چرا موزیلا از دست ویندوز 10 عصبانیست؟

مایکروسافت با انتشار نسخه نهایی ویندوز 10 تغییرات فراوانی‌ در سیستم عامل جدید خود ایجاد نموده که عملا ویندوز 10 را به کلی متفاوت با سایر نسخه های پیشین آن کرده است. در حالی که بسیاری از تغییرات موجود در ویندوز 10 منجر به شگفتی کاربران شده و جذابیت های خاصی به آن بخشیده است، ولی در این میان، برخی شرکت ها نظیر موزیلا ‌عملا چندان از این تغییر و تحولات راضی نیستند.
 

به گزارش «تابناک»، اگر شما نیز از آن دسته ‌کاربرانی هستید که در روزهای اخیر، اقدام به بروزرسانی سیستم عامل خود به ویندوز 10 کرده باشید، متوجه این نکته شده اید که مایکروسافت نرم افزارهای پیش فرض را تغییر داده است. برای مثال، مرورگر اصلی شما دیگر نه کروم است و نه فایرفاکس، بلکه Microsoft Edge به عنوان مرورگر اصلی و پیش فرض جایگزین شده است.این موضوع منجر به آن شده ‌که موزیلا این کار مایکروسافت را اقدامی «مختل کننده» خطاب کند، به ویژه آنکه برای تغییر مرورگر پیش فرض اکنون باید مسیر تا اندازه ای پیچیده پیموده شود.

 

چرا موزیلا از دست ویندوز 10 عصبانی است؟

در نامه سرگشاده ای که شرکت موزیلا برای مدیرعامل مایکروسافت نوشته، ‌مدیر عامل موزیلا «کریس بیرد» اشاره کرده ‌که این شرکت غیر انتفاعی از زمانی که متوجه این تغییرات در ویندوز 10 شده، ‌با تیم فنی این سیستم عامل در تماس بوده؛ اما عملا این امر منجر به نتایج مطلوب نشده است.مدیر عامل موزیلا نوشته است: «روند بروزرسانی به ویندوز 10 به نظر به گونه ای است که انتخاب کاربران شما برای تجربه دلخواه از اینترنت و وب‌گردی را کنار گذاشته و انتخاب و تجربه مایکروسافت را جایگزین آن کرده است. این نکته که هنوز به لحاظ فنی امکان بازگشت به تنظیمات قبلی و تغییر مرورگر پیش فرض وجود دارد، البته قابل تقدیر است؛ اما طراحی و روند کلی بروزرسانی از یک سو و تنظیمات API مربوط به تغییر از سوی دیگر، این اقدام را مبهم و پیچیده ساخته است. اکنون تلاشی دو برابر سابق به همراه جستجو در محتویات و تنظیمات فنی لازم است تا افراد بتوانند انتخاب سابق خود را برای تغییر مرورگر انجام دهند که این روند به شدت پیچیده، دشوار و به سادگی قابل فراموشی است‌».ماجرا اساسا از این قرار است که برای تغییر مرورگر پیش فرض در ویندوز 10، بعد از آنکه برای اولین بار از فایرفاکس یا کروم استفاده کردید باید تیک گزینه مربوطه برای تبدیل آنها به مرورگر پیش فرض را بزنید. بعد از آن باید در صفحه تنظیمات قسمت Web Browser را انتخاب ‌و با کلیک بر ‌آیکون مرورگر Edge از فهرست باز شدنی مرورگر مورد نظر خود را انتخاب کنید.راه ساده تر آنکه از منوی استارت گزینه Settings را انتخاب ‌و سپس در بخش جستجوی صفحه Settings به دنبال Default Web Browser بگردید‌. با این کار به صفحه تنظیمات مربوط به نرم افزارهای پیش فرض می‌روید که در آنجا در قسمت مربوط به مرورگرها و با کلیک بر ‌آیکون مورد نظر می‌توانید مرورگر دلخواه را انتخاب کنید. روند آن گونه که موزیلا گفته چندان پیچیده نیست.

 

چرا موزیلا از دست ویندوز 10 عصبانی است؟به رغم این نامه، مایکروسافت ‌روی تصمیم خود پافشاری کرده است و به نشریه The Verge گفته ‌در ویندوز 10 تنها امکانات و ابزارهایی را تغییر داده که کاربران علاقه ای به آنها نداشته اند. مایکروسافت اعلام کرده: ما ویندوز 10 را برای ارائه یک روند بروزرسانی و بهینه سازی یکپارچه و منسجم طراحی کرده ایم. در ‌روند بروزرسانی کاربران قادر به انتخاب نرم افزارهای پیش فرض خود از جمله مرورگر‌ها هستند. ما اکنون ویندوز را به عنوان Windows as A Service ارائه می‌کنیم و اگر به مرور زمان متوجه تغییری در رفتار و یا علایق کاربران داشته باشیم، حتما آن را لحاظ می‌کنیم.گفتنی است، نامه موزیلا در حالی منتشر شده ‌که بسیاری از کارشناسان امکانات جدید ارائه شده در مرورگر جدید مایکروسافت یعنی Edge را عملا به مثابه برگ برنده مایکروسافت برای بردن در بازی مرورگرها می‌دانند. در آزمایش های بنچمارک، این مرورگر سرعت بهتری ‌نسبت به کروم ثبت کرده و امکانات جدید آن می‌تواند تجربه ای متفاوت و جدید از وب‌گردی ‌در اختیار کاربران گذارد. 

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.