عوامل مهم در کمردرد زنان

آمار نشان می‌دهد که ۸۰درصد از افراد در دوران زندگی خود حداقل یک‌مرتبه به‌علت کمردرد به پزشک مراجعه کرده‌اند. اگرچه علت کمردرد در بسیاری از بیماران ازطریق شکایت بیمار، آزمون‌های بالینی و آزمایشگاهی و همچنین تصویربرداری پزشکی قابل شناسایی است، ولی به‌دلیل شایع‌بودن دردهای ناحیه کمر و عوامل مختلفی که در ایجاد آن نقش دارند، تشخیص علت اصلی به‌وجود‌آورنده کمردرد مشکل است.

بررسی ها نشان می دهند، پشت میز نشینی، گودی کمر،سزارین، شکم بزرگ و عدم فعالیت کافی منجر به فشار بر روی ستون فقرات می شود.

ستون فقرات؛ محل سکونت 24 استخوان
ستون فقرات در حال ایستاده مانند دکل کشتی به کمک طناب‌های ارتباطی از همه طرف نگهداری می‌شود.این طناب‌ها در بدن و اطراف ستون فقرات عضلاتی هستند که از همه جهت هم از پشت و هم به کمک عضلات شکم کار نگهداری بدن را بر عهده دارند؛ به‌عبارت دیگر عضلات شکم هم در ایستادن و هم در راه رفتن نقش کمکی نگه‌دارنده دارند.

شکم بزرگ،گودی کمر و کمردرد را افزایش می دهد
گفتنی است؛ وقتی شکم انسان بزرگ می شود علاوه بر اضافه وزن به‌دلیل چربی درونی که مشهود نیست عضلات شکم کارایی خود را از دست داده و باری اضافی برای عضلات پشت و کمر می‌شوند‌، در نتیجه عضلات پشت باید علاوه بر وظیفه همیشگی نه‌تنها کار عضلات شکم را قبول کنند، بلکه بار اضافی آن را هم بیشتر حمل کنند که در دراز مدت باعث خستگی عضلات پشت می‌شود و در انتها تحریک پذیر ی آن افزایش یافته برای اسپاسم دسته‌ جمعی و کمر درد‌های حاد و مزمن آماده می‌شوند.

سزارین دشمن ستون فقرات
شكايت از كمردرد بعد از بي حسي نخاعي جهت سزارين، يک يافته شايع به حساب مي آيد چاقی، سابقه زايمانهاي مكرر و سن بالاي بارداري احتمال كمردرد را بيشتر می کند و به خاطر اينكه خانمها اكثر بعد از زايمان به علت كم تحركي و استراحت دچار افزايش وزن مي شوند خود اين عامل يكي از عوامل پيش برنده شيوع كمردرد است.

برای رفع کمردرد چه باید کرد؟

1-پیاده روی کنید: این  نوع ورزش آرام می تواند به تسکین درد کمر کمک کند.

2-درست بایستید: به طرز ایستادن خود  توجه کنید و راست بایستید.

3-خودتان را با ماساژ  درمان کنید: این کار منشأ اصلی کمر درد شما را درمان نخواهد کرد، اما به  راحتی به شما کمک خواهد کرد و می تواند به طور موقت ماهیچه های کشیده شده،  شانه های دچار گرفتگی عضلانی و درد پایین کمر را تسکین دهد.

4-دوش آب گرم: برای تسکین و بهبود درد و کشیدگی عضلات دوش آب گرم بگیرید.

5- به بدن خود گوش دهید: اگر حالت یا فعالیت معینی است که باعث ناراحتی شما می شود، آنرا انجام  ندهید. اگر درد کمرتان شدید است یا متوجه شدید که حس از پاها، کشاله ران شما بیرون رفته است یا احساس بی  اختیاری یا ضعف ناگهانی به شما دست می دهد  خیلی سریع به پزشک تان مراجعه  نمایید.
شفاآنلاین

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.