قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب تفریحی وردپرس
امروز : یکشنبه ۱۳۹۶/۰۷/۲ می باشد.
تبلیغ چترومیک پارس درتلگرام

دیدنیها

آمریکا بزرگترین و سنگین ترین ماهواره جاسوسی دنیا را به فضا فرستاد

شب گذشته نهاد United Launch Alliance یا ULA بزرگترین ماهواره تحقیقاتی اکتشافی با نام NROL 37 را که بسیاری عقیده دارند احتمالا کاربردهای نظامی و جاسوسی دارد با موشک غول پیکر Delta IV(دلتا چهار) از پایگاه هوایی Cap Canaveral به مقصد مدار زمین پرتاب کرد.

به گزارش «تابناک» اهمیت پرتاب این ماهواره از دو جهت است. اول آنکه این یکی از بزرگترین ماهواره های نحقیقاتی و اکتشافی است که تاکنون به فضا پرتاب شده است و بسیاری بر این باور هستند که ایالات متحده هدفهای جاسوسی و استراق سمع و احتمالا کاربردهای نظامی – برای سلاح های لیزری – را از پرتاب آن مد نظر دارد، و از سوی دیگر موضوع خود پرتاب این ماهواره و موشک غول پیکری است که آن را تا مدار زمین حمل کرده است.

نهاد ULA یا United Launch Alliance در سال ۲۰۰۶ از همکاری دو شرکت Lockheed Martin Space وBoeing Defense, Space & Security به وجود آمد که هدف این نهاد فراهم آوردن تسهیلات و خدمات پرتاب ماهواره به دولت آمریکا و مشتریان اصلی آن یعنی وزارت دفاع و ناسا است.

آمریکا بزرگترین و سنگین ترین ماهواره جاسوسی دنیا را به فضا فرستاد

پیرامون ویژگیهای موشک و ماهواره

موشک دلتا چهار که یک موشک غول پیکر محسوب میشود در حدود ۷۲ متر ارتفاع دارد و از سه بوستر که با یکدیگر ترکیب شده اند بهره میبرد تا قدرت پرتابی برابر با ۲ میلیون پوند یا بیش از ۹۰۰ هزار کیلوگرم را فراهم آورد.

البته یک چنین پیشرانه قدرتمندی هم برای بزرگترین ماهواره تحقیقاتی که گفته میشود مسئولین آن استراق سمع و جاسوسی است و در حدود ۱۵ هزار پوند یا ۶ هزار و ۸۰۰ کیلوگرم وزن دارد و قرار است در فاصله ۲۲ هزا مایل بالای خط استوا مستفر شود، لازم به نظر میرسد.

برخی از کارشناسان که پیش از این با ماموریت های ماهواره های NRO یا National Reconnaissance Office آشنایی دارند بر این باور هستند این ماهواره هفتمین نسل از Advanced Orion است. کلاسی از ماهواره های جاسوسی آمریکا که سیگنال های ارتباطی و اطالاعاتی را از فضا دریافت و ضبط میکند.

«تد مولکزان» متخصص علوم فضایی در دانشگاه تورنتو در این باره گفته است که ماهواره های جاسوسی اطلاعاتی جزو درخشنده ترین ماهواره های ژئوسینکرونوس – ماهواره هایی که با همان سرعت چرخش زمین حرکت میکنند – در مدار زمین هستند. دلیل اصلی این موضوع از نظر وی در اختیار داشتن یک آنتن فوق العاده بزرگ است. وی بیان کرده که هنوز کسی نمیداند که این ماهواره قرار است چه کار کند اما شواهد نشان میدهد که یک ماهواره جاسوسی است.

نکته جالب تر در این میان نمادی است که برای این ماهواره در نظر گرفته شده است. نمادی که نشان دهنده یک شوالیه است که در یک حالت دفاعی مقابل پرچم آمریکا ایستاده و بر روی زره وی نشان یک عقاب طراحی شده. NRO گفته که این عقاب نمادی از آزادی است. به جز این مورد NRO که خود را چشم و گوش ایالات متحده در فضا میداند در مورد ماموریت ماهواره NROL 37 هیچ اظهار نظری نکرده است.

آمریکا بزرگترین و سنگین ترین ماهواره جاسوسی دنیا را به فضا فرستاد

اما وب سایت این نهاد مستقیما اشاره کرده است که تکنولوژی های در اختیار آن این امکان را میدهد که از حساس ترین مناطق اطلاعات و داده های منحصر به فردی که از هیچ منبع دیگری در دسترس نیست را به دست آورد.

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

*

code

آخرین مطالب