موبایل منبع انواع باکتری ها

یکی از کثیف ترین وسایل اطراف ما، تلفن های همراه هوشمند (اسمارت فون) هستند که می توانند موجب بیماری های بسیار شوند و مخزن انواع پاتوژن ها (عوامل بیماری زا) می باشند.

تمیز کردن موبایل

هنوز ضرر اشعه های ساطع شده از اسمارت فون ها برای بدن و مغز ثابت نشده است و باورها بر این است که اسمارت فون ها یکی از کثیف ترین وسایل اطراف ما هستند و موجب بیماری های بسیار خطرناکی هستند.

آنها با صورت، گوش ، لب و دست های افراد مختلف در تماس اند. برخی از این باکتری ها می توانند موجب بیماری هایی مثل آنفلوانزا و یا التهاب ملتحمه چشم شوند و یا حتی اینکه به عفونت های کشنده منجر شوند.

تعدادی از میکروب های موجود روی موبایل های هوشمند به شرح زیر می باشند.

کلیفرم ها

میکروبیولوژیست های دانشگاه آریزونا سال 2012 تحقیقی را منتشر کردند که نشان می داد اسمارت فون ها باکتری های بیشتری از توالت دارند.

برخی از کارشناسان می گویند که این واقعیت تعجب برانگیز نیست، زیرا ران بشر مقدار کمتری باکتری نسبت به دست ها و دهان او دارد. همچنین افراد توالت خود را بیشتر از گوشی های همراه خود تمیز می کنند.

اشریشیا کلی

برای تمیز کردن موبایل، از یک پارچه میکروفیبر و نرم مانند پارچه مخصوص تمیز کردن شیشه عینک استفاده کنید

اشریشیا کلی (یا ای کلای) نوعی باکتری است که باید از آن به شدت دوری کنید. البته تمام انواع این باکتری مضر نبوده و برخی از آنها برای سیستم گوارشی شما خوب هستند.

اشریشیا کلی نوعی از کلیفرم مدفوعی است که در روده انسان زندگی می کند و وجودش روی اسمارت فون نشان از آلودگی های دیگر دارد. این باکتری موجب دردهای شکمی شدید، اسهال، حالت تهوع و شیوع ناگهانی بیماری و عواقب کشنده می شود.

استافیلوکوک اورئوس

استافیلوکوک اورئوس نوع دیگری از باکتری است که ضررش بستگی به نوع باکتری دارد. باکتری های اس اورئوس می توانند موجب بیماری های جدی پوستی شوند. این میکروب معمولا در بیمارستان ها وجود دارد و از طریق تلفن های آلوده سریع تر پخش می شود.

در تحقیقی که سال 2009 توسط یک میکروبیولوژیست ترک انجام شد، مشخص شد که 52 درصد از تلفن های همراه 200 کارمند مرکز سلامتی ترکیه، آلوده به استافیلوکوک اورئوس بوده است و 38 درصد این تلفن ها در معرض آلودگی به نوع MRSA این باکتری بوده اند.

استرپتوکوک

استرپتوکوک ها به دو گروه A و B تقسیم می شوند. اغلب ما نوع اول را در دوران کودکی تجربه کرده و همان گلودرد استرپتوکوکی (گلودرد چرکی) است. البته این نوع باکتری می تواند موجب بیماری های خطرناک تری مثل تب بنفش، سندروم شوک سمی، سلولیت و بیماری های خوره عضلانی شود.

نوع دوم اصلا نباید نزدیکتان شود، زیرا موجب بیماری هایی مثل ذات الریه، عفونت دستگاه ادراری، خون و پوست می شود.

کپک

روی 10 درصد از تلفن های تست شده کارکنان مرکز سلامتی ترکیه، کپک یافت شده است و کپک فقط آن چیزی نیست که روی مواد غذایی می بینید.

کپک بر روی سیستم تنفسی تاثیر منفی می گذارد و موجب تب، تنگی نفس، گرفتگی بینی و در موارد کمتری عفونت ریه می شود.

مخمر

مخمرها به سیستم گوارشی کمک می کنند. خبر خوش این است که ابتلا به بیماری های ناشی از مخمرهای موجود روی اسمارت فون ها، تقریبا غیرممکن است.

در تحقیق انجام شده بر روی موبایل های کارکنان مرکز سلامت در ترکیه، مشخص شد که یک و نیم درصد از تلفن ها، آلوده به مخمرها بودند.

مخمرها قارچ هایی هستند که می توانند تقریبا در همه جای بدن زندگی کنند. آلودگی های مخمری موجب خارش شدید پوست و دستگاه تناسلی می شود.

کلستریدیوم دیفیسیل

کلستریدیوم دیفیسیل همان علت پشت اسهال است.

البته این باکتری موجب بیماری های دیگری مثل تب، تهوع، دردهای شکمی و از دست دادن اشتها هم می شود. این باکتری اغلب در بیمارستان ها وجود دارد.

کورینه باکتری

این باکتری شوخی بردار نیست. این همان باکتری مولد دیفتری است. دیفتری باعث ایجاد اختلال در سیستم تنفسی افراد شده و موجب مرگ آنها می شود. دیفتری به شکل سرما خوردگی ایجاد می شود، به تب و لرز ختم شده و حتی در مواردی سکته قلبی هم به همراه دارد.

خوشبختانه واکسیناسیون نوزادان، جلوی پیشرفت این بیماری را گرفته است.

سودوموناس آئروژینوزا

تقریبا در تمامی محیط ها زنده می ماند و روی تجهیزات بیمارستانی تا سینک ها، در استخرها تا تلفن های همراه شما دیده می شود.

محققان نیجریه ای دریافتند که از بین باکتری های موجود روی 400 تلفن تست شده، این باکتری بیشترین مقدار حضور را داشته است.

چیزی که سودوموناس آئروژینوزا را از دیگر باکتری های این فهرست مجزا می کند، مقاومت خارق العاده آن در برابر درمان است.

چطور موبایل تان را تمیز کنید؟

حتما هر چند وقت یک بار موبایل تان را تمیز کنید. برای تمیز کردن موبایل، از یک پارچه میکروفیبر و نرم مانند پارچه مخصوص تمیز کردن شیشه عینک استفاده کنید.
برای تمیز کردن موبایل به ترتیب زیر عمل کنید.

1- اول موبایل تان را خاموش کنید.

2- برای تمیز کردن موبایل به پنبه، گوش پاک کن و الکل نیاز دارید.

3- به پنبه کمی الکل بزنید و صفه نمایش موبایل را با آن تمیز کنید. هیچ وقت الکل را مستقیم روی موبایلتان نریزید. با حرکات بالا به پایین پنبه، صفحه نمایش موبایل را پاک کنید.

4- اگه موبایل تان صفحه کلید دارد، می توانید از یک گوش پاک کن که با الکل مرطوب شده است استفاده کنید تا درزها و شکاف های بین کلیدها را تمیز نمایید. یادتان باشد که این کار را به آرامی انجام دهید تا الکل به داخل تلفن نفوذ نکند.

5- برای تمیز کردن داخل موبایلتان، باید بازش کنید و از یک گوش پاک کن خشک برای تمیز کردن آن استفاده کنید. نباید از هیچ نوع محلولی برای پاک کردن داخل موبایل استفاده کنید.

6- وقتی در حال تمیز کردن پورت USB هستید، حواستان باشد که الکل به داخل نفوذ نکند. می توانید با ضربه های آرام گوش پاک کن به این پورت، گرد و غبار را از بین ببرید.

7- گوشه ها و لبه های محافظ ضدضربه موبایل را به دقت تمیز کنید، چون گرد و غبار اغلب در این نقاط جمع می شود.

8- بعد از تمیز کردن موبایل، بگذارید در معرض هوا خشک شود و بعد آن را روشن کنید.

تبیان

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.