خواندنی های زندگی «رئیس دولت دوازدهم»

در این گزارش به بخشی از مطالب خواندنی زندگی اجتماعی و سیاسی حسن روحانی می پردازیم.
خواندنی های زندگی «حسن روحانی»؛ از دوران طلبگی تا شیخ ممنوع المنبر
به گزارش مجله خبری یک پارس، در تاریخ ۲۱ آبان ۱۳۲۷ ، در یکی از روستاهای شهرستان سرخه استان سمنان ، در خانواده فریدون ، پسری متولد شد که نام او را حسن گذاشتند.

حسن فریدون یا همان حسن روحانی ، در خاطرات خود می گوید : « اسم کوچک من حسن است و نام خانوادگی ام تا جوانی ، همانند نام خانوادگی پدرم ، فریدون بود.»
خواندنی های زندگی «حسن روحانی»؛ از دوران طلبگی تا شیخ ممنوع المنبر

پس از اتمام دوره دبستان ، پدرش تصمیم می گیرد تا وی را به حوزه علمیه سمنان بفرستد.

روحانی در این رابطه می گوید:« شروع تحصیل دروس دینی من به تابستان ۱۳۳۹ ـ یعنی در سن ۱۲ سالگی ـ برمی گردد . مرداد و نیمه اول شهریور آن سال نزد حجت الاسلام نطنزی ، شرح امثله و بخشی از صرف میر را خواندم و اواخر شهریور با پدرم به سمنان رفتم … بنا بر این ، در اواخر شهریور ۱۳۳۹ رسماً وارد حوزه علمیه سمنان شدم و دروس حوزوی را آغاز کردم . »
خواندنی های زندگی «حسن روحانی»؛ از دوران طلبگی تا شیخ ممنوع المنبر

**دوران طلبگی

حسن روحانی در دوران طلبگی ، وضعیت اقتصادی مناسبی نداشت در این رابطه گفته بود.« من تا زمانی که در قم بودم ، رادیو نداشتم ؛ زیرا علاوه بر اینکه قدرت خرید آن را نداشتم ، وجود رادیو نیز در حجره خوشایند نبود.من نیز همچون بیشتر طلاب ، از لحاظ مادی شدیداً در تنگنا بودم و جمع ارزش تمام وسایل زندگی طلبگی ام به پول آن زمان ( سال های ۱۳۴۱ – ۱۳۴۰ ) از صد تومان تجاوز نمی کرد و به دلیل مضیقه مالی ، همانند اکثر طلبه ها نمی توانستم زندگی راحتی داشته باشم و حتی امکان تهیه غذای گرم به طور متوسط هر ۴۸ ساعت یکبار بیشتر برایم نبود و از لحاظ پوشاک و لباس وضع به گونه ای بود که می بایست یک دست لباس را چندین سال بپوشم و امکان گردش و سفر تفریحی در طول یازده سال برایم نبود و یا به ندرت اتفاق افتاد .
خواندنی های زندگی «حسن روحانی»؛ از دوران طلبگی تا شیخ ممنوع المنبر

**دوران دانشگاه

در سال ۴۸ ، روحانی که دوره دبیرستان را به صورت متفرقه امتحان داده بود ، تصمیم می گیرد که به دانشگاه برود : « در تابستان ۱۳۴۸ در کنکور دانشگاه قبول شده و در مهر آن سال ، وارد دانشگاه تهران می شود .وی در این رابطه می گوید: چون رفت و آمد بین تهران و قم مشکل بود و وقت زیادی از من می گرفت ، کم کم در سال ۱۳۴۹ حوزه علمیه قم را ترک کردم و در تهران ساکن شدم .

خواندنی های زندگی «حسن روحانی»؛ از دوران طلبگی تا شیخ ممنوع المنبر

**دوران سربازی آقای رئیس جمهور

وی در زمستان سال ۱۳۵۱ از دانشکده حقوق دانشگاه تهران لیسانس می گیرد و بعد از اخذ لیسانس ، به خدمت وظیفه عمومی می رود .

روحانی در این مورد می گوید : « تاریخ اعزام اوایل فروردین ۱۳۵۲ بود … من جزو کسانی بودم که برای نیروی زمینی ، انتخاب شدم که تقریباً سخت ترین قسمت ارتش بود . سپس بخش نیروی زمینی را به چند قسمت تقسیم کردند و هر قسمتی را به یکی از پادگان های آموزشی اعزام کردند و جمع ما را سوار چند کامیون ریوی ارتشی کردند و به پادگان عباس آباد بردند و معلوم شد برای طی دوره آموزش تخصصی افسری ، دو ماه در این پادگان خواهیم بود.

**شیخ ممنوع المنبر

حسن روحانی در قسمتی از خاطراتش پیرامون منبرهای قبل از انقلابش می نویسد : در نیمه دوم سال ۱۳۵۶ که ممنوع المنبر شده بودم ، سخنرانی من در مساجد و محافل مذهبی بسیار سخت شده بود ؛ گرچه گاهی با نام اسلامی و جعفری و اسامی دیگر سخنرانی می کردم . مثلاً شهید دکتر مفتح برای ده شب سخنرانی در مسجد قبا من را دعوت کرده بود و من هم قول داده بودم و مسئولان مسجد قبا نیز برنامه سخنرانی را اعلام کرده بودند ، ولی مأموران کلانتری محل به استناد اینکه من ممنوع المنبر هستم ، مانع شدند.

وی همچنین می گوید، با اینکه ممنوع المنبر بودم ، ولی کم و بیش در برخی مساجد با نام های مختلف سخنرانی می کردم . از جمله در همین مسجد ارک به مناسبت فوت حجت الاسلام والمسلمین حاج شیخ ابوالقاسم ناطق نوری ، پدر آقای علی اکبر ناطق نوری ، در مجلس یادبودش که مجلس بسیار معظمی بود ، سخنرانی کردم .»

خواندنی های زندگی «حسن روحانی»؛ از دوران طلبگی تا شیخ ممنوع المنبر

**ماجرای تغییر نام خانوادگی

حسن فریدون در مورد ماجرای تغییر نام خانوادگی خود می گوید : « وقتی وارد حوزه علمیه قم شدم ، نام خانوادگی خودم را به روحانی تغییر دادم … با وجود این ، نام شناسنامه من هنوز فریدون بود و این خود فوایدی داشت و می توانستم در مواقعی از این نام استفاده کنم .

برای مثال ، در سال ۱۳۵۷ ، بی آنکه ساواک متوجه شود ، با همین نام فریدون از کشور خارج شدم و بعد که چند شب بعد ، مأموران به خانه ما ریختند و همه چیز را به هم زدند و از همسایه ها پرس و جو کردند ، تازه فهمیدند که من در ایران نیستم . این امر ساواک را شگفت زده کرده بود و مأمورانش نمی دانستند چگونه از کشور خارج شده ام . در دانشگاه نیز کسی نمی دانست که حسن فریدونِ دانشجوی دانشگاه تهران ، همان حسن روحانی است که در تهران و شهرستان ها منبر می رود . بدین گونه در سال های مبارزه با رژیم شاه از نام خانوادگی فریدون به عنوان پوشش بسیار خوبی بهره بردم و توانستم در مقاطع مختلف از این طریق از تعقیب مأمورین در امان بمانم .

**همسر خانه دار رئیس جمهور

«صاحبه عربی در سال ۱۳۳۳ در سرخه‌ی سمنان در یک خانواده‌ مذهبی و سنتی به دنیا آمده و پدرش عبدالعظیم عربی راننده‌ مینی‌بوس بوده که بین سرخه و سمنان تردد می‌کرده است.

این گزاره برگرفته از کتاب زندگی نامه حسن روحانی است و تنها اطلاعاتی است که می‌توان از همسر او دریافت کرد.

خواندنی های زندگی «رئیس دولت دوازدهم»

رئیس دولت یازدهم در کتاب خود نوشته است که مراسم ازدواجشان را در شهریور ۱۳۴۸ در یک فضای سنتی و مذهبی برگزار کردند.

حاصل ازدواج صاحبه و حسن که به پیشنهاد پدر روحانی و با وساطت زن‌دایی‌شان خانم روشن پیوندی صورت گرفته، پنج فرزند (سه دختر و دو پسر) بوده است.
خواندنی های زندگی «حسن روحانی»؛ از دوران طلبگی تا شیخ ممنوع المنبر

**ادامه تحصیل در انگلیس

در فروردین ۱۳۵۷ ، حسن روحانی تصمیم به ترک کشور و ادامه تحصیل در انگلستان می گیرد . وی در خاطرات خود می گوید : « در گفتگو با آقای مطهری به ایشان گفتم که در حال حاضر وضع این گونه است که تقریباً در هیچ جا نمی توانم برنامه سخنرانی یا فعالیتی داشته باشم و بی تردید به زودی دستگیر می شوم و به سبب فرارها و پرونده هایی که در ساواک دارم ، ممکن است دوره زندان من طولانی باشد . مرحوم آقای مطهری فرمودند : از نظر من ، شما دو راه پیش رو دارید . یکی اینکه به تحصیلات دانشگاهی خود تا دریافت دکترا ادامه دهید . دیگر اینکه برای چند سالی به حوزه علمیه قم برگردید و دروس حوزوی خود را تکمیل کنید . به ایشان گفتم : ادامه تحصیلات دانشگاهی یا حوزوی در داخل کشور در شرایط فعلی شاید امکان پذیر نباشد ، مگر اینکه برای مدتی به خارج از کشور بروم و تحصیلات دانشگاهی را آنجا به اتمام برسانم و برگردم . در نهایت ، توصیه مرحوم مطهری ، سفر به خارج برای ادامه تحصیلات دانشگاهی بود .
**دوران ریاست جمهوری

گذشت و گذشت تا اینکه حسن روحانی در انتخابات میان‏دوره‏ای سومین دوره مجلس خبرگان رهبری در ۲۹ بهمن ۱۳۷۸ از حوزه انتخابیه استان سمنان به نمایندگی مجلس خبرگان رهبری انتخاب شد و در سال ۱۳۸۵ نیز از استان تهران به این مجلس راه یافت و در حال حاضر نیز در این مجلس عضو است.

خواندنی های زندگی «حسن روحانی»؛ از دوران طلبگی تا شیخ ممنوع المنبر

وی در انتخابات ریاست جمهوری یازدهم با پیروزی بر رقیبان رئیس جمهور شد و به مدت ۴ سال در این مسند حضور داشت.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.