روسیه و چین قطعنامه ضد سوری شورای امنیت را وتو کردند

روسیه و چین قطعنامه پیشنهادی کشورهای غربی برای تحریم سوریه به بهانه ادعای استفاده دمشق از سلاح های شیمیایی را وتو کردند.

به گزارش مجله سیاسی یک پارس به نقل از خبرگزاری رویترز ؛ روسیه روز سه شنبه به منظور محافظت از دولت سوریه در برابر اقدام شورای امنیت سازمان ملل متحد، برای هفتمین بار از امتیاز وتو خود استفاده کرد و مانع از تصویب قطعنامه پیشنهادی قدرت های غربی با هدف اعمال تحریم‌هایی علیه دولت سوریه شد.

 

دولت های غربی سعی داشتند بر سر ادعاهای مطرح شده در خصوص استفاده از تسلیحات شیمیایی در جنگ شش ساله سوریه، تحریم هایی علیه دولت این کشور اعمال کنند.

چین نیز از این اقدام روسیه حمایت و برای ششمین بار در حمایت از دولت سوریه در شورای امنیت از امتیاز وتو خود استفاده کرد.

روسیه پیشتر اعلام کرده بود این قطعنامه پیشنهادی را که فرانسه و انگلیس ارائه کرده بودند وتو خواهد کرد زیرا لطمه ای به مذاکرات صلح تحت نظارت سازمان ملل متحد بین طرف های درگیر در سوریه خواهد بود که هفته گذشته در ژنو آغاز شد و همچنان ادامه دارد.

در رای گیری شورای امنیت درباره این قطعنامه پیشنهادی ، ۹ کشور عضو شورای امنیت رای مثبت دادند و بولیوی نیز رای مخالف داد. اتیوپی ، مصر و قزاقستان نیز به این پیش نویس قطعنامه رای ممتنع دادند.

تصویب قطعنامه در شورای امنیت سازمان ملل متحد نیازمند ۹ رای مثبت است به این شرط که هیچ یک از اعضای دائمی رای منفی ندهند. آمریکا، روسیه، فرانسه، چین و انگلیس پنج کشور عضو دائم شورای امنیت هستند که از امتیاز وتو برخوردارند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.