زندگی اشرافی با ترمه ایرانی

به نظر مي‌رسد در تقويم‌ها يك روز را بايد به نام صفويه نامگذاري كرد؛ سلسله‌اي كه اگر نبود بخش مهمي از تاريخ فرهنگ و هنر ايران هم از دست مي‌رفت. نمونه بارزش بافت پارچه‌هاي ترمه است؛ پارچه‌هايي كه اگرچه گذشته‏اي كاملا ايراني و چند هزارساله دارند اما مدت‌ها بود كه فراموش شده بودند.  دوره صفويه اما ترمه ايراني دوباره احيا شد و جاي خودش را در بازارهاي دنيا پيدا كرد. حالا و بعد از گذشت چند صد سال از آن روزگار اگرچه بازار ترمه رونق و رواج گذشته را ندارد اما هنوز سرپاست و به حيات خودش ادامه مي‌دهد. کسانی که دل شان می خواهد خانه ای با فضای سنتی ایرانی داشته باشند حتما مشتری ترمه هستند.

پارچه‌هاي اشرافي

رانر

قیمت: 150 هزار  تا 1 میلیون تومان

پارچه‌هاي اشرافي

رانرها به عنوان روميزي براي ميز ناهارخوري، ميز پذيرايي و عسلي‌هاي كنار مبل استفاده مي‌شوند. به خاطر همين هم معمولا سه تكه يا چهار تكه هستند. رانرها متنوع‌ترين محصولات ترمه در بازارند و شما بسته به سليقه و رنگ مورد نظرتان حق انتخاب‌ زيادي داريد.

پارچه‌هاي اشرافي

 


روميزي مربع

قیمت: 90 هزار تومان تا 500 هزار تومان

پارچه‌هاي اشرافي

بعضي‌ها به عنوان بقچه، بعضي ها براي روي اپن و عده‏اي هم به عنوان روميزي براي ميزهاي گرد آن را مي‌خرند. اوج زيبايي طرح‌هاي ترمه را مي‌شود در همين كار ديد. سادگي و كم بودن سرمه‌دوزي و تزئينات اجازه مي‌دهد طرح‌هاي پارچه بيشتر از هميشه خودشان را نشان دهند.


پارچه ترمه

قیمت: 25 تا 370 هزار تومان

پارچه‌هاي اشرافي

اگر طرح‌هاي داخل بازار راضي‌تان نمي‌كند و دل‌تان مي‌خواهد خودتان دست به قيچي شويد، مي‌توانيد پارچه‌هاي ترمه را جداگانه از بازار بخريد. مثل بقيه پارچه‌ها، ترمه‌ها هم عرض‌هاي متفاوتي دارند كه موقع خريد بايد حواس‌تان به آن باشد.


سرويس كامل

قیمت: 800 هزار تومان تا 2 میلیون تومان

پارچه‌هاي اشرافي

بعضي از شركت‏ها هم هستند كه سرويس 34 پارچه روتختي و روبالشي ترمه براي اتاق خواب دارند؛ سرويسي كه از رومبلي گرفته تا آينه و شمعدان و سطل زباله را شامل مي‌شود. درست مثل همين عكس كه در آن روميزي، روتختي، روبالشی، كوسن و پرده‌ها همه از جنس ترمه هستند.


سجاده و جانماز

قیمت: 150 تا 600 هزار تومان

پارچه‌هاي اشرافي

سجاده ترمه جزء جدانشدني جهيزيه نوعروس‏هاست؛ البته به غير از نوعروس‏ها يكي از پركاربردترين و پرفروش‌ترين وسايلي كه با ترمه درست مي‌شود و در همه فروشگاه‌ها هم وجود دارد، سجاده و جانماز ترمه است. سجاده‌ها معمولا سه‌تكه هستند و اغلب سرمه‏دوزي دارند.


تابلو

قیمت: 150 هزار تومان تا 1 میلیون تومان

پارچه‌هاي اشرافي

تابلوهاي ترمه طرح‌هاي متنوعي دارند. هر شركت بنا بر ذوق و سليقه طراحانش با استفاده از ترمه تابلوهايي را در رنگ‌هاي متنوع توليد مي‌كند. علاوه بر طرح‌هاي معمول خيلي وقت‌ها سوره‌هاي چهار قل، و ان‌يكاد و دعاهاي مذهبي به كار اضافه مي‌شود و كاركرد تابلو را تغيير مي‌دهد.


صندوقچه

قیمت: 35 تا 150 هزار تومان

پارچه‌هاي اشرافي

صندوقچه‌هاي ترمه كاربردها و ابعاد متفاوتي دارند. بسته به ابعاد صندوقچه مي‌توان از آن به عنوان جعبه جواهرات، دستمال كاغذي، كارد و چنگال يا لوازم آرايشی استفاده كرد. بعضي‌ها هم از اين صندوقچه‌ها به عنوان جعبه كادو استفاده مي‌كنند و هديه‌هاي‏شان را در آن مي‌گذارند. حتي بعضي از آجيل‌فروشي‏ها هم جعبه‌هاي آجيل كادويي‏شان از جنس ترمه است. گاهي اوقات اين صندوقچه‌ها را از تركيب چرم با ترمه مي‌سازند و در دكور خانه استفاده مي‌كنند.


كوسن و پشتي

قیمت: 50 تا 200 هزار تومان

پارچه‌هاي اشرافي

اگر دكوراسيون خانه‌تان سنتي است و حال و هواي قديمي دارد، مي‌توانيد متناسب با رنگ مبل‌ها و وسايل اتاق از كوسن و پشتي‌هاي ترمه استفاده كنيد.


پوشيدني‌ها

قیمت: 100 تا 300 هزار تومان

پارچه‌هاي اشرافي

ترمه‌ها خودشان را به وسايل شخصي و لباس‌هاي ما هم رسانده‌اند. اگر خوب در بازار بگرديد، حتما چشم‌تان به كفش‌هاي ترمه، انواع كيف‌، مانتو، روسري و حتي جليقه ترمه هم می افتد.

پارچه‌هاي اشرافي

 


جلد كتاب

قیمت: 40 تا 300 هزار تومان

پارچه‌هاي اشرافي

بيشتر براي كتاب‌هاي ارزشمند مثل قرآن و ديوان حافظ از جلد ترمه استفاده مي‌شود. مشتري‌هاي آن هم اكثرا تازه‌عروس‌هايي هستند كه مي‌خواهند به خانه بخت بروند. به همین دليل در كنار كتاب‏ها، جلد سند ازدواج و دفتر بله‌برون از جنس ترمه هم ديده مي‌شود.

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.