قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب تفریحی وردپرس
امروز : شنبه ۱۳۹۷/۰۹/۲۴ می باشد.
تبلیغ چترومیک پارس درتلگرام

---

تبلیغات متنی

برای نمایش جهانی واقعه پرشکوه اربعین چه کنیم؟

همزمان با فرارسیدن اربعین حسینی (ع) بزرگ‌ترین راهپیمایی جهان به سوی کربلا با حضور میلیون‌ها تن برگزار می‌شود و در بزرگ‌ترین گردهمایی سالیانه این کره خاکی، محبین سید شبابِ اهلِ الجنه به زیارت مولایشات می‌روند و در چهلمین روز شهادت مظلومانه ثارالله عزاداری را با نقطه اوج می‌رسانند؛ اما برای نمایش این شکوه عاشورایی حضور میلیون‌ها عاشق چه باید کرد؟

به گزارش «یک پارس»، بیستم صفر سال ۶۱ هجری قمری مصادف با چهلمین روز شهادت امام حسین (ع)، طبق نظر شیخ مفید در مسارالشیعه و شاگردش شیخ طوسی در مصباح المجتهد، زمان بازگشت اهل حرم حضرت از شام (دمشق) به مدینه است.

همچنین بنا بر نقل ایشان، جابر بن عبدالله انصاری صحابی برجسته پیامبر اعظم (ص) به عنوان نخستین زائر حسین بن علی، یا لااقل از نخستین زائران او، در روز اربعین وارد کربلا شده و زیارت اربعین را بجا آورد و سنت زیارت اربعین به دست او تأسیس  و بنابر روایاتی، برخی از اسرای کاروان حسینی نیز در چنین روزی به کربلا وارد شدند.

این سنت‌ها سال به سال و قرن به قرن پررنگ شد و تنها در دوران حضور صدام در قدرت، اجازه برگزاری باشکوه این مراسم داده نمی‌شد؛ اما در سال‌های اخیر مجدداً شاهد اوج گیری آیین اربعین بوده‌ ایم و هر سال استقبالی وسیع‌تر از سال‌های پیشین از سوی عشاق سیدالشهداء صورت می‌پذیرد و در مقابل، عراقی‌ها سنت میزبانی را به شیوه‌ای متفاوت با هر رویداد دیگری در تاریخ به سرانجام می‌رسانند.

تهیه محتوا

به طور قطع و یقین مردم شریف کشورمان با فرهنگ عاشورا و قیام امام حسین ـ علیه السلام ـ محتوای زیادی را از رسانه ها دریافت کرده اند و در آینده نیز هر چه در این حوزه فعالیت شود شایسته و بایسته است و به همین دلیل معلومات ملت ما در خصوص اربعین و فلسفه قیام عاشورا در حد قابل قبولی است.

به همین دلیل، تولید محتوا برای کشور با دشواری خاصی همراه نیست. آنچه اهمیت و پیچیدگی های خاصی دارد بحث تولید محتوا برای آن سوی مرزهاست. برای کسانی که دانش آنها نسبت به مکتب اهل بیت در حد بسیار پایینی است و هنر رسانه انتقال پیام به این دسته از مخاطب است.

به عبارت ساده تر جنس و بسته بندی پیامی که برای خارج از کشور تهیه می شود، باید کاملا متفاوت باشد از آنچه برای داخل کشور تهیه میشود. به همین منظور به نکاتی که برای تهیه محتوای بین المللی اربعین تهیه میشود.

توزیع محتوا

متأسفانه توزیع محتوای و خصوصا رساندن محتوای رسانه ای جهان اسلام به دیگر کشور ها داستان غم انگیزی دارد که در حوصله این نوشته نیست، ولی آنچه مسلم است نباید انتظار داشته باشیم که شبکه های متعلق به اردوگاه استکبار جهانی در این حوزه به ما کمک کنند و در مقابل تلاش می کنند تا حد ممکن این رویداد عظیم جهان اسلام از معرض دید مردم دنیا دور بماند و در شرایط اضطراری نیز خبرهای بسیار کوتاهی از این مراسم در این شبکه ها منعکس می شود و امری کاملا طبیعی و قابل درک است ولی موضوع اصلی این است که همان ظرفیت های موجود کشور های اسلامی نیز به درستی و با دقت به کار گرفته نمی شود.

مطالب مرتبط

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب

تقویم شمسی

آذر ۱۳۹۷
شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنج شنبه جمعه
« آبان    
 12
۳۴۵۶۷۸۹
۱۰۱۱۱۲۱۳۱۴۱۵۱۶
۱۷۱۸۱۹۲۰۲۱۲۲۲۳
۲۴۲۵۲۶۲۷۲۸۲۹۳۰