استرس کاری خطر سکته مغزی را افزایش می دهد

افرادی که در محیط کار تحت استرس زیادی می باشند، بیشترین قربانیان سکته ی مغزی هستند و خانم ها بیشتر از آقایان در معرض این خطر قرار دارند.

 استرس

نتایج یک پژوهش چینی که در مجله ی Neurology به چاپ رسیده است نشان می دهد استرس های کاری، سلامت مغز را با خطرات جدی مواجه می سازند.

محققان روی اطلاعات بدست آمده از شش پژوهش که روی 138782 نفر و به مدت 3 تا 17 سال انجام شده بود، بررسی هایی انجام دادند.

محققان مشاهده کردند که صاحبان مشاغل مختلف، استرس های خاص خود را دارند و می توانند در معرض خطر سکته ی مغزی قرار بگیرند.

استرس پرستارها بیش از پزشکان است

محققان مشاغل و میزان استرس آنها را اینگونه طبقه بندی کردند:

مشاغل منفعل (سرایه دار، کارگران یدی)، مشاغل کم استرس (معماری)، مشاغل فعال (پزشک، معلم و محقق)، مشاغل پراسترس ( رستوران دار و هتل دار، پرستارها و کادر درمانی بیمارستان).

به عقیده ی محققان، کار کردن های طولانی مدت نیز خطرساز است و افرادی که در هفته بیش از 55 ساعت کار می کنند، در مقایسه با افرادی که 35 تا 40 ساعت سر کار هستند، به میزان 33 درصد بیشتر دچار سکته مغزی می شوند

به عقیده ی متخصصان کارمندانی که دارای پست های استرس زا هستند، بیش از 22 درصد در معرض خطر سکته ی مغزی قرار دارند.

احتمال می رود افرادی که تحت استرس زیاد کار می کنند، عادت های نادرست دیگری مانند عادت های غذایی نامناسب، مصرف دخانیات و کم تحرکی نیز داشته باشند که این ها خطر سکته را بیشتر افزایش می دهند.

خانم ها نسبت به استرس آسیب پذیرتر هستند

محققان مشاهده کردند که میزان خطر سکته مغزی بر حسب جنسیت نیز افزایش پیدا می کند. به این ترتیب که خانم ها به میزان 33 درصد در معرض سکته ی مغزی قرار می گیرند.

به عقیده ی محققان با داشتن مشاغل پراسترس، خطر بروز سکته ی مغزی ایسکمیک (در اثر کمبود اکسیژن در مغز) در هر دو جنس حتی به 58 درصد نیز می رسد.

از شغل تان استرس زدایی کنید

محققان با تکیه بر این داده ها، انجام اقدامات لازم برای استرس زدایی از مشاغل را با اهمیت می دانند.

این محققان به صاحبان مشاغل پراسترس توصیه می کنند که از روش های ریلکسیشن بهره بگیرند و در صورت لزوم با یک متخصص روانشناس مشورت کنند.

این افراد باید روش زندگی سالمی داشته باشند و تمام تلاش خود را برای استرس زدایی از خود به کار بگیرند.

به عقیده ی محققان، کار کردن طولانی مدت نیز خطرساز است و افرادی که در هفته بیش از 55 ساعت کار می کنند، در مقایسه با افرادی که 35 تا 40 ساعت سر کار هستند، به میزان 33 درصد بیشتر دچار سکته مغزی می شوند.

تبیان

دیدگاهی بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد.