مدارک روسیه از قاچاق نفت داعش به ترکیه

مدارک  روسیه از قاچاق نفت داعش به ترکیه

سرگئی لاوروف وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: روسیه شواهد لازم برای اثبات قاچاق نفت داعش به ترکیه را به شورای امنیت سازمان ملل ارائه می کند.

به گزارش ایرنا به نقل از وزارت امور خارجه روسیه، لاوروف روز چهارشنبه گفت: بارها در باره این واقعیت که نفت از میدان نفتی اشغال شده سوریه و ترکیه توسط تروریست های داعشی به خارج از جمله ترکیه قاچاق می شود، به جامعه جهانی اعلام کردیم.

وی افزود: شواهد و مدارک اثبات کننده این واقعیت بطور رسمی اعلام و در اختیار سازمان ملل و کشورهای ذینفع قرار خواهد گرفت.

وزیر خارجه روسیه در ادامه سخنان خود در باره ادعای آنکارا مبنی بر پیشنهاد طرف ترک به روس برای ایجاد ائتلاف علیه داعش آن را بی اساس خواند.

وی با اشاره به این که طرف ترکیه ای در رابطه با مکالمه تلفنی وزیران خارجه روسیه و ترکیه گفته است که مولود چاووش اوغلو وزیر خارجه ترکیه به لاوروف پیشنهاد تشکیل ائتلاف علیه داعش کرده و طرف روسی برخورد سرد داشته است، گفت: این ادعا بی اساس است و واقعیت ندارد.

رییس دستگاه دیپلماسی روسیه همچنین بر لزوم بستن مرز سوریه و ترکیه تاکید و اظهار کرد: این اقدام برای جلوگیری از نفوذ تروریست ها از ترکیه به خاک سوریه اهمیت فراوان دارد.

وی گفت که کردهای سوریه می توانند در محافظت از مرز این کشور با ترکیه مشارکت داشته باشند و در صورت نیاز به پشتیبانی هواپیماهای روسی می توانند به کمک آنها بشتابند.

مقامهای روس در هفته های اخیر بارها ترکیه را به حمایت از گروه تروریستی داعش و خرید نفت از این گروه تروریستی و تحویل تسلیحات و تجهیزات نظامی متهم کرده اند.

ولادیمیر پوتین رئیس جمهوری روسیه روز دوشنبه، ترکیه را متهم به خرید نفت از داعش کرد و گفت: ترکیه هواپیمای روسی سوخو-۲۴ را برای دفاع از مسیر قاچاق نفت از سوریه سرنگون کرد.

پوتین طی کنفرانس مطبوعاتی در پاریس گفت که روسیه از تشکیل ائتلاف گسترده بین المللی برای مبارزه با تروریسم حمایت می کند اما تا زمانی که بخشی از سازمان های تروریستی برای دستیابی به اهداف سودجویانه سیاسی بکار گرفته می شود و تا وقتی که قطعنامه های شورای امنیت سازمان ملل که منع کننده خرید نفت و اشیاء هنری از تروریست هاست اجرا نشود، به این هدف نمی توان دست یافت.

رئیس جمهوری روسیه افزود: اطلاعاتی در دست داریم که حاکی از تحویل نفت تولیدی داعش در مناطق اشغالی در سوریه به ترکیه است.

وی گفت: دلایلی کافی داریم که اعلام کنیم تصمیم برای سرنگونی هواپیمای نظامی روسی در سوریه، برای دفاع از مسیرهای قاچاق نفت به ترکیه گرفته شد. دفاع از ترکمن های سوریه بهانه ای بیش نیست.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *