دهان و دندان، آینه سلامت بدن

دندان ها صرفا برای خوردن غذا و تلاش برای سفیدتر شدن نیستند. گاهی همین دندان ها اسرار زیادی از وضعیت درونی بدن و سلامت ما آشکار می سازند. در این مطلب با چند واقعیتی که دندان ها در خصوص سلامت بدن نشان می دهند، بیشتر آشنا می شوید.

معاینه دندان ها

دندان ها و خطر زایمان زودرس

خانم های بارداری که از بیماری های مربوط به لثه یا پریودونتیت رنج می برند، بیشتر در معرض خطر زایمان زودتر از موعد و یا به دنیا آوردن نوزادهایی کم وزن قرار دارند. بنابراین اگر باردار هستید لازم است که توجه بیشتری به بهداشت دهان و دندان داشته باشید.

دندان قروچه و مشکلات روحی روانی

افرادی که به طور مرتب دندان ها را به هم می سابند، از مشکلات روحی روانی رنج می برند.

نتایج پژوهش ها نشان می دهد حدود 70 درصد افرادی که دچار دندان قروچه هستند، استرس و اضطراب زیادی دارند. این مشکل در طولانی مدت نتایج منفی روی سلامت دندان ها دارد.

دندان هایی که از قسمت پایین ساییده و خورده شده اند، می توانند علامت مشکل ریفلاکس اسید معده باشند

اگر شما هم از این مشکل رنج می برید، هر چه سریع تر به دندانپزشک مراجعه کنید. اگر تصور می کنید مشکل ناشی از مشکلات روحی روانی است، حتما باید به پزشک متخصص مراجعه شود.

دندان ها و خطر پلی آرتریت روماتوئید

پلی آرتریت روماتوئید نوعی بیماری تخریبی است که در برخی موارد با پوکی استخوان اشتباه گرفته می شود. در بین علائم این بیماری می توان به ورم فک و مشکل باز کردن دهان اشاره کرد.

دندان ها و خطر زوال عقل

عدم رعایت بهداشت دهان و دندان می تواند عاملی برای بروز پوسیدگی دندان و مشکلات مربوط به لثه ها شود. این مشکل نیز می تواند یکی از علائم دمانس یا زوال عقل باشد.

دندان هایی که از قسمت پایین ساییده و خورده شده اند، می توانند علامت مشکل ریفلاکس اسید معده باشند

نتایج پژوهشی که درJournal of the American Geriatric Society  به چاپ رسیده است نشان می دهد افراد مسنی که دندان های خود را روزانه کمتر از یک بار مسواک می زنند، حدود 65 درصد بیشتر از افرادی که به طور مرتب مسواک می زنند، در معرض خطر ابتلا به زوال عقل قرار می گیرند.

دندان ها و استرس

افراد مضطرب بیشتر در معرض ابتلا به بیماری های مربوط به لثه قرار می گیرند، چون هورمون استرس باعث بروز التهاب می شود.

دندان های این افراد نیز نسبت به گرما و سرما حساس تر است. اگر متوجه مشکلاتی مانند قرمزی و التهاب در لثه هایتان شده اید، بهتر است به فکر رفع استرس هایتان باشید.

دندان ها و مشکل دیابت

عوامل متعددی مانند مصرف داروهای ضداسترس در خشکی دهان موثرند. اما اگر هیچ تغییری در زندگی تان نداشته اید، اما دهان تان خشک می شود، احتمالا پای دیابت در میان است.

معمولا دندانپزشک ها تست های سالانه ای برای تشخیص این قبیل بیماری ها انجام می دهند. اگر از بیماری های مربوط به التهاب لثه ها رنج می برید، می تواند نشان دهنده ی احتمال بروز دیابت نوع یک باشد.

در واقع افرادی که دچار این بیماری باشند به سختی می توانند عفونت های باکتریایی را کنترل کنند. در نتیجه لثه هایشان دچار بیماری می شود.

دندان ها و شخصیت شناسی

به عقیده ی محققان دندان ها اطلاعات زیادی در خصوص شخصیت افراد افشا می کنند، به عنوان مثال دندان های نیش افرادی که روحیه ی تهاجمی دارند، نوک تیز و برجسته است. اما دندان های نیش در افرادی که شخصیتی آرام و خودداری دارند، کمتر نمایان هستند. دندان های نیش این افراد معمولا گردتر و صاف تر است.

دندان ها و خطر بیماری کرون

بیماری کرون یک بیماری التهابی مربوط به روده هاست. برآمدگی های ریز بدون درد موجود روی لثه های نزدیک به دندا نها می تواند نشان دهنده ی این باشد که فرد از بیماری کرون رنج می برد.

به کودکانتان رعایت بهداشت دهان و دندان را بیاموزید و خودتان یک الگوی مناسب برای آنها باشید

دندان ها و خطر سرطان دهان

وجود زخم یا لکه های قرمز یا سفید کوچک روی لب ها، لثه ها، زبان و یا دیگر بخش های دهان می تواند نشان دهنده ی احتمال سرطان دهان باشد. اگر این علائم همراه با بی حسی و کرختی باشد، حتما باید توسط متخصص بررسی شود.

دندان ها و مشکل ریفلاکس اسید معده

دندان هایی که از قسمت پایین ساییده و خورده شده اند، می توانند علامت مشکل ریفلاکس اسید معده باشند.

نتایج پژوهشی که در International Journal of Dentistry به چاپ رسیده است نشان می دهد که یک چهارم افرادی که دچار مشکل ریفلاکس اسید معده هستند، از مشکل خرابی و ساییدگی دندان ها نیز رنج می برند.

دندان ها و مشکل بولیمی

بولیمی یکی از شایع ترین اختلالات غذایی و به معنای پرخوری روانی است. افرادی که از بولیمی رنج می برند و به طور مرتب دچار استفراغ می شوند، بیشتر دندان های خورده و ساییده شده ای دارند.

این مشکل ناشی از تماس دندان ها با اسید معده است. اسید وارد شده در دهان باعث تخریب و ساییدگی مینای دندان ها می شود.

دندان ها و خطر آلزایمر

از دست دادن دندان بخصوص در جوانی به دلیل وارد آمدن ضربه به فک طبیعی نیست. به گفته ی محققان از دست دادن دندان ها در سنین 35 سالگی یا کمتر می تواند یکی از عوامل مربوط به بیماری آلزایمر باشد.

دندان ها و پوکی استخوان

به گفته ی محققان کانادایی، پوکی استخوان یک بیماری مربوط به شکنندگی و ضعف استخوانی است که خطر شکستن استخوان ها با کوچک ترین ضربه را بالا می برد.

متاسفانه استخوان های فک نیز در امان نیستند و دچار پوکی می شوند. در نتیجه افتادن دندان ها می تواند نشانه ای از بروز بیماری پوکی استخوان باشد.

دندان ها و مصرف دخانیات و نوشیدن قهوه

بدون شک افرادی که پایشان را داخل مطب دندانپزشک نمی گذارند، دندان های زردی خواهند داشت. با این حال زردی دندان ها نشان دهنده ی مصرف سیگار یا نوشیدن زیاد قهوه و چای است. بنابراین برای داشتن دندان های سالم و زیبا لازم است که خیلی زود نسبت به ترک سیگار اقدام کنید.

دندان ها و خطر ابتلا به بیماری های قلبی

بیماری های مربوط به لثه مانند پریودونتیت می تواند یکی از علائم ابتلا به بیماری های قلبی باشد. به عنوان مثال در صورت بروز پریودونتیت یا همان التهاب لثه، باکتری های موجود در لثه تا قلب پیش رفته و باعث بروز بیماری عروق کرونری می شوند.

علاوه بر این متخصصان معتقد هستند افرادی که دچار مشکل پریودونتیت هستند، به میزان سه برابر بیشتر در معرض سکته قلبی و یا سکته مغزی قرار دارند.

حرف آخر

بهداشت دهان و دندان را جدی بگیرید. هر سال به دندانپزشک مراجعه کنید. در صورت نیاز جرمگیری دندان ها را انجام دهید. دندان های پوسیده تان را ترمیم کنید. هر شش ماه یکبار مسواک خود را تعویض کنید. به کودکانتان رعایت بهداشت دهان و دندان را بیاموزید و خودتان یک الگوی مناسب برای آنها باشید.

تبیان

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.