امروز : سه شنبه ۱۳۹۵/۰۸/۴ می باشد.
تبلیغ چترومیک پارس درتلگرام

عکس های دیدنی

تبلیغات متنی

یک فقدان بزرگ برای لینوکس: مرگ خالق Debian در ابهام و سکوت محض

«ایان مورداک» – Ian Murdock – در ۲۸ دسامبر در سکوت خبری محض و در شهر سانفرانسیسکو درگذشت. در سن ۴۲ سالگی. وی خالق و طراح اصلی Debian، یکی از معروف ترین توزیع های حال حاضر سیستم عامل لینوکس بود و ایان، آن را در سال ۱۹۹۳ وقتی دانشجوی دوره کارشناسی در دانشگاه پوردو هندوستان بود، طراحی کرد.

به گزارش «آی تابناک» تشریفات مرگ مورداک به هیچ وجه عمومی نشد که گویا این خواست خانواده وی بوده است. کارمند سابق وی «داکر» در یک بیانیه بعد از تحسین و ستایش کاری که مورداک برای دنیا کرده است، گفته: خانواده ایان درخواست کرده اند که مطبوعات و همه کسانی که خود را در غم از دست رفتن ایان شریک میدانند، حریم خصوصی خانواده وی را رعایت کنند و تنها از طریق داکر به طرح سوالات و خبر گیری بپردازند.

یک فقدان بزرگ برای لینوکس: مرگ خالق Debian در ابهام و سکوت محض

در سال ۱۹۹۳ لینوکس تنها دو سال داشت و هنوز یک سال تا نسخه ۱ آن زمان لازم بود. کسی که در طراحی Debian با ایان همکاری داشت، شخصی بود به نام Deborah Lynn که بعدا با وی ازدواج کرد. نامDebian ترکیبی است از اول نام Deborah و اول نام Ian. اما ایان خالق Package Manager به نام apt-get نیز هست. اما بگذارید کمی در مورد ای دو بیشتر بدانیم.

لینوکس سیستم عاملی است که خدمات و سیستم های بیشماری همچون آمازون و گوگل بر مبنای آن طراحی شده اند. این سیستم عامل در میلیاردها دستگاه همچون گوشی های اندروید حضور دارد. دلیل این امر آن است که امروزه، نوشتن نرم افزار بر روی لینوکس شبیه ساختن یک ساختمان بر روی یک اسکلت آماده است.

لینوکس و همه سیستم های شبیه آن – نظر نسخه مشتق شده از آن به عنوان سیستم عامل اپل یا همان OS X) زیربنایی است که همه آنچه دیده میشود بر اساس و بر روی آن سوار شده اند.

اما لینوکس در واقع چیزی است که به آن نام کرنل را داده اند. آنچه یک کرنل را مفید میسازد توزیعی است که از آن ناشی میشود. همانند یک کامیون که مصالح ساختمانی شما را فراهم میکند که به یک معمار نیز نیاز دارد. این معمار همان package Manager است در نتیجه مهمترین ابزار شما این Package Manager است. در سال ۲۰۰۷ ایان در یک پست در وبلاگ خود نوشت مدیریت پکیج ها بزرگترین پیشرفتی است که لینوکس به صنعت رایانه معرفی کرده است.

یک فقدان بزرگ برای لینوکس: مرگ خالق Debian در سکوت محض

وی نوشت: قاعده بر این بود که سیستم عامل یک محصول بزرگ و یکپارچه باشد که نرم افزارها نیز محصولاتی بزرگ و یکپارچه باشند که بر روی آن سوار میشوند. برای مثال اگر میخواستید یک نرم افزار وی طراحی کنید، باید از یک Middleware – که اغلب خود یک سیستم پیچیده و بزرگ بود – و خود سیستم عامل کمک میگرفتید که در اغلب موارد باید هماهنگی بین این دو را خود شما ایجاد میکردید یا برای این کار به یک شرکت معتبر پول فراوانی میدادید تا این عملیات را برای شما انجام دهد. اما این روزها تنها کافی است با apt-get هر آنچه میخواهید بر روی سیستم عامل خود نصب کنید.

این راهنمای بزرگی برای توزیع Debian لینوکس بود که مانیفست Debian که خود مورداک در ۱۹۹۴ منتشر کرد تماما بر اساس آن بود. در واقع کار بزرگی که وی انجام داد بزرگترین خدمتی بود که بعد از اختراع سیستم عامل لینوکس، برای این سیستم عامل صورت گرفت. تا جایی که داکر در این باره میگوید جنبش Open Source منشا خود را از Debian گرفته است.

مورداک بعد از تمام کردن دانشگاه در حالی که همچنان مشغول بهینه سازی Debian بود، مشغول کار در حوزه های دیگر این صنعت و در بنیاد لینوکس، Sun Microsystems و Salesforce کرد. طی همه این سالها وی فعالیت شخص و حتی حرفه ای خود را معطوف به یک اصل و هدف کرده بود: تولید و طراحی بهترین کد برای بیشترین افراد.

هرچند مورداک از میان ما رفته و دلیل مرگ وی بسیار مبهم است – وی قبل از مرگ سخن از خودکشی گفته بود. اما این هدف و اصل همچنان در جای خود و در میان ما باقی است و الهام بخش بسیاری از طراحان نرم افزار و برنامه نویسان است.

یک فقدان بزرگ برای لینوکس: مرگ خالق Debian در سکوت محض

مطالب زیر را حتما بخوانید

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب

آمار سایت

  • 2,856
  • 855
  • 3,680
  • 881
  • 144,678
  • 11,595
  • آبان ۴, ۱۳۹۵