چرا قطره های چشمی درمان نمی کنند؟!

آیا می دانید استفاده صحیح از دارو به اندازه دارو می تواند تأثیرگذار باشد؟

دوستم برای مشورت به سراغم آمده بود. مشکل چشمی داشت. با اینکه قبلا مراجعه کرده بود، هنوز نتیجه مطلوب نگرفته بود. داروها را دیدم، علت بیماری را پرسیدم. آنگاه از او سؤال کردم: همه اینها درست؛ اما بگو قطره ها را در چه قسمتی از چشم می ریزی؟

پاسخ داد: معلوم است گوشه چشم، نزدیک بینی.
گفتم: دقیقا” مشکل مربوط به چگونگی استفاده از قطره هاست، وگرنه این داروها باید به مشکلت کمک می کرد، زیرا تو دقیقا” جایی قطره را می ریزی که فوری با کمترین تأثیر روی چشم، وارد مجرای بینی می شود.

روش درست استفاده از قطره های چشمی

غده اشک سمت خارج چشم و مجرای اشک که ترشحات چشم را به درون بینی هدایت می کند در سمت داخل چشم است.

غده اشک، گوشه خارجی چشم قرار دارد و برای سلامت چشم همچون چشمه آب، بسته به شرایط محیطی و جسمی تراوش می کند، تا سطح چشم همیشه مرطوب بماند و قرنیه آسیب نبیند.

روش درست استفاده از قطره های چشمی
غده اشک سمت خارج چشم و مجرای اشک که ترشحات چشم را به درون بینی هدایت می کند در سمت داخل چشم است.

بعد که سطح چشم را مرطوب نگاه داشت، اضافی آن از گوشه داخلی چشم که به وسیله مجرایی باریک، به بینی راه دارد به داخل بینی تخلیه می شود.

به همین دلیل است هنگامی که غده اشک فعال و آبریزش بینی هم بیشتر می شود و یا افرادی که گریه می کنند، بخشی از این اشک از طریق مجرا وارد بینی می شود و شخص در زمان گریه کردن مرتب بینی خود را تمیز می کند، چون در زمان گریه ترشحات به اوج خود می رسد و مجرا قادر به دفع آن نیست؛ اضافی آن از روی پلک به سطح صورت جاری می شود.

بنابراین برای رسیدن به نتیجه مطلوب، بهتر است دارو را کنار سرچشمه اشک، یعنی گوشه خارجی چشم  ریخت تا با کمک اشک همه ی سطح چشم را بپوشاند.

روش درست استفاده از قطره های چشمی

بیشتر موارد، فرد به دلیل مصرف نادرست قطره چشم (قطره را گوشه داخلی چشم، یعنی درست در محل مجرای خروجی اشک می ریزد و هنوز قطره داخل چشم ریخته نشده) دارو را در بینی حس می کند و اگر در حالت درازکش از قطره استفاده نماید حتی طعم آن را در دهان خود حس خواهد کرد.

یادمان باشد اگر ادعا نشود که روش مصرف دارو بیشتر از خود دارو می تواند تأثیرگذار باشد؛ کمتر از آن هم نخواهد بود.

علیرضا داودی، پزشک دانشگاه خوارزمی و مسئول مرکز بهداشت (تهران)

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *