آمارهای جالب و باور نکردنی از دنیای موبایل در سال 2015

موسسه Flurry اکنون برای مدت هفت سال است که گزارش های جامعی در مورد دنیای موبایل و اپلیکیشن ها منتشر میکند و طی این سالهای آنچه تماما مشهود است، رشد بی وقفه این حوزه میباشد. در سال 2015 نیز این رشد همچنان ادامه داشته است و آمارهای جالب توجهی در آخرین گزارش Flurry در این رابطه وجود دارد.

به گزارش «یک پارس به نقل از تابناک» در سال 2015 متوسط میزان استفاده از اپلیکیشن ها برابر با 58 درصد رشد را نشان میدهد. منظور از استفاده از اپلیکیشن، باز کردن یک App و در نتیجه تعامل کاربر با آن است کهFlurry نام Session را برای آن انتخاب کرده است. این آمار نشان میدهد که همه طبقه بندی های اپلیکیشن در سال 2015 شاهد رشد بوده اند، البته به جز طبقه بندی بازی ها که خود موضوعی جالب توجه است:

آمارهای جالب و باور نکردنی از دنیای موبایل در سال 2015

صنعت موبایل سریعا در حال بلوغ است. طی هفت سال گذشته موسسه Flurry بیش از 2.1 میلیارد دستگاه هوشمند را در سطح جهانی و به شکل ماهیانه رصد کرده است. در حالی که نرخ رشد در سال 2015 حاکی از نوعی تنزل است (58 درصد در مقایسه با رشد 76 درصدی سال 2014 و رشد 103 درصدی در سال 2013) اما همچنان حاکی از سرعت پیشرفت فزاینده در این صنعت است زیرا در سایر صنایع شتاب و رشدی اینچنینی مشاهده نشده است.

اما آنچه بیش از همه جالب توجه است مقایسه ضریب رشد حوزه موبایل در سال 2015 برای کاربران قدیمی و کاربران جدید است. این مقایسه نشان میدهد که 40 درصد از رشد 58 درصدی Session ها در سال 2015 از سوی کاربران قدیمی بوده است که این ضریب در سال 2014 برابر با 20 درصد و در سال 2013 برابر با 10 درصد بوده است.

نگاه به طبقه بندی Session های نشان میدهد که چهار حوزه بیش از حد میانگین رشد داشته اند:

اپلیکیشن های مربوط به حوزه Personalization: نرم افزارهای شخصی سازی رشدی فوق العاده و در حد 332 درصد در سال 2015 داشته اند. این ابزارها از صفحه Lock Screen اندروید تا صفحه کلید های emoji را شامل میشود که البته بیشترین نقش را در این زمینه همین صفحه کلید های emoji در نرم افزارهای پیام رسان داشته اند.

حوزه نرم افزارهای خبری و اطلاع رسانی: این حوزه نیز برابر با 135 درصد در سال 2015 رشد داشته است. این رشد نشان دهنده یک ضریب فزاینده در جایگزینی نرم افزارهای هوشمند موبایل به جای ابزارهایی نظیر تلویزیون و رایانه ها به عنوان منابع اول خبر گیری و اطلاع رسانی است.

نرم افزارهای حوزه Productivity: ابزارها و نرم افزارهایی که معطوف به کارایی و بهره وری بالاتر هستند در سال 2015 رشدی 125 درصدی را تجربه نموده اند و اکنون موبایل ها و فبلت ها به ابزار اولیه به خصوص برای بسیاری از نوجوانان و دانشجویان برای کارهای محاسباتی و انجام امور مربوطه تبدیل شده است. این ابزارها به اکنون به عنوان برترین ابزارهای دسترسی به ایمیل و سایر ابزارهای مشابه دیگر مد نظر هستند.

حوزه سبک زندگی و خرید آنلاین: این حوزه با رشد 81 درصدی در سال 2015 البته نوعی کاهش رشد نسبت به رقم 174 درصدی سال 2014 را نشان میدهد اما همچنان به عنوان یکی از چهار حوزه با رشد سریع در دنیای موبایل خود نمایی میکند. این آمار نشان دهنده رشد سریع حوزه تجارت موبایل است و اکنون بیش از 40 درصد تجارت کل دنیا و بیش از 33 درصد از تجارت در ایالات متحده را شامل میشود.

رشد سریع فبلت ها در دنیای موبایل

در حالی که این آمار نشان دهنده تصویر جالبی از تحولات در حوزه موبایل است. تحلیل دقیق تر نشان میدهد که استفاده از فبلت ها در سال 2015 رشدی قابل توجه را در بر داشته است. نمودار زیر به خوبی نشان دهنده میزان استفاده از فبلت ها در مقایسه با سایر ابزارها در حوزه هایی نظیر اخبار و مجلات، ورزش و موسیقی، رسانه و سرگرمی است:

آمارهای جالب و باور نکردنی از دنیای موبایل در سال 2015

این نمودار نشان میدهد که حوزه فبلت ها به تنهایی رشدی فزاینده را در استفاده کاربران طی سال 2015 در مقایسه با سایر ابزارها در مجموع تجربه کرده است. رشد استفاده از ابزارهای خبری بر روی فبلت ها 4.8 برابر، رشد حوزه نرم افزارهای ورزشی برابر با 4.6 برابر و حوزه موسیقی، رسانه و سرگرمی نیز رشدی 4 برابری را به خود دیده است.

رشد سریع نفوذ فبلت ها در میان کاربران را زمانی میتوان بهتر درک کرد که در مقایسه زمان صرف شده بر روی دستگاه های مختلف، نگاهی به این موضوع داشته باشیم. زمان صرف شده بر روی فبلت ها در سال 2015 نسبت به سال قبل رشدی برابر با 334 درصد داشته است که 2.9 برابر حد میانگین است. این در حالی است رشد مجموع سایر دستگاه های دیگر برابر با 117 درصد بوده:

آمارهای جالب و باور نکردنی از دنیای موبایل در سال 2015

فبلت ها غیر قابل توقف هستند

اما برتری های فبلت در سال میلادی 2015 به همین جا ختم نمیشود و آنگونه که از آمار مشخص میشود، فبلت ها تبدیل به یک حوزه غیر قابل توقف در دنیای موبایل میشوند. به گونه ای که 27 درصد از مجموع کل دستگاه های جدیدی که طی کریسمس فعال شده و همچنین 50 درصد از کل دستگاه های اندرویدی که طی همین زمان فعال شده اند نیز فبلت بوده اند:

آمارهای جالب و باور نکردنی از دنیای موبایل در سال 2015

به این جهت به فبلت ها لقب غیر قابل توقف داده شده که اگر این نرخ رشد به هیمن شکل باقی بماند تا ماه اکتبر سال 2016 فبلت ها تبدیل به مهمترین و پر استفاده ترین دستگاه های موبایل در دنیای ما میشوند. نمودار فوق بیبانگر توزیع جهانی دستگاه ها بر اساس نوع و گونه آنها است که تا سال 2017 نیز وضعیت آنها پیش بینی شده.

نکته جالب در این است که احتمالا تا فصل دوم سال 2016 گوشی های کوچک اندازه منقرض خواهند شد و اقبال به سمت صفحه نمایش های بزرگتر تداوم خواهد داشت.

رقم حیرت آور 3.2 تریلیون تعامل یا Session

در سال 2015 رقم حیرت آور 3.2 تریلیون تعامل با نرم افزارهای موبایل صورت گرفته است که شاید 8 سال قبل در زمانی که سر و کله اولین گوشی های هوشمند پیدا شد، هیچ کس تصور یک چنین رقمی را نداشت. در ساعت 0 روز اول ژانویه سال 2016 موسسه Flurry شمارنده خود را 0 کرد و اکنون حدس و گمانها برای سال میلادی جدید تبدیل به یک سرگرمی جالب توجه میشود.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.