زمانی برای دوستی گوگل و مایکروسافت

زمانی برای دوستی گوگل و مایکروسافت

سابقه این گونه نشان میدهد که گوگل و مایکروسافت عاشق این هستند که از یکدیگر متنفر باشند. در دنیای ایمیل، در دنیای اپلیکیشن ها یا در دنیای جستجو هیچ فرقی ندارد. طی چند سال اخیر این دو شرکت بارها در مقابل هم صف آرایی کرده و طبل ها و شیپورها را برای یکدیگر به صدا در آورده اند.

به گزارش «یک پارس» اما گویا به تدریج این شرایط در حال تغییر است. رهیافت جدید Cross-Platformمایکروسافت بسیاری از نرم افزارها و خدمات این شرکت را برای اندروید مهیا کرده است – حتی برای اپل هم اینگونه است و این مورد را در رابطه با صفحه کلید فوق العاده مایکروسافت برای آیفون میتوان دید (به اینجا مراجعه کنید) – که این موضو ع میتواند هم مایه ای برای اصطکاک بین دو شرکت باشد و هم از سویی مبنایی برای همکاری مسالمت آمیز.

خوشبختانه مدیر عامل مایکروسافت «ساتیا نادلا» نشان داده است علاقه زیادی به همکاری و تعامل با شرکت های رقیب نظیر اپل دارد. اکنون هرچند بعید به نظر میرسد اما سوال این است که آیا گوگل و مایکروسافت هم میتوانند روابطی دوستانه بین خود برقرار کنند؟

همانگونه که ذکر شد، مایکروسافت و گوگل حوزه های زیادی برای رقابت با یکدیگر دارند. از حوزه جستجوی اینترنتی، تا سیستم عامل موبایل و دسکتاپ، اپلیکیشن و خدمات و حتی ایمیل. در حالی که رهیافت این دو شرکت به محصولات خود متفاوت است اما هدف نهایی هر دو درگیر کردن تعداد بیشتری از کاربران با خدمات و محصولات خود میباشد.

این در حالی است که گاهی برخی از محصولات و خدمات این دو، مکمل یکدیگر نیز هستند. هیچ شکی نیست که مجموعه آفیس مایکروسافت حوزه ای را پوشش میدهد که گوگل کمترین تخصصی در آن ندارد و موتور جستجوی گوگل نتایجی را نشان میدهد که Bing هرگز ندیده است.

فرصت های زیادی برای هر دو شرکت در راستای یک تعامل خوب و دوستانه وجود دارد و قطعا کاربران نیز از این موضوع استقبال فراوانی خواهند کرد. و به نظر میرسد این اتفاق در حال رخ دادن است و چندان هم دور از دسترس نیست.

زمانی برای دوستی گوگل و مایکروسافت

مایکروسافت اخیرا به دنبال تجدید نظر در محورهای تمرکز خود بوده است و به نظر میرسد منش جدید این شرکت بخش مهمی از درگیری ها با گوگل را پایان دهد. مایکروسافت در ماه ژوئن سال قبل رسما از حوزه نقشه و مسیر یابی بیرون آمد، کسب و کار تبلیغاتی خود را به AOL واگذار کرد و اخیرا پروژه خود برای تلفیق نرم افزار اندروید و ویندوز فون را به شکلی جدی پیگیر کرده است.

همچنین ماه گذشته این شرکت به حمایت های مالی خود از FairSearch که برای مدتی طولانی به دنبال لابی کردن در اتحادیه اروپا و استفاده از قانون آنتی تراست بر علیه گوگل بوده است، پایان داده. به خوبی میتوان دید که تغییرات زیادی در استراتژی و رهیافت کسب و کار ردموند در ارتباط با گوگل در حال رخ دادن است.

همه اینها به این معنی نیست که از این به بعد رویه ای دوستانه بین گوگل و مایکروسافت حاکم است اما همه اینها میتواند مبنایی برای تعاملات بدن چالش میان این دو شرکت باشد. اپل اخیرا تایید کرده است که مجموعه آفیس مایکروسافت بر همه نرم افزارهای تخصصی این حوزه پادشاهی میکند، آیا گوگل هم میتواند مشابه این کار را بکند؟ شاید ساخت نرم افزار رسمی Gmail یا Youtube ابری ویندوز ده نشانه ای خوب باشد.

مدیریت هر دو شرکت طی سال های اخیر تغییر کرده است و هم ساتیا نادلا و هم ساندرا پیچای هر دو توان و قابلیت برقراری یک تعامل مثبت و دوستانه را نسبت به رقبا دارند. دست کم ساتیا نادلا این را رسما نشان داده است – اینجا را ببینید. آنگونه که به نظر میرسد زمان دوستی مایکروسافت و گوگل فرا رسیده است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.