در گور شکسپیر جمجمه‌ای وجود ندارد!

گروهی از باستان‌شناسان با بررسی قبر ویلیام شکسپیر
در گور شکسپیر جمجمه‌ای وجود ندارد!
به این نتیجه رسیده‌اند که جمجمه‌ای در گور او وجود ندارد. شکسپیر در کلیسایی در زادگاهش به خاک سپرده شده است. کشیش این کلیسا با نبش قبر برای کشف حقیقت مخالفت کرده است.

کوین کولز، از دانشگاه استافوردشایر، به همراه همکارانش با استفاده از یک دستگاه رادار مخصوص، قبر شکسپیر را مورد بررسی قرار داده است.

امواج این دستگاه بدون آنکه آسیبی به محل دفن وارد کند، به درون خاک نفوذ و امکان بررسی دقیق محل دفن را برای پژوهشگران میسر کرده است. این برای نخستین بار است که گور شکسپیر بررسی می‌شود.

به گفته کولز، دستگاه پس از رسیدن به ناحیه سر سیگنال‌های عجیب و غریبی را مخابره کرده است. او می‌گوید شواهدی وجود دارد که نشان می‌دهد اندکی پس از دفن شکسپیر، تعمیراتی در قبر انجام شده است.

کولز می‌افزاید او کاملا قانع شده که جمجمه شکسپیر برخلاف دیگر اعضای بدنش، در آرامگاه او وجود ندارد.

با این حال کشیش این کلیسا تئوری کوین کولز را رد کرده و با نبش قبر شکسپیر برای کشف حقیقت مخالفت کرده است. او به سازندگان این مستند گفته است: «ما قصد داریم مصونیت آرامگاه شکسپیر را، آنچنان که او خود می‌خواسته، همچنان محترم بشماریم و اجازه اختلال را نخواهیم داد».

گفتنی است که ویلیام شکسپیر دو روز پس از مرگش در سال ۱۶۱۶، در کلیسای مقدس ترینیتی در زادگاهش استراتفورد به خاک سپرده شد. روی سنگ قبر شکسپیر قطعه‌ای ادبی حک شده که خود او سروده است:

«تو را به مسیح سوگند از کندن خاکی که اینجا را دربرگرفته دست بدار!

خجسته باد آنکه این خاک را فروگذارد، و نفرین بر آنکه استخوان‌هایم را بردارد»!

آنا

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.