مغز زنان صد گرم کمتر از مغز مردان است!

پروفسور مجید سمیعی در حاشیه آیینی که به مناسبت تجلیل از وی در مرکز همایش‌های رازی برگزار شد، گفت: «مرکز بین‌المللی تحقیقات علوم اعصاب ایران تا آخر امسال راه‌اندازی می‌شود و قرار است در این مرکز یک‌هزار محقق ایرانی و خارجی فعالیت کنند. ضمنا این ‌هزار محقق ازسوی کمیته هفت نفره بین‌المللی انتخاب می‌شوند».

پروفسور سمیعی  با اشاره به اینکه اساسنامه این مرکز تحقیقاتی در وزارت علوم به امضا رسیده است، اظهار داشت: «در این مرکز تحقیقات رشته‌های مختلف پایه و فناوری‌های نوین انجام می‌شود. البته قرار نیست این مرکز مانند یک بیمارستان باشد بلکه نتایج تحقیقاتی آن باید در اروپا و آمریکا پیش‌رو باشد».

پروفسور سمیعی همچنین از برگزاری جشن 20سالگی جراحی قاعده جمجمه در کشور خبر داد و گفت: «این جشن پاییز امسال برگزار خواهد شد. وی همچنین به برگزاریسمپوزیوم (انجمنی که در آن افراد راجع به موضوعی واحد به بحث و گفتگو می پردازند / محفل علمی) بین‌المللی علوم اعصاب در 29فروردین ماه در تهران اشاره کرد و افزود: «برای برگزاری این سمپوزیوم قرار است بهترین متخصصان علوم اعصاب از 90کشور به ایران بیایند که نخستین گروه آنان شنبه وارد ایران می‌شوند.»

پروفسور سمیعی همچنین به تفاوت‌های مغز زنان و مردان اشاره کرد و گفت: «وزن مغز بین 1300 تا 1400 گرم است اما وزن مغز زنان یکصد گرم کمتر از وزن مغز مردان است. البته با این وجود کیفیت عملکرد مغز زنان بهتر بوده و تمرکز افکار در زنان بیشتر از مردان است.» سمیعی خاطرنشان کرد: «مغز انسان 10وات در ساعت انرژی مصرف می‌کند که میزان خیلی کمی است؛ مغز یکصد میلیارد سلول دارد که در بدو تولد ارتباطی با هم ندارند، اما سه ماه بعد از تولد شروع به برقراری ارتباط با یکدیگر می‌کنند و بعد از دو سال میزان این ارتباطات به حداکثر خود می‌رسد.»

سپید آنلاین

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.