امروز : پنج شنبه ۱۳۹۵/۰۸/۶ می باشد.
تبلیغ چترومیک پارس درتلگرام

عکس های دیدنی

تبلیغات متنی

دستگاهی منحصر به فرد که میتواند ذهن شمارا بخواند

تکنولوژی و فناوری؛
دستگاهی منحصر به فرد که میتواند ذهن شمارا بخواند
کاربر به کمک این دستگاه و بدون استفاده از دستان خود می‌تواند وسایل و برنامه‌های مختلف را کنترل کند.
مغز دستگاهی منحصر به فرد که میتواند ذهن شمارا بخواند

به گفته کریستوف هینتِرمولر از تیم مدیریت پروژه و تحقیق در فناوری‌های جی تِک گاگِر، آن‌ها موفق به تولید دستگاهی شده‌اند که کاربر به کمک آن و بدون استفاده از دستان خود می‌تواند وسایل و برنامه‌های مختلف را کنترل کند.  این سیستم از الکترودهایی تشکیل‌شده که بر روی پوست سر قرار می‌گیرند و قصد کاربر را به دستورات الکترونیکی تبدیل می‌کنند. درواقع «یک واسطِ مغز-کامپیوتر» قادر است تمایلات کاربر را از سر وی دریافت و آن‌ها را به‌صورت وظیفه و فعالیت رمزگشایی می‌کند.

آرناو اسپینوزا از دیگر اعضای این تیم تحقیقاتی در ادامه می‌گوید: به‌محض  تولید الگوهای نوار مغزی (الکتروانسفالوگرافی) به کمک عصب‌های مغزی می‌توانیم نقشه فعالیت مغز را به شکل دستور به هر نوع وسیله‌ای ترسیم کنیم، مثل تلویزیون و کلیه دستگاه‌های خانگی موتوری.

هدف این فناوری که در یک پروژه تحقیقاتی اروپایی انجام شد، کمک به بیماران معلول است و به کمک آن وسایل الکترونیکی خانگی قابل‌دسترس می‌شوند. در واقع کاربر می‌تواند به‌سادگی و با تمرکز بر روی دستورات، در فهرست‌های مختلف سیر کند. با این روش حتی افراد با معلولیت بسیار شدید نیز می‌توانند با نوشتن پیام و از طریق اینترنت در شبکه‌های اجتماعی با دیگران ارتباط برقرار کنند. علاوه بر این با ادامه تحقیقات و پیشرفت‌های آتی در این سیستم، می‌توان از راه دور، دستیاران رباتیک و وسایل حمل‌ونقل شخصی را نیز کنترل کرد.

در پایان هینتِرمولر اضافه می‌کند: در آینده به کمک دستگاه‌ها و برنامه‌های بیشتر و همچنین محرک‌های الکتریکی و مکانیکی از سراسر بدن، این سیستم تلفیق آسان‌تری خواهد داشت؛ زیرا هنوز برخی از بیماران فعالیت‌های حرکتی داشته و در استفاده از این ابزار مشکلی ندارند و این سیستم می‌تواند به‌گونه‌ای دوباره طراحی شود که چنین سیگنال‌هایی را نیز دریافت کند.

باشگاه خبرنگاران

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

آخرین مطالب

آمار سایت

  • 1,457
  • 493
  • 3,068
  • 910
  • 144,774
  • 11,632
  • آبان ۶, ۱۳۹۵