دسته‌ها
کامپیوتر

پروژه جالب و خلاقانه مایکروسافت برای افزایش طول عمر باتری

یکی از مشکلات و دغدغه های اصلی شرکت های تولیدکننده ابزارهای هوشمند تکنولوژیک و رایانه و همچنین مشتریان این تکنولوژی ها، طول عمر باتری ها است که تا کنون و با توجه به تکنولوژی های فعلی چندان پیشرفتی نداشته، اما طرح جالب مایکروسافت در پی افزایش طول عمر باتری های لپتاپ تا چند برابر ظرفیت فعلی است.

به گزارش «تابناک» این موضوعی است که در پستی در وبلاگ مایکروسافت منتشر شده. در حال حاضر نحوه کار باتری لپتاپ کاملا مشخص و ساده است: یک باتری لیتیوم یونی ارنژی مورد نیاز سخت افزارها را هر زمان که احتیاج باشد برای آنها توزیع میکند.

به عبارت ساده تر اگر در حال انجام یک بازی رایانه ای یا دیدن یک فیلم بر روی سیستم خود باشید کارت گرافیکی و پردازشگر شما نیازمند انرژی بیشتری برای انجام عملیات به شکل مطلوب است اما اگر در حال تایپ در نرم افزار Word باشید یا در فیسبوک مشغول گشت و گذار، پردازشگر مصرف انرژی را تا حد بسیار زیادی کاهش میدهد.

تا به امروز بسیاری از تلاش ها برای حل معضل طول عمر باتری ها معطوف به تولید باتری هایی با ظرفیت های بالاتر بوده است. اما مشکل در اینجا است که قدرت پردازشی رایانه ها با سرعت بیشتری نسبت به تکنولوژی های باتری در حال رشد است و همواره یک شکاف بزرگ در این بین وجود دارد.

از سوی دیگر هزینه های این موضوع بالا است و به همین دلیل بود که گوگل پروژه خود برای تولید باتری گوشی هوشمند با ظرفیت پنج برابر آنچه اکنون شاهد آن هستیم را رها کرد.

در اینجا است که پروژه جدید مایکروسافت به میدان می آید و معنا میابد. البته این پروژه هنوز در سطح معرفی و آزمایش است و ممکن است تا چند سال آینده در دسترس نباشد. در این پروژه مایکروسافت به جای منتظر ماندن برای تولید باتری های بهتر و با ظرفیت بالاتر، از آنچه هم اکنون موجود است بهره میبرد.

در واقع ین پروژه مبتنی است بر استفاده از چند باتری ساخته شده با تکنولوژی ها و مواد متفاوت و استفاده از یک نرم افزار در دل سیستم عامل برای مدیریت عملکرد و زمان فعالیت هر یک از آنها. به عبارت ساده تر سیستم عامل تشخیص میدهد که کاربر در حال کار بر روی یک نرم افزار ساده مانندWord است و در نتیجه به شکل خودکار استفاده از یک باتری با ظرفیت بالاتر و عمر طولانی تر را در دستور کار قرار میدهد و اگر کاربر تصمیمی به انجام یک بازی ویدئویی بگیرد باتری دیگری با قدرت الکترونیکی بالاتر را به کار میگیرد:

پروژه جالب و خلاقانه مایکروسافت برای افزایش طول عمر باتری

نام این تکنولوژی جدید Machine Learning است که پیش از این مایکروسافت از آن در سیستم های کشف کارتهای اعتباری جعلی استفاده کرده. این تکنولوژی به باتری ها امکان میدهد که عادات رفتاری کاربر را تشخیص داده و یاد بگیرند و در واقع تا حد زیادی شخصی شوند.

مایکروسافت میگوید که این پروژه بر روی انواع مختلفی از ابزارها از گوشی های هوشمند تا لپتاپ، خودرو و حتی هواپیما قابل استفاده و پیاده سازی است. همچنین پیش بینی میشود که اولین دستگاهی که به این تکنولوژی مجهز شود، Surface Pro تبلت هیبریدی این شرکت باشد:

پروژه جالب و خلاقانه مایکروسافت برای افزایش طول عمر باتری

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *