امروز : جمعه ۱۳۹۵/۰۷/۳۰ می باشد.
تبلیغ چترومیک پارس درتلگرام

عکس های دیدنی

تبلیغات متنی

افزایش یک میلیون نفری جمعیت ایران در سال ۲۰۱۴

سازمان ملل متحد در گزارش توسعه انسانی ۲۰۱۵ اعلام کرد یک میلیون نفر به جمعیت ایران در سال ۲۰۱۴ نسبت به سال ۲۰۱۳ افزوده شده است و جمعیت ایران به ۷۸٫۵ میلیون نفر رسیده است.

به گزارش یک پارس به نقل از فارس بر اساس این گزارش، جمعیت ایران در سال ۲۰۱۳ برابر با ۷۷٫۴ میلیون نفر بوده است.

این نهاد بین‌المللی سال گذشته در گزارش توسعه انسانی ۲۰۱۴ جمعیت ۹۱٫۳ میلیون نفری را برای ایران در سال ۲۰۳۰ پیش بینی کرده بود که نسبت به پیش‌بینی پیشین این سازمان در سال ۲۰۱۳ رقم پیش بینی ۶٫۹ میلیون نفر افزایش یافته بود؛ این رقم در گزارش امسال همان ۹۱٫۳ میلیون نفر اعلام شده است.

در گزارش توسعه انسانی ۲۰۱۳ جمعیت ۸۴٫۴ میلیون نفری را برای ایران در سال ۲۰۳۰ پیش بینی شده بود.

کارشناسان گفته‌اند در صورت ادامه روند کنونی، باید منتظر منفی شدن رشد جمعیت ایران بود؛ بحرانی که اکنون برخی کشورهای توسعه یافته از جمله ژاپن گرفتار آن هستند. جمعیت ژاپن در سال ۲۰۱۳ بالغ بر ۱۲۷٫۱ میلیون نفر و در سال ۲۰۱۴ برابر با ۱۲۷ میلیون نفر بوده که به پیش بینی سازمان ملل این رقم در سال ۲۰۳۰ به ۱۲۰٫۶ میلیون نفر کاهش خواهد یافت.

ایران در سال ۲۰۱۴ همانند سال ۲۰۱۳ به‌عنوان هفدهمین کشور پرجمعیت جهان شناخته شده است و بر اساس پیش‌بینی سازمان ملل در سال ۲۰۳۰ نیز همین رتبه را حفظ خواهد کرد.

این گزارش همانند سال گذشته اعلام کرد، متوسط رشد جمعیت ایران در سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ را ۱٫۲ درصد اعلام و پیش‌بینی کرده است متوسط رشد جمعیت ایران در فاصله سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ به ۱٫۳ درصد افزایش یابد.

همچنین در سال های ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ نرخ باروری به‌ازای هر زن در ایران ۲ تولد بوده است و پیش بینی شده است این رقم در سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ به ۱٫۹ تولد کاهش یابد.

جمعیت شهری نیز که در سال ۲۰۰۰ بالغ بر ۶۴ درصد کل جمعیت ایران بوده است در سال ۲۰۱۳ به ۶۹٫۲ درصد افزایش یافته است.

بر اساس پیش‌بینی سازمان ملل جمعیت جهان که در سال ۲۰۱۴ به ۷ میلیارد و ۲۴۳ میلیون نفر رسیده است در سال ۲۰۳۰ به ۸ میلیارد و ۴۲۴ میلیون نفر خواهد رسید. متوسط رشد جمعیت جهان در فاصله سال های ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ نیز ۱٫۱ درصد پیش بینی شده است.

این گزارش کل جمعیت کشورهای عربی جهان در سال ۲۰۱۳ را ۳۷۳٫۱ میلیون نفر اعلام کرد و پیش‌بینی کرده است این رقم در سال ۲۰۳۰ به ۴۸۱٫۳ میلیون نفر افزایش یابد. رشد جمعیت کشورهای عربی در سالهای ۲۰۰۰ تا ۲۰۰۵ بالغ بر ۲٫۲ درصد اعلام و پیش‌بینی شده است این رقم در سالهای ۲۰۱۰ تا ۲۰۱۵ به ۲ درصد برسد.

مطالب زیر را حتما بخوانید

  • مطلب مرتبطی پیدا نشد.

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب

آمار سایت

  • 2,156
  • 685
  • 2,982
  • 864
  • 144,436
  • 11,519
  • مهر ۳۰, ۱۳۹۵