دسته‌ها
پزشکی و سلامت

آخرین وضعیت بیماری آنفلوانزا در ایران

رئیس مرکز مدیریت بیماری ها گفت: 896 مورد آنفلوانزای نوع H1N1 در سراسر کشور تشخیص داده شده است.

به گزارش میزان محمدمهدی گويا با بيان اينكه ظرف دو هفته گذشته تاكنون بيش از ۲ هزار و ۷۰۰ نمونه مشكوک ابتلا به آنفلوانزا در كشور در 12 آزمايشگاه قطب و آزمايشگاه مرجع سلامت مورد بررسی قرار گرفته است، گفت: از اين موارد، ۸۹۶ مورد آنفلوانزای نوع H1N1 در سراسر كشور تشخيص داده شده است.

او افزود: موارد بيماری از اكثر استان‌های كشور گزارش شده است و اين نشان دهنده آنست كه بيماری ظرف دو هفته گذشته فعال بوده است ولی اكنون موارد آن در بعضی از استان‌ها از جمله كرمان و سيستان و بلوچستان رو به كاهش گذاشته است.

رئيس مركز مديريت بيماری‌ها با بيان اين كه موارد جديد مرگ از هفته گذشته تاكنون ۱۱ مورد و به صورت تک گير در استان‌های مختلف بوده است، گفت: موارد فوت در لرستان ۲ مورد، مازندران ۲مورد، البرز ۲مورد، خوزستان یک مورد، دزفول یک مورد، گلستان یک مورد و تبريز ۲مورد گزارش شده است.

همه فوت شدگان، بیماری زمینه ای داشته اند

گويا با تاكيد بر اينكه هر ۱۱ مورد فوت‌شدگان دارای بيماری زمينه‌ای بوده‌اند، گفت: متاسفانه شدت بيماری زمينه‌ای، زمينه‌ساز مرگ اصلي آنها بوده است.

او افزود: تمام همكاران ما در دانشگاه‌های علوم پزشكی كشور و آزمايشگاه‌هايی كه درگير تشخيص بيماري هستند، با فعاليت شبانه‌روزي و حتي در روزهاي تعطيل تلاش كرده‌اند تا در سريعترين زمان ممكن ، رسيدگي به افراد مبتلا به بيماري و تشخيص بيماري آنها صورت گيرد كه جاي تقدير دارد.

گويا گفت: آموزش و اطلاع‌رساني در سطح گسترده با استفاده از ظرفیت های رسانه‌اي و با حمايت همه جانبه صدا و سيماي جمهوري اسلامي ايران نقش بسيار مهمي در پيشگيري از بيماري و كاهش موارد ابتلای به آن داشته است.

وجود داروی آنفلوانزا به اندازه کافی در کشور
رئيس مركز مديريت بيماري‌ها در مورد داروي آنفلوانزا (اوسلتامي وير) تأکید كرد: دارو به اندازه كافي در سراسر كشور موجود است اما با توجه به اين كه در مورد استفاده از اين دارو حساسيت خاصي وجود دارد تاكيد شده است تا فقط متخصصين رشته‌هاي مربوطه، آن را فقط براي بيماراني كه ضرورت دارد تجويز نمايند.

مصرف بي‌رويه اين دارو باعث مقاومت دارویی می شود

گويا با تاکید بر این که مصرف بي‌رويه اين دارو نگران كننده است، گفت : تجربه جهانی نشان مي‌دهد چنانچه دارو بدون ملاحظه مصرف شود باعث بروز مقاومت دارويي شده و تاثیر خود را از دست می دهد به همين دليل تلاش شده تا نهايت دقت در مورد مصرف آن صورت گيرد.

گويا در ادامه گفت: آنچه تاكنون در مورد اين بيماري رخ داده است، رخداد غيرمعمولي نبوده و هرساله نه تنها در كشور ما بلكه در اكثريت كشورهاي دنيا و حتي در كشورهاي پيشرفته شاهد بروز آن مي‌باشيم اين طبيعت آنفلوانزا است و تغييري نخواهد كرد.
مردم به شایعات توجه نکنند

او گفت: سياست وزارت بهداشت آن است كه موارد ابتلا به این بیماری كاهش يابد و موارد مراجعه و بستري در بيمارستان كمتر شود و موارد مرگ نیز به حداقل برسد که همه اينها نياز به حمايت و همکاری مردم دارد.

رئيس مركز مديريت بيماري‌ها در پايان گفت: از مردم عزيز تقاضا داريم به هيچ شايعه‌اي درباره این بیماری توجه نكنند و وزارت بهداشت تلاش کرده است تا با شفافيت كامل در اين زمينه براي هم‌وطنان سراسر كشور اطلاع‌رساني کند.

میزان

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *