دسته‌ها
پزشکی و سلامت

مهمان ناخوانده را میزبانی نکنید!

image

مهمان ناخوانده را میزبانی نکنید!
حتما شما هم هر روز اخبار مربوط به شیوع آنفلوآنزای H1N1 را از اخبار دنبال کرده و گوش به زنگ خبرهای جدید هستید.

مهمان ناخوانده را میزبانی نکنید!
الو دکتر- حتما شما هم هر روز اخبار مربوط به شیوع آنفلوآنزای H1N1 را از اخبار دنبال کرده و گوش به زنگ خبرهای جدید هستید. شیوع این نوع آنفلوآنزا در برخی شهرهای کشور از‌جمله کرمان، رفسنجان، تبریز، زاهدان و… و پیش‌بینی شیوع آن در استان‌های دیگر از‌جمله تهران، کردستان، لرستان، خوزستان، چهارمحال‌وبختیاری، اصفهان، سمنان و خراسان‌شمالی موجی از نگرانی ایجاد کرده است. خبرها حاکی از آن است که تا‌کنون فقط در استان کرمان 600نفر بستری شده و 28نفر فوت کرده‌اند. به علاوه 5 نفر هم در استان سیستان‌وبلوچستان بر اثر این بیماری فوت کرده‌اند. از آنجا کانون نگرانی‌ها در کرمان است برای رفع بحران در این شهر وضعیت زرد اعلام شده و مدارس را نیز 2روز تعطیل اعلام کرده‌اند. در تمام شهر کرمان بیلبوردهای آموزش نکات بهداشتی نصب شده و مردم با ماسک در سطح شهر تردد می‌کنند. تمام کارشناسان از دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور و ستاد بحران استان‌ها تا مجلس دست به کار شده‌اند تا جلوی شیوع بیشتر این بیماری را بگیرند. همین‌ها کافی است تا این موضوع را جدی بدانیم، نسبت به مسئله بیشتر حساس شده و به جای نگرانی به‌دنبال آگاهی بیشتر در این باره باشیم. برای آگاهی بیشتر از چند و چون این ماجرا، مجله «سیب سبز» با دکتر داوود یادگاری‌نیا رییس مرکز تحقیقات بیماری‌های عفونی، دکتر طاهره سوری متخصص بیماری‌های عفونی و دکتر محمد فصیحی متخصص بیماری‌های عفونی و محقق طب سنتی گفت‌وگو کرده است. اگر نمی‌خواهید میزبان این مهمان باشید توصیه می‌کنیم این گزارش را از دست ندهید.
آنفلوآنزای H1N1 چیست؟
دکتر طاهره سوری درباره آنفلوآنزایH1N1 می‌گوید: آنفلوآنزا نوعی بیماری تنفسی فصلی و واگیر است که به ریه‌ها حمله کرده و فرد را درگیر می‌کند. انواع مختلف ویروس آنفلوآنزا وجود دارد که پیش‌بینی می‌شود هر سال یک تا دو نوع از این انواع در فصل سرما ‌بروز یابند. اما گاهی قضیه خارج از پیش‌بینی است و سویه جدیدی از آنفلوآنزا بر اثر تغییر در ویروس این بیماری ایجاد می‌شود. اگر تغییرات خیلی زیاد و بارز باشد مثل آنفلوآنزای مرغی و خوکی می‌شود اما اگر تغییرات جزئی‌تر باشد نوعی از آنفلوآنزا می‌شود که شدیدتر است، مرگ‌ومیر دارد و کشنده است مثل همین H1N1 که به‌تازگی در برخی شهرهای کشور شیوع پیدا کرده است. اینها در حقیقت تغییراتی است که در ویروس آنفلوآنزا به‌وجود می‌آید و تبدیل به نوع جدیدی از این بیماری می‌شود. درباره آنفلوآنزای H1N1 که این روزها شیوع پیدا کرده باید بگوییم همان آنفلوآنزای فصلی است که تغییرات جزئی داشته و شدیدتر و کشنده‌تر است. این نوع آنفلوآنزا را به‌دلیل شباهتی که به نوع خوکی دارد به این نام می‌خوانند.

آنفلوآنزای H1N1 از کجا وارد کشور شده است؟
دکتر فصیحی می‌گوید: اینکه ویروس آنفلوآنزا از کجا آمده است، باید بررسی شود و اطلاعات دقیق وجود داشته باشد اما از آنجا که در مرزهای جنوبی و جنوب شرقی این اتفاق افتاده، احتمالا از کشورهای همسایه وارد شده و منتشر شده است. تعداد افراد افغانی و پاکستانی مهاجر که به شکل غیر‌قانونی وارد کشور شده‌اند زیاد است احتمال می‌رود که به این مورد مربوط باشد. به علاوه باید آماده موج این عفونت در شهرهای دیگر باشیم که از عراق و به‌دنبال بازگشت زائران وارد کشور می‌شود. اکثر کسانی که از زیارت بر می‌گردند حداقل عفونت فصلی را دارند و آن را به کشور وارد می‌کنند. بنابراین امکان اینکه این نوع آنفلوآنزای کشنده هم از کشورهای همسایه وارد کشور ما شده باشد، چندان دور از ذهن نیست

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *