قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب تفریحی وردپرس
امروز : یکشنبه ۱۳۹۸/۰۳/۵ می باشد.
تبلیغ چترومیک پارس درتلگرام

---

تبلیغات متنی

آیا حمله موشکی آمریکا به سوریه قانونی بود؟

وب‌سایت تلگراف در مطلبی به بررسی حمله موشکی اخیر آمریکا به سوریه در قوانین آمریکا و قوانین بین‌المللی پرداخت.

به گزارش مجله خبری یک پارس؛ وب‌سایت تلگراف در مطلبی نوشت: تصمیم دونالد ترامپ – رئیس جمهور آمریکا – برای حمله موشکی به سوریه، پرسش‌ها درباره قانونی بودن این اقدام را برانگیخته است.

این اقدام، حمایت کنگره و شورای امنیت سازمان ملل را کسب نکرده بود و منتقدان می‌گویند این حمله، مشروعیت داخلی و بین‌المللی نیز نداشته است.

این حمله، بار دیگر مرز خاکستری قدرت نظامی در قوانین آمریکا را آشکار کرد. بر اساس قانون اساسی آمریکا، تصمیم برای پیوستن به جنگ باید از جانب کنگره این کشور اتخاذ شود.

در قانون اساسی آمریکا آمده است: “کنگره، قدرت اعلام جنگ، انجام حملات برون مرزی و وضع قانون برای زمین‌ها و آب‌های به دست آمده را دارد.”

این در حالی است که در واقع، بسیاری از روسای جمهور آمریکا بر این باور بوده اند که قدرت دخالت‌های نظامی — که منجر به جنگ نشود و با منافع ملی این کشور سازگار باشد — را دارند.

در سال ۱۹۷۳، قطعنامه “قدرت جنگی” علی‌رغم مخالفت‌ها از جانب ریچارد نیکسون – رئیس جمهور اسبق آمریکا – تصویب شد. تصویب این قطعنامه به منظور نظارت دقیق‌تر کنگره بر فعالیت‌های نظامی از جانب کنگره پس از جنگ ویتنام بوده است.

این قطعنامه، قدرت رئیس جمهور آمریکا برای استفاده از نیروهای مسلح را به مواردی محدود کرد که در آن‌ها یا کنگره اعلام جنگ کرده باشد و یا به خاک آمریکا حمله شده باشد. با این‌حال، در این قوانین، استفاده کوتاه‌مدت از نیروهای نظامی به وسیله کاخ سفید بلامانع اعلام شده است.

در این قطعنامه آمده است در صورتی که رئیس جمهور آمریکا بدون کسب اجازه از کنگره به استفاده از نیروی نظامی دست زده باشد، باید ظرف مدت ۲ روز کنگره را از اقدام نظامی خود مطلع کند. در چنین مواردی، این نیروهای نظامی می‌توانند تا ۶۰ روز در محل خود مستقر باقی بمانند. همچنین، این نیروها ۳۰ روز فرصت دارند از محل استقرار خود خارج شوند.

بر اساس قوانین آمریکا، نیروهای نظامی آمریکایی تنها در صورتی می‌توانند مدت بیشتری در کشور مورد حمله باقی بمانند که یا کنگره اجازه استفاده از نیروهای نظامی را صادر کند و یا اعلام جنگ شود.

حامیان ترامپ، این دخالت آشکار را به این شکل توجیه می‌کنند که این حمله تنها یک مرتبه صورت گرفته و در راستای منافع آمریکا انجام شده است؛ به این ترتیب، قطعنامه قدرت جنگی آمریکا نقض نشده است.

آن‌ها همچنین ادعا می‌کنند به التزامات وضع شده از جانب قطعنامه قدرت جنگی آمریکا عمل شده است؛ زیرا برخی از اعضای کنگره پیشتر از انجام این حمله آگاه بوده اند.

علاوه بر مسائل داخلی آمریکا، پرسش‌هایی در رابطه با قوانین بین‌المللی مطرح شده است. سازمان ملل استفاده از ارتش از جانب یک کشور علیه کشور دیگری را در صورت کسب حمایت آن از جانب شورای امنیت و یا در صورت دفاع از خود جایز می‌داند.

با این‌حال، حمله نیروهای ترامپ به سوریه حمایت شورای امنیت را کسب نکرده بود. مقامات آمریکا ادعا می‌کنند سوریه کنوانسیون بین‌المللی منع سلاح‌های شیمیایی را نقض کرده و به این صورت یکی از قطعنامه‌های سال ۲۰۱۳ شورای امنیت را زیر پا گذاشته است.

اما حتی با این فرض، نه کنوانسیون منع سلاح‌های شیمیایی و نه قطعنامه شورای امنیت، نقض این قوانین را لازمه استفاده از گزینه نظامی اعلام نکرده اند.

مطالب مرتبط

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب

تقویم شمسی

اردیبهشت ۱۳۹۸
شنبه یکشنبه دوشنبه سه شنبه چهارشنبه پنج شنبه جمعه
« فروردین   خرداد »
 123456
۷۸۹۱۰۱۱۱۲۱۳
۱۴۱۵۱۶۱۷۱۸۱۹۲۰
۲۱۲۲۲۳۲۴۲۵۲۶۲۷
۲۸۲۹۳۰۳۱