مسمومیت بیش از ۲۴۰ نفر “با غذای نذری” در کرمان!


مهدی شفیعی، مدیر گروه مبارزه با بیماری‌ها در دانشگاه علوم پزشکی کرمان شنبه (۲۵ مهر/ ۱۷ اکتبر) آخرین وضعیت مسمومان غذای نذری در منطقه اندوهجرد بخش شهداد کرمان را در گفت‌وگو با خبرگزاری ایرنا تشریح کرد.
شفیعی گفت، اولین بیمار گوارشی عصر پنج‌شنبه (۲۳ مهر) در منطقه شهداد با علائم دل‌درد، دل‌پیچه، تهوع و استفراغ مراجعه کرد. اما رفته‌رفته تعداد مراجعه‌کنندگان مسموم افزایش یافت و بعد از فعال شدن کمیته بهداشت شهرستان کرمان و بررسی دو تن از کارشناسان این کمیته و با توجه به این که همه این بیماران از یک غذای نذری استفاده کرده بودند تشخیص داده شد که مسمومیت ناشی از مصرف این غذا بوده است.
به گفته مهدی شفیعی، تا ساعت ۱۵ روز جمعه (۲۳مهر) حدود ۲۴۲ نفر با علائم یادشده به درمانگاه‌های اندوهجرد، شهداد و بیمارستان افضلی‌پور کرمان مراجعه کردند.
او افزود: «از کل بیماران تعداد ۶۲ نفر توسط اورژانس پیش‌بیمارستانی به مراکز درمانی منتقل شدند.»
شفیعی گفت: «از دیروز تا کنون ۶۶ مسموم مراجعه کرده به بیمارستان افضلی‌پور شهر کرمان بستری و تعدادی نیز مرخص شدند و در حال حاضر ۲۸ بزرگسال و ۹ کودک در این بیمارستان بستری هستند.»
بیشتر بخوانیدـ:
شامگاه جمعه (۲۴ مهر) چهار آمبولانس به همراه یک دستگاه اتوبوس به منطقه اعزام شده است. همچنین تیمی متشکل از چهار کارشناس پرستاری و تکنسین فوریت‌های پزشکی به همراه یک پزشک به منطقه اعزام شد.
مدیر گروه مبارزه با بیماری‌ها در دانشگاه علوم پزشکی کرمان می‌گوید، نمونه‌های مواد غذایی که احتمالا با مسمومیت‌ها در ارتباط بوده‌اند برای بررسی بیشتر به آزمایشگاه ارسال شد.
پیش از این نیز گزارش‌هایی از مسمومیت ناشی از مصرف غذا و شربت نذری در برخی از استان‌ها، از جمله در استان کهگیلویه و بویراحمد در رسانه‌های ایران منتشر شده است.

image

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *