موادغذایی بدون بارکد فاقد اعتبار است

اکبر عبداللهی درهمایش کشوری برچسب‌گذاری مواد غذایی و نشانگرهای رنگی تغذیه‎ای در همدان با اشاره به اقدامات صورت گرفته از سوی وزارت بهداشت در خصوص ایمنی غذا و کنترل غذا و فرآورده‌های غذایی قبل از عرضه به بازار، اظهار کرد: در راه مصرف منطقی غذا فرهنگسازی و اطلاع‌رسانی باید مورد توجه جدی باشد.

وی با اشاره به اینکه در حوزه فرهنگسازی اصلاح سبک زندگی و الگوی غذایی کم‌کاری شده است، گفت: باید بر اساس برنامه‌های سالانه مصرف نمک، شکر، چربی و اسید چرب ترانس را کاهش دهیم.

معاون نظارت و برنامه ریزی سازمان غذا و دارو با بیان اینکه در حوزه اطلاع‌رسانی در مصرف غذاهای سالم، طی سال گذشته اقدام جدی صورت گرفت و توانستیم درج نشانگرهای تغذیه‎ای را در دستور کار قرار دهیم، افزود: در حوزه اعتمادسازی باید اقدامات اساسی را انجام داد.

وی با بیان اینکه اعتماد مردم به گفته‌های ما مسئولان کم است، خاطرنشان کرد: باید بدانیم مردم چه خواسته‌هایی از ما دارد چرا که این بزرگترین عامل اعتمادسازی است.

عبداللهی با اهمیت به خواست مردم، خاطرنشان کرد: احترام به مصرف‌کننده در خصوص توجه به کیفیت محصول و اندازه آن اهمیت بسزایی دارد و عدم توجه به این مسئله به معنای بی‌احترامی به مصرف‌کنندگان است.

وی با اشاره به لزوم ورود اسمارت کد به بازار، گفت: محتوای محصولات غذایی به وسیله بارکد باید مورد شناخت باشد.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان نیز با بیان اینکه موضوع برچسب‌گذاری بر روی مواد غذایی سال ها مورد توجه کشورهای دنیاست، اظهار کرد: این موضوع در کشور نیز مورد توجه خاص قرار گرفته و کارشناسان و عوامل این طرح در راستای تأمین ایمنی فرآورده‌های غذایی هستند.

ایرج خدادادی با بیان اینکه اجرای طرح جدید نشانگرهای تغذیه‌ای آغاز شده تا همه گروه‌های هدف با نشانه‌های محصولات غذایی آشنا شوند، گفت: نشانگرها بر پایه سه اصل بنا شده‌اند و قابل استفاده همگان خواهد بود.

وی هدف از برگزاری همایش را بحث و بررسی چالش‌های موجود در اجرای این طرح دانست و بیان کرد: امیدواریم در پایان همایش به طرحی یکنواخت برسیم تا با اجرای آن در سطح کشور محصولات ارائه شده دارای برچسب باشند.

معاون غذا و داروی دانشگاه علوم پزشکی همدان افزود: امیدواریم در آینده نزدیک هیچ محصول غذایی در سطح عرضه فاقد برچسب مواد غذایی نباشد.

فارس

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *