امروز : پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۸/۶ می باشد.
تبلیغ چترومیک پارس درتلگرام

عکس های دیدنی

تبلیغات متنی

آغاز کمپین انتخاباتی زنان در عربستان

زنان عربستانی که برای نخستین بار در تاریخ این کشور کاندیدای انتخابات شده‌اند از امروز(یکشنبه) تبلیغات انتخاباتی خود را آغاز کردند.
به گزارش ایسنا، به نقل از خبرگزاری فرانسه،‌ این یک گام رو به جلو برای حقوق زنان در کشور محافظه‌کار عربستان محسوب می‌شود.
حدود ۹۰۰ زن در انتخابات شوراهای شهر در عربستان که در تاریخ ۱۲ دسامبر برگزار می شود کاندیدا شده‌اند. در این انتخابات همچنین زنان عربستان برای نخستین بار اجازه انتخاب مقام‌های این کشور را پیدا کرده‌اند.
این انتخابات همچنین سومین انتخابات شهرداری برای مردان عربستان که سابق بر این برای همین انتخابات در سالهای ۲۰۰۵ و ۲۰۱۱ رای دادند محسوب می شود.
در کشور عربستان هیچ وزیر زنی در کابینه دولت حضور ندارد و تنها کشوری در جهان است که در آن زنان حق رانندگی با خودرو را ندارند.
محدودیتها برای زنان عربستانی به رغم افزایش ناچیز برخی حقوق این زنان در دوران سلطنت ملک عبدالله همچنان برقرار است. این ملک عبدالله بود که در سال ۲۰۰۵ انتخابات را در این کشور کلید زد و وعده شرکت زنان در انتخابات را داد.
در سال ۲۰۱۳ وی زنان را در شورایی که به کابینه دولت مشاوره می دهد منصوب کرد.
در دیگر کشورهای حوزه خلیج فارس زنان چندین سال است که از حق رای برخوردار شده اند. بر اساس اطلاعات کمیسیون انتخاباتی عربستان مجموعا حدود ۷۰۰۰ نفر کاندیدای کرسی‌های مربوط به ۲۸۴ شورای شهر شده‌اند.
همچنین بر اساس همین اطلاعات از مجموع ۲۱ میلیون فرد واجد شرایط رای دادن تنها ۱۳۰۶۰۰ زن و ۱٫۳۵ میلیون مرد برای شرکت در این انتخابات ثبت نام کرده اند.
سحر حسن نظیف، یکی از زنان فعال عربستانی مستقر در شهر جده که بسیاری از دوستانش را تشویق به کاندیداتوری برای انتخابات کرده اظهار کرد: این یکی از نخستین گامها برای پیشبرد حقوق زنان در عربستان است. این گام بزرگی برای ماست.
زنان عربستانی می گویند به غیر از مشکلات مربوط به حمل و نقل فرآیند ثبت نام آنها به عنوان رای دهنده نیز با موانع بوروکراتیک و فقدان آگاهی از این فرآیند و اهمیت آن همراه بوده است.
به رغم آن که مقامهای عربستان حداقل سن رای دادن را از ۲۱ سال به ۱۸ سال کاهش داده‌اند و سهم اعضای منتخب شوراهای شهر به دو سوم افزایش یافته است اما همچنان بردن یک کرسی برای زنان در حوزه‌های انتخاباتی این کشور که در آنها تعداد رقبای مرد بسیار بیشتر است چالشی بزرگ است.
نسیمه الساده، کاندیدای انتخابات شوراهای شهر در شهر قطیف اظهار کرد: پیروزی ما در این انتخابات و خطاب قرار دادن رای دهندگان برای ما بسیار بسیار دشوار است.

 

مطالب زیر را حتما بخوانید

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب

آمار سایت

  • 2,053
  • 631
  • 3,068
  • 910
  • 144,782
  • 11,632
  • آبان ۶, ۱۳۹۵