امروز : جمعه ۱۳۹۵/۰۹/۱۹ می باشد.
تبلیغ چترومیک پارس درتلگرام

عکس های دیدنی

برکناری ۲۷۴۵ قاضی همزمان با بازداشت ۲۸۳۹ متهم

پس از آنکه گروهی از نظامیان ترکیه در واپسین ساعات روز شنبه اقدام به کودتا کردند، با عدم همراهی نیروهای امنیتی، پلیس و برخی سران ارتش با کودتاچیان و حضور و مقاومت گسترده مردم ترکیه، این کودتا شکست خورد اما حواشی و کشمکش‌ها بر سر این کودتا ادامه دارد.

به گزارش یک پارس به نقل  «تابناک»؛ گروهی از درجه‌داران ارشد و میانی ارتش ترکیه با تکیه از یگان‌هایی از نیروهای زمینی و هوایی ارتش این کشور، کودتایی غیرمنتظره را علیه دولت مستقر ترکیه در آخرین ساعات روز جمعه ۲۵ تیرماه رقم زدند. هرچند در سه ساعت نخست این کودتا، کودتاگران موفق به تسلط بر برخی بخش‌های حیاتی نظیر مراکز ارشد نظامی، فرودگاه‌های آنکارا و استانبول و تلویزیون دولتی این کشور شدند اما این تسلط چندان دوام نیاورد.

همزمان با اینکه رجب طیب اردوغان رییس جمهور ترکیه از طریق نرم افزار اسکایپ با سی ان ان ترک مصاحبه کرد و خواستار حضور مردم در خیابان‌ها برای شکست کودتاگران شد. ساعتی بعد از این فراخوان، در شرایطی که مشخص شد کلیت ارتش ترکیه با این کودتا همراه نیست، بلکه بخش‌هایی از ارتش با این اقدام همراهی کرده، مسئولان دولتی و امنیتی ترکیه از شکست کودتا خبر دادند و حضور مردم در مقابل ارتشی‌ها، این شکست را قطعی نمود.

نیروهای امنیتی در صف مردم به نیروهای ارتش که در مراکز حساس از جمله فرودگاه و شاهراه‌های اصلی ترکیه مستقر بودند، حمله بردند و بخش وسیعی از این ارتشی‌های فعال در این کودتا به سادگی در مقابل این هجوم تسلیم شدند تا شکست کودتا ساده‌تر از آنچه تصور می‌شد، رخ داده باشد. با این حال مقاومت‌های پراکنده‌ای از سوی سایر ارتشی‌ها رخ داده و هنوز برخی نقاط ترکیه در اختیار کودتاگران است.

همزمان با گریز هشت تن از رهبران کودتا به یونان با استفاده از هلی‌کوپتر نظامی و درخواست پناهندگی‌ سیاسی‌شان از این کشور، رجب طیب اردوغان از احتمال وقوع مجدد یک شبه کودتا سخن به میان آورد و از مردم خواست امشب -شنبه ۲۶ تیر- را نیز در خیابان‌ها بمانند و بدین ترتیب مانع از اتفاقاتی شوند که می‌توانند مجدداً بازی را در صحنه ترکیه تغییر دهد.

شمار کشته‌ها و زخمی‌ها لحظه به لحظه افزایش می‌یابد و به نظر می‌رسد تا پایان این کودتا همچنان شاهد آمارهای تازه‌ای از شمار قربانیان این کودتا و حواشی آن باشیم. با توجه به استمرار وقایع ترکیه، در ادامه «گزارش لحظه به لحظه از کودتای ترکیه»، «تابناک»، گزارش لحظه به لحظه از متن و حواشی دومین روز کودتا را از عصر امروز در این خبر مستقل پوشش می‌دهد:

۱۶:۰۵- دولت ترکیه، ۲۷۴۵ قاضی را در پی کودتای نافرجام در این کشور برکنار کرد. به نظر می‌رسد کودتا فرصت مناسبی به ترکیه برای بی‌سابقه ترین تسویه حساب تاریخ این کشور ادامه داده است و همین مسئله حقیقی بودن این کودتا را به چالش کشیده است.

۱۶:۰۷- شدت عمل مردم با ارتشی‌های فعال در کودتا که تسلیم می‌شوند، بی‌سابقه است. در همین راستا یکی از نیروهای ارتش ترکیه از ترس مردم خشمگینی که به سمت وی حمله ور شده و قصد کشتن وی را داشتند، با شلیک گلوله خودکشی کرد.

۱۶:۱۰- مشاور نخست وزیر ترکیه اعلام کرد دولت این کشور از محل حضور رجب طیب اردوغان رئیس جمهور این کشور پس از خروج از فرودگاه آتاتورک استانبول اطلاع ندارد. مشاور نخست وزیر ترکیه با انتقاد از موضع کشورهای غربی در برابر کودتای نافرجام در این کشور گفت: کشورهای غربی  با تاخیر این کودتا را محکوم کردند.

۱۶:۱۵- نیروهای امنیتی ترکیه چند نفر از اعضای ریاست دیوان عدالت اداری این کشور را به اتهام ارتباط با جماعت فتح الله گولن بازداشت کردند.

۱۶:۱۷- دولت ترکیه با ارسال چنین پیام‌هایی از مردم برای حضور دوباره در خیابان دعوت کرد. اردوغان و تیم امنیتی‌اش احتمال وقوع یک کودتای دیگر را جدی می‌دانند و به همین دلیل علاوه بر نگه داشتن مردم در خیابان‌ها، بازداشت وسیع هر عناصر بالقوه‌ای که ممکن است در کودتا نقش داشته باشد، در دستور کار قرار گرفته است.

برکناری 2745 قاضی همزمان با بازداشت 2839 متهم

۱۶:۲۵- رئیس دادگاه عالی قضایی ترکیه اعلام کرد عاملان کودتای نافرجام در این کشور در سریعترین زمان ممکن محاکمه می شوند.

۱۶:۲۷- تردد موقت مسافران از پایانه‌های مرزی همجوار با کشور ترکیه در استان آذربایجان غربی برقرار شد.

۱۶:۳۰- فتح الله گولن، روحانی مخالف دولت ترکیه که در آمریکا اقامت دارد گفت تلاش برای کودتا در ترکیه به شدیدترین وجه محکوم می کند و  به طور اصولی  اتهام نقش داشتن در کودتا در ترکیه را رد می کند. او تاکید کرد هر دولتی در ترکیه باید از طریق انتخابات آزاد و سالم روی کار بیاید، نه با زور.

۱۶:۴۵- شبکه تلویزیونی الحدث گزارش داد: استاندار مالاطیه در ترکیه از بازداشت سی و نه خلبان نظامی خبر داد.

۱۶:۴۷- اشپیگل گزارش داد:‏ اردوغان می‌تواند بزرگ‌ترین برنده ماجرا باشد و بیشترین استفاده را ببرد

۱۶:۵۰- خبرگزاری رویترز به نقل از منابع امنیتی ترکیه گزارش داده است که حدود ۱۰۰ نفر از نیروهای نظامی در پایگاه هوایی دیاربکر در جنوب شرق ترکیه در ارتباط با اقدام به کودتا بازداشت شده‌اند.

۱۷:۰۰- علی‌اکبر ولایتی، مشاور امور بین‌الملل رهبر انقلاب، در واکنش به تحولات ترکیه گفت: ترکیه کشور همسایه و برادر ماست و این نوع اقدامات مانند کودتا که موجب می‌شود کشوری از مدار پیشرفت، عدالت و مردمسالاری به دور بیفتد، هیچ وقت مورد تایید ما نخواهد بود.

ولایتی با اشاره به اختلاف ایران و ترکیه بر سر تحولات سوریه ابراز امیدواری کرد روزی برسد که دولت ترکیه هم به نظرات مردم سوریه و آرای مردم سوریه احترام بگذارد و تعیین حکومت در سوریه را به مردم این کشور واگذار کند.

۱۷:۰۲- ۳۹ خلبان ارتش ترکیه که داخل هفت هواپیمای نظامی بودند، دستگیر شدند. همچنین ۴۶۷ دانشجوی دانشکده‌های افسری را نیز بازداشت کرد.

۱۷:۰۷- ولادیمیر پوتین، رئیس‌جمهوری ترکیه، به مقام‌های دولت خود دستور داده تا تسهیلات لازم برای بازگرداندن گردشگران روس از ترکیه را فراهم کنند. به نوشته خبرگزاری روسی ایتارتاس، در حال حاضر ۵ هزار گردشگر روس در ترکیه به‌سر می‌برند.

۱۷:۱۰- ریاست ستاد ارتش یونان اعلام کرد برای بازگرداندن بالگرد نظامی که شماری از عاملان کودتای نافرجام در ترکیه با آن به یونان گریخته بودند، برنامه ریزی می کند.

۱۷:۱۲- خبرگزاری رسمی ترکیه تمام سربازان و نیروهای مراکز نظامی آنکارا، پایتخت، که در اقدام به کودتا نقش داشتند اکنون در بازداشت هستند. بنا بر این گزارش پلیس ضد تروریسم در حال جست‌وجوی دقیق در این مراکز نظامی است. (عکس بالا سربازان دستگیرشده در استانبول را نشان می‌دهد)

۱۷:۱۳- رییس شورای مشترک بازرگانی ایران و ترکیه از عبور و مرور کامیون‌ها در مرزهای مشترک ایران و ترکیه خبر داد و تصریح کرد که شرایط مرزی با ترکیه در حال عادی سازی است.

۱۷:۱۵- بینعالی ییلدریم نخست وزیر ترکیه از بازداشت ۲۸۳۹ نفر در این کشور به اتهام دست داشتن در کودتای نافرجام خبر داد.

۱۷:۲۰- جان کری، وزیر امور خارجه آمریکا گفته است که کشورش تا کنون هیچ درخواستی برای استرداد فتح‌الله گولن، شخصیت مذهبی ترکیه که ساکن آمریکا است، دریافت نکرده است. مقام‌های ترکیه هواداران آقای گولن را به نقش داشتن در کودتای نافرجام دیشب متهم کرده‌اند.

۱۷:۲۹- سی‌ان‌ان ترک خبر می‌دهد که عملیات ارتش علیه کودتاگران مستقر در ستاد مرکزی فرماندهی ارتش به پایان رسیده است.

۱۷:۳۵- گزارش‌ها حکایت از آن دارد که آخرین گروه از کودتاچی‌ها در استانبول خود را تسلیم کردند. کنترل اوضاع در اماکن در دستان پلیس و دستگاه‌های اطلاعاتی ترکیه است و زندگی عادی به استانبول بازگشت.

۱۷:۴۴- معاون‌ فرودگاه امام(ره) گفت: همه پروازهای امشب ایران به ترکیه لغو شد. لغو پروازهای گردشگری ایران-ترکیه در راستای حفظ جان مسافران است

مطالب زیر را حتما بخوانید

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب

امار سایت

  • 672
  • 218
  • 3,629
  • 476
  • 0
  • 12,664
  • آذر ۱۹, ۱۳۹۵