سوال نماینده از ارتباط داماد اردوغان با نفت داعش

سوال نماینده از ارتباط داماد اردوغان با نفت داعش

آرین آردم نماینده و معاون حزب خلق جمهوری روز سه شنبه با اشاره به ساقط شدن جنگنده روسی ۵ روز بعد از هدف قرار گرفتن تانکرهای نفتی گروه تروریستی داعش به وسیله نیروی هوایی روسیه سوالاتی را درباره ارتباط برات آلبایراق وزیر انرژی و داماد رییس جمهور ترکیه با این موضوع مطرح کرد.

به گزارش ایرنا به نقل از پایگاه الیوم السابع مصر، آردم در کنفرانس مطبوعاتی پارلمان ترکیه در استانبول گفت: روی تانکرهای در اختیار داعش که جنگنده های روسیه آنها را منهدم کردند، نام ترکیه نوشته شده بود.

وی افزود: هر جای خاورمیانه که دارایی هایی از داعش در آن هدف قرار می گیرد می بینیم که ترکیه در آن دخیل است …واقعا اظهاراتی که ادعا می کنند نفتکش ها از ترکیه برای داعش در سوریه فرستاده شده اند چیست؟

نماینده پارلمان ترکیه از حزب خلق جمهوری مخالف افزود: بر اساس اطلاعاتی که از منابع آگاه به دست آمده، گفته می شود این تانکرهای نفتکش که تعداد آنها ۵۰۰ دستگاه است متعلق به خانواده آلبایراق داماد رجب طیب اردوغان است.

وی تصریح کرد: می خواهیم بدانیم آیا دولت ترکیه به ویژه بعد از روی کار آمدن البایراق در سمت وزیر انرژی می خواهد سیاست های خود را در زمینه انرژی با نفت داعش پیش ببرد یا خیر؟

«دیمتری کیسلیوف» رییس خبرگزاری «روسیا سگودنیا» که مجری یک برنامه سیاسی در شبکه خبری روسیه ۲۴ است روز یکشنبه در این برنامه گفت: طمع نفت ارزان داعش چشم ترکیه را گرفته است و سالانه حدود یک و نیم میلیارد دلار نفت از این گروه تروریستی وحشی خریداری می کند.

کیسلیوف در ادامه خاطرنشان کرد: یک مدرک دخالت ترکیه در قاچاق نفت داعش، تانکرهای نفتکش با شماره های ترکیه است که در هنگام ازادسازی شهر حسکه در شمال شرقی سوریه توسط ارتش این کشور به دست نیروهای دولت سوری افتاد.با این کامیون ها نفت سرقت شده از سوریه به خریداران نفتی در ترکیه حمل می شد. در این کامیون ها باک های اضافی برای حمل مقادیر بیشتر نفت تعبیه شده است.

در گزارش شبکه روسی گفته شد: مرزبانان ترکیه هم از قاچاق نفت داعش توسط این کشور اطلاع دارند و روزانه تا شش کیلومتر صف کامیون های تانکر در نوار مرزی سوریه با ترکیه بسته می شد و مرزبانان نمی توانستند از این قاچاق بزرگ بی اطلاع باشند.

به گزارش رسانه های روسی، در دو ماه اخیر روسیه بسیاری از امکانات حمل و نقل نفت داعش را بمباران کرده که فقط در یک هفته از یکهزار تانکر نفتکش فراتر رفت؛ اقدامی که ضربه بسیار سختی به قاچاق نفت داعش وارد کرد.

روسیه پس از سخنان اخیر «رجب طیب اردوغان» رییس جمهوری ترکیه که هر گونه همکاری آنکارا با داعش در تجارت نفتی را دروغ خوانده بود، از سازمان ملل خواست ظرف دو هفته گزارش کاملی در باره معامله های نفت این گروه تروریستی با طرف های خارجی را به شورای امنیت این سازمان ارائه کند.

شما ممکن است این را هم بپسندید

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.

* Copy This Password *

* Type Or Paste Password Here *