امروز : چهارشنبه ۱۳۹۵/۰۸/۵ می باشد.
تبلیغ چترومیک پارس درتلگرام

عکس های دیدنی

تبلیغات متنی

جهان این یکی را کم داشت

جهان صنعت در سرمقاله امروز نوشت:

در شرایطی که غرب در مبارزه با تروریسم بخوانید داعش راه همکاری با روسیه را هموار می‌کرد و در حالی که رییس‌جمهور فرانسه برای تبادل‌نظر و هماهنگی پس از دیدار و مذاکره با اوباما قرار است فردا با پوتین دیدار کند، دیروز یک فروند هواپیمای جنگی روسیه سوخو۲۴ در خط مرزی سوریه و ترکیه در بندر استراتژیک لاذقیه توسط جنگنده اف‌۱۶ ترکیه سرنگون شد؛ رویدادی که بالقوه توان و خاصیت ایجاد یک بحران تازه دیگر را در خود دارد.

واکنش تند پوتین به اقدام آنکارا تا جایی پیش می‌رود که مرد مقتدر کرملین با عبارت جالبی چون «خنجر زدن از پشت» و «حمایت از تروریسم» خشم خود را ابراز می‌کند.

سقوط جنگنده روسیه توسط ارتش یکی از اعضای ناتو، رویدادی است که از سال‌های دهه ۵۰ میلادی از زمان شوروی سابق تاکنون بی‌سابقه است، به عبارت بهتر هر نوع واکنش جنگی از سوی یک عضو ناتو یا علیه یکی از اعضای این پیمان می‌تواند پیامدهایی برای تمام اعضا داشته باشد.

در شرایطی که خاورمیانه و اروپا و به تبع آن جهان زیر تیغ تروریسم قرار دارد و در حالی که نفس‌های داغ داعش پشت ‌سر خاورمیانه شنیده می‌شود، سقوط سوخوی روسی مانند انداختن آتش در بشکه باروت است چراکه با توجه به حرف‌های داوداوغلو به عبارت بهتر استدلال نخست‌وزیر ترکیه مبنی بر دفاع مشروع آنکارا نسبت به هرگونه تجاوز هوایی، موضوع از منظر حقوق بین‌الملل وارد بحث‌های بی‌پایانی خواهد شد.

حضور نظامی روسیه در سوریه از همان ابتدا با خطر بالقوه برخورد در آسمان کشورهای همسایه دمشق روبه‌رو بود تا جایی که پنتاگون در مورد تلاقی هوایی دو کشور هشدار داده بود.

از زمان جنگ سرد با وجود اختلاف‌نظرهای شدید شوروی سابق با غرب و تهدیدهای کلامی از سوی هر دو طرف و پر بودن انبارهای اسلحه طرفین به غیر از یکی دو مورد از جمله ماجرای خلیج خوک‌ها در آب‌های ساحلی آمریکا و کوبا در دوران ریاست‌جمهوری کندی و نخست‌وزیری خروشچف براساس قاعده «صلح مسلح» هیچ‌گاه دو ابرقدرت به طور مستقیم رودرروی هم قرار نگرفتند.

سقوط جنگنده روسی در نوار مرزی ترکیه با سوریه اگر به درستی از سوی سیاستمداران جهان به ویژه دست‌اندرکاران مسکو و آنکارا مدیریت نشود، بدون تردید فتیله جنگ و نابسامانی در خاورمیانه بالا و بالاتر خواهد رفت.

هر نوع اقدام جنگی از سوی ترکیه به‌عنوان عضو ناتو بالقوه می‌تواند دامن دیگر اعضا را هم بگیرد و در شرایط کنونی که جهان با مشکلات زیادی از جمله بحران پناهجویان، مبارزه با تروریسم و در نهایت شرایط جنگی در خاورمیانه مواجه است به قول معروف این یکی را کم داشت تا پرونده خرابی‌ها رو به تکامل بگذارد.
جهان در شرایط جنگی به سر می‌برد؛ جنگی که با لایه‌های نازک از خاکستر تعقل‌ورزی و امیدواری پوشانده شده است؛ شرایط امروز جهان بسان آتش در انبار باروت است.

مطالب زیر را حتما بخوانید

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب

آمار سایت

  • 1,621
  • 479
  • 3,089
  • 898
  • 144,719
  • 11,595
  • آبان ۴, ۱۳۹۵