امروز : دوشنبه ۱۳۹۵/۰۸/۳ می باشد.
تبلیغ چترومیک پارس درتلگرام

عکس های دیدنی

تبلیغات متنی

آیا یک فاجعه شوم و مصیبت برای اپل در راه است؟

شرکت بزرگ اپل سال ۲۰۱۵ را با یک جهش بزرگ آغاز کرد و سهام این شرکت تنها در دو ماه ابتدایی این سال رشد ۲۰ درصدی را تجربه کرد. اما این روند در نیمه دوم سال معکوس شد و اکنون سهام این شرکت ۲۵ درصد پایین تر از بیشترین بهای آن در ماه جولای ۲۰۱۵ است. این در حالی است که اخیرا گفته شده اپل قصد دارد تولید آیفون را در سال جاری میلادی تا حدی زیاد کاهش دهد.

به گزارش «یک پارس به نقل از تابناک» اگر در جریان این خبر نیستید و گزارش آن را از دست داده اید، باید بدانید که اپل تصمیم گرفته در سه ماهه اول سال میلادی ۲۰۱۶ تولید هوشمند آیفون ۶ اس را تا ۳۰ درصد کاهش دهد. به نظر میرسد این خبردر کنار اخبار سقوط بهای سهام اپل، روزهای وحشتناکی را برای سهام داران رقم زده است!

آیا یک فاجعه شوم و مصیبت برای اپل در راه است؟

سهام این شرکت برای اولین از ماه آگوست تا کنون به زیر ۱۰۰ دلار سقوط کرده است و به شکلی نگران کننده نزدیک به پایین ترین میزان طی ۵۲ هفته اخیر است. در واقع اگر کاهش دفعتی و ناگهانی اما مهم ماه آگوست را نادیده بگیریم، سهام اپل اکنون در پایین ترین رقم خود از ماه اکتبر ۲۰۱۵ قرار دارد.

در حالی که برای بسیاری از کارگزاران بورس S&P 500 این فرصتی طلایی برای خرید سهام اپل است، اما کارشناسان اقتصادی به شکلی اساسی معتقدند که سهام اپل هرگز مانند گذشته قوت نخواهد گرفت و هیچ گاه روند تابستان قبل را مجددا نخواهد دید. دلیل این امر آن است که کاهش غیر منتظره تولید آیفون ۶ اس بزرگترین و تاثیر گذار ترین اتفاقی است که در سال جاری برای این شرکت می افتد.

دلیل این امر کاملا واضح است زیرا بیشترین سود اپل از فروش آیفون در بازار ناشی میشود و سهم سایر ابزارها و خدمات در خالص درآمد این شرکت، در مقایسه با سهم آیفون بسیار ناچیز است. شرکت اپل در تعطیلات سال جدید تلاش زیادی برای فروش و جا انداختن ساعت هوشمند خود در بازار و همچنین فروش خدمات Apple TV کرد و همچنین امید زیادی دارد که خدماتی مانند Apple Pay و Apple Music به مرور زمان سود دهی خود را نشان دهند.

اما نگاهی به این اعداد و ارقام داشته باشید: در سال مالی ۲۰۱۵ که ماه اکتبر به پایان رسیده است، میزان فروش خالص اپل برابر با ۲۳۴ میلیارد دلار بوده است. از این رقم برابر با ۱۵۵ میلیارد دلار یا ۶۶ درصد به تنهایی سهم آیفون بوده است. دومین رتبه برای بالاترین فروش در دستگاه های اپل بعد از آیفون مربوط به رایانه Mac بوده است که تنها سهم ۱۰ درصدی را در کل فروش اپل داشته است.

این همه در حالی است که طی سالهای اخیر سهم آیفون در درآمد های اپل همواره بیشتر و بیشتر شده است. در سال ۲۰۱۴ سهم این هوشمند در درآمد اپل برابر با ۵۶ درصد و در سال ۲۰۱۳ برابر با تنها ۵۳ درصد بوده است. این بدان معنی است که آیفون بیش از آنچه تصور میکنید برای اپل اهمیت دارد و همین موضوع است که اهمیت کاهش تولید ۳۰ درصدی آیفون را دو چندان میکند.

آیا یک فاجعه شوم و مصیبت برای اپل در راه است؟

اینکه چار اپل تولید آیفون را کاهش میدهد به احتمال بسیار زیاد ناشی از نگرانی از کاهش رشد اقتصادی چین است تاثیرات خود را بر بازار گذاشته است. پیش بینی ها در مورد رشد اقتصادی ابتدای سال چندان دلگرم کننده نبوده و این اخبار برای اپل اصلا اخبار خوبی نیست زیرا این شرکت به شدت به آیفون وابسته است و آیفون نیز به شدت به چین وابستگی دارد.

اکنون چین بعد از آمریکا بزرگترین بازار اپل محسوب میشود و با فروش ۵۰ میلیارد دلاری، سهم ۲۲ درصدی از درآمد شرکت را به خود اختصاص داده است. اگر کاهش تولید آیفون با کاهش رشد اقتصادی در چین همراه شود یک فاجعه شوم برای اپل در راه خواهد بود.

این موضوعات منجر به آن شده است که به تدریج انتقاداتی به نحوه اداره اپل توسط تیم کوک وارد شود. 

مطالب زیر را حتما بخوانید

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب

آمار سایت

  • 3,144
  • 757
  • 2,677
  • 821
  • 144,611
  • 11,575
  • آبان ۳, ۱۳۹۵