سلفى گرفتن قربانى ميگيرد!

image

گرفتن عکس یادگاری از خود با دوربین تلفن‌های همراه به شدت رواج یافته و شبکه‌های اجتماعی پر از “سلفی”های کاربران شده است.
هفته گذشته یک گردشگر ۶۶ ساله ژاپنی که قصد داشت با دوستش عکس یادگاری بگیرد از پله‌های تاج‌محل در آگرای هند به پائین سقوط کرد و ساعتی بعد در بیمارستان درگذشت.
در پی این حادثه یک وب‌سایت آمریکایی به بررسی حوادث مشابه پرداخته و نوشته، در ۹ ماه گذشته ۲۰ نفر جان خود را هنگام گرفتن سلفی از دست داده‌اند.
بیشتر بخوانید:
هشدار به سلفی‌بگیران
روزنامه آلمانی “زود دویچه” در گزارشی که سه‌شنبه (۲۲ سپتامبر/ ۱ ۳۱ شهریور) منتشر شد با استناد به بررسی‌های انجام شده نوشت، مردم خطر سلفی گرفتن را به نسبت حوادثی مانند حمله کوسه‌ها جدی نمی‌گیرند.
بنابر این گزارش، در حالی که درباره خطر حمله کوسه‌ها هشدارهای فراوانی داده می‌شود و بارها درباره آن فیلم سینمایی تهیه شده، امسال در سراسر جهان ۱۲ نفر در چنین حوادثی جان خود را از دست داده‌اند.
به نوشته “زود دویچه” مقایسه این دو آمار گرچه حیرت‌آور است، باید در نظر داشت که شمار کسانی که سلفی می‌گیرند قابل قیاس با افرادی که در معرض حمله کوسه قرار گرفته‌اند نیست.
با این همه افزایش حوادث مرتبط با سلفی گرفتن بسیاری از کشورها، به ویژه مقصدهای محبوب گردشگران را به فکر چاره‌جویی انداخته است.
وزارت کشور روسیه چند ماه پیش برشوری برای گردشگران آماده کرد که در آن تاکید شده “سلفی گرفتن می‌تواند به بهای جان تمام شود”.
بیشتر بخوانید:
تعطیلی پارک به خاطر سلفی
سال گذشته در پایگاه اینترنتی اداره حمایت از مصرف‌کنندگان منطقه “کورسک” روسیه در بخش مقابله با شپش هشدار داده شد: «کسانی که به صورت مرتب با دیگران سلفی می‌گیرند، در معرض انتقال شپش قرار دارند.»
کاربران اینترنتی به این اطلاعیه واکنش تمسخرآمیز نشان داده‌اند. آنان به شوخی می‌گویند که به دیمیتری مدودف، نخست‌وزیر روسیه، نیز که علاقه خاصی به سلفی گرفتن دارد در این مورد به شدت هشدار داده شده است.
با این حال دولت روسیه یک راهنمای گرفتن سلفی منتشر کرده و در آن از مردم و گردشگران خواسته هنگام گرفتن این‌گونه عکس‌ها از ایستادن بر لبه پله‌ها، پرتگاه‌های کوهستانی و دیگر مکان‌های مرتفع خودداری کنند.
چند ماه پیش دختر ۱۸ ساله‌ای در رومانی که برای سلفی گرفتن با مترو روی سقف یکی از واگن‌ها رفته بود بر اثر برخورد با سیم‌های برق فشار قوی دچار برق‌گرفتگی شد و درگذشت.
در همین حال یک پارک جنگلی در آمریکا به دلیل رفتار مخاطره‌آمیز بازدیدکنندگانی که با خرس‌ها عکس سلفی می‌گرفتند به طور موقت تعطیل شده است.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.