امروز : پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۸/۶ می باشد.
تبلیغ چترومیک پارس درتلگرام

عکس های دیدنی

تبلیغات متنی

بازار گرم دعانویس‌ها و فال‌گیران ایرانی در شبکه‌های اجتماعی!

image
بازار خرافات در “اینستاگرام” و “تلگرام” در ایران گرم است. با یک سیم‌کارت اعتباری و یک شماره‌حساب بانکی می‌توان “مشکل‌گشا” شد. نیروی انتظامی هشدار داده است که با این تجارت‌ها مبارزه خواهد کرد.
استفاده از امکانات و قابلیت شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های پیغام‌رسانی برای تبلیغات کسب‌وکار، اتفاق تازه‌ای نیست.
بسیاری از رستوران‌ها، کافه‌ها، برندهای کفش و لباس و لوازم تزئینی، کسب‌وکارهای کوچک خانگی و غیره از اینستاگرام، توئیتر، فیس‌بوک یا تلگرام برای تبلیغ و جلب مشتری استفاده می‌کنند.
سایت‌ خبری “تسنیم” اما از رونق تبلیغات کسب‌وکارهای دیگری در شبکه‌های اجتماعی و اپلیکیشن‌های پیغام‌رسانی خبر می‌دهد. به گزارش این سایت خبری بازار رمالی، دعانویسی و فال‌گیری هم در این شبکه‌های اجتماعی حسابی داغ شده است.
به گزارش “تسنیم” بیشتر این صفحات شماره تلفن‌هایی را نیز برای تماس اعلام کرد‌ه‌اند و اکثر آن‌ها تنها با “تعیین وقت قبلی” کار می‌کنند.
بیشتر شماره‌های تماس سیم‌کارت‌های اعتباری اپراتورهای مختلف از جمله “ایرانسل”، “همراه اول” یا “رایتل” است. کمتر می‌توان شماره خط تلفن ثابت را در تبلیغات این کسب‌وکارها مشاهده کرد.
بیشتر بخوانید:
بعضی از این صفحات “تفکیک جنسیتی” هم دارند و برای مثال تاکید کردند که “فال قهوه فقط ویژه بانوان” یا “برای آقایون فالی گرفته نمی‌شود، لطفا تماس نگیرید.”
بعضی از این صفحات کسب‌وکارها مدعی‌اند که با “سوره‌های مقدس قرآن” مشکلات مشتریان را “غیرحضوری” حل‌وفصل خواهند کرد.
عده‌ای از این کسب‌وکار خرافات از این هم پیشتر رفته و در نقش مشاور نیز ظاهر می‌شوند و در تبلیغات خود در شبکه‌های اجتماعی مدعی‌اند که به مراجعه‌کنندگان “مشاوره‌های تخصصی” نیز می‌دهند.
در ایران استفاده از اپلیکیشن‌هایی مثل “تلگرام” و “اینستاگرام” بسیار رایج است و دسترسی به این اپلیکیشن‌ها با سرعت محدود اینترنت در ایران نیز آسان‌تر از سایر شبکه‌‌های اجتماعی اسیر فیلتر است. این ویژگی امکان تبلیغات و جلب مشتری برای دعانویس و فال‌گیران را در این اپلیکیشن‌ها آسان‌تر کرده است.
بیشتر بخوانید:
پیش از این اسماعیل احمدی‌مقدم، فرمانده‌ی پیشین نیروی انتظامی ایران نیز از رونق تجارت “رمال‌ها و دعانویس‌ها” خبر داده و اعلام کرده بود که “مبارزه با رمالی و دعانویسی” از وظایف تازه‌ی پلیس محسوب می‌شود.
احمدی‌مقدم از “شرکت‌های هرمی” در ایران نیز به عنوان “نمونه‌ی مدرن رمالی” نام برده بود و گفته بود که عده‌ای از نیروهای پلیس برای مبارزه با این بازار داغ دعانویسی و رمالی آموزش‌های ویژه ‌دیده‌اند.
غلامعلی حدادعادل، نماینده مردم تهران در مجلس شورای اسلامی نیز با انتقاد از افزایش تعداد رمال و کف‌بین و فالگیر در جامعه گفته بود:«می‌بینید در جامعه چه خبر است؟رمان و غیب‌گو هر روز بیشتر می‌شود و وزارت اطلاعات در این حوزه با چنین علف‌های هرزی روبرو است. با رواج چنین تفکری راه برای فکر کردن با عقل هم بسته می‌شود. این افراد جوری حرف می‌زنند انگار که با عالم وحی در ارتباط‌اند.»
مسئولان ارتباطات ایران تاکنون بارها از راه‌اندازی “فیلترینگ هوشمند” سخن گفتند و تاکید کردند که قصد دارند “محتوای سالم” را از “محتوای ناسالم و غیراخلاقی” غربال کنند. “تسنیم” در گزارش خود تاکید کرد که مشخص نیست آیا رواج تبلیغات خرافه و دعانویسی برای مسئولان مصداقی از “محتوای ناسالم” خواهد بود یا نه.

مطالب زیر را حتما بخوانید

  • مطلب مرتبطی پیدا نشد.

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب

آمار سایت

  • 712
  • 247
  • 3,068
  • 910
  • 144,756
  • 11,612
  • آبان ۵, ۱۳۹۵