ترمیم زخم‌ها به کمک لیزر برای جلوگیری از قطع عضو

دبیر علمی چهارمین سمینار تازه‌های الکتروتراپی از ترمیم زخم‌ها به کمک لیزر برای جلوگیری از قطع عضوها خبر داد.

سیامک بشر دوست تجلی، عضو هیات علمی دانشگاه علوم پزشکی تهران و دبیر علمی چهارمین سمینار تازه‌های الکتروتراپی که از 24 تا 25 دی ماه برگزار می‌شود، اظهار داشت: یکی از محورهای مهم در این سمینار کاربرد و تاثیر لیزرهای کم توان و پُرتوان در رفع مشکلات ناشی از دردهای عضلانی – اسکلتی، شامل انواع دردهای کمر، ستون فقرات، ناحیه گردن و دردهای ناحیه لگن است. همچنین این روش می‌تواند در ترمیم بسیاری از بافت‌هایی که نسبت به درمان از خود مقاومت نشان می‌دهند موثر باشد.

وی گفت: افرادی که دچار زخم‌های مزمن و مقاوم به درمان هستند و یا حتی افرادی که به دلیل ابتلا به بیماری نظیر دیابت، بیماری‌های عروقی و یا به دلایل بی‌حرکتی یا سن بالا دچار زخم‌های مزمن مقاوم به درمان هستند، به کمک روش‌هایی نظیر استفاده از لیزرهای کم توان و پر توان می‌توانند در شرایط بهبودی قرار بگیرند.

دبیر علمی چهارمین سمینار تازه‌های الکتروتراپی اظهار داشت: در این افراد پروسه فیزیولوژیک بدن تحت تاثیر بیماری قرار گرفته و ترمیم زخم، استخوان، پوست و یا هر بافت همبندی با تاخیر انجام می‌شود. با استفاده از مدالیتی‌های الکتروفیزیکی به‌خصوص لیزرهای کم توان و پرتوان و استفاده از خواص فتوبیولوژیک لیزرها تحت شرایط خاص و بر اساس شواهد بالینی معتبر می‌توان تحریکاتی اعمال کرد تا روند صدمه به سمت بهبودی و ترمیم پیش برود.

بشر دوست عنوان کرد: اگر ترمیم در زمان و موضع مربوط انجام نشود فرد در معرض خطر عفونت‌های تاثیر گذار و مهاجم قرار گرفته و ممکن با تشدید عفونت در ناحیه و افزایش بافت‌های صدمه دیده اندام و موضع مربوط به تدریج دچار گانگرن و فساد بافتی شده و نهایتاً پزشکان مجبور به قطع عضو درگیر شوند. عدم کنترل مناسب عفونت‌های مرتبط که به دنبال عدم ترمیم مناسب اتفاق می‌افتد به خصوص در افراد تحت خطر مانند افراد مسن حتی می‌تواند حیات بیمار را تهدید کند.

دبیر علمی چهارمین سمینار الکتروتراپی اظهار داشت: زمانی می‌توانیم از لیزرهای کم توان و پرتوان در درمان بافت‌های همبندی نظیر زخم‌های پوستی و یا شکستگی‌ها استفاده کنیم که اولاً ناحیه صدمه دیده به هیچ عنوان عفونت نداشته باشد و دوم اینکه در طی پروسه ترمیم بیمار واکنش‌های آلرژیک نسبت به تابش پرتوهای لیزر مورد نظر از خود نشان ندهد. در چنین شرایطی به طور معمول بیمار روند ترمیمی مناسب و موثری را نشان نداده و نیاز به درمان نهایی تکمیلی دارد.

دبیر علمی چهارمین سمینار تازه های الکتروتراپی در خاتمه یادآور شد: چهارمین سمینار تازه‌های الکتروتراپی از 24 تا 25  دی ماه جاری در هتل المپیک تهران برگزار می‌شود.

تسنیم

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.