاه بسیج مراجعه و پس از تلاش، حدود ۶۰۰ تا ۷۰۰ نفر طومار تهیه شده توسط این گروه را امضا می کنند. در این طومار، ظاهرا ادعا شده که کم کاری وزارت ارتباطات در مسدودسازی تلگرام، عامل بروز جنایت داعش در اهواز و شهادت جمعی از نیروهای مسلح در رژه است. ادعایی که در پشت خود حرفهای نگفته بسیاری دارد، آیا در نرم افزارهای بومی اطلاعات همه مردم مورد استراق سمع قرار می گیرد که امکان کشف جنایات قبل از وقوع فراهم است؟ آیا در سایر کشورهای دنیا که اقدامات تروریستی به وقوع می پیوندند، مقصر فضای مجازی است؟ و بسیاری از انتقادات دیگر.

 

روح الله مومن نسب، همان صاحب ادعای بارداری دختر ۱۲ ساله با دو گیگ اینترنت رایگان است. وی در مقطعی به عنوان کارشناس در دادستانی کل کشور و در دبیرخانه کارگروه تعیین مصادیق مشغول بکار بود. مدتی در بسیج در کنار سردار نقدی بود.