دسته‌ها
پزشکی و سلامت

آلاینده‌هایی که باعث اختلالات جنسی می‌شوند

image

خبرگزاری جمهوری اسلامی ایران، ایرنا، در یک میزگرد تخصصی با عنوان “کیفیت بنزین از دیروز تا امروز” با حضور کارشناسان صنعت نفت و بنزین به بررسی کیفیت بنزین و تاثیرات آن بر آلودگی هوا پرداخت.
در این میزگرد علی رجبی، رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت از محیط زیست ایران، آلاینده‌های موجود در بنزین را به دو گروه تقسیم کرد و گروه دوم را که شامل جیوه، میتیل کلراید و بنزن است بسیار خطرناک دانست.
وی گفت بیش از ۱۸۸ نمونه در این گروه قرار می‌گیرند و می‌توانند اثرات منفی بر سلامتی انسان و محیط زیست بگذارند. ناباروری، اختلالات جنسی و سرطان از جمله اثرات این نوع از آلاینده‌هاست.
به گفته این کارشناس، این دسته از آلاینده‌ها همچنین بر محیط زیست نیز اثرات مخربی دارند از جمله می‌توانند باعث ریزش باران‌های اسیدی شده و لایه‌ی اوزون را تخریب کنند. همچنین نقش پررنگی در تغییرات آب و هوایی دارند.
اما تغییرات آب وهوایی از جمله گرم شدن زمین تنها نتیجه این آلاینده‌ها نیست. گازهای گلخانه‌ای بیشترین تاثیر را در بروز این تغییرات آب و هوایی دارند و گاز کربن نقش به سزایی در این میان دارد.
بیشتر بخوانید:
به گفته‌ی این مقام مسئول، ایران در زمینه تولید گازهای گلخانه‌ای از جمله کربن وضعیت مناسبی ندارد و باید در راستای برنامه‌های بین‌المللی در راستای کاهش این گازها حرکت کند.
ایران در سال ۲۰۱۳ یازدهمین رتبه را در کل جهان برای تولید گازهای گلخانه‌ای داشت. تراکم این گازها در جو زمین در همان سال به گفته سازمان ملل متحد رکورد شکست و از سال ۱۹۸۴ تا آن زمان بیشترین تراکم را در سطح زمین داشته است.
سازمان جهانی هواشناسی (WMO) در ژنو با استناد به نتایج اندازه‌گیری‌های جدید در سراسر جهان در سال ۲۰۱۳ تصریح کرد که دلیل اصلی تراکم بی‌سابقه گازهای گلخانه‌ای، تولید شدید و مداوم گاز دی اکسید کربن (CO2) است.
خودروهای زیر استاندارد یورو ۴ شماره‌گذاری نمی‌شوند
رئیس مرکز ملی هوا و تغییر اقلیم سازمان حفاظت از محیط زیست ایران درباره منابع متحرک آلاینده هوا گفت که به خودروهای زیر استاندارد یورو ۴ اجازه شماره‌گذاری داده نمی‌شود و خودروهای وارداتی هم باید استاندارد یورو ۵ داشته باشند.
به گفته رجبی، هر سه ماه یک‌بار بنزین موجود در جایگاه‌های عرضه سوخت اندازه‌گیری و پایش می‌شوند تا از استاندارد بودن آنها مطمئن شوند.
وی درباره موتور سیکلت‌ها هم گفت توانایی آلایندگی یک موتورسیکلت ۴ تا ۶ برابر یک خودرو است بنابراین اگر یک موتورسیکلت کاربراتوری به انژکتوری تبدیل شود معادل استاندارد کردن ۶ خودرو است.
در این راستا نیز به گفته وی موتورسیکلت‌های غیر انژکتوری اصلا نباید وارد و یا درداخل کشور تولید شوند.
هشت سال بدون گزارش محیط زیستی
معصومه ابتکار رئیس سازمان حفاظت از محیط زیست ایران در در دیدار با اعضای فراکسیون محیط زیست مجلس که روز چهارشنبه ۴ شهریور در محل سازمان حفاظت محیط زیست برگزار شد، گفت از سال ۱۳۸۴ تا ۱۳۹۲ هیچ گزارشی در زمینه محیط زیست از سوی سازمان محیط زیست تهیه و تدوین نشده است.
وی گفت سازمان زیر مدیریت او مصمم است که با تهیه یک گزارش بتواند با آمار و اطلاعات دقیق در راستای بهبود وضعیت محیط زیست گام بردارد.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *