امروز : دوشنبه ۱۳۹۶/۰۵/۲ می باشد.
تبلیغ چترومیک پارس درتلگرام

دیدنیها

تبلیغات متنی

شورای نگهبان تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را ۲۹ اردیبهشت ۹۶اعلام کرد

مجله خبری علمی تفریحی یک پارس

ساعاتی پس از اینکه روابط عمومی شورای نگهبان خبر منتشر شده به نقل از سخنگوی این شورا در مورد تعیین تاریخ انتخابات ریاست جمهوری را تکذیب کرد، متن نامه شورای نگهبان به وزارت کشور منتشر شد که از درست بودن خبر تعیین تاریح انتخابات حکایت داشت.

در نامه منتشر شده از شورای نگهبان، ۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۶ به عنوان تاریح برگزاری انتخابات ریاست جمهوری دوازدهم و انتخابات میاندوره‌ای مجلس دهم اعلام شده است. این نامه، به امضای سیامک ره‌پیک “معاون اجرایی و امور انتخابات” شورای نگهبان رسیده است.

متن این نامه در خبرگزاری های مختلف به انتشار رسیده است. خبرگزاری تسنیم، به علاوه تصویر نامه را نیز منتشر کرده است.

نامه، ساعاتی بعد از آن رسانه ای شده که خبرگزاری صدا و سیمای ایران به نقل از سخنگوی شورای نگهبان تاریخ برگزاری انتخابات ریاست جمهوری را اعلام کرده و سپس، روابط عمومی شورای نگهبان با انشار بیانیه‌ای به تکذیب این خبر پرداخته است.

خبرگزاری صداوسیما صبح چهارشنبه ۶ مرداد (٢٧ ژوئیه) به نقل از عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان گزارش کرد که این شورا با برگزاری انتخابات دوره آتی ریاست جمهوری در روز ٢٩ اردیبهشت ماه سال ١٣٩۶ موافقت کرده است.

اما ساعاتی بعد روابط عمومی شورای نگهبان در بیانیه ای نوشت: “در پی انتشار برخی اخبار در تعدادی رسانه ها مبنی بر گفت و گو با عباسعلی کدخدایی سخنگوی این شورا، این خبر تکذیب و اعلام می شود که سخنگوی شورای نگهبان امروز (چهارشنبه) هیچ گونه مصاحبه ای با خبرگزاری ها و دیگر رسانه ها نداشته است.”

طبق قوانین جمهوری اسلامی، وزارت کشور مسئول برگزاری انتخابات و شورای نگهبان مسئول نظارت بر اجرای انتخابات است.

در انتخابات ریاست جمهوری در ایران، داوطلبان نامزدی این انتخابات در وزارت کشور ثبت نام می‌کنند و اسامی کسانی که صلاحیت عمومی آنان از سوی این وزارتخانه احراز شود در اختیار شورای نگهبان قرار می‌گیرد.

شورای نگهبان که از حق نظارت استصوابی برخوردار است، از میان داوطلبان نامزدی، کسانی را که واجد صلاحیت تشخیص دهد به عنوان نامزد انتخابات بر می‌گزیند و رای‌دهندگان از میان آنان، به افراد مورد نظر خود رای می‌دهند.

%image_alt%
در دوره قبلی، شورای نگهبان هشت تن از داوطلبان را تأیید کرد، اما دو نفر از دور رقابت‌ها کناره گرفتند

برای تصدی سمت ریاست جمهوری، کسب بیش از نیمی از آرا ضرورت دارد. در صورتی که هیچ یک از نامزدها در دور اول به این حد نصاب دست نیابد، دور دوم با شرکت دو فرد حائز بالاترین میزان آرا برگزار می‌شود.

دوره قبلی انتخابات ریاست جمهوری در روز ٢۴ خرداد سال ١٣٩٢ با رقابت شش نامزد برگزار شد. پیش از روز رأی‌گیری، دو تن از نامزدها از دور رقابت های کنار رفتند.

در این انتخابات، حسن روحانی در دور اول به پیروزی رسید.

بی بی سی

مطالب زیر را حتما بخوانید

  • مطلب مرتبطی پیدا نشد.

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

*

code

آخرین مطالب

امار سایت

  • 0
  • 17,705
  • مرداد ۱, ۱۳۹۶