قالب وردپرس خرید قالب وردپرس فروشگاه قالب وردپرس قالب تفریحی وردپرس
امروز : جمعه ۱۳۹۶/۰۷/۲۸ می باشد.
تبلیغ چترومیک پارس درتلگرام

دیدنیها

دادگاهی در سوئیس شکایت علیه فیفا را رد کرد

دادگاهی در زوریخ شکایت علیه فیفا در رابطه با برپایی جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در قطر را وارد ندانست. فیفا متهم شده که برای بهبود وضعیت کارگران ورزشگاه جام جهانی در قطر کاری نکرده است.

Schweiz Zürich FIFA Logo am Hauptquartier (picture-alliance/dpa/S. Schmidt)

سندیکاهای هلند و بنگلادش علیه فیفا (فدراسیون بین‌المللی فوتبال) به دادگاهی در سوئيس شکایت برده‌اند. آن‌ها قصد داشتند با این شکایت فیفا را وادار به حمایت از وضعیت شغلی کارگران خارجی در قطر بکنند.

اما دادگاه زوریخ این شکایت را رد کرد. فیفا بعد از روشن شدن حکم دادگاه اعلام کرد، به دقت وضعیت در قطر را زیر نظر خواهد داشت و از مقام‌های آن‌جا خواهد خواست در جهت بهبود وضعیت کاری تلاش کنند.

سیاستمداران و سازمان‌های حقوق بشری بارها به وضعیت ناگوار کارگران خارجی قطر اشاره کرده‌اند. سازمان عفو بین‌الملل در سال ۲۰۱۶ در گزارشی درباره وضعیت کارگران سازنده زیرساخت‌ها و ورزشگاه بازی‌های جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ در قطر فیفا را فراخواند تا به اقداماتی فوری برای جلوگیری از ادامه این وضعیت دست بزند.

رگینا اشپوتل، مسئول عفو بین‌الملل در امور قطر در این باره گفته بود، فیفا از زمان اعطای میزبانی جام جهانی ۲۰۲۲ به قطر در سال ۲۰۱۰ به بعد اقدامات و تلاش‌های کافی برای بهبود وضعیت کارگران مهاجر انجام نداده و اگر در این زمینه کاری نکندمسئول و مقصر خواهد بود که این جام جهانی بر دوش هزاران کارگر مهاجر استثمارشده برگزار می‌شود.

بسیاری از کارگران به عفو بین‌الملل گفته‌اند که مقام‌های قطری گذرنامه‌های آن‌ها را ضبط کرد‌ه‌اند تا آنان نتوانند پیش از پایان قراردادشان کشور را ترک کنند. برخی از ‌آن‌ها عنوان کرده‌اند که ماه‌ها حقوق نگرفته‌اند و حق اعتراض ندارند و در صورت اعتراض ممکن است بدون دریافت حقوق خود اخراج شوند.

default

تصاویر “برده‌داری مدرن” و شرایط اسفناک کارگران خارجی در قطر

انتقاد جدید سازمان دیده‌بان حقوق‌بشر از قطر به خاطر عدم تحقق به وعده‌های خود در باره بهبود شرایط کار مهاجران خارجی در این کشور.

default

تصاویر “برده‌داری مدرن” و شرایط اسفناک کارگران خارجی در قطر

کارگران مهاجر خارجی در قطر همچنان “به شدت آسیب‌پذیر” هستند.

default

از زمانی که فیفا در اقدامی بحث‌برانگیز، قطر را به عنوان میزبان جام‌جهانی ۲۰۲۲ فوتبال معرفی کرد، انتقاد سازمان‌های حقوق‌بشری از شرایط اسفناک کارگران خارجی که در این کشور مشغول ساخت استادیوم و زیرساخت‌ها برای میزبانی قطر در جام‌جهانی هستند بالا گرفت.

default

آن‌طور که سازمان عفو بین‌الملل گزارش داده است صدها کارگر در حین آماده‌سازی قطر برای برگزاری جام جهانی فوتبال ۲۰۲۲ مرده‌اند.

default

سازمان عفو بین‌الملل و سازمان دیده‌بان حقوق‌بشر از عمل نکردن قطر به وعده‌های خود در مورد بهبود شرایط کارگران، انتقاد کرده‌اند.

default

محل استراحت و خوابگاه کارگران خارجی در قطر

default

بر اساس قانون “کفاله” یا “قانون اسپانسر‌ها” در قطر، کارگران مهاجر موظف هستند در صورت ترک قطر یا تغییر کار خود اجازه‌نامه‌ای از کارفرمای خود ارائه دهند. این امر سبب می‌شود کارگرانی که در قطر مورد سوءاستفاده و استثمار قرار گرفته‌اند، به‌راحتی امکان خروج از این کشور را نداشته باشد و به کار اجباری وادار شوند.

default

پیش از این روزنامه “گاردین” میزان سوءاستفاده و بهره‌بردای از کارگران خارجی به خصوص کارگران اهل نپال در قطر را با عنوان “برده داری مدرن” توصیف کرده بود.

default

کار کردن کارگران خارجی در هوای داغ قطر

default

برخی از کارگران به دلیل حوادث رخ داده در محل کار جان خود را از دست داده‌اند. برخی به دلیل ناراحتی قلبی درگذشته‌اند.

default

گزارش‌هایی مبنی بر کار اجباری کارگران در ساخت زیربناهای میزبانی جام‌جهانی قطر منتشر شده است.

default

ضبط گذرنامه کارگران، عدم پرداخت حقوق کارگران برای چندین ماه، عدم دسترسی به آب آشامیدنی برای کارگران تنها برخی از نمونه‌های غیرانسانی گزارش شده از شرایط کارگران خارجی در قطر است.

default

شرایط زندگی کارگران مهاجر خارجی در قطر

 

ارسال نظرات

پاسخی بگذارید

*

code

آخرین مطالب