علی کفاشیان در لیست سیاه ترامپ!

دونالد ترامپ، رئیس جمهور جدید ایالت متحده در همین ابتدای کار خود قوانینی محدودیت زا از جمله ممنوعیت سفر شهروندان بعضی از کشورها به آمریکا را صادر کرده است.​​​​​​​

به نوشته ماهنامه معتبر فوتبالی ۲-۴-۴ ، در میان تمام خشم و سردرگمی که در روزهای ابتدایی ریاست ترامپ در جامعه ایالت متحده حاکم شده است، قانون لغو سفر شهروندان بعضی از کشورها به آمریکا بدان معناست که اگر ایالت متحده میزبانی جام جهانی ۲۰۲۶ را به دست آورد، بسیاری از مردم کشورهای آسیایی قادر به تماشای آن از نزدیک نیستند.

گرچه تاثیر این قانون که از اوایل هفته گذشته به طور رسمی اجرا شده است هنوز به طور واضح مشخص نیست، اما نکته روشن این است که شهروندان ۷ کشور (عراق، ایران، سوریه، یمن، لیبی، سومالی و سودان) به سختی و با شرایطی خاص قادر به سفر به ایالت متحده هستند.

علی کفاشیان در لیست سیاه ترامپ!

این قانون بدان معناست که معاون رئیس کنفدراسیون فوتبال آسیا، علی کفاشیان، سه نفر از اعضای کمیته مسابقات و تعدادی از اعضای کمیته مالی، بازاریابی، پزشکی، فنی و همچنین یکی از اعضای کنفدراسیون فوتبال آفریقا قادر نیستند به این کشور سفر کنند و ممکن است این تصمیم به از دست رفتن شانس میزبانی جام جهانی ۲۰۲۶ برای ایالت متحده منجر شود.

اما در حال حاضر مشکل اساسی فوتبال آسیا، برخورد سهمیه پنجم این قاره با تیم چهارم کونکاکاف است که ممکن است با توجه به این قانون ممنوعیت سفر، پدید آورنده مشکلاتی باشد.

با توجه به شکست تیم ملی آمریکا در دو دیدار ابتدایی مرحله مقدماتی، احتمال زیادی وجود دارد که این تیم قادر به صعود مستقیم به جام جهانی نباشد و از آن سو نیز ممکن است ایران، عراق یا سوریه سهمیه پنجم قاره کهن را از آن خود کنند.

آیا قرار است در آینده این ممنوعیت گسترش یافته و دیگر کشورها نیز از سفر به ایالت متحده منع شوند؟همچنین بسیاری از هواداران فوتبال در قاره آسیا تمایل دارند برای تماشای دیدار تیم ملی کشور خود در ادامه این مسابقات به تهران سفر کنند. با علم به این موضوع که بازی های تیم ملی عراق در تهران برگزار می شود، طرفداران استرالیا و ژاپن ممکن است قصد سفر به ایران را داشته باشند. همچنین تیم ملی ایران نیز به زودی در خانه میزبان تیم ملی چین و هواداران این کشور خواهد بود.

علاوه بر این در آینده چه اتفاقی در مورد بازی های تیم ملی گوام رخ خواهد داد؟ این کشور متشکل از شهروندانی است که پاسپورت ایالت متحده دارند و اگر این تیم حاضر در قاره آسیا، به یکی از تیم های لیست ممنوعه ترامپ برخورد کند شرایط چگونه پیش خواهد رفت؟

همچنین چه سرنوشتی در انتظار بازیکنان یا سرمربیانی که در لیگ ایالت متحده مشغول به فعالیت هستند و از طرفی شهروند کشورهای مذکور به شمار می آیند خواهد بود؟جاستین میرام، بازیکن متولد ایالت متحده که در تیم ملی عراق مشغول به فعالیت است، دن گاسپار دستیار کارلوس کی روش سرمربی تیم ملی ایران، استفان بیت آشور مدافع تیم ملی ایران و بسیاری دیگر در زمره این افراد قرار می گیرند.

بدین ترتیب به نظر می رسد همانطور که به کرات در گذشته ثابت شده است، هرگونه ممنوعیت نژای و برخوردهای تبعیض آمیز بین کشورها در عرصه فوتبال تنها باعث کاهش جذابیت های آن خواهد شد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.