درمان اختلالات روانی با نوروفیدبک

نوروفيدبک,درمان اختلالات روانی،بیوفیدبک

نوروفيدبک چیست؟

 

نوروفیدبک تکنیکی درمانی است که در آن افراد برای بهبود سلامت خود با استفاده از امواج حاصل از بدن خودشان آموزش می‌بینند. این شیوه‌ی درمانی برای اختلالات روحی و همچنین سلامت جسمی مورد استفاده قرار می‌گیرد که ما در این بخش به طور اختصاصی به کاربرد بیوفیدبک در درمان اختلالات روانی پرداخته‌ایم.

نوروفیدبک چیست؟

نوروفیدبک در اصل، نوعی بیوفیدبک و بازخورد عصبی است که با استفاده از ثبت امواج الکتریکی مغز و دادن بازخورد به فرد تلاش می‌کند که نوعی خودتنظیمی را به آزمودنی آموزش دهد. بازخورد، به طور معمول از راه صدا یا تصویر به فرد ارائه می‌شود و از این طریق، فرد متوجه می‌شود که آیا تغییر مناسبی را در فعالیت امواج مغزی خود ایجاد کرده‌است یا خیر.

 

اگر شما در حال دویدن هستید و پهلو شما شروع به آسیب دیدن کند، سرعت خود را کاهش می‌دهید، در حقیقت به یک پیام زیستی پاسخ می دهید. یا هنگام دراز نشست رفتن احساس سرگیجه می کنید و به دنبال این پیام از فعالیت دست می کشید. هر دو این فعالیت ها شامل فرایندهایی و بخشهایی از بدن است که قابل کنترل ارادی و خودآگاه می باشند.

 

با ابزارهای مناسب، افراد می توانند همچنین کنترل فرایندها و بخش هایی از بدن که پیش از این تصور می شد ناخودآگاه، خودمختار و خارج از کنترل داوطلبانه است، را فراگیرند و آگاهانه بر دنیای درون سیستم عصبی خودمختار که عرق کردن، انقباض و انبساط عروق، فشار خون، ضربان قلب، سرعت تنفس، کشش عضلات صاف و حتی قرمز شدن و جوش زدن را کنترل می کند، تاثیر گذارند.

 

بيوفيدبک در روانشناسی

رابطه‌ی تصورات ذهنی و ارامش تصورات و تخيلات، الگوهای ذهني هستند كه بر كنش و رفتار هر شخص اثر مستقيمي دارد كه حالات روحی، شخصيت و حساسيت هر فرد را در بر ميگيرد .قوي ترين قواي انسان ، قوه ي (مخيله )است زيرا بدون وقفه و ۲۴ ساعته ختي بدون حضور محرك كار ميكند و اثار عميقي در نگرش و تفكر و حالات روحی ما دارد.

 

بيوفيدبك در روانشناسی حالتی است كه شخص اگاهانه به حالت ها و احساسات قبلي خود برگشت مي نمايد تا بتواند احساسات خود را عميقا درك كند و انها را تحت كنترل ارادي خود بگيرد. بيوفيدبك قويترين و موثرترين روشي ميباشد كه براي كنترل ذهن بكار گرفته ميشود تا قرد تمام حالات روحي خود را تحت كنترل بگيرد و غير ارادي عصبي و مضطرب نشود.

 

نحوه‌ی درمان با نوروفیدبک

درمانگر حسگرهای الكتريكی را به نقاط مختلف بدن، متصل ميكند، اين حسگر ها ، پاسخ هاي فيزيولوژيک بدن به استرس هاي نظير انقباض عضلاني حين دردهاي تنشی را نشان ميدهد . انقباض ها بوسيله ابزار صوتي ياتصويري به بيمار نشان داده مي شود و فرد كاملا در جريان واكنش‌هاي بدن مثل انقباض دردناك قرار گرفته و متوجه ارتباط بين انقباض ها با ايجاد درد مي شود. قدم بعدي فرا گرفتن بر انگيختن واكنش هاي مثبت در بدن مي باشد.

 

خود بيمار در اين مرحله بايد ياد بگيرد هنگامی كه در معرض استرس هاي جسمی يا روانی قرار ميگيرد، هر عضله از عضلات بدن را چگونه ريلكس نمايد .هدف نهاي اينست كه فرد بتواند در خارج از مركز درماني نيز بدون استفاده از ابزار و وسايل، اين پاسخهاي مثبت را ايجاد كند. اين وسايل بصورت يك حس ششم، برای بيماران عمل ميكنند،

 

زيرا به انها اجازه ميدهد كه فعاليت درون بدن خود را به نحوی ببينند يا بشنوند (فيدبک ديداري يا فيدبک شنيداری)در واقع بيمار مانند يك بازيكن فوتبال سعي دارد مهارتي بياموزد ودستگاه هاي بيوفيدبك، عملكرد وی را نشان ميدهد.مثلا افزايش انقباض در ماهيچه ها سبب پخش صداي با فركانس بالا ميشود و كاهش انقباض سبب پخش صداي با فركانس پايين بیوفیدبک به طور طبیعی همیشه رخ می دهد.

نوروفيدبک,درمان اختلالات روانی،درمان اختلال روانی

درمان اختلالات روانی با نوروفيدبک

 

اختلالات روانی قابل درمان با نوروفيدبک:

_بيش فعالی / كمبود توجه

_اضطراب

_اختلالات يادگيری

_اختلالات خواب

_افسردگی

_سوء مصرف مواد

 

انواع روش‌های نوروفیدبک

در سال‌های اخیر، انواع مختلفی از نوروفیدبک معرفی شده‌اند که می‌توان به شش نوع زیر دسته‌بندی نمود:

 

۱- EEG Neurofeedback: رایج‌ترین نوع نوروفیدبک است و امواج سطحی، ثبت و تحلیل ميشنود و بر اساس دامنه آن‌ها مشخصی فیدبک ارائه می‌شود.

 

۲- Slow Cortical Potential Neurofeedback: بر روی فرکانس‌های خیلی پائین (زیر یک هرتز)، کار تحلیل و فیدبک انجام می‌شود. برای درمان بیش‌فعالی/نقص توجه و به ویژه صرع می‌تواند مورد استفاده قرار گیرد.

 

۳- HEG Neurofeedback: فیدبک بر اساس جریان خون اطراف مغز، ارائه می‌شود. این روش، برای درمان میگرن، نقص توجه (ADD) و افسردگی، اثربخشی بسیار محسوسی داشته و می‌تواند درمان موثرتری را ارائه کند. همچنین باعث کاهش تعداد جلسات تا “نصف” می‌گردد.

 

۴- Z-Score Neurofeedback: مبتنی بر روش اول نوروفیدبک است اما ارائه فیدبک بر اساس دیتابیس جامعه نرمال انجام می‌گیرد که از افزایش یا کاهش بیش از حد فعالیت امواج مغزی پس از جلسات نوروفیدبک جلوگیری می‌کند.

 

۵- LORETA Neurofeedback: لورتا نوروفیدبک که به نوروفیدبک عمقی نیز شناخته می‌شود، بر اساس منشأ تولید امواج مغزی فیدبک را ارائه می‌کند.

 

۶- fMRI Neurofeedback: میزان فعالیت هر بخش از مغز را با استفاده از دستگاه MRI بررسی و فیدبک ارائه می‌شود. این روش هنوز در مرحله تحقیقات است.

 

عوارض نوروفیدبک

نوروفيدبك به عنوان شكلي از بيو فيدبك، روشي ايمن و بدون درد است. دستگاهی که به بدن ما وصل می‌شود هیچ اشعه و یا سیگنالی را وارد بدن نمی‌کند. این دستگاه صرفاً سیگنال‌های زیستی ما را ثبت می‌کند و برای اینکه ما بتوانیم آنها را با اراده خود تحت تأثیر قرار دهیم در مانیتور به ما نشان می‌دهد. سنسورهایی که نیز بدن و یا سر فرد در نورفیدبک با بیوفیدبک نصب می‌شوند بصورت بالقوه هیچ مشکلی برای فرد بوجود نمی آوررند.

 

علائم و روش های درمانی لیومیوم رحمی

 

لیومیوم رحمی,لیومیوم رحمی چیست,علائم لیومیوم رحمیلیومیوم و پولیپ رحمی تومورهای بسیار شایعی است

 

ليوميوم های رحمی كه گاه به نام ميوم ها يا فيبروم های رحم نيز ناميده می شوند، تومورهای خوش خيم رحم هستند. لیومیوم و پولیپ رحمی تومورهای بسیار شایعی است که اغلب خانم‌ها اطلاعی از وجود آن در رحمشان ندارند و به طور اتفاقی هنگام معاینه یا انجام سونوگرافی متوجه این توده‌ها می‌شوند. نیاز به دستکاری ندارند و فقط وقتی به درمان یا جراحی نیاز پیدا می‌کنند که باعث آزار بیمار شوند.

لیومیوم رحمی:

لیومیوم و پولیپ رحمی تومورهای بسیار شایعی است که اغلب خانم‌ها اطلاعی از وجود آن در رحمشان ندارند و به طور اتفاقی هنگام معاینه یا انجام سونوگرافی متوجه این توده‌ ها می‌شوند.

البته در تعدادی از خانم‌ها هم دارای علامت بوده و آن هم خونریزی‌های غیرطبیعی رحمی است.

لیومیوم‌ها تقریبا در یک نفر از هر دو زن بالای ۳۵ سال دیده می‌شود. به نظر می‌رسد چاقی، تخمک‌گذاری‌های نامنظم (خونریزی‌های بی‌نظم) و زمینه ژنتیکی (ابتلای مادر، خواهر و دختر) درصد ابتلا را بالا می‌برد.

 

علائم ليوميوم های رحمی:
۱- ۸۰-۷۰ درصد بیماران بدون علامت هستند و طی یک معاینه لگنی یا در سونوگرافی کشف می شوند.

۲- خونریزی قاعدگی سنگین: شایع ترین علامت در فیبروم می باشد و در یک سوم بیماران علامت دار، رخ می دهد.

۳- دیسمنوره: درد در موقع پریود.

۴- علائم ادراری و روده ای: لیومیوم بزرگ موجب فشار بر احشای مجاور شده و می تواند یبوست و تکرر ادرار ایجاد نماید.

۵- چنانچه فیبروم در ورودی لوله های رحم یا سرویکس (دهانه رحم) قرار گیرد ممکن است باعث نازایی شود.

۶- فیبروم زیر مخاطی باعث اختلال در لانه گزینی جنین و به دنبال آن نازایی شود.

۷- گاه حتی فیبروم می تواند باعث انسداد متناوب روده ای شود یعنی روده کوچک می تواند بین فیبرومهای پایه دارِ روی رحم، گیر کند و باعث انسداد روده شود.

روش های تشخیص لیومیوم:
۱- تعداد زیادی از لیومیوم ها با معاینه لگن تشخیص داده می شود. در معاینه دو دستی یک رحم بزرگ و نامنظم وسفت قابل لمس می باشد.
۲- سونوگرافی از راه شکم یا واژن بهترین شیوه جهت تشخیص می باشد.
۳- MRI و روش های دیگر تشخیصی درصورت لزوم کمک کننده می باشند .

 

لیومیوم رحمی,لیومیوم رحمی چیست,علائم لیومیوم رحمیدرمان لیومیوم به عوامل مختلفی بستگی دارد

انواع روش های درمان لیومیوم:
درمان لیومیوم به چند عامل بستگی دارد که شامل سن بیمار، نزدیکی به زمان یائسگی، علائم بیمار و نظر بیمار می باشد.
۱- تحت نظر قرار دادن بیمار:
درمان لیومیوم رحمی در وهله اول عبارتست از تحت نظر قرار دادن و پیگیری بیماران. برای اطمینان از اینکه تومور رشد سریع ندارد باید در ابتدا هر ۳ تا ۶ ماه بیمار معاینه شود. اندازه رحم در پرونده بیمار ثبت شود و محل قرار گرفتن لیومیوم باید ترسیم گردد. در صورت عدم رشد تومور فواصل معاینه را به یک سال افزایش می دهند.

در صورت وجود علائم ضعیف و غیرمسئله ساز می توان به طور علامتی درمان نمود. منوراژی با OCP های استروژن پایین و یا NsAID(داروهای ضدالتهابی غیراستروئیدی) نظیر ممتامیک اسید تا حدودی کمک کننده خواهد بود.

۲- درمان طبی
(این درمان کلی و صرفا جهت اطلاع خوانندگان عزیز می باشد و تاکید می گردد بهترین درمان را از پزشک متخصص مربوط دریافت نمایید)
در حال حاضر درمان های طبی فقط باعث جلوگیری از رشد و پسرفت تومور می شوند و به طور کامل درمان نمی کند و اکثراً ظرف ۲ تا ۳ ماه بعد از قطع دارو تومورها به اندازه قبلی خود می رسند. لذا از این روش در بیمارانی که در حوالی یائسگی هستند و یا جهت کاهش عوارض جراحی قبل از عمل استفاده می شود. از میان داروهای مصرفی آگونیست های GnRH و Ru (یک آنتی پروژستین است) مؤثرتر و مناسب تر هستند.

آگونیست های مصنوعی دارای قدرت چندین برابر GnRH طبیعی بوده و به جز چند روز اول که باعث افزایش سنتز و ترشح گنادوتروپین ها و استروئیدهای جنسی می شود، از طریق مکانیسم desentization باعث مهار سنتز و ترشح گنادوتروپین ها و استروئیدهای جنسی می شود و یائسگی کاذب به وجود می آورد و ظرف ۳ ماه باعث کاهش اندازه تومور به میزان ۵۰% می شود. به دلیل عوارض شبیه یائسگی، این دارو بیش از ۶ ماه استفاده می شود.

عوارض آن شبیه به عوارض دوران یائسگی است، نظیر گر گرفتگی و کاهش تودۀ استخوانی. در این صورت جهت کاهش عوارض شبه یائسگی می توان استروژن با، یا بدون پروژستین تجویز نمود.

فوائد و محاسن درمان طبی لیومیوم:
۱٫ توقف خونریزی و اصلاح آنمی
۲٫ کاهش حجم تومورها و در نتیجه امکان انجام هیسترکتومی واژینال به جای ابدومینال
۳٫ امکان برش عرضی شکمی به جای برش میانی
۴٫ جراحی ساده تر با عوارض کمتر
۵٫ امکان کنترل بیماری تا رسیدن به یائسگی در بیماران در حوالی یائسگی

۳ ـ درمان جراحی
درمان اصلی لیومیوم جراحی است که از طریق میومکتومی (برداشتن میوم) و یا هیسترکتومی انجام می شود. در آنها که تمایل به بچه دار شدن دارند و یا جراحی بزرگ را نمی توانند تحمل کنند میومکتومی انجام می شود.
اندیکاسیون های جراحی عبارتند از:
۱٫ رشد سریع تومور
۲٫ خونریزی شدید و مقاوم به درمان
۳٫ درد شدید لگن یا دسمینوره ثانویه
۴٫ وجود علائم فشاری (نظیر تکرر یا احتباس ادرار)
۵٫ نازایی
۶٫ زمانی که میوم اندازه رحم را به اندازه رحم ۱۲ هفته یا بزرگتر رسانده باشد.
۷٫ رشد تومور بعد از یائسگی

نکته:
این روش های درمان کلی و صرفا جهت اطلاع شما می باشد و تاکید می گردد بهترین درمان را از پزشک متخصص مربوط دریافت نمایید

 

تاثیر لیومیوم رحمی در بارداری:

لیومیوم رحمی بندرت باعث نازایی اولیه می‌شود، اما می‌تواند باعث سقط جنین شود و این هم به دلیل لانه‌گزینی نامناسب جفت در حاشیه یا روی لیومیوم است. اغلب خانم‌هایی که لیومیوم دارند در بارداری مشکل خاصی برایشان به وجود نمی‌آید، ولی زایمان زودرس در این گروه از مادران باردار دور از انتظار نیست و گاهی نیز به دلیل بزرگ بودن لیومیوم و قرارگیری نامناسب جنین داخل رحم ممکن است جنین دچار محدودیت رشدی شود.

شکایت وکیل احمدی‌نژاد از عباس امیری‌فر

 

وکیل مدافع دکتر احمدی نژاد، اظهارات اخیر عباس امیری فر را کذب دانست و گفت: از او به دادسرا شکایت می کنیم.

سیدعادل حیدری در گفت وگو با ایرنا، با اعلام این خبر اظهار داشت: امیری فر مطلبی را عنوان کرده که در خیلی از سایت ها انعکاس خبری داشته است که این مطلب از اساس کذب محض است. این وکیل دادگستری درباره ادعای امیری فر مبنی بر اینکه احمدی نژاد در جلسه ای در ولنجک اظهاراتی را عنوان کرده، افزود: نه چنین جلسه ای بوده و نه بر فرض وجود، امیری فر در چنین جلسه ای حضور داشته است. حیدری تاکید کرد: به خاطر نشراکاذیب، افترا و تهمتی که از سوی این فرد صورت گرفته، قطعاً از او و سایت هایی که این خبر را منتشر کردند شکایت می کنیم و در تدارک شکایت هستیم.

 

گفتنی اینكه، برخی سایت‌ها به نقل از حجت‌الاسلام امیری فر در متن درباره‌ی نقل قولی از احمدی نژاد در جلسه‌ای خصوصی که گفته «انقلاب کار انگلیس بود» نوشتند: «سلام برادران عزیزم. بنده خودم در این جلسه در ولنجک حضور داشتم و بدتر از موارد فوق را گفتند و به‌دلیل توهین ایشان آن جلسه را ترک کردم و مقدمه‌ی قطع ارتباطم با ایشون شد. حالا مختارید باور کنید یا نکنید و بقول ما طلبه‌ها فلک الخیار. الله اکبر از انسان. چه جور موجودیه انسان میتونه از فرش به عرش برسه مثل ادواردو انیلی و مالکوم ایکس که جز شهادت چیزی نصیبشان نمیشه یا میشه از عرش به فرش رسید مثل همین موجود عجیب که از رزمندگی و سرباز ولایت به جانوری عجیب میرسه. خدا رحممان کند و به فکر دعای پیامبر عظیم الشانمان می‌افتیم که نیمه‌های شب دعا می‌فرمایند که الهی لا تکلنی الی نفسی طرفه عین ابداً. ایشون بعد از نهی ارشادی حضرت آقا برای کاندیدا شدن ریاست جمهوری و ردصلاحیت بی سابقه‌ی شورای نگهبان به اتفاق آرای ۱۲ نفر فقها و حقوقدان‌ها کینه‌ی عجیبی از نظام و مقام معظم رهبری گرفته است! باکمال افتخار به همه اعلام می‌کنم اینجانب شیخ عباس امیری فر عضو رسمی سپاه پاسداران با رتبه‌ی ۱۹ معادل سرلشکری بوده و در حال حاضر بازنشسته هستم».