امیر کویت پیامی به نمایندگی از شش کشور خلیج فارس به تهران می فرستد

معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه کویت روز چهارشنبه برای یک دیدار دو روزه به تهران سفر می کند

شیخ صباح خالد احمد الصباح، معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه کویت گفته است که روز چهارشنبه (فردا) با پیام امیر این کشور برای حسن روحانی رئیس جمهور ایران، به تهران سفر خواهد کرد.

معاون نخست وزیر کویت گفته است که محتوای این نامه درباره همکاری میان کشورهای عضو شورای همکاری خلیج فارس با ایران است.

عربستان سعوی، قطر، امارات متحده عربی، عمان، بحرین و کویت شش عضو شورای همکاری خلیج فارس هستند. از میان این شش کشور، روابط عربستان و بحرین با ایران از یک سال پیش قطع شده و امارات روابط خود را با تهران کاهش داده است.

کویت، عمان و قطر از جمع این کشورها روابط نسبتا گرمتری با ایران دارند.

به گفته معاون نخست وزیر کویت پیشنهاد مندرج در این پیام، گفت و گوی چندجانبه با ایران بر اساس منشور ملل متحد و اصول قوانین بین‌الملل است.

آقای خالد احمد الصباح گفته است که “ما شرکای یکدیگر در منطقه ایم و موضوعات مشترک و زمینه های همکاری بسیاری داریم و این گفت و گوها در جهت منافع هردو طرف خواهد بود”.

وزارت خارجه ایران بیانیه اجلاس سران شورای همکاری خلیج فارس را محکوم کرد

نشست اضطراری شورای همکاری خلیج فارس درباره روابط با ایران

نخست وزیر بریتانیا در نشست سران شورای همکاری خلیج فارس

شیخ صباح خالد احمد الصباح در یک کنفرانس خبری مشترک با دبیرکل ناتو، جزئیات نامه به ایران را توضیح داده است

نشست رهبران شورای همکاری خلیج فارس که آخرین بار به میزبانی بحرین و با دعوت از ترزا می نخست وزیر بریتانیا در اواخر سال گذشته میلادی برگزار شد، نشان آشکاری از روابط نه چندان گرم برخی از اعضای این شورا با ایران داشت. بیشتر بخوانید

مدت کوتاهی پس از برگزاری این نشست، موضوع انتقال پیامی از کویت به ایران به نمایندگی از شورای همکاری خلیج مدتی مطرح شده بود.

معاون نخست وزیر و وزیر امور خارجه کویت که امروز سه شنبه پنجم بهمن (۲۴ ژانویه) برنامه سفرش به تهران و خبر پیام امیر این کشور را اعلام کرده، در یک کنفرانس مشترک مطبوعاتی با دبیرکل پیمان آتلانتیک شمالی (ناتو) در پایتخت کشورش شرکت کرده بود.

ناتو که یک اتحادیه نظامی است، اولین دفتر منطقه ای خود در شورای همکاری را در کویت افتتاح کرده است.

این مرکز قرار است دوره‌های آموزشی در زمینه‌های امنیت سایبری، امنیت انرژی، شیمیایی، بیولوژیکی و سلاح‌های هسته‌ای برگزار کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.