امروز : دوشنبه ۱۳۹۶/۰۵/۲ می باشد.
تبلیغ چترومیک پارس درتلگرام

دیدنیها

تبلیغات متنی

درگیری شدید اطراف حلب به رغم اعلام آتش‌بس در سوریه

مجله خبری علمی تفریحی یک پارس

به نظر می‌رسد که آتش‌بس اعلام شده از طرف دولت سوریه یک روز هم دوام نیافته است. شورشیان ارتش سوریه را متهم می‌کنند که از آتش‌بس برای جمع‌آوری قوا برای حمله جدید خود به حلب استفاده می‌کند.

به رغم آتش‌بس یک‌‌طرفه اعلام شده از طرف دولت سوریه، درگیری‌های شدید در مناطق شمالی این کشور میان نیروهای دولتی و گروه شورشی جیش الاسلام، همچنان ادامه دارد.

گروه ناظران حقوق بشر سوریه که مرکز آن در بریتانیاست، اعلام کرد که نیروهای دولتی در جریان این درگیری کوشیدند تنها مسیر باقی مانده کمک رسانی به شورشیان حلب را زیر کنترل خود درآورند. مقامات نظامی سوریه و متحدان آنها اعلام کرده‌اند که نظامیان سوری موفق شده‌اند به این راه ارتباطی نزدیک شده و آن را زیر آتش خود بگیرند.

گفته می‌شود نیروی هوایی روسیه با بمباران مناطق زیر کنترل شورشیان، نیروهای ارتش سوریه را در رسیدن به این راه حمایت کرده‌اند و نقل‌و‌انتقالات ضروری در این راه ارتباطی برای مدتی قطع شده است.

شورشیان گرچه اعلام کردند که حمله نیروهای دولتی دفع شده، اما گروه ناظران حقوق بشر سوریه از قول نیروهای شورشی مورد حمایت عربستان سعودی در سوریه خبر داده است که در این حمله دست‌کم چهار جنگجوی گروه جیش الاسلام کشته شدند. گفته می‌شود سه غیرنظامی نیز در پی شلیک شورشیان جان خود را از دست دادند.

جاده ارتباطی به حلب

شهر حلب سال‌هاست زیر کنترل نیروهای شورشی و نیروهای دولتی سوریه است. ارتش سوریه مدت‌هاست می‌کوشد با حمایت متحدان خود راه ارتباط این شهر را به مرز ترکیه مسدود کند و زیر کنترل خود درآورد. روسیه و ایران مهم‌ترین متحدان رژیم سوریه هستند. گفته می‌شود حدود ۱۰۰ هزار تا ۲۵۰ هزار نفر در این شهر هنوز زیر سلطه شورشیان هستند.

گروه ناظران حقوق بشر سوریه اعلام کرده است که ارتش سوریه هنوز موفق به کنترل این مسیر ارتباطی نشده و در صورتی که آنها موفق به قطع این راه شوند، ارتباط حلب با جهان خارج به کلی قطع می‌شود.

 

دولت سوریه روز چهار‌شنبه (۱۶ تیر / ۶ ژوئیه) اعلام کرد که به مناسبت پایان ماه رمضان به طور یک‌جانبه آتش‌بس سه‌روزه‌ای تا روز جمعه برقرار خواهد کرد. شورشیان ارتش آزاد سوریه نیز با این آتش‌بس‌موافقت کرده بودند.

این آتش‌بس اما پایدار نماند. محمد شامی، یکی از فعالان شهر حلب در این باره به خبرنگار خبرگزاری آلمان گفت: «این مانور جدید رژیم سوریه است تا بتواند نیروهای خود را برای حمله جدیدی جمع‌آوری و آماده کند.»

خبرگزاری رسمی سوریه (سانا) گزارش داد که “نیروهای دولتی تروریست‌ها را رانده‌اند”. دولت سوریه همه مخالفان خود را “تروریست” می‌خواند. آتش‌بسی استوار پیش‌شرط آغاز مجدد گفت‌وگوهای صلح در ژنو است.

در ماه فوریه آمریکا و روسیه بر سر آتش‌بس به تفاهم رسیدند. این آتش‌بس اما هر چندیک بار قطع می‌شد. نیروهای مخالف دولت در اعتراض به افزایش خشونت‌ها گفت‌وگوهای صلح را ترک کردند.

Altstadt Damaskus (Syrien)

سازمان ملل: بخشی از میراث فرهنگی سوریه ویران شده است

منطقه قدیمی شهر حلب

حدود چهارسال جنگ داخلی در سوریه به کشته شدن صدها هزار نفر از شهروندان این کشور منجر شده و ده میلیون نفر را نیز آواره کرده است. موسسه آموزش و تحقیقات سازمان ملل متحد (UNITAR) با بررسی‌های ماهواره‌ای نشان داده که تا چه حد منطقه قدیمی شهر حلب تخریب شده است.

Umayyaden-Moschee von Damaskus

مسجد اموی

موسسه آموزش و تحقیقات سازمان ملل متحد در تحقیقات‌اش نشان داده که پس از جنگ ۲۹۰ بنای تاریخی سوریه آسب دیده‌اند. مسجد جامع اموی كه از قديمی‌ترين و بزرگ‌ترين مساجد سوریه است، در شهر دمشق قرار دارد و در سال ۷۰۸ میلادی بنا شده. این مسجد به رغم حملات مختلف هنوز آسیبی جدی ندیده است.

Altstadt von Aleppo (vorher und nachher) BILDKOMBO

تصویر ماهواره‌ای از حلب

تخریب‌ آثار باستانی بخصوص در شهر حلب سوریه نمایان است. این کلان‌شهر هفت هزار ساله یکی از قدیمی‌ترین شهرهای جهان است. سمت راست این تصویر ماهواره‌ای ویرانی‌های منطقه قدیمی شهر حلب را نسبت به قبل از جنگ نشان می‌دهد.

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

  • مطلب مرتبطی پیدا نشد.

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

*

code

آخرین مطالب

امار سایت

  • 0
  • 17,705
  • مرداد ۱, ۱۳۹۶