امروز : پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۸/۶ می باشد.
تبلیغ چترومیک پارس درتلگرام

عکس های دیدنی

تبلیغات متنی

چه کنیم که فرزندانمان نابغه و با استعداد شوند

ظرفیت و یا توان بالقوه برای بهره گیری از موضوعات خاص و رشد یک مهارت ویژه را استعداد می گویند که کشف درست آن کمک می کند تا فرد در زمینه درستی از زندگی گام برداشته و موفقیت را در تمام مراحل از آن خود کند.

کشف استعداد درونی برای دستیابی به اهدافی در زندگی درسی، شغلی و… مستلزم خودآگاهی می باشد، بدین معنا که انسان ویژگی های اصلی شخصیت یعنی افکار، باورها، ارزش ها، هیجانات، تمایلات، نقاط ضعف و قدرت خود را شناخته و آنها را در جهت رسیدن به اهداف مادی و معنوی مدیریت کند.

همه افراد برای پیدا کردن استعداد های پنهانی و درونی خود نیازمند تجربه هستند. اگر چه برخی با استعداد های خاصی به دنیا می آیند اما اکثریت در جوامع مختلف آنقدر خوش شانس نیستند که بتوانند در سالهای اولیه زندگی خود متوجه توانایی های خاص خود شوند، لذا بایستی تنها به شانس تکیه نکرده و مرد عمل بود.

زمان در گذر است، پس بیشتر تلاش کنید، استعدادهای خود را انتخاب و مهارت ها را ارتقا دهید و به کمال شخصی خود که عالی ترین نسخه از شماست برسید.

با محیط آشتی کنید تا استعدادتان شکوفا شود

دکتر  فقیهی روانشناس در خصوص کشف استعدادهای درونی افراد گفت: زمانی که فرد با محیط اطراف تعامل داشته باشد متوجه می شود که مناسب چه کاری ساخته شده است. در این چنین شرایطی است که فرد قادر خواهد بود توانمندی های خود را بروز و به اثبات برساند.
استعدادها غالباً ابعاد متفاوتی چون بعد جسمی و روانی دارند که برای کشف آنها باید مرحله به مرحله پیش رفت. برخی افراد هوش هیجانی بالا و هوش عقلی پایینی دارند و برخی بر عکس اینها هر دو هوش بالایی دارند.

گفتنی است که افراد همواره استعدادهای درونی را به صورت بی نهایت دارند، اما در برخی شرایط ممکن است که کشف نشوند.

کشف استعداد کودک شما از نان شب واجب تر است

با توجه به شرایط سنی کودکان می توان فهمید که چه استعدادی را در خود دارد. برخی کودکان تیز بوده و ابراز می کنند و از آینده تحصیلی و شغلی خود صحبت می کنند. شاید این گفته کودکان ثبات نداشته باشد، اما زمانی که به سنین ۵ تا ۶ سال می رسند، معمولاً استعداد درونی خود را نشان می دهند.

دسته ای از کودکان  که به مهد رفته و آموزش می بینند که به این طریق نیز مربیان مهد می توانند دریابند که استعداد ذاتی کودکان چه سمت و سویی دارد.

اما نکته بسیار مهم اینجاست که مادران مهم ترین نقش را در کشف استعداد فرزندان دارند، که متاسفانه در حال حاضر به دلیل مشغله شغلی کمتر به فرزندان و خواسته های آنها بها می دهند و از آنها غافل می شوند.

والدین یکی از عوامل مهمی هستند که می تواند با فراهم آوردن شرایط محیطی باعث تعامل فرزند خود با محیط شوند. همچنین آموزش و پرورش نیز در کشف استعدادها نقش دارند، البته درک استعداد فهمی در دورانهایی که فرد در سنین پایین تری قرار دارد، چون مهد و دبستان کمتر است.
آکاایران

مطالب زیر را حتما بخوانید

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب

آمار سایت

  • 1,265
  • 421
  • 3,068
  • 910
  • 144,771
  • 11,629
  • آبان ۶, ۱۳۹۵