مایکروسافت Google Erath را چهار سال قبل از گوگل ساخت!

شاید این موضوع برای همه ما بسیار تعجب برانگیز باشد. در حالی که همه کاربران امروز ابزار جالب توجه و کاربردی Google Earth را به نام شرکت گوگل میشناسند، گفتن این سخن که مایکروسافت، چهار سال قبل از گوگل این ابزار را اختراع کرده است، جالب و در عین حال عجیب به نظر میرسد.

به گزارش «تابناک» این موضوعی است که «بیزینس اینسایدر» به آن اشاره کرده. در سال 1997 مایکروسافت اقدام به ساخت Terraserver کرد که در واقع سیستم ذخیره داده های غول پیکر مایکروسافت و جد دیتا سنتر بزرگ فعلی بود. در این مرکز این شرکت اولین سیستم دسترسی عمومی به تصاویر ماهواره ای را راه اندازی نمود و در واقع چهار سال قبل از گوگل، Google Earth را اختراع کرد!

مایکروسافت Google Erath را چهار سال قبل از گوگل ساخت!

در واقع Terraserver پروژه ای کلید خورده از سوی مایکروسافت بود که تصاویر ماهواره ای و فضایی را در اختیار عموم قرار میداد. اما متاسفانه مقامات این شرکت در آن زمان نتوانستند ظرفیت ها و پتانسیل های بالای یک چنین سیستمی را درک کنند و این پروژه بعد از مدت زمانی کنار گذاشته شد. از نظر مقامات مایکروسافت، دیدن خانه افراد از فضا چیز چندان قابل توجهی برای کاربران نبود!

«تام بارکلی» یکی از دست اندرکاران این پروژه در این رابطه گفته است: مایکروسافت اهمیت ندانی به داده های موجود در Terraserver نمیداد. گوگل در ابتدا یک شرکت مبتنی بر اطلاعات بود و در نتیجه ارزش اطلاعات را متوجه بود.

وی میگوید: در اولین نسخه آزمایشی از این ابزار من اقدام به نمایش خانه بیل گیتس از فضا، البته به شکل نصفه و نیمه کردم که چندان قابل توجه نبود. طی یکسال نخست، تیم ما 20 هزار ایمیل دریافت کرد که اغلب آنها حاوی دو گونه پیام بود: “من عاشق Terraserver هستم و خانه خودم را پیدا کردم”، یا “من از این ابزار متنفرم، خانه من را نشان نمیدهد!”.

آنچه به نظر میرسد این است که مقامات مایکروسافت در آن زمان در دسته دوم قرار داشتند و در نتیجه چهار ال بعد این گوگل بود که با روشی مشابه اقدام به راه اندازی یکی از سرویس هایی کرد که تا کنون جزو برترین و موفق ترین و در عین حال درآمد زا ترین سرویس ها در این زمینه باشد.

در واقع Terraserver در سال 1997 و به شکلی که متولد شده بود میتوانست آینده مایکروسافت باشد اما مایکروسافت ترجیح به فروش آن کرد و اکنون این دیتاسنتر غول پیکر ده ها میلیارد دلار درآمد سالیانه دارد.

اطلاعاتی که گوگل از طریق راه اندازی سرویس Google Earth به دست می آورد، همانند آنچه از سرویس ایمیل، درایو و جستجو خوشه چینی میکند، بخش از استراتژی کلان این شرکت شد که درآمدهای میلیاردی را برای این شرکت به ارمغان آورده.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.