دسته‌ها
تصاویر جذاب و دیدنی

مناسبتهاى بوق زدن در ايران”

مناسبت عروسی
بوق‌زدن اتومبیل‌ها در ایران تنها یک ابزار “اعلام‌خطر” صوتی در حین رانندگی نیست، بلکه دارای “بار و معانی” اجتماعی خاصی نیز هست. یکی از انواع بوق زدن‌ها استفاده از بوق به هنگام شادمانی است که معمولا به هنگام عروسی‌ها شاهد آن هستیم. این پدیده تنها مختص ایران نیست و در کشورهای دیگر هم رایج است که البته در “نیمه شب” کمتر دیده شده است.

image

مناسبت ورزشی
در رقابت‌های قهرمانی جهان، قهرمانی لیگ برتر و دیگر مناسبت‌های ورزشی که با شادی و پایکوبی مردم در خیابان‌ها همراه است، صدای بوق اتومبیل هم چاشنی این نوع شادمانی می‌شود که در دیگر کشورهای جهان هم رایج است.

image

مناسبت سیاسی
انتخابات ریاست جمهوری و به نتیجه رسیدن گفت‌وگوهای هسته‌ای نیز از مواردی بوده است که مردم با ابراز شادمانی به خیابان‌ها آمده‌اند و با بوق‌زدن رضایت خود را نشان داده‌اند.

image

گوناگون
مناسبت بازگشت از حج
یکی دیگر از موارد ابراز شادمانی، بازگشت حجاج از سفر عربستان است که با بوق‌زدن کاروان اتومبیل‌های استقبال‌کننده همراه می‌شود.

image

“برای جلب توجه دختران”
تعدادی جوان در یک خودرو نشسته‌اند و در خیابان‌مشغول رانندگی هستند. صدای بوق این اتومبیل‌ها وقتی شنیده می‌شود که “دخترانی” نظرشان را جلب کنند.

image

“نیاز جنسی”
بوقی می‌زنند و جلوی پای “زنان تن‌فروش” ترمز می‌کنند.

image

گوناگون
سلام و خداحافظی
وقتی ایرانیان به هنگام رانندگی با آشنایی برخورد می‌کنند برای سلام یا خداحافظی کردن از بوق استفاده می‌کنند. رانندگان کامیون و اتوبوس هم وقتی همکاران و آشنایان خود را در خیابان یا جاده می‌بینند بوق میزنند که به این نوع بوق “بوق مرامی” گفته می‌شود.

image

گوناگون
صداکردن همدیگر
راننده در ماشین نشسته و منتظر است که ناگهان: “بوووووق” و صدای فریاد:”خوب بیا دیگه!” و صحنه‌های بسیاری از این دست.

image

بازگشت پدر به خانه
آپارتمان‌نشین‌ها کمتر با این پدیده آشنا هستند، اما خانه‌هایی که در ایران حیاط دارند معمولا پدر خانواده جلوی در خانه بوق می‌زند تا فرزند در را برایش باز کند که بتواند اتومبیل را در حیاط پارک کند. اعضای خانواده هم معمولا با صدای بوق پدر آشنا هستند.

image

ببخشید سرکار!
راننده‌ای كه خواسته يا ناخواسته مرتكب خلافی شده و همزمان متوجه وجود افسر راهور می‌‌شود با استفاده ازبوق به همراهی تكان دادن دست و نشان دادن حالت شرمندگی و عذرخواهی از جریمه فرار می‌کند.

image

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *