امروز : سه شنبه ۱۳۹۶/۰۵/۳ می باشد.
تبلیغ چترومیک پارس درتلگرام

دیدنیها

تبلیغات متنی

داستان تلخ و وحشتناک قتل دو «ستایش» شش ساله و یک تامل

مجله خبری علمی تفریحی یک پارس

در حالی‌که خبر قتل بی‌رحمانه ستایش ۶ساله در ورامین در دنیای مجازی دست به دست می‌شود، کیلومترها آن طرف‌تر و در شهرستان نی‌ریز (استان فارس) نیز قتل هولناک ستایش ۶ ساله‌ای دیگر، مردم منطقه را شوکه کرده است.

به گزارش «تابناک»، اين جنايت ظهر چهارشنبه، ۲۵فروردين‌ماه رخ داد و اين بار دختربچه‌اي ايراني قرباني جنايت بود. آن روز صبح، مادر ستايش كوچولو مثل هر روز دست دخترش را گرفت تا او را به مهد كودك ببرد. آنها در روستايي حوالي ني‌ريز زندگي مي‌كردند و فاصله مهدكودك با خانه‌شان زیاد نیست. به همين دليل ظهر كه مي‌شد، ستايش ۶ساله به تنهايي به خانه برمي‌گشت. اما آن روز مادر ستايش هر چه منتظر ماند از دخترش خبري نشد.

زن جوان كه نگران شده بود با مهدكودك تماس گرفت و وقتي شنيد كه ستايش ساعتي قبل آنجا را ترك كرده، نگراني‌اش بيشتر شد. او كه حدس مي‌زد دخترش در بين راه به خانه اقوام رفته، به جست‌وجو پرداخت اما كسي دختربچه را نديده بود. حدود ساعت ۴بعدازظهر، وقتي همه جست‌وجوها براي يافتن ردي از دختربچه به بن‌بست رسيد، خانواده ستايش راهي اداره پليس شدند و درخواست كمك كردند.

تيمي از مأموران پليس آگاهي براي يافتن ردي از دختربچه گمشده دست‌به‌كار شدند. همه‌‌چيز از اين حكايت داشت كه دختربچه ربوده شده است. اما چه‌كسي دست به اين آدم‌ربايي زده بود؟ طولي نكشيد كه مأموران پليس به فردي مظنون شدند اما پس از دستگیری وی مشخص شد که این مرد بی گناه است.

مأموران پيش از اينكه این مضنون را آزاد كنند، بررسي‌هاي مخفيانه‌اي را در روستا براي يافتن ردي از ستايش شروع كردند و از آنجا كه چند‌ماه قبل‌تر، در آن حوالي زن و شوهري دختربچه‌اي را پس از خروج از مهدكودك دزديده و طلاهايش را به سرقت برده بودند، بررسی فرضيه سرقت طلاهای ستايش را در دستور کار قرار دادند. فرضیه ای که وقتی خانواده ستایش گفتند دخترشان يك جفت گوشواره طلا همراهش بوده، تقویت شد.

داستان تلخ قتل دو «ستایش» شش ساله و یک تامل
تصویری از دو «ستایش»؛ سمت راست مقتول در نی ریز و سمت چپ به قتل رسیده در ورامین

مأموران در اين مرحله از تحقيقات به سراغ چند طلافروشي كه در اين روستا و روستاهاي اطراف بود رفتند و در يكي از طلافروشي‌ها به اطلاعاتي درباره مرد جواني دست يافتند که يك جفت گوشواره بچگانه براي فروش آورده و فاكتور خريد نداشته. البته طلافروش به واسطه آنکه یکی از مشتریانش آن مرد را شناخته و از طایفه وی اطلاع داشته، گوشواره ها را به مبلغ ۲۵۵ هزار تومان خریده است؛ گوشواره هایی که خانواده ستایش تأكيد كردند كه متعلق به دخترشان است.

با اين اطلاعات، تيم تحقيق كه به يك قدمي حل اين معما رسيده بود، جست‌وجو براي دستگيري فروشنده طلاها را شروع كرد. اطلاعات به‌دست‌آمده نشان مي‌داد كه اين مرد جواني كارگر، ۳۳ساله، متاهل و پدر ۲فرزند است كه در همسايگي خانواده ستايش زندگي مي‌كند. بررسي‌ها نشان مي‌داد كه او از روستا خارج شده و كسي از وي خبر ندارد اما مأموران با كمين در ورودي روستا، مرد جوان را حدود ساعت ٣ بامداد پنجشنبه، حدود ۱۶ساعت پس از ناپديد شدن ستايش كوچولو در حالي‌كه قصد ورود به روستا را داشت، دستگير كردند.

مرد جوان در بازجويي‌هاي اوليه مدعي شد كه بي‌گناه است اما پس از ۳۰دقيقه، لب به اعتراف گشود و پرده از قتل بي‌رحمانه دختربچه ۶ساله برداشت. او گفت: ظهر بود كه ستايش را در نزديكي خانه‌شان ديدم. همان لحظه وسوسه شدم و با گفتن اين جمله كه با تو كار دارم، او را به داخل خانه‌ام كشاندم. بعد دست و پا و دهان كودك را بستم و چادري دورش پيچيدم و او را به كوه‌هاي اطراف بردم. در آنجا با سرقت گوشواره‌هايش او را به قتل رساندم و جسدش را دفن كردم.

به گفته محمدصادق رفيعي، دادستان ني‌ريز، پس از اعترافات تكان‌دهنده قاتل سنگدل، مأموران راهي محل جنايت شدند و به اين ترتيب جسد دختربچه از زير خاك بيرون كشيده شد تا به فاصله چند روز از جنایت رقم خورده در ورامین، پرونده قتل ستایش ۶ ساله دیگری گشوده شده و برای رسیدگی به دستگاه قضا سپرده شود. پرونده ای که ظاهرا چندان مورد علاقه رسانه های بیگانه نیست.

این را می‌شود از بازتاب گسترده خبر قتل ستایش ۶ ساله در ورامین و بی توجهی مطلق به خبر مرگ ستایش ۶ ساله در نی ریز دریافت. توجهی که در خبر نخست با تاکید فراوان بر تابعیت ایرانی قاتل و تابعیت افغانستانی ستایش کوچولو همراه بوده و به دلایل ناگفته و قابل حدس، به هیچ عنوان به خبر دوم معطوف نشده است. گویی این رسانه ها هیچ هدفی جز پرداخت به موضوعات سیاسی با دستمایه قرار دادن خبر قتل دردناک یک کودک نداشته‌اند.

این گزاره زمانی به یقین نزدیک تر می‌شود که می‌بینیم بسیاری از رسانه های فارسی زبان خارج از کشورمان، تلاش کرده‌اند به خبر فاجعه ورامین اکتفا نکرده و در سلسله مطلب هایی به این موضوع بپردازند اما به قدر بازنشر خبر دوم هم به خود زحمت نداده‌اند، چه برسد تحلیل چرایی وقوع این فاجعه و… .

رویکردی که در بی توجهی این رسانه ها به زحمات بی شائبه نیروهای انتظامی و دستگیری قاتلان دو پرونده در کمترین زمان ممکن هم دیده می‌شود و از هم اکنون می‌توان حدس زد که در خصوص روند قضایی این پرونده ها نیز دیده خواهد شد تا ثابت شود که هرچه برای ماموران انتظامی و قضایی کشورمان تابعیت افراد تاثیری ندارد، برای بدخواهان موضوعی بسیار مهم و کلیدی است؛ آنقدر که قتل یک ستایش را ببیند و قتل ستایشی دیگر را به روی خودشان هم نیاورند!

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

*

code

آخرین مطالب

امار سایت

  • 0
  • 17,740
  • مرداد ۳, ۱۳۹۶