امروز : شنبه ۱۳۹۵/۰۸/۱ می باشد.
تبلیغ چترومیک پارس درتلگرام

عکس های دیدنی

تبلیغات متنی

پرسش هایی که پدرومادران باید آنها را جدی بگیرند

اگر فرزندتان از شما بپرسد تا چه اندازه یک فضانورد می‌تواند به خورشید نزدیک شود ممکن است شما به یک موتور جستجو برای یافتن پاسخ این سؤال احتیاج داشته باشید. هر کسی مدت زمان نه‌چندان بلندی را با کودکان گذرانده باشد به خوبی می‌داند که آن‌ها مدام سؤال می‌پرسد وعلل اکثر وقایع را جویا می‌شوند.

بررسی‌های اخیر که روی ۱۰۰۰ نفر از والدین انجام شد، نشان داد که ۸۳% از آن‌ها نمی‌توانند به سؤال‌های علمی سادۀ فرزندشان جواب دهند. نگران‌کننده‌تر از این آمار این است که ۶۳% از والدین اعتراف کردند که در بیشتر مواقع وقتی که پاسخ سؤال‌های فرزندانشان را نمی‌دانند به جای اینکه بگویند نمی‌دانیم از خود جوابی می‌سازند و به آن‌ها می‌گویند.

برخی از این سؤالات را در اینجا آورده‌ایم:
نیروی جاذبه چیست؟
چرا سدها ساخته می‌شوند؟
چطور ستارگان در آسمان می‌مانند و نمی‌افتند؟
چرا هر وقت پیاز پوست می‌کنیم گریه می‌کنیم؟
چرا از نیروگاه‌ها دود بیرون می‌آید؟

بهتر است مدارس برای والدین کلاس‌هایی را بگذارند و برای آن‌ها توضیح دهند که چگونه به این دست از سؤالات پاسخی درست و در عین حال ساده و توجیه‌کننده بدهند. از طرفی بهتر است تا والدین اطالاعات عمومی خود را بالا ببرند زیرا حمایت علمی والدین از فرزندان و پاسخ دادن به سؤالات آن‌ها عامل بسیار مهمی در ارتباط والدین با فرزندان محسوب می‌شود. پس بهتر است تا والدین با اعتماد به نفس به فرزندانشان پاسخ دهند تا از این طریق به پیشرفت تحصیلی آن‌ها کمک کنند.

لازم نیست که والدین پاسخ تمام سؤال‌های علمی فرزندانشان را بدانند زیرا جواب برخی سؤالات را پژوهشگران و دانشمندان می‌دانند اما در همین حد که والدین فرزندانشان را به درستی هدایت کنند و آن‌ها را گمراه نکنند کافی است. از طرفی، هنوز پرسش برخی از سؤالات علمی کشف نشده است که والدین بخواهند آن را بدانند. پس والدین نباید احساس بدی داشته باشند اگر پاسخ بعضی سؤالات را نمی‌دانند؛ اما نکته مهم این است که اگر جواب را نمی‌دانند، نباید پاسخ غلطی سرهم کنند تا صرفاً فرزندانشان آن‌ها را بی‌سواد خطاب نکنند.

همین قدر که نسبت به کنجکاوی‌های فرزندانتان مشتاق هستید و به آن‌ها کمک می‌کنید تا از راه‌های مختلف پاسخ سؤالشان را پیدا کنند بسیار روش درستی است. از این طریق شما به آن‌ها یاد می‌دهید که چگونه جوابشان را پیدا کنند. موتورهای جستجو، وب‌سایت‌ها و کتاب‌های بسیار مفیدی وجود دارند که با رجوع به آن مشکل به سادگی حل می‌شود.

فراموش نکنید که به جای پاسخ اشتباه دادن به کنجکاوی‌های فرزندان، سعی کنید آن‌ها را با اعتماد به نفس یاری کنید تا جوابشان را با کمک شما پیدا کنند.

شفاآنلاین

مطالب زیر را حتما بخوانید

  • مطلب مرتبطی پیدا نشد.

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب

آمار سایت

  • 755
  • 263
  • 2,845
  • 865
  • 144,463
  • 11,521
  • مهر ۳۰, ۱۳۹۵